CZK/€ 24.710 -0,12%

CZK/$ 23.453 -1,09%

CZK/£ 29.283 +0,78%

CZK/CHF 23.634 +0,23%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 05. 2022

0 komentářů

Taiwan Semiconductor jako tahoun portfolia?

 

Taiwan Semiconductor (NYSE:TSM) představuje největší polovodičovou slévárnu a má výrazný globální tržní podíl v tomto sektoru (viz graf níže). 


Zdroj : Statista.com

Finanční ukazatele v prvním čtvrtletí letošního roku

 

Pětinanometrový wafer (základní disk polovodiče) tvořil 20 % příjmů, sedminanometrový wafer činil 30 %, pokročilé technologie definované jako sedm nanometr a pokročilejší utvářely 50 % (viz graf). Pro druhé čtvrtletí společnost očekává příjmy mezi 17,6 až 18,2 miliardami amerických dolarů, což je založeno na předpokladu, že jeden americký dolar se bude rovnat 28,8 taiwanským dolarům, přičemž zisková marže se má pohybovat v rozmezí 56 % až 58 % a provozní marže mezi 45 – 47 %. Společnost také neoznámila žádné změny ve svých plánech masivních kapitálových investic v rozmezí 40 – 44 miliard dolarů. Zadlužení společnosti zůstává nadále v dobré kondici.

Příjmy TSM podle technologií (1Q 2022) – zdroj: Taiwan Semiconductor (TSM)

REKLAMA

Příjmy Taiwan Semiconductor

Největším zdrojem příjmů pro tuto společnost byl v prvním čtvrtletí HPC (high performance computing), na druhém místě se jen o jeden procentní bod umístila kategorie smartphonů. Musíme si ale připomenout, že to byly právě mobilní telefony, které byly dlouho dominantní z hlediska podílu na celkových příjmech společnosti. Nyní tedy poté, co se v ekonomice vyskytovaly známky poklesu globálního prodeje smartphonů a počítačů, zažilo polovodičové ETF NASDAQ:SOXX propad o 22 %. O to větší překvapení bylo při nedávném reportu čtvrtletních výsledků TSM, které předčilo očekávání.

Silný fundament pro růst má společnost i do budoucna, jelikož vyšší využívání umělé inteligence (artificial inteligence – AI) s sebou ponese i rozsáhlejší spotřebu polovodičů, což platí též pro 5G smartphony. Poradenská společnost McKinsey odhaduje, že polovodiče vydělají 40 – 50 % z celkových příjmů z umělé inteligence. Vzhledem k tomu, že mobily s 5G nahrazují smartphony 4G, pro TSM není takový problém případná mírná ubývající poptávka po nich. Navíc podíl HCP na celkových příjmech společnosti od roku 2019 stoupl z bezmála 30 % na 37 % v roce 2021.

Příjmy TSM podle sektorů (1Q 2022) – zdroj: Taiwan Semiconductor

 Polovodičové ETF

Polovodičový sektor jako celek je z hlediska budoucnosti velice atraktivní a jedná se o vysokomaržové odvětví na rozdíl například od automobilového průmyslu. Růst ETF NASDAQ:SOXX převýšilo od roku 2019 index S&P 500 o více než dvojnásobek.

REKLAMA

Proč nyní akcie firem zapojených v polovodičovém průmyslu klesají?

I přes neustálý nedostatek čipů zatím rok 2022 pro firmy z polovodičového průmyslu není z hlediska ceny jejich akcií zvláště úspěšný. NVIDIA se ze svého maxima 276 dolarů propadla pod 200 dolarů, Intel poklesl také. Taiwan Semiconductor, obchodující se na začátku roku za 140 dolarů, nyní pokulhává pod hranicí 100 dolarů. Tento sektor čelí zvýšenému riziku z důvodu obavy snížení spotřebitelských výdajů, analytici některých společností tak snižují své odhady na tzv. target price.

U TSM však můžeme sledovat i známky obav investorů z možné anexe Taiwanu Čínou. V případě bojů na Taiwanu se dá předpokládat hluboký propad nejen tržeb TSM, ale hlavně celkové prohloubení krize s polovodičovými čipy, protože právě na území Čínské Taipeie se nachází největší továrny na produkci vysoce kvalitních čipů společnosti TSM.

Je Taiwan Semiconductor rozumný nákup?

Přes spory v minulosti ohledně patentů se společností Global foundry se TSM zdá být rozumným nákupem, jelikož finanční výkazy společnosti a makroekonomické trendy hovoří jasně. Jedná se o vysokomaržové odvětví s další možností expanze. Měli bychom však zmínit i negativa, hlavním je geopolitické riziko v souvislosti s možnou anexí Taiwanu z čínské strany. Necítím se jako politolog či expert na mezinárodní vztahy, ale tento risk spojený s nákupem akcie TSM musíme brát v potaz.

Autor: Martin Kylar, analytik ECONET, redakčně upraveno

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Podařil se zastavit pokles cen kryptoaktiv?

Vypadá to, že rychlý pokles kryptoaktiv v posledních dvou týdnech se prozatím zastavil. Bitcoin v minulém týdnu zaznamenal velký výprodej, který začal nad 33 800 americkými dolary a ve čtvrtek se na platformě eToro dostal až na 26 350 dolarů. Během víkendu se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 05. 2022

Čtyři pětiny Čechů cítí dopady inflace na vlastní úspory, více než 35 % z nich už aktivně hledá způsoby, jak je ochránit

Navzdory současné vysoké inflaci nechává přes 90 % Čechů své finance ležet na běžném účtu. Takové zjištění přinesl březnový průzkum společnosti Broker Consulting mezi 1050 respondenty z celé republiky. Dále ukázal, že polovina z nich využívá také spořicí účet, dvě pětiny pak spoléhají na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.