CZK/€ 24.745 +0,14%

CZK/$ 22.792 +0,00%

CZK/£ 28.930 +0,33%

CZK/CHF 25.049 -0,10%

Text: David Lorenc

03. 11. 2015

24 komentářů

Ukradli vám peníze přes internetové bankovnictví a chcete je dostat z banky zpět

 


 

Z počátku vše vypadá na dobrou spolupráci finanční instituce s klientem. Konec ale obvykle není happy end. Klienti totiž stále častěji slyší, že hackeři uspěli kvůli chybě klienta a banka tak klientovi nevrátí ani korunu. Přitom existuje hned několik cest, jak peníze z banky úspěšně dostat.

Co se děje na začátku

Banky jsou stále lepší ve vysvětlování, v čem klient udělal chybu a proč mu peníze nevrátí. Základní pravidlo zní nikdy se nevzdat při prvním neúspěchu a s bankou jít do sporu.

Proces je typicky takovýto: Klient nahlásí bance zmizení peněz z účtu, ta mu hned zablokuje internetové a případně i mobilní bankovnictví. Pak klient sepíše písemnou stížnost, že on peníze z účtu neposílal a že mu je zneužil neznámý lump z digitálního světa. Banka si vezme několik týdnů na prověření. Během nich si v zásadě jen zjistí co nejvíce informací o klientovi a jeho účtech. Jak je to důležitý klient, jinými slovy kolik bance vydělává peněz. Už se mu někdy v minulosti stalo něco podobného nebo s ním byly jiné problémy. Nejde náhodou o bílého koně. A pak se banka v detailu podívá na spornou transakci. Typicky může zjistit, z jakého státu byla provedena či zda již zařízení, např. počítač či tablet, bylo dříve klientem použito. Někdy přijde na to, že podvodná platba byla provedena z Ukrajiny či Číny, kde klient v životě nebyl. To většinou vede k závěru, že jde opravdu o zneužití internetového bankovnictví. Ani v tomto případě ale klient rozhodně nemá vyhráno. Banka mu většinou sdělí, že si nedostatečně chránil svůj počítač či mobil a útočník tak zjistil jeho přihlašovací údaje a byl za něj schopen zadat podvodnou platbu. Tedy smůla klienta, nic od banky nedostane.

Poslední verze útoků byly navíc již tak pokročilé, že online lump ovládl počítač i mobil klienta tak, že bez jeho vědomí a z jeho vlastních zařízení na dálku provedl podvodnou transakci. V takovém případě banka typicky ve svých systémech nic podezřelého nezjistí. V minulosti se pracovníci banky vydávali k napadeným klientům a analyzovali přímo jejich počítač či mobil. Tato praxe se ale nelíbila policii. Při analýze počítače pracovníkem banky došlo k poškození možných důkazů, a pokud se později dostal počítač do rukou policie, již se důkazy z něj nedaly použít u soudu. Pokud by tedy policie útočníka chytla, což je bohužel podobně pravděpodobné jako výhra klienta ve sportce.

V tento moment klienta čeká první těžká volba. Banky pokračovaní jednání o případně kompenzaci škody podmiňují tím, že klient musí podat trestní oznámení na neznámého pachatele. To ale znamená, že klient dá svůj počítač k dispozici policii. Ta pak bude mít přístup do všech dokumentů na počítači uložených. Ne každý klient je k tomu ochotný, což znamená mít problém s bankou, která nárok klienta na náhradu škody v takových případech nespolupráce s policií vždy zamítne.

REKLAMA

Nebuďte ovce

Bez ohledu na podání trestní oznámení je nejčastější závěr banky z vyšetřování, že klient porušil své povinnosti, a kvůli tomu mohl útočník provést podvodnou transakci. A tak banka odmítá cokoliv kompenzovat. Někteří klienti to považují za konec, s krádeží peněz se smíří a jako zadostiučinění maximálně změní banku. V naději, že u jiného finančního ústavu to bude lepší. Nebude. Metody zabezpečení mají banky podobné, hackeři většinou útočí na více českých bank najednou a banky přes Bankovní asociaci ladí společný postup. Klient si tedy změnou banky vůbec nepomůže.

Co ale pomůže, je vytrvalost a nebrat první ne od banky jako konec, ale jako začátek. Fajn, první kolo vyhrála banka. Další kolo je obrátit se stížností na ombudsmana příslušné banky. Ten má v popisu práce stát na straně klientů a pro některé klienty vymůže změnu rozhodnutí. Chcete být mezi nimi? Pak je potřeba mít zajímavý příběh. Třeba, že jste matka samoživitelka úplně bez peněz, nebo důchodce, který neví, jak zaplatí nájem. Druhou možností je poukázat na svůj celkový vztah k bance. Máte u ní kromě osobního i firemní účet? Řekněte bance, že pokud nebude kompenzovat podvodnou transakci na osobním účtu tak odejdete i s firemním účtem. Nemáte vlastní firmu, nevadí. Domluvte se s finančním ředitelem svého zaměstnavatele, jenž má účet ve stejné bance, ať vám napíše dopis, že pokud banka v těchto situacích odmítá kompenzovat, tak má strach o obecnou bezpečnost této instituce a zvažuje, že firmu převede k jiné bance.

Třetí možností je vyhrožovat medializací. To je ale další kritické rozhodnutí. V momentě, kdy to klient udělá, tak překročí Rubikon a ze snahy o dohodu se stává boj. A na to je ještě brzo.

Zapojte generálního ředitele

Klient zkusil pobočku a kompenzace byla zamítnuta. Pak zkusil ombudsmana a opět bez úspěchu. Je potřeba tedy jít až na vrchol pyramidy, tedy napsat generálnímu řediteli. Jejich sekretariáty mají přísná pravidla, všechny příchozí dopisy jsou evidovány a jménem generálního ředitele jsou předávány zaměstnancům k vyjádření. A čím je banka větší tím je větší i pravděpodobnost, že se zaměstnanci, co nárok klienta na kompenzaci podvodné platby již před tím zamítl, roztřepou kolena a otočí. Tedy najednou dá vyjádření, že kompenzace je možná.

REKLAMA

Ani negativní vyjádření od generálního ředitele banky není ještě zdaleka konečná. Dalším v řadě, na koho je potřeba se obrátit, je finanční arbitr. Ten je nezávislý a běžně řeší spory klientů se svými bankami. Občas se podaří rychlý úspěch, kdy banka otočí, hned co dostane od finančního arbitra žádost o reakci na klientovu stížnost. Banka si totiž uvědomí, že se klient hned tak nevzdá, a i když by normálně nekompenzovala, radši udělá výjimku.

Pokud klient neuspěje ani u finančního arbitra, je čas dát bance poslední šanci na smírné řešení a pohrozit medializací. Ta by neměla být jen planá, tedy je dobré uvést na koho se klient v případě opětovného zamítnutí obrátí. Na známou v určitých novinách či televizi. Čím konkrétnější tím lepší. Pokud ani to s bankou nehne je potřeba medializaci udělat. Když už nic jiného, klient bude mít poprvé pocit, že někdo stojí na jeho straně.

Jackpot u soudu

Posledním pokusem je podání žaloby k soudu. Je potřeba si přiznat, že klienti ve většině případů neuspějí, stejně jako například u hromadných žalob na poplatky. Ale každé zneužití internetového bankovnictví je trochu jiné a šance na úspěch tedy vždy je. Navíc na konci nemusí čekat sladká odměna jen v podobě náhrady skutečné škody. Klient může dostat z banky daleko víc, než o kolik přišel. Banky obecně nechtějí medializaci útoků, a proto na ně funguje jako páka k výplatě. S přibývajícím počtem úspěšných útoků ale medializaci začali více akceptovat a přes své public relations útvary jí aktivně ovlivňovat k minimalizaci škody. Ale pro banky tu je ještě jeden daleko větší strašák  než medializace. A tím je prohraný soudní spor. V Čechách sice nemáme precedenty, tedy soudy nemusí automaticky rozhodovat ve stejných věcech stejně, ale v praxi se to děje, a navíc i u nás probíhá sjednocování rozhodování díky Nejvyššímu soudu.

Pokud tedy během soudního řízení dokáže klient či jeho právníci přesvědčit banku, že je reálné, že banka může soudní spor prohrát, je nejvyšší čas zkusit mimosoudní vyrovnání. Dá se bance nabídnout, že klient stáhne žalobu a tím o ní nerozhodne soud. A chtít za to klidně několikanásobek způsobené škody. Tedy šance na úspěch u soudu nemusí být velká, ale trefa do jackpotu v podobě mimosoudního vyrovnání může znamenat více než dostatečné zadostiučinění.

Závěr se dá shrnout do dvou doporučení klientům bank, kterým hackeři ukradnou peníze z účtu. Nikdy se nevzdávejte po prvním ani druhém odmítnutí od banky, a pokud se na náročné jednání s bankou necítíte, vezměte si experta. Tím může být právník, váš známý, co v bankách pracoval, nebo třeba finanční poradce, který je s bankami v denním kontaktu.

Autor je právník a 17 let pracoval v různých bankách na rozvoji internetových a mobilních aplikacích.

Článek vyšel v časopise Reportér

Loading

Vstoupit do diskuze 24 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Co sledovat u investic do finančního sektoru v době klesajících úrokových sazeb

Tradiční názor tvrdí, že klesající úrokové sazby jsou pro finanční akcie negativní, protože snižují úrokový výnos. To je však přílišné zjednodušení, které se může ukázat jako nepravdivé. Finanční společnosti jsou různorodou skupinou, v níž banky tvoří pouze jednu část, a mezi jednotlivými společnostmi existují významné rozdíly, které ovlivňují […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 05. 2024

Penzijní spoření od července 2024 – více peněz od státu, žádný příspěvek pro důchodce

Od 1. července 2024 vstoupí v platnost další změny v oblasti doplňkového penzijního spoření (DPS). Mezi nejdůležitější novinky patří zvýšení maximálního státního příspěvku na 340 Kč měsíčně a ukončení jeho poskytování klientům, kteří již pobírají starobní důchod. Změny se dotknou všech účastníků DPS bez ohledu na datum uzavření […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024

Přehledně: Nejdůležitější změny v reformě penzí schválené vládou

Vláda pod vedením Petra Fialy přišla s „reformou“ penzí. Je postavená na šesti základních bodech – postupném zvyšování důchodového věku po roce 2030, jistém minimálním důchodu, snížení výpočtu nových důchodů, výchově dětí a péči o blízké, sdílení vyměřovacích základů manželů a vdovských a vdoveckých důchodech.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • JIŘINA

  12 února, 2018

  Tohle se stalo me minuly tyden,zadna sms k provedeni plateb.10000za dva dny .Hned jsem blokovala kartu ,pote uplne zrusila a dala reklamacni protokol KB.Pry se nemam bat a ze dostanu penize zpět.Tak jsem zvedava .

  Odpovědět

 • Anonym

  21 ledna, 2019

  Jak to dopadlo?

  Odpovědět

 • Hana

  2 července, 2018

  ano, mám čerstvou stejnou zkušenost, žádná sms od banky, 24 000 během 5 dní někdo vytáhl z mého účtu, bohužel přes číslo karty na mém FB, zatím čekám co s tím banka vymyslí, ale mají 15 dní na „reklamaci“ transakce ?!? máte někdo podobný případ ???

  Odpovědět

 • Jan

  5 března, 2019

  Mně se to stalo dnes je to částka sice jenom 2000kc ale už to resim tak uvidíme

  Odpovědět

 • Viv

  6 března, 2019

  Mně se to také stalo včera, co máš za banku? Odešlo mi 4 700 Kč někam do Číny, nikdy jsem o té společnosti neslyšela. Řeším to s Monetou, tak snad bude nějaký rozumný závěr.

  Odpovědět

 • Anonym

  24 listopadu, 2019

  Můžu se zeptat jak to dopadlo? Dostala jste peníze zpět?
  Děkuji

  Odpovědět

 • Sona

  3 května, 2019

  Me se to stalo ted 1.5. A bylo to „jen „3500 kc ale banka mi rekla ze tam byl pokus o 10 000 ale protoze mam limit tak jim toto neslo.Ted cekam co z toho bude.Mam KB

  Odpovědět

 • Zdenek

  8 července, 2020

  Hackeri bezne kradou statisice a uhrada skody je nejista. Banka hleda duvody, proc reklamaci neuznat. Rozumny clovek nema penize v bance, ale ma je ulozene jinak.

  Odpovědět

 • Tomáš

  29 července, 2020

  Mám novou zkušenost…jedno kliknuti na phishing email – raiffeisenbank , a necelých 200 000 pryč … po měsíci vyjádřeni od banky, že je to naše chyba… myslím, že jako laický uživatel, je to spíše chyba IT techniků zmíněné banky- nebo IT celkově.. Přitom peníze odešli na učet výše zmíněné banky.. teď už jen policie .

  Odpovědět

 • Lucie

  6 srpna, 2022

  Muzete nas kontaktovat? U nas to stejne…200 000 Kc pryc. tel: 722583206

  Odpovědět

 • Bořek Rybář

  20 března, 2021

  Rusové v Equa bank mně ukradli 400 tis. Kč banka mně peníze nechtěla vrátit , požádal jsem finančního arbitra o pomoc, po roce se mně ozval právník Equa bank a nabízel mně 200 tis. Kč s čím jsem nesouhlasil , další den nabízel 300 tis. Kč a pak 380 tis. Kč a tím skončil, týden na to po roce se ozval arbitr na jednání s bankou, místo p.Nedelkové
  a právníka Equa bank přišel úředník pan Strnadel a vyhrožoval pokud nepodepíšu smír na 380 tis. Kč podá na mě banka trestní oznámení, nepochopil jsem za co , banka okradla mě ne já jí . Požádal jsem o projednání krádeže účast p.Nedelkové která to odmítla , dále jsem žádal o předložení čím jsem porušil VOP Equa bank , nic nepředložili a stále mě nutili do podepsání smíru ,ze strachu že nedostanu zpět ani korunu a z důvodů dluhu který jsem jako důchodce za rok
  bez prostředků na stáří nemohl čerpat jsem musel dluhy zaplatit bál jsem se exekuce a smír pod tlakem podepsal.
  Po neustálém prošení arbitra kde jsem porušil VOP Equa bank jsem dostal vyjádření až půl roku po podepsání smíru,
  kde nebylo zjištěno žádné mé pochybení. Proč arbitr placený z peněz dan’ových poplatníku nevymohl celou částku ukradenou v bance jsem se nedozvěděl, arbitr se mnou přestal jednat, jsou to arogantní nýmandové bez zájmu pomoci.

  Odpovědět

 • Jan

  31 července, 2022

  Dobrý den setkali jste se někdo s tím že zmizeli peníze z účtu,na který jste se ani vy ani banka nemohli dostat? Odešlo mi 39750 Kč. Banka je Reif.

  Odpovědět

 • Šárka Lorková

  15 února, 2023

  Dobrý den,chci se zeptat,jak je možné,že i když nedopatřením zadáte kartu přes Pay google,se propojí s bankovní identitou,když nebyly smart klíče,nikdo by se k účtu nedostal,pokud bych mu nesdělila PIN. Potvrdila jsem odkaz ČSO B na mailu a někdo mi odčerpal peníze z účtu.
  Mohu se na Vás v případě potřeby obràtit.
  Lorková

  Odpovědět

 • Hana Ben.

  24 února, 2023

  Dobrý den, řeším teď úplně to samé. Úplně z ČSOB. Zítra jdu na policii. V ČSOB arogantní ženská. Hruza. Ake nedám se. Byli to me peníze a banka je má chránit a ne nahrávat zločincům. Kdyby jste chtěla vědět jak to u je probíhá a já i u Vas tak 734481615, prosím nejdříve SMS. Už jsem že všeho ve strachu. Dekuju moc, HD to bezmoc. Ale nesmíme si to nechat líbit.

  Odpovědět

 • Hana

  24 února, 2023

  Přesně, zlaté staré bankovnictvi. Ty smejdi si dokonce u mě nastavili klíč smart, já ho neměla. Jen jsem čekala platbu a nemohla se dostat na účet. Netuším co nebo jestli vůbec jsem něco odklikla. Peníze jsou fuč. A jim je to jedno.

  Odpovědět

 • Hana

  24 února, 2023

  Paní Lonkova, pokud jste také od ČSOB, musíme najít více lidí a podat to klidně i společně. Banky mají chránit naše peníze a ne naopak..

  Odpovědět

 • Milena

  26 dubna, 2023

  Připojuji se . Také ČSOB tento víkend. 123000.😢

  Odpovědět

 • Hana

  24 února, 2023

  Pokud jste byl teď někdo okraden, že mu zmizeli záhadné peníze z účtu. A nate ČSOB, naouste sem. Čím více lidí, tím lépe. Já včera celou noc probrecela. Dnes v bance, taková nepříjemná zlá ženská. To bych nikomu nepřála.. Ale nedám se. Ještě mi drze řekla, to jste něco asi odklikla a nate smůlu. Buďte ráda, že to nebylo víc. Na účet k nim už si peníze poslat nedám. A budu to řešit, zítra policie, pak reklamace a pak se uvidí. Ale má vína to není. Bůh ví, jestli to nedělají i někteří zaměstnanci. Už bych se ničemu nedivil. Potom co včera…

  Odpovědět

 • Eva

  14 dubna, 2023

  Také se mi to stalo,reklamaci mi neuznali,protože
  transakce byly provedeny pomocí mého Smart klíče a tím pádem si za to mohu sama.Štestí v neštěstí bylo,že mi nevykradli celý účet.Ale i tak jsem přišla o 60000.

  Odpovědět

 • Milena

  26 dubna, 2023

  Dobrý den, i mě se stal tento případ tenhle víkend. 123000. Banka ČSOB.Desetileté úspory, nezbylo ani na cestu zpět z návštěvy domů. Reklamace podána, a samozřejmě zamítnuta. Budu ráda když se mi někdo ozve s nějakou z radou. Taky to nechci vzdát . Připojím se i čemukoliv co povede k nějakému cíli.

  Odpovědět

 • Eva

  3 května, 2023

  ČSOB podvod. Přišla jsem o 70 000,-
  Reklamaci zamítla banka i ombudsman.
  Ještě čekám jak se vyjádří pojišťovna.

  Odpovědět

 • Tibor

  4 června, 2023

  Dobrý den.
  Já přišel v srpnu 2022 o 294 000,- Kč. Dal jsem to na policii trestni oznámení a pak požádal o pomoc finančního arbitra. Zpět asi měsic banka zvažovala smírné řešení a teď před týdnem, když jsem kontaktoval FA, tak banka nechce o smírném řešení mluvit. Jinak bojuji proti Mbank. Už teď vím, že pokud arbitr neuspěje, tak dám celou věc k soudu + případná medializace. Protože to co si o sobě Mbank myslí nemá se slušným chovàním nic společného. Všem držím palce. T.

  Odpovědět

 • Donald

  12 listopadu, 2023

  Pokud jste byli podvedeni, možná budete moci získat zpět peníze. Pokud máte nějaký důkaz o podvodníkově transakci. icwrecovery.com je renomovaná organizace pro obnovu, která vám může pomoci při sledování vašich finančních prostředků a identifikaci podvodníka. Pomáhali mi, když jsem se stal obětí milostného podvodu. Byl jsem požádán, abych poskytl podvodnou dokumentaci transakcí, což jsem udělal, a pak jsem řekl, jak jsem přišel o své peníze. Rozhodl jsem se jim dát šanci, protože vám neúčtují, dokud nezískají vaše peníze.

  Odpovědět

 • Jaroslava

  29 listopadu, 2023

  Dobrý den,

  velmi mě zaujal tento článek, dceři v pondělí najednou přišlo upozornění že se jí u určité banky převedly peníze ze spořícího účtu na běžný a během okamžiku jí odesla bez potvrzení dvakrát platba dost vysoká. Hned jsme řešili s infolinkou banky dle pokynů, ale ničeho jsme se nedopátrali po dvou hodinách na telefonu, druhý den jsme hned ráno šli do banky, kde byli velice neochotní a vlastně nám nic neřekli. Poté jsme podali trestní oznámení u příšlušného odboru PČR, po tříhodinovém výslechu jsme přijeli domů.
  Dnes dceři přišlo z banky z reklamačního oddělení že za to může, že někdy v létě potvrdila nějakou autorizaci, přitom si vůbec není vědoma že by něco takového dělala.
  Podotýkám že je to studentka vysoké školy, bez příjmu a peníze si opravdu dlouho spoří po pár korunách.
  Máme se obrátit v bance tedy na vyšší místa? Přeci nám nemůžou říci že máme smůlu. To by se člověk bál vůbec platit jinak než hotově. Prosím o radu jak dále postupovat.
  Děkuji za jakékoliv komentáře

  Odpovědět