CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

9 komentářů

Vsadit lze i na čistou vodu

 


 

Další týden v zajetých kolejích, kdy iinvestice plynuly prakticky jen na peněžní trh a do zajištěných fondů. Leč dohromady 620 milionů korun a to ještě musely nahradit úbytek jak z dluhopisových, tak z akciových fondů.

Přes 300 milionů zvládly samy kanály velké bankovní trojky. Faktem je, že v celém loňském roce nejvíc rostly netermínované vklady – o 55 miliard korun – lidé zkrátka kašlou na zhodnocení svých úspor… Takže pokračujeme ve směru loňského druhého pololetí, bohužel.

Z dluhopisových fondů odešlo dalších víc než 60 milionů, darmo hovořit. Nu a jejich výkonnost raději ani nesledovat, i když týden byl celkem příznivý.

Smíšené fondy jako jediné drží vlajku investic "proti všem". Co je však platných jejich 90 milionů, když ještě víc odešlo z akciových fondů.

Nebýt skoro 55 milionů IKS Fénixe smíšeného a dalších 17 milionů IKS Balancovaného (dynamického), nestály by ani svět mixů za řeč. Ostatně není bez zajímavosti občas se podívat i na unikátní údaj na serveru peníze.cz, který průměruje týdenní prodeje za uplynulých 12 měsíců.

Tak zjistíme, že do smíšeného Felixe chodilo přes 30 milionů týdně a Balancovaného víc než 15 milionů týdně. Násobilka pak dá neuvěřitelnou sumu dvě a čtvrt miliardy korun. A skutečně – mladík Fénix přibral loni přes 1,5 miliardy korun.

REKLAMA

Akciové v neoblibě
Mnohem hůř jsou a tom akciové fondy, z nichž se opět odporoučelo skoro 100 milionů korun. Jen za samotného ISČS Sporotrendu se odliv vyšplhal ke 150 milionům a dalších 50 milionů investoři odnesli z ING Českého akciového.

To nemohl nahradit ani 100milionový úspěch ČSOB Realitního mixu. Není se co divit, že tak láká, za týden přidal další skoro 4% a na půlroce již přeskočil neuvěřitelných 30%. A kdo je v něm od začátku, má už přes 32% – těch je ale málo, ještě na Mikuláše byl majetek fondu ani ne poloviční.

Do akciových fondů tedy klienti nechtějí, nechávají se však stále víc vábit zajištěnou rétorikou. No řekněte, není 380 milionů krásná suma? Faktem je, že i tento týden se objevil novátor a ten hned zkasíroval přes 100 milionů korun – to je onen ČSOB Vodního bohatství 1.

O tom, že čistá voda je hodnotné zboží, přesvědčí každého i jen letmý pohled na ceny čehosi, co se nazývá vodné-stočné (platí se to nikoli v inkasu, ale službách k bytu). Ve světě je údajně voda již nyní považována za strategickou komoditu a zajímají se o ni špičkové investiční instituce. Podle některých expertů její nedostatek udeří dříve, než nás začne sužovat nedostatek ropy.

Tak má nyní možnost i český investor – pět let a jeden měsíc může sledovat, jak moc prší, co dělají světové ceny i jak to vidí (pod)vodníci. Fond je v korunách (tedy bez měnového rizika), 100% zajištěn a jeho výnos je navázán na koš 16 světových akcií z odvětví vázaného na vodu (čistění, odsolování, obnova infrastruktury, dodávka kvalitní vody apod.), které jsou vybírány po konzultaci s nezávislým výborem pro životní prostředí.

REKLAMA

Počáteční hodnota bude dána jako průměr zavíracích cen prvních 10 obchodních dní počínaje pátkem 2. 3. 2007; konečná hodnota jako průměr zavíracích cen poslední den každého měsíce za posledních 12 měsíců před splatností (od března 2011 do února 2012). A z takto spočteného růstu dostane klient 60% participaci.

Jak je to s tím zajištěním
Co vlastně znamená, že participace na výnosu bude 60%? S ní se setkáváme shodou okolností nejen u ČSOB Vodního bohatství 1 (KBC Click), ale i u ESPA-ČS Zajištěného 23. První je vázán na koš akcií, druhý na index pražské burzy, ale z hlediska konstrukce na tom nezáleží. Jde o to, že za zajištění možného poklesu podkladového aktiva klient zaplatí 40% potenciálního růstu. Je to příliš, anebo je to cena přijatelná?

Podle zájmu klientů přijatelná, protože jsou velmi averzní vůči riziku. To je obecná danost psýché většiny lidí (kromě vyložených hazardérů): vydělat 10% je sice potěší, ale prodělat 10 % je o mdloby, ne-li přímo na mrtvici. Co s tím?

Jsou jen dvě cesty – první je "stravitelný" jen pro určitý úzký okruh racionálních osob (a i ti s tím mívají problémy), druhou cestou je zkušenost – protože, jak znalci tvrdí, jen průšvihy zocelují charakter. Zkušenost ovšem prakticky téměř nelze předávat, jen z některých sdělených situací si můžeme vzít poučení. Například jeden gruzínský básník (nemohu si vzpomenout na jméno) kdesi napsal: "chtít předat mladým zkušenosti je jako snažit se roubovat jablka na kvetoucí jabloň".

Trh zajištěných
Asi nepřekvapí, že 210 milionů korun utržily fondy ČSOB-KBC. Nejen, že jde o většinu prodejů sítě banky, ale navíc se muselo nahradit i přes 60 milionů odkupů ze svého hejna ostatních starších sourozenců. To ukazuje, jak aktivně lze pracovat i se skupinou (portfoliem) zajištěných fondů.

REKLAMA

Standardně bodují i další zajišťáky a 60milionovým týdnem se může pochlubit hned celá trojice: nový ČSOB Středoevropské měny 1 (asi tušíte, na jaké podkladové aktivum vázaný), již zmíněný ESPA-ČS ZF 23 a stařík Max 8. Pioneer zajištěný ještě přidal 36 milionů a ING Continuous Click 17 milionů korun.

Se svou troškou do mlýna však občas přijdou i další, např. Volksbank CZ nyní s garantovaným strukturovaným produktem Up & Down World Garant nad košem 25 akcií. Je jen 2letý s minimální investicí od 30 tisíc Kč a ke 100% garanci nominální hodnoty k datu splatnosti nabízí i minimální výnos 1 – 1,5% p. a. při rostoucím i klesajícím vývoji trhu.

Trhy v neuróze
Zpočátku se zdálo, že naváží na krásné americké výkony z předchozího týdne, ale všeho do času. Ještě v úterý si americké "snad" vyložila Evropa jako "ano", a regionálním trhům jasně vévodila burza v Praze. Hlavním tahounem růstu je dlouho opomíjená Komerční banka, která to dotáhla o více než 5,5% přes 3450 korun. Za 2% růstem Telefónicy O2 stálo zvýšené doporučení na "overweight"s cílovou cenou 650 korun od Morgan Stanley, Orco rostlo stejně i bez dopingu.

Index PX končil silnější o 1,4% na čerstvém maximu 1718,4 bodu a svět vypadal růžově: letošní růst o 120 bodů, tj. přes 8% od začátku roku! Pak ale přišlo zejména čtvrteční inkaso zisků a index PX tak skončil níž než před týdnem. Přes 10% za 12 měsíců však udržel.

Makro není jen prodejna
Makroekonomii považuje většina poradenské branže za pindy naší mindy. Nechci polemizovat, jen podotýkám, že jsou východiskem všech trhů, jejich pohybů i nálad. Pravda – na prodej pojištění zvysoka kašlou.

Takže srozumitelně slovy PATRICKA MANGEHO z BNP Paribas v článku minulý týden: "Mladý býk, který od roku 2003 úspěšně vede nad svým soupeřem medvědem, dospěl. Nicméně ještě není tak starý, aby nebyl schopen překonat medvědí překážky, které ho určitě čekají. Asi tou nejhrozivější je monetární politika všemocné americké centrální banky, na které spousta investorů zakládá své očekávání. V současnosti totiž mírně klesla pravděpodobnost, že v druhé polovině roku sníží úrokové míry."

Fed je zkrátka lodivod bilionů dolarů. Má-li americký ministr financí Henry Paulson pravdu, když říká, že ekonomika je v přechodu od trendového růstu k udržitelné míře zhruba 3%, pak by mohli býci opět alespoň klusat.

Nás ale zajímá i Evropa a zde slyšíme od šéfa ECB Tricheta strašlivou floskuli "strong vigilance" ohledně inflace, což zatím vždy znamenalo brzké zvýšení sazeb. To oslabilo nejen středoevropské měny, ale přineslo i redukci pozic v akciích regionu.

Navíc regionálním trhům jistě neprospívá snížené doporučení od banky UBS, která radí investorům redukovat své pozice v polských, maďarských a českých titulech. Ty ostatně právě po předešlém strmém růstu již nelze považovat za "levné". A teď – poradče raď, nebo raději babo…

Loading

Vstoupit do diskuze 9 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sociální pojištění vs. investice na důchod

Povinné důchodové pojištění nebo nepovinné důchodové spoření a investování?

Český důchodový systém staví v současné době na průběžných základech s povinným důchodovým pojištěním. To se odvádí ze zákonem definovaných příjmů, nejčastěji z příjmů ze zaměstnání a z příjmů OSVČ. A zároveň z těchto vybraných plateb financuje stát současné důchody.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

31. 01. 2022

Na konci roku si nezapomeňte zkontrolovat své finanční produkty

Na konci roku si nezapomeňte zkontrolovat své finanční produkty

Rok 2020 se chýlí ke konci. Změnilo se toho hodně, ale jako každý rok by klienti stavebních spořitelen neměli zapomínat na stavební spoření. Stavebko je specifický finanční produkt v tom, že je v podstatě jedno, kdy peníze na účet vložíte, na státní podporu dosáhnete. Na konci roku […]

Text: František Veselý

28. 12. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • David Fábry

  12 února, 2007

  Dobrý den,

  k investici do měn (ČSOB Středoevropské měny), bych rád jenom podotkl, že tento fond má 185 participaci a rozhodně zajímavě rozkládá porfolio klienta.

  Fábry

  Odpovědět

 • Anna Šatová

  12 února, 2007

  185 participace? To znamená jako podíl na čem? Jak se toto „číslo“ stanovuje, nebo jsou někde nějaké hranice, jak se toto číslo určuje?

  Odpovědět

 • David Fábry

  12 února, 2007

  Paní Šatová,

  výše zmíněné participace udává hodnotu, jakou se investor spolupodílí na vývoji trhů; v tomto případě měn. Vyšší než 100 procentní paricipace znamená, že klient nadproporciálně vydělává na změně koše a naopak. Pokud tedy měny budou posilovat o 10 procent, klient vydělá 18,5 procenta. Toto číslo vychází v zajištěných fondech již v počátku a znamená kolik akciových opcí se vejde do rozdílu mezi upisovanou částkou fondu a dluhopisy (které nesou klientovi garanci vložené investice). Zdá se to složité, ale není. V případě zájmu o další informace mě prosím kontaktujte.

  Fábry

  Odpovědět

 • Michal Josek

  12 února, 2007

  Dobrý den. Mám dotaz ohledně druhů fondů. Ve škole nás učí, že existuje: peněžní fond, dluhopisový fond, smíšený fond, fond fondů a akciový fond.
  Chci se zeptat, kde proč v grafu není právě „fond fondů“ a proč nás neučí ve škole o „zajištěných fondech?“ Nebo to je obojí to samé a jen nás učí jinou terminologii? Nebo se již na trhu s fondy fondů neobchoduje a jsou nové zajištěné fondy? Rád bych v tom měl přehled, tak Vás prosím o upřesnění. Díky moc.

  Odpovědět

 • Fejtek

  12 února, 2007

  Jde o to, jak si „krabičky“ nadefinujete – váš pan učitel zůstává pár let pozadu (ovšem AFAM taky), což maličko míchá hrušky s jablky. Jde o to, že fond fondů je jen o konstrukci (technické) nikoli o strategii. Mezi ff najdete akciové, dluhopisové smíšené i zajištěné. Proto používám logickou a věcnou sestavu krabiček podle inv. strategie.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  12 února, 2007

  Michale, fond fondů a zajištěný fond je úplně něco jiného, existují oba typy.

  Akciový fond – investuje do akcií
  Dluhopisový fond – investuje do dluhopisů
  Smíšený fond – investuje do akcií i dluhopisů
  Fond peněžních trhů – investuje do tzv. nástrojů peněžních trhů – jednoduše řečeno dluhy do 1 roku splatnosti
  Fond fondů – investuje do jiných podílových fondů
  Zajištěný fond – má speciální konstrukci, obvykle investuje do dluhopisů a opcí (či jiných pákových produktů), dluhopisy garantují návratnost investice, opce umožňuje vydělat na růstu indexu (či jiného podkladového aktiva)

  Pokud budete potřebovat něco dalšího upřesnit, klidně se ptejte. 🙂

  Hezký večer

  Odpovědět

 • zinfo

  13 února, 2007

  možná lze doplnit i fondy komoditní, fondy realit, fondy hedgeové (neznamenají v překladu zajištěné, ale naopak velmi rizikové) a možná jsou i další

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  13 února, 2007

  Ano, to bychom mohli doplnit… akorát tím budeme studentovi mást hlavu, protože to již nejde podle platné právní úpravy o tzv. podílové fondy, ale o speciální fondy. A tyto se v ČR teprve rodí.

  Odpovědět

 • Jordan 12 Obsidian

  25 července, 2012

  The black AIR FOAMPOSITE ONE to transform the original paragraph, coupled with a popular leopard elements of print design, ferocious being with a hint of lovely sense.El Cappy creative design are very few on sale, perhaps only a pair, maybe even the price on eBay also need luck to find.
  http://www.jor­danretro12-obsidian.org/ Jordan 12 Obsidian

  Odpovědět