Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Únor bílý, fondy stále sílí

Investice Petr Fejtek 03.03.2013 | 14:22 9 Komentářů

Půldruhé miliardy už druhý měsíc za sebou – to jsme viděli naposled před krizí, tedy před pěti lety. A dokonce byl kratší únor ještě úrodnější než leden dopovaný obálkami od Ježíška. Anebo že by Ježíšek roznášel už rovnou bezkontaktní žolíky? Faktem je, že bankovní vklady za leden přibraly o 21 miliard (9 na spořáky + 12 na běžňáky), když o maličko víc to bylo jen jednou před 4 lety a vlastně jen jedinkrát v historii.

Peněz na úspory není zas tak málo, alespoň u některých domácností. A fondy – že by se vracela (alespoň zčásti) ztracená důvěra? Něco na tom je… Nebo že by dostával Spořínek rozum? Vyloučeno! Takže zbývá jen něco mezi tím: úročení spořicích účtů klesá a část lidí možná alespoň trochu chápe, že zázraky se nekonají. I trhy se značně uklidnily a média alespoň polevila v neustálém chrlení jobovek.

Ke slovu tak opět přichází i ta zlatá střední cesta kompromisu zajištěných fondů. Po letech, kdy si z nich investoři jen vybírali (loni přes 7 miliard, celkem 16 miliard korun), začínají se k těmto produktům vracet. Jen za první dva letošní měsíce získaly 1,8 miliardy, tedy prakticky více než polovinu letošního přílivu.

Je tak zřejmé, že zajištěné fondy nejen absorbovaly pokračující odlivy z peněžního trhu, ale zčásti i peníze, které ještě donedávna kasírovaly dluhopisové fondy. Jejich obliba se mění jen postupně, podle toho na jak „dlouhou“ minulost se lidé dívají. I kdybyste jim kladivem do hlavy tloukli disclaimer o tom, že výnosy minulé nezaručují do budoucna ani kulový, nedají si říci. A minulý rok byla jejich labutí píseň tak vábivá, že jen těžko odolat – asi jako chrabrý Odysseus zpěvu Sirén. Situace se ale již viditelně mění a mnohé dluhopisové (ale i smíšené) fondy vykazují letos mínusy. Takže z lednových 700 milionů klesla jejich obliba na polovic. Naopak vzrostla přízeň ke smíšeným fondům, i když stále převažují ty konzervativní a bude jistě trvat, než si lidé uvědomí, že v nich lezou zas většinou do dluhopisů.

Ale budiž, je známo, že cca 10 – 15 % podíl akcií v portfoliu zvyšuje nejen výnos, ale i snižuje volatilitu.

Významný vliv pádu dluhopisových výnosů se musí promítnout i do konstrukcí zajištěných fondů. Zatímco Pioneer svou „dvojku“ uzavírá, náš největší provider (a dnes prakticky jediný) v segmentu, ČSOB, zkouší další možnosti. Jeden z nejžádanějších fondů za poslední roky je ten zaměřený na potraviny a nápoje. Loni během několika týdnů první z nich lehce nabral víc než miliardu. I současný ČSOB Potravin a nápojů 3 jede rychlostí kolem 125 milionů týdně, přestože i klasické (Exlusive Jumpstart 2 nebo Světového růstu+ 27) odstartovaly ještě rychleji. Ani koncept aktivně chráněných mixů s názvem Portfolio Pro není bez zajímavosti a budoucnost má zřejmě ještě před sebou.

Ale vrátíme-li se k problému současných nepatrných výnosů dluhopisů, to v podstatě znemožňuje konstrukci standardních zajištěných fondů (viz Pioneer), takže není asi náhodou, že právě finančně vzdělanější klientu ČSOB berou „na milost“ i de facto polozajištěné fondy. Proto se úroveň zajištění posouvá ze 100 % níž, konkrétně u nového ČSOB Potravin a nápojů 3 jen na 95 % původně investované částky. A takovým se říká raději „strukturované“ než zajištěné. Oblibu to evidentně příliš nepoznamenalo a není se co divit: jíst a pít se bude pořád, tomu rozumí každý. Navíc když i Warren Buffett kupuje za 23 miliardy dolarů poloviční podíl v kečupové firmě Heinz, tak na tom určitě něco bude. Od minulého měsíce mohou také investoři v ČSOB nakupovat fondy v české měně pohodlně přes své internetové bankovnictví.

Ale u nás raději lidé sedají do letadel, jako například nedávno na Náchodsku 1700 lidí vsadilo miliardu na špek slibu 45% ročních výnosů. Jak asi dopadnou…

Nechali jste se podvést?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

9 komentářů: “Únor bílý, fondy stále sílí”

 1. in napsal:

  tyhle reklamní příspěvky fakt miluju. 🙁 kolik potencionálních klientů tenhle brak asi tak čte? od vás si tak nechám radit o penězích.

 2. Škodolibka domácí napsal:

  copak jste nakoupil z těch Čobáckejch fondů Vy, že je tak propagujete? To Vás za to platí? Já si koupila ten Exclusive Jumpstart 2, ale že bych o tom psala někde na webu ?

  • Fejtek napsal:

   Nekoupil jsem, neradím, jen popisuju „nálady“. Dokonce zajišťáky ani nemám rád :-)

   • in napsal:

    a kdo má? :) kromě bank..

    Pane Fejtku už víme, kdo po vás přebírá Finančního poradce? Mimochodem, jaký je vlastně objem vydání FP a proč pak odcházíte?

 3. Petr napsal:

  Zdravím, osobně mám spravované finance týmem obchodníků, kde se dělí pouze generovaný zisk. Investice je bez vstupních poplatků a poplatků za správu. O fondech se bohužel to samé říct nedá! Petr, pesek1299@seznam.cz

  • tla napsal:

   Mate k dispozici stovky nebo par tisic mesicne nebo se bavite o milionech? V druhem pripade se vas clanek netyka, ale to asi vite.

  • in napsal:

   to mělo patřit sem.

   tyhle reklamní příspěvky fakt miluju. 🙁 kolik potencionálních klientů tenhle brak asi tak čte? od vás si tak nechám radit o penězích.

  • in napsal:

   jo a ještě dodejte, že náklady na obchodování s papíry v portfoliu vám hradí pro vaše krásný oči.

  • IH napsal:

   Myslíte nějakou investiční firmu s osobním makléřem ? Nebo klub investorů ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.