Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Tesla akcie: Muskova automobilka rekordně roste

tesla akcie

Akcie automobilky Tesla za poslední dny zaznamenaly více než padesátiprocentní nárůst. Ještě nedávno přitom na vedení společnosti mířila ostrá kritika. Teď se ale zdá, že se Tesle bude dařit lépe. Má však rekordní růst pevné základy?

Společnost kontroverzního miliardáře Elona Muska, který stojí také za třeba za vesmírným projektem Space X, má řadu příznivců i odpůrců. Je také známo, že v případě tohoto akciového titulu sází nemalá část akcionářů nejen na růst, ale i na pokles akcií. Ti první dnes mohou slavit, druzí naopak sčítají ztráty. Co za překotným vývojem stojí?

Ceně akcií patrně pomohly dobré výhledy analytiků i inovace. Tesle se v posledních měsících daří řešit i problémy s nízkým tempem produkce. Za loňský rok vyrobila více aut než za předcházející dva dohromady. Ve Spojených státech byl Model 3 jednoznačně nejprodávanějším elektromobilem.

Tesla podle serveru CNBC ohromuje i finančníky z Wall Steet. Podle miliardového investora Rona Barona se automobilka „může stát jednou z největších společností na světě“. A další komentáře se nesou v podobně triumfálním tónu.

Lídr na poli elektromobility?

Tesle se značně daří už od posledního loňského čtvrtletí. Loni 23. října zveřejnila výsledky za třetí loňské čtvrtletí a rovněž nečekaný zisk. Od té doby prakticky soustavně roste, přičemž růst navíc nabírá na obrátkách, místo aby slábl. Letos však její vzestup získává rád naprosté jedinečnosti. Odráží sílící přesvědčení trhu, že dominance Tesly na poli elektromobility a obecně environmentálně šetrných technologií, představujících v čase klimatických změn budoucnost, je neotřesitelná a že propast mezi ní a konkurenty se rozestupuje,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

„Automobilce ale hrají do karet také další faktory. Hlavně opětovně uvolněná měnová politika světově významných centrálních bank, prosincový podpis dílčí obchodní úmluvy USA a Číny a nejnověji také rostoucí přesvědčení trhů, že koronavirová infekce je převážně čínským problémem, který zatím nemá potenciál přerůst ve světovou pandemii a ochromit tak přímo celou globální ekonomiku,“ dodal Kovanda.

Ačkoli se v posledních dnech Muskově automobilce nebývale daří, všechny odborníky na svou stranu nezískala. Někteří se na raketový růst dívají s podezřením a poukazují na různé bubliny. Pro příklady není nutné chodit daleko, jako jeden z nich můžou posloužit třeba fluktuace bitcoinu.

Domnívám se, že současný vývoj u akcií společnosti Tesla není podložen reálnými výsledky. Z těchto důvodů ho považuji za dočasný. Tesle vyrůstá silná konkurence u evropských automobilek, které masivně investují do elektromobility. Nové modely evropských elektromobilů jsou vyspělejší, než má Tesla v současné době k dispozici. Zákazníci si toho pravděpodobně všimnou, což zhorší pozici Tesly mimo americký trh. Ve Spojených státech budou pravděpodobně dál preferovat značku Tesla z vlasteneckých důvodů,“ uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Obavy kritiků z fluktuace navíc může posílit i částečný pokles ceny akcií, který přišel před uplynulým víkendem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.