Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Vánoční stromky i kapři letos zdraží. Větší výdaje ale lidé neplánují

Za necelé dva měsíce tu bude Štědrý den. Teď ale nastává období shánění dárků, řešení vánoční výzdoby, slavnostní tabule, ale také větších finančních výdajů. Letos budou pravděpodobně dražší jak kapři, tak i vánoční stromky. Podle průzkumu Poštovní spořitelny, ale lidé za Vánoce nehodlají utratit více než loni.

Podle průzkumu mnoho lidí zatím nechává vánoční výzdoba netečné. S nákupy dárků totiž 24 procent dotázaných začíná měsíc před Štědrým dnem, 13 procent v průběhu dvou týdnů před 24. prosincem a na poslední chvíli se starostmi o dárky nechávají strhnout jen tři procenta lidí.

Naopak částečně zaplněnou skříň dárky už má 58 procent respondentů. Tři měsíce před Vánoci nakupuje dary 22 procent, v průběhu celého roku 17 procent a dva měsíce před Štědrým dnem 19 procent lidí.

Obecně je lepší začít s nákupy již na začátku podzimu nebo během mnoha sezónních akcí. Vyvarujete se tak stresu ve frontách nebo zjištění, že požadované zboží je již vyprodané a hlavně tím snížíte riziko, že vás v davu okrade kapsář,“ říká Aleš Pospíšil z Poštovní spořitelny.

Vánoce do deseti tisíc

Celkové náklady za stromeček, dárky a jídlo se u třetiny českých domácností pohybují v rozmezí od pěti do deseti tisíc korun. Často v rodinách mimořádné výdaje táhnou muži, ty vyjde vánoční veselí až na 20 tisíc korun. Nikdo z dotázaných nevydá za Vánoce více než 40 tisíc korun.

Půjčky na vánoční dárky už nejsou zrovna v kurzu, ale o takovém financování uvažují čtyři procenta Čechů. „Více než třetina respondentů zná ve svém okolí někoho, kdo tímto způsobem vánoční nákupy financuje. Lidé letos plánují za dárky utratit přibližně stejně jako loni – v průměru kolem 5 000 korun. Ženy ale rády obdarovávají nejen členy rodiny, nýbrž i své přátele a kolegy, proto mají v plánu utratit za dárky ještě o 500 korun víc. Průměrná cena dárku přitom činí necelých 900 Kč,“ popisuje výsledky průzkumu výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny Aleš Pospíšil.

Většina Čechů chce za Vánoce utratit stejnou částku jako loni, ale to znamená, že některé věci budou muset oželet. Ceny jídla a spotřebního zboží jsou vyšší. Stejně tak si připlatíme za sezonní nákupy, jako je vánoční stromek nebo kapr ke štědrovečerní večeři.

Krmivo pro kapry je dražší

Potrava pro kapry je letos dražší, tak i my si za tradiční vánoční pokrm připlatíme. Rybářům stouply hlavně výdaje za krmné obiloviny, které jsou podle Petra Votípka z Klatovského rybářství dražší zhruba o 35 procent. Na ceně kaprů se taky podepíší zvyšující se ceny pohonných hmot, energie a vody.

V loňském roce třeboňští rybáři dodávali kapry I. třídy s doporučenou cenou od 75 až 79 korun a kilo výběrového za 85 až 89 korun. Letošní ceny ještě nejsou sice dány, ale jisté je, že budou o něco vyšší.

Stromky poničily mrazy

Pěstitelé vánočních stromků zase trápí počasí. „V roce 2012 zasáhly celou střední Evropu pozdní jarní mrazy, které poškodily mnoho zemědělských komodit a neobešly ani plantáže vánočních stromků,“ řekl František Valdman ze Sdružení pěstitelů vánočních stromků. Také se do cen stromků promítne zvýšené DPH, které v lednu vzrostlo z deseti na 14 procent. Před Vánoci tedy zaplatíme za smrk ztepilý od 150 do 220 centimetrů výšky od 300 korun a za borovici lesní zhruba 550 korun. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.