CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Na konci roku si nezapomeňte zkontrolovat své finanční produkty

 

Rok 2020 se chýlí ke konci. Změnilo se toho hodně, ale jako každý rok by klienti stavebních spořitelen neměli zapomínat na stavební spoření. Stavebko je specifický finanční produkt v tom, že je v podstatě jedno, kdy peníze na účet vložíte, na státní podporu dosáhnete. Na konci roku se vyplatí zkontrolovat i ostatní finanční produkty, drobnou aktivitou si můžete finančně přilepšit. 

Loading 

Abyste dostali plnou státní podporu u stavebního spoření, musíte na účet během roku vložit minimálně 20 tisíc korun. Nezáleží na tom, kdy si smlouvu o stavebním spoření uzavřete.

Státní podporu získáte i v případě, že si stavebko uzavřete až v úplném závěru roku. Konečná výše příspěvku od státu se totiž vypočítává jako 10 % z ročních uspořených vkladů, které musí být zaevidovány nejpozději k silvestrovské půlnoci,“ vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Kdy nejpozději poslat peníze?

Peníze z účtu na stavební spoření pošlete nejpozději v pondělí 28. prosince. Posledním pracovním dnem je letos čtvrtek 31. prosince, takže do některých spořitelen můžete peníze vložit dokonce ještě na Silvestra, a to buď na přepážce nebo přes vkladomat. Centrály a některé pobočky budou mít otevřeno minimálně do 12:00. On-line platby mají tu výhodu, že se vyhnete některým poplatkům, a navíc nemusíte nikam chodit. Potřebné lhůty si ale raději ověřte na stránkách příslušných stavebních spořitelen.

V tuto chvíli je nejlepší uzavřít smlouvu o stavebním spoření už jen na pobočce. Sjednání on-line by se nemuselo stihnout letos zprocesovat. V případě, že klient chce získat maximální státní podporu ještě za rok 2020, měl by rovnou vložit na stavební spoření 20 tisíc korun plus cca 150 korun na poplatky. Pokud tak učiní do konce roku, získá od státu dva tisíce korun.

REKLAMA

Jestliže už máte stavební spoření uzavřené, zkontrolujte si, kolik vám na něj chybí. Lidé dost často tak zvaně krmí stavební spoření ke konci roku. U stavebka je totiž v podstatě jedno, jestli posíláte cca 1 700 korun měsíčně, nebo přes 20 tisíc korun jednou za rok.

Peníze můžete vložit i před půlnocí

Nejen na stavebko, ale i další platby můžete díky vkladomatům uskutečnit krátce před silvestrovskou půlnocí.

„U zrychleného příkazu České spořitelny je možné předat příkaz až do 14 hodin. Hotovostní vklad na pokladně spořitelny lze vložit nejpozději do pravého poledne 31. prosince. Nejzazší termín pro uskutečnění platby je prostřednictvím vkladového bankomatu, který lze využít ještě posledního prosince hodinu před půlnocí,“ uvádí Monika Kopřivová ze Stavební spořitelny České spořitelny.

Na co ještě nezapomenout na konci roku

REKLAMA

  • provést si kontrolu, zda jsou zaplaceny všechny zálohy na daň z příjmů v roce 2020, ověřit si, zda, které konkrétní vládní opatření a na jakou dobu je od povinnosti platit zálohy osvobodilo (v první vlně osvobození pro všechny podnikatele pro zálohy do června 2020 a následně pro zálohy placené v obvyklých termínech září 2020 a prosinec 2020 jenom pro ty, které vládní nařízení zasáhly);
  • u zaměstnavatele právnické osoby provést kontrolu uhrazení sociálního a zdravotního pojištění za rok 2020 nejpozději do 31.1.2021;
  • pohlídat si nejenom daňové výdaje, ale v případě vedení daňové evidence i daňové příjmy, zda není výhodnější, aby některé daňové příjmy byly inkasovány až v následujícím roce 2021;
  • zkontrolovat, zda příjmy, například z obchodování s kryptoměnami, z prodeje akcií, P2P půjček, popř. jiné ostatní dani podléhající příjmy, na které jako fyzická osoba nemáte uděleno živnostenské oprávnění za běžný rok 2020 nepřesáhly 30 000 Kč (limit pro osvobození od daně z příjmů);

Zdroj: V4 Group

Zkontrolujte si i penzijko a životko

I penzijní připojištění ukazuje své výhody na konci roku. Daňový odpočet je možné si snížit maximálně o 24 tisíc korun, a to podle toho, kolik si klient naspoří. V případě, že si střadatel spoří tisíc korun měsíčně, stát mu k tomu přispěje 230 korun za měsíc.

U životního pojištění roční úspora také souvisí se spořenou částkou. V případě, že si dotyčný spoří každý měsíc například 200 korun, bude celková sleva 360 korun. Maximum pak je 3 600 korun, kterou lze díky životnímu pojištění naspořit.

Přehled o svých sjednaných finančních produktech je dobré mít po celý rok. Pokud vše necháváte na konec roku, začněte s finanční inventurou začátkem prosince, abyste vše případně stihli poplatit a pořešit.  Když ani to nestihnete, snažte se mít vše vyřešené alespoň začátkem posledního týdne v roce. Je škoda přijít o peníze, kvůli nedbalosti,“ radí odborník na finance Tomáš Urbánek z Realitymat.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Penzijní spoření od července 2024 – více peněz od státu, žádný příspěvek pro důchodce

Od 1. července 2024 vstoupí v platnost další změny v oblasti doplňkového penzijního spoření (DPS). Mezi nejdůležitější novinky patří zvýšení maximálního státního příspěvku na 340 Kč měsíčně a ukončení jeho poskytování klientům, kteří již pobírají starobní důchod. Změny se dotknou všech účastníků DPS bez ohledu na datum uzavření […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024

Přehledně: Nejdůležitější změny v reformě penzí schválené vládou

Vláda pod vedením Petra Fialy přišla s „reformou“ penzí. Je postavená na šesti základních bodech – postupném zvyšování důchodového věku po roce 2030, jistém minimálním důchodu, snížení výpočtu nových důchodů, výchově dětí a péči o blízké, sdílení vyměřovacích základů manželů a vdovských a vdoveckých důchodech.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabízí investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *