Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Vladimír Poliak: Samospotřebitele nikdo nemůže zakázat

ZFP akademie působí především na samospotřebitelském modelu. Dokáže taková forma distribuce finančních produktů obstát v rostoucí regulaci? A proč ZFP akademii poklesl provizní obrat? V rozhovoru odpovídá Vladimír Poliak, předseda dozorčí rady ZFP Group.

ZFP akademie je založena na samospotřebitelském modelu. Jak je ovlivňován měnící se legislativou, která klade na finanční zprostředkování stále vyšší požadavky?

Jak se vyvíjí trh, tak se vyvíjel i samospotřebitelský model, o který je pro nás stěžejní. Pasujeme se do role ani ne tak zprostředkovatelské firmy, jako spíš vzdělávací firmy. Snažíme se lidi naučit rozumět financím a finančním problémům alespoň v domácím pojetí, což nás nikdo neučil. Do té rovnice se pak dosazují neznámé a známé proměnné, které se v čase mění. Produkty byly nějaké, dneska jsou jiné, naše potřeby byly před lety jiné, než jaké jsou dnes. Snažíme se tomu přizpůsobovat.

Samozřejmě legislativa klade vyšší nároky, ale pokud někdo chce být samospotřebitel a nebo v roli tipera, zatím mu to nikdo nemůže zakázat. Určitá část sítě se profesionalizuje. Máme specialisty na životní pojištění, na majetkové pojištění i na úvěry a investice. A ti spolupracují s lidmi, kteří se drží v roli samospotřebitelů.

Jaký podíl samospotřebitelů máte ku profesionálům?

Lidí, kteří mají plný smluvní vztah o obchodním zastoupení, je přibližně kolem 5 000, a samospotřebitelských smluvních vztahů máme kolem 95 tisíc. Ale samozřejmě jsou méně nebo více akční a ozvou se podle potřeby, když potřebují pomoci nebo když chtějí přijít na školení. Nebo když přijdou o zaměstnání, vzpomenou si, že u nás mají registrační číslo, a začnou se u nás podle vlastních potřeb vzdělávat.

Řádově 5 000 lidí se smluvním vztahem o obchodním zastoupení nejsou všichni podřízení pojišťovací zprostředkovatelé nebo vázaní zástupci. Kolik z nich je registrováno u České národní banky?

Ne každý je registrovaný u ČNB. Stále existují produkty, u jejichž zprostředkování není registrace u ČNB potřeba, jako je prodej zlata nebo stavebního spoření či lidé v roli tiperů.

Jak vnímáte vývoj finančního zprostředkování v době 20 let, kterými procházíte na finančním trhu? ZFP akademie patří mezi nejstarší finančně zprostředkovatelské společnosti na českém území.

Model vzdělávání ve finanční gramotnosti a mezilidské komunikaci neopouštíme. Samozřejmě prostředí se mění a my se musíme přizpůsobovat legislativním požadavkům. Zároveň se posunuly nároky klientů, kteří jsou více informování a mají vyšší požadavky. Proto jsme rádi, že většina našich klientů jsou naši samospotřebitelé, popřípadě jejich rodinní příslušníci. O to je to jednodušší. To je jedna stránka věci.

Samotný trh s finančním zprostředkováním je podle mého názoru dost deformovaný tím, že se na trhu díky vysokým zálohovým provizím objevilo hodně lidí, kteří sem možná ani nepatří. Systém zálohově vyplácených provizí zneužívají k tomu, aby neustále pobíhali mezi pojišťovnami a zprostředkovatelskými firmami a přepojišťovali své klienty, čímž je přímo či nepřímo poškozují. To je takový nešvar, ale myslím si, že velký podíl na tom nesou především samy pojišťovny, protože my, pokud nám smlouva v nějakém horizontu padne, vracíme provize, kdežto pojišťovny někomu jinému zaplatí opět plnou provizi.

Nestává se i mezi zprostředkovateli ZFP akademie, že „přebouchávají“ smlouvy, že za klientem po dvou letech přijdou znovu a přesjednají smlouvu kvůli nové provizi?

Samozřejmě i v tom množství lidí, jaké je u nás, se to může vyskytnout a někdy vyskytuje. Od toho máme Etickou komisi, stížnosti u nás řeší i reklamační oddělení. Pokud by klient neuspěl s reklamací u nás, má možnost se obrátit na Etickou komisi na AFIZu či na Finančního arbitra. Poslední instancí je ještě Česká národní banka.

Naštěstí mnoho takových případů neřešíme. Jsou to spíše jednotlivé případy než větší série. Ovšem jednotlivé případy se vyskytují i u nás. Pokud takový případ v naší databázi odchytíme, musí být vysvětlen zprostředkovatelem, někdy dokonce samotným klientem, pokud si takovou úpravu smluv výslovně přál.

ZFP akademie rozvázala smlouvu se zprostředkovatelem Lukášem Čovbanem, kterého následně vyloučil i AFIZ. Jednalo se o druhý případ v historii AFIZu, kdy byl individuální člen vyloučen.

Lukáš Čovban si poté vzal ještě jméno po manželce, aby se trochu skryl do anonymity… je to hodně nepříjemný a komplikovaný případ. Zatím běží i v právní rovině a dodneška není uzavřen. Takovéto typy lidí se dneska snažíme odhalovat dříve než tento případ, který probíhal velmi skrytě a vyplul na povrch až po nějaké době.

Daří se odhalovat obdobné případy?

Dneska už ano. Na základě takovýchto případů jsme zavedli sledovací kritéria pro podezřelé případy, přesmluvňování, pohyby rodných čísel v naší databázi atd. I naši zprostředkovatelé jsou díky novým technologiím pod stále větší kontrolou.

Vyšší profesionalizace zprostředkovatelů ZFP akademie vedla mimo jiné i k poměrně velkému snížení provizního obratu. Čím si to vysvětlujete?

Provizní obrat u nás spadl z jednoho historického důvodu. Byli jsme specialisty na penzijní připojištění, 3. pilíř, a to tvořilo téměř 40 % příjmů naší společnosti. Celou dobu existence akciové společnosti od roku 2002, nebo možná už předtím za dob společnosti s ručením omezeným, která fungovala od roku 1995 do roku 2002, byla motivace našich lidí směřována na druhý pilíř. Ten ale z politických důvodů  dopadl neslavně, doslovně se dá říct , že byl „zpackán“.

Spolu s druhým pilířem byl pokažený i třetí pilíř, kde došlo k zastropování provizí. Druhý pilíř se vůbec nepovedl a nyní se ruší. Dovedete si představit, co to udělá s lidmi, když jsou 10 let motivováni na něco, kde by měl být vrchol jejich poradenské kariéry a kde si chtějí vydělat peníze, a ono to skončí.

Stalo se to, že byl zrušen příjem z jednoho zdroje – z penzijního připojištění, druhý pilíř nevyšel, a tak spousta lidí skončila s činností, ať již odešli „do důchodu“, přešli ke konkurenci, nebo si našli něco jiného.

ZFP akademie na třetí i druhý pilíř hodně sázela. Ostatně to dokládá i nákup 10 % penzijního fondu Aegonu

Později jsme měli účast i v Penzijním fondu České pojišťovny a s ním jsme chtěli jít do druhého pilíře…

Penzijní fond Aegon byl nakonec prodán Consequ.  Prodali jste tedy i svých 10 % penzijního fondu?

Držet je pro nás nemělo dál význam. Diverzifikovali jsme investice na něco jiného. ZFP Group založila dceřinou investiční společnost ZFPI, kde jsme se orientovali na prodej vlastního produktu kterým je ZFP realitní fond.

V době, kdy jsem navštívil úvodní seminář ZFP akademie, jeden z hlavních námětů byla „čtyřkombinace“, která spojovala penzijní připojištění, stavební spoření, kapitálové životní pojištění a investiční životní pojištění. Máte v současnosti také nějaké univerzální doporučení, které klientům nabízíte?

My je ani nenabízíme klientům, ale snažíme se je naučit na našich seminářích, aby informace využívali v rodinách. V kombinaci se nyní vyskytuje zlato, životní pojištění, náš vlastní realitní fond, investiční fondy atd. Kombinace je posunuta na základě vývoje trhu v čase.

Vlivem změny přístupu ZFP akademie došlo k poměrně výraznému nárůstu investic celého AFIZu. Prostředky, které do změny přístupu zprostředkovatelé ukládali na mimořádných účtech životního pojištění, jste převedli do investic. O jaké investice se jedná?

Ano, je to tak.

Investice jsou rozloženy. Hodně se dělá Conseq, pak ČP Invest, IaD Investmets  a v nemalé míře, možná až 50 %, prostředků směřuje do našeho ZFP realitního fondu.

Váš ZFP realitní fond investuje do jakého typu nemovitostí?

Jsou to tzv. „áčkové“ nemovitosti v hodnotě nad 500 mil. Kč. Zaměřujeme se především na Prahu, ale rozhlížíme se i v jiných městech. Naše portfolio se snažíme diverzifikovat.

Dnes vlastníme kancelářskou budovu Florenc Office Center vedle Hiltonu, kde sídlí KPMG a nájem je v eurech. Druhým objektem je logistický areál pro zásobování Penny Marketu v Počernicích a nájem je v českých korunách. Jsou to budovy s dlouhodobými nájemními smlouvami, která nám umožňují klientům garantovat po určitou dobu slíbený výnos.

Jakých výnosů váš realitní fond dosahuje?

Realitní fond jsme otevřeli létě 2013. První vázanost byla na tři roky, poté v srpnu 2016 budou moci klienti vystupovat. Za tři roky mají garantovaný výnos 13 %, což si myslím, že není úplně k zahození. A lidé k nám dávají hodně peněz.

Realitní fond a investiční společnost jsou jen části plánů, které jste měl se ZFP akademií. Další významnou částí bylo založení vlastní banky a výstavba speciálních domů pro seniory spojených s dětskými domovy. Jak se vyvíjejí tyto vaše plány?

To souviselo s penzijní reformou a druhým pilířem, kde jsme očekávali značné zisky, které jsme chtěli do těchto aktivit investovat. Tuto myšlenku jsme dočasně dali k ledu a věnujeme se rozvoji investičního fondu a dalších aktivit. Nevydělalo se tolik, kolik jsme předpokládali, a nemáme tolik přebytků, abychom je mohli investovat tímto směrem.

Obrátili jsme se na kus cesty zpátky a přehodnotili jsme naše další směřování. Ty aktivity nás zcela neopustili, ale odložili jsme je do doby, než se firma ZFPG dostane na plánovanou úroveň obratu a zisků.

Jak vidíte vývoj finančního zprostředkování v České republice do budoucna? Bude samospotřebitelský model, který aplikujete, i nadále udržitelný, nebo bude třeba ještě větší profesionalizace vašich zprostředkovatelů?

Sledujeme oba trendy. Vzdělávací role se nechceme vzdát. A kdo se chce u nás vzdělávat, může, a je jen na něm, do jaké role se bude pasovat. Máme zde ale i skupinu lidí, kteří mají s námi profesionální smluvní vztah, a ti si kvalifikaci neustále zvyšují. Musí také plnit veškeré požadavky, které na nás klade legislativa.

Lidé pobírají informace a na základě nich si sami, nebo s pomocí profesionálů udržují rodinné finance. Pasují se tak do role tiperů, poberou část odměny pro sebe a o část se podělí s profesionálem, který jim pomůže a má veškeré nezbytné zkoušky a licence, které potřebuje.

Klient samospotřebitel je ale mnohem víc informován než běžný klient, a proto taky mnohem stabilnější klient.  Proto u nás platí heslo: Pojď a nauč se s námi rozumět financím!

Děkuji za rozhovor.

 

Jak hodnotíte samospotřebitelský model ve finančním zprostředkování?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

12 komentářů: “Vladimír Poliak: Samospotřebitele nikdo nemůže zakázat”

 1. jarda napsal:

  Vážení, veřejně Vás zvu na 8letý nezákonný proces dementů do Košic, OS KEI 11.00. Jde o 20C/186/2007, kterým mně tato evidentní pakáž obtěžuje, ale já jsem samorost od letectva, a skolil by jsem jich jako králíky ranou za uši a odstavením do kafilerie, je to prostě mor a je ho třeba zlikvidovat. A proto, že jsm si tuto „firmu“ jako jediný našel sám, mně pronásledují. Jako pozice č. 1 jsem si dovolil postavit v Košicích vlastní seminář, a jako VŠ lektor jsem to přednášel pro lidi, a to se jim nelíbilo. Měl jsem 55 seminaristů a to se ředitelé /tak si říkají, protože ředí, ale jsou to samozřejmě řiditelé, kteří mají řídit a nechlaščou/ :) a to jsem první slovenský řiditel…

  Více se dozvíte na soudě, který mně už 8 roků zve na „vypočutie“? a už jsem tam dodal přes 1 000 stran svědectví těch jejich podvodů:)

  Divím se Vám, že ty bláboly stále posloucháte, je to na min. 10 roků v III cenové skupině i za spolupachatelství /organizovaná kriminalita s následky smrti, a i v ČR/.
  Nsštěstí jste měli rozum a nešli jste cestou psychopatických mámení, všude jinde to také krachlo, ale ty hotely si nakradli, ne?

 2. jarda napsal:

  Berme to tak, to samospotřebitel­ství.

  Jsem nepřispůsobivý parazit, jsem tupý jako tágo a nechal jsem se zbalit osadníčkou. Takže mně tahá k okrádání všech a v posteli mně nutí k tomu, abych zase zlikvidoval další strukturu, však přeci jen trousím okolo sebe veřejně samospotřebitelské psychopatie, ne? Takže si pojďme sami samospotřebitelsky oddoperovat třeba slepé střevo, ne? Přeci jen jsme osadníci, a co je nám po odborných doktorech, chirurg nás nezajímá. My MLM debilové to přeci jen umíme lépe, po zmrdských seminářích poručíme větru dešti, ne Vladimíre? A 8.1. 2015 jsi zlikvidoval svoji další oběť, Miloslava Hrehora svými výpalníky z M.P.H…protože jsi cestou svojí sestřičky na něho poštval tyto „advokáty“, a ti ho uhnali k smrti tak, jako ty další, kteří Ti věřili. Usáma je proti Tobě jen odvar. Tvoje eta je sám tvůrce III říše?

  • Jirka napsal:

   Zde pro všechny přítomné naštvané. Je pozoruhodne jak obecně ceská veřejnost projevuje své švejkovství na naprosto dokonalé úrovni! Uvedomte si prosím 2 veci. Tahle práce je o lidech, to ze jste narazili na špatného sponzora je bohuzel spatne, na druhou stranu, napište prosím etické komisi a ja veřím že vaše stížnosti budou vyřešeny. Pokud jste tak neučinili, jste jen ubozí žvanilové pravdepodobne nespokojeni se svym zivotem šířící akorát negativitu. Ja se ZFP pohybuji uz par let a musím zaklepat žádneho kriminalnika jsem nepotkal, semináre jsou dobrá véc a zde prosim nota bene davaji lidem obrovskou možnost využít MML. Naprosto genialni system. Co tak zjistuji, 99% lidi nevi jak ve skutečnosti funguje. On je presne o tom samospotřebitel­stvi. Clovek se naváže do velke skupiny lidi, se kterou využívá výhody a ješte z toho ma penize. Prijde mi ze spousta lidi si mysli ze MML je o nabízení, prodávání etc. není tomu tak. MML je primárně pro sebe.

   Omlouvám se za sloh i diakritiku, pisi na mobilu ve vlaku.

   Hezký den :)

   • jarda napsal:

    Není čas na talafatky. Prostě ti nebylo dáno. Každý jsme nějaký.
    Já jsem byl zakladatelem nejsilnější slovenské struktury, prvním řiditelem, pozice 7 do demonopolizace slovenské pojišťovny /auta/… a ty jsi byl možná plánován?:)

    Neobhajuj veřejně mafii, je to tresný čin. Mrtvých je vážně hodně a už to tolik nesleduji, na Slovensku ví o 8 zesnulých a v ČR vím o jednom, ale určitě jich máte více. A všimni si, že II piliř neprošel, kriminálníky prostě nechce ve vlastních financích nikdo, alespoň ten, který umí použít mozek užitečně. Takže ne na chlast a psychopatické semenáře, ne? Vydělávej si svojí prací v prospěch ostatních, a ne vypisováním anonymních blbostí v prospěch podvodníků:)

    Kdybych tu postnul doklady, tak se oběsíš, protože konečně pochopíš svoje mizerné IQ limitně se blížící k nule.:)

 3. Roman Málek napsal:

  V samotném samospotřebitelském modelu problém nevidím, problém nastává, když vlastní spotřeba je o tom, že zaplatíte něco z čehož se vám vrátí jen část.

  Vladimír Poliak říká, pojďte se naučit rozumět svým financím. Základem jeho filosofie je, že když budete rozumět finančním programům, které školí, tak se vám navždy bude finančně dařit.
  Tohle je úplná kravina. Na tohle jsem přišel, když jsem poprvé hrál hru Cashflow. Ano ta hra, kterou v ZFP nikdo nehraje ( bohužel).
  Do hry jsem šel s vysokým sebevědomím, mám přeci certifikáty a osvědčení. Říkal jsem si za půl hodiny budu z krysího závodu. Po 3 hodinách jsem se motal pořád dokola a pak mi to došlo. A sice, že umět to s penězi, je úplně jiná věc než vědět něco o pojistkách nebo stavebním spoření. Je to, to stejné, jako když budete umět vyměnit olej u auta. Máte výhodu v tom, že víte jaký olej je dobrý a třeba si olej vyměníte sami a ušetříte za servis, ale ani tohle všechno z vás nedělá dobrého řidiče!!!

  Úplně alergický jsem, když přijdou ředitelé a začnou mluvit, že tento program je provizně výhodný a proto bychom si ho měli všichni uzavřít. Dříve jsem to bohužel nevěděl a díky tomu přišel o spoustu peněz. Dnes vím, že na provizi se mi vrátí sotva třetina toho co zaplatím na poplatku, takže pokud můžu uzavírám si dnes programy jinde výhodněji a to i když nedostanu provizi. Tohle je pro mě součástí finanční inteligence! Stejně

  Je směšné, že každý v ZFP jen řeší kolik a kam kdo platí, ale nikdo neřeší podstanou věc. A sice bohatnou spolupracovníci a klienti? Možná, že to je dobře, protože by se zjistilo, že tito lidé jsou v té druhé skupině, jak se říká, že bohatí bohatnou a chudí chudnou.

  Každopádně ZFP mi otevřelo oči a donutilo mě se v oblasti financí doopravdy vzdělávat, ale nechat si pásku přes oči a pracovat s tím co bych se dozvěděl pouze na seminářích je finanční sebevražda.

  • Mirek napsal:

   Nevim pro koho a kde pracujete, ale pod to co píšete se mohu podepsat, a ve všem s Vámi souhlasím.

 4. Mirek napsal:

  Myslím, že jsme svědky obrovského úpadku ZFP…to jak vystupuje její představitel je opravdu velmi smutné…R.I.P ZFP…ovšem bude nám chybět ? Troufnu si za ty vzdělanější lidi odpovědět…Ne…jen končí s regulací jeden multilevel vydělávájící na „školeních“…už před 5 lety jsem nevěřil, že by tam někdo mohl jít…opak byl ovšem pravdou, stále jsme šíleně nevzdělaný a naivní národ. Vzdělávejte se lidičky prosím…

 5. Jiří x napsal:

  Bože, podívejte se z čeho má ZFP prachy. Co bude dělat když prosadí regulaci?

  • Honza napsal:

   Proto stejně jako jiné podvodné rádoby poradenské firmy přelévá aktiva a aktivity do jiných oborů, např. realit.

 6. Honza napsal:

  … a ne normální lidi. Vaše zástupce na různých úrovních jak současné, tak bývalé znám už nějaký rok, byl jsem lanařen podvodnými metodami i na výplachy mozků, co máte v Bílovicích. Když lámači zjistili, že o penězích vím víc než oni a že bych pár dotazy a připomínkami mohl scénář akce nabourat, jakákoliv pozvání už ustala.

  Komické je číst o vzdělávání, když Vaši zástupci mi kreslili garantovaný roční výnos 30% p.a. na SS, PP a „mimořádném účtu“…

  • Martin napsal:

   Garantovaný roční výnos 30% je blbost vždy. Jde o to získat aspoň základní povědomí o produktech, které mám doma. Nenechat se zblbnout garantovaným zhodnocením 30% a o tom je asi finanční gramotnost. Nauč se ať tě neoblbne kdejaký pojišťovák. Hezký den.

   • Honza napsal:

    Pane Martine, my si tykáme? Kdybyste četl, co jsem psal, pochopil byste, že jsem jim na lep nesedl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.