CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

Text: Daniel Kuchta

08. 08. 2013

2 komentáře

Užijte si konec léta, zářijové ochlazení se blíží

 


 

Tento rok to opět vypadá tak, že se vyplní tradice září jako nejhoršího měsíce v roku. Září patří dlouhodobě mezi nejhorší měsíce co do výnosnosti na akciových trzích, a prakticky jde o jediný měsíc v roce, který je v dlouhodobém horizontu ztrátový.

Důvodů, proč si to myslet, je více. O tom, že akciové trhy nejsou v souladu s vývojem ekonomiky a že jejich rekordní hodnoty jsou taženy z velké části úvěry, které si investoři berou na investování, jsme psali relativně nedávno. Tehdejší březnová čísla ještě překonala čísla z dubna a k poklesu nedošlo ani v květnu a červnu.

Dalším rizikovým faktorem je Čína, s jejímž růstem je to rovněž již nějakou dobu velmi problematické. Na jedné straně stojí nesmyslné projekty a nová města, která se stavějí pouze pro umělý růst HDP a po nichž zůstávají města duchů, v nichž si normální lidé nemohou dovolit bydlet.

I když to zní trochu konspiračně, objevují se informace, že realitní boom v Číně je jedno velké Ponzi schéma, které již nebude mít dlouhého trvání. Spekulanti si půjčují na realitní projekty za extrémně nízké úroky a zároveň emitují dluhopisy, které z těchto projektů investorům slibují vysoké výnosy. Projekty samozřejmě nepřinášejí zisk a spekulanti jsou nuceni je prodat, ale se ztrátou, takže si opět půjčí od banky peníze s nízkým úrokem na nové projekty, ale těmito penězi splácejí své dluhy. Typické Ponzi schéma, které nemá daleko od krachu, a které bude stát existenci nejenom spekulanty, ale také banky, které jim půjčují.

Na druhé straně je pak podezření, které trvá již nějakou dobu, podle něhož jsou čísla uměle upravována tak, aby vypadala dobře, ale s realitou nemají nic společného. Také včerejší údaje o dovozech a vývozech, které stály za obnovením růstu akciových trhů, patří do této skupiny. Číňané to v poslední době dělají až příliš okatě a mnoho analytiků a ekonomů jim prostě přestává věřit. Vzhledem k tomu, že Čína je jednou ze zemí, které drží současnou globální ekonomiku nad vodou, to nezní moc optimisticky, i když jde většinou spíše o spekulace (protože přesná čísla o stavu ekonomiky země zná málokdo).

REKLAMA

Další zmiňovanou nejistotou je americká centrální banka. Ta prakticky nemusí dělat nic, stačí, když její šéf, nebo někdo z FOMC řekne něco, co si investoři vysvětlí po svém a volatilita na trzích nezná mezí. První náznaky o možném ukončení QE (jen náznaky, ne jasná prohlášení, nebo samotné ukončení QE) se již na akciích projevily v červnu. Když se centrální bankéři rozhoupou ke konkrétním činům, to bude na trzích asi veselo.

A když se do výprodejů pustí také velcí hráči, zůstanou drobným investorům pouze dvě možnosti. Co nejrychleji opustit trh a pokusit se zachránit alespoň nějaké výnosy, nebo uvěřit řečem o levných akciích, které mohou růst donekonečna a později litovat prodělky.

Mám pocit, že zanedlouho přijde doba, kdy mnoho lidí zažije hodně studenou sprchu a při pohledu na svůj investiční účet budou mít výraz podobný dítěti na titulním obrázku. Pro ty, kteří si myslí, že akcie ještě neřekly poslední slovo a že strach před jejich propady je neodůvodněný, mám jeden vtipný výrok z jednoho článku publikovaného na nejvíce konspiračním webu, který se věnuje investicím a ekonomice, ZeroHedge.com: „Mohu se mýlit. Doufám, že se mýlím, ale spíše mám strach z toho, že mám pravdu, … než z toho, že se mýlím.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Bedja

    9 srpna, 2013

    Malí investoři nereagují nikdy na bezcenný hloupý blábol z FED. Tento blábol je vysloven jen na pomoc spřáteleným lumpům spekulujícím krátkodobě s pákou s miliony nebo provozujícím obchodní automaty. Jesli automaty nebo fondy začnou ve velkém prodávat akcie, malí investoři neztratí vůbec nic, protože mají radost každý rok z dividend a za několik let mohou prodat každou akcií s výdělkem, nebo se ztátou rovnou celkové sumě dividend za několik let. Automaty, fondy a daytraders dělají ztráty jen svým soupeřům, ale nikdy neublíží malým investporů, ti drží akcie léta a lži z FED jim jsou lhostejné.

    Odpovědět

  • Roman

    9 srpna, 2013

    On a long enough timeline the survival rate for everyone drops to zero :-)))

    Odpovědět