CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

Text: Hana Bartušková

27. 09. 2022

2 komentáře

Jak se valorizoval průměrný důchod v roce 2022

 

Na konci roku 2021 byl průměrný důchod něco málo přes 15 400 Kč měsíčně. Průměrně se valorizovaly důchody v lednu 2022 o 800 korun. Vzhledem k tomu, že inflace přesáhla zákonné limity pro mimořádnou valorizaci během roku, tak byly letos důchody valorizovány i v červnu a také právě teď v září. Kolik činila celková valorizace v roce 2022 a jak se budou důchody valorizovat v lednu příštího roku?

Loading 

Zatímco vláda Andreje Babiše zvyšovala důchody výrazně i nad zákonnou valorizaci, současná vláda je nucena důchody zvyšovat mnohem více a to jen díky vysoké inflaci. Ta v srpnu činila meziročně 17,2 %. Přičemž vláda je povinna důchody valorizovat, pokud inflace přesáhne 5 % od měsíce, kdy byly důchody valorizovány naposledy. K tomu letos došlo poprvé v červnu a tato hranice byla překročena ještě jednou, takže bylo nutné valorizovat důchody také v září.

Jaká byla valorizace důchodů v roce 2022

 • V lednu byl průměrný důchod valorizován o 805 Kč, a vzrostl tak zhruba na 16 200 Kč.
 • V červnu byl průměrný důchod valorizován o 1 012 Kč, a zvýšil se tak na asi 17 200 Kč.
 • V září se pak průměrný důchod valorizoval o 700 Kč, vzrostl na 18 100 Kč.
 • Průměrně tak důchod vzrostl v letošním roce o dva a půl tisíce korun.

Co je dobré vědět o mimořádné valorizaci

Pro mimořádnou valorizaci důchodů během roku platí následující. Valorizují se všechny státní důchody, tedy starobní, předčasné, invalidní i vdovské a vdovecké. O mimořádnou valorizaci není nutné nikde žádat, je přiznána automaticky, již vypláceným důchodům. Pokud do důchodu odcházíte až po datu valorizace, tak starobní důchod je vám automaticky spočítám podle nového výpočtu.

Částka, o kterou se důchod valorizuje mimořádně během roku kvůli vysoké inflaci, pak už není součástí řádné valorizace od ledna dalšího roku. Pro lednovou valorizaci tak bude zohledňována výše inflace pouze za část roku a to od doby, kdy byla přiznána mimořádná zářijová valorizace.

O kolik se budou zvyšovat důchody v roce 2023?

Další řádná valorizace čeká státní důchody v lednu příštího roku. Tato valorizace zatím ještě není schválena, návrh připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Dá se ale předpokládat, že se návrh bude držet pouze zákonné valorizace. To se poté důchody zvyšují o růst cenové hladiny a také o růst průměrných mezd.

Čeká se, že řádná valorizace v lednu 2023 bude zhruba něco přes 800 korun, průměrný důchod tak bude atakovat 19 000 měsíčně. Od ledna se navíc bude vyplácet i tzv. výchovné. Tedy osobám, které pečovaly o děti, nejčastěji to jsou ženy, se bude kompenzovat nižší úroveň důchodů. Důchodcům, kteří mají nárok na výchovné, tak starobní důchod vzroste o 500 Kč za každé vychované dítě.

REKLAMA

Dokáže růst důchodu vyrovnat růst cenové hladiny?

Podle těchto průměrných údajů je možné odhadnout, že průměrné důchody můžou v roce 2023 atakovat až 20tisícovou hranici. Přičemž na konci roku 2021 byl průměrný důchod asi 15 400 Kč. Během jednoho roku tak dojde k růstu průměrného důchodu až o 5 000 Kč. Což je nárůst téměř o 30 %. Je ale otázkou, zda takový růst dokáže vůbec vyrovnat cenový nárůst a celoroční inflaci.

Je totiž nutné říct, že zmiňované zvýšení důchodu se týká pouze průměrných důchodů a nižší důchody se budou valorizovat méně. Při nižším důchodu kolem 10 000 Kč může roční navýšení dělat jen 2 500 Kč. I tak by ale v procentech měl růst důchodu víceméně vyrovnat růst i cenové hladiny. Je ale také pravdou, že důchodci jsou jednou z nejohroženějších skupin a jejich rozpočet se bude těžce vyrovnávat s turbulentním růstem cen energií i potravin.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

důchodová reforma

Konečně důchodová reforma, která bude mít nějaký dopad?

S českým důchodovým systémem se to má zhruba takto: víceméně všichni víme, že to není udržitelné, ale předchozí vlády neměly dost odvahy do toho pořádně zasáhnout. Navíc lidé v produktivním věku, kteří se blíží svým věkem spíše k hranici důchodu než ke své maturitě, si nejistotu starobních […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 06. 2023

důchody

Bude se zvyšovat věk odchodu do důchodu?

Vláda Petra Fialy je v úřadě něco málo přes rok. A začínají se ozývat první návrhy, jak tato vláda hodlá řešit důchodový systém a důchody a jak by tento důchodový systém ráda reformovala. A by byl udržitelnější, spravedlivější a nezatěžoval tolik státní pokladnu.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

03. 03. 2023

Jak inflace zvýší důchody

Jak inflace zvýší od června důchody

Jak inflace zvýší důchody? Státní důchody se každoročně valorizují dle toho, jaká byla inflace spotřebitelských cen a jak se zvyšovala reálná mzda. Přičemž se vždy valorizuje od prvního ledna každého roku podle toho, jaký byl ekonomický vývoj v posledním roce. Zákonná valorizace počítá i s tzv. mimořádnou […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • RC

  27 září, 2022

  Takze na konci roku 2021 bylo 15400, v lednu 2023 bude necelych 19000 a vy sermujete rustem o 30% za dvanast mesicu? Pani autorce by meli vratit skolne!
  Je to cca 23%!

  Odpovědět

 • Hana Bartušková

  3 října, 2022

  dobrý den, děkuji za reakci. lednová valorizace zatím nebyla schválena, takže 30% růst je pouze odhad a počítá i s nárůstem důchodů díky výchovnému, které přidá některých důchodcům od příštího roku 500 Kč, průměrně spíše více.

  Odpovědět