Středa 08. prosince. Svátek má Květoslava.

Svatba… nákladný zásah do rodinného rozpočtu

Přestože se velká část mladých lidí sňatku brání a považuje jej za zbytečný přežitek, většina z nich s postupem času neodolá. Ale sňatek neznamená pouze romantický ceremoniál. Znamená i nemalé náklady… I komorní svatba pouze se svědky vyjde na desítky tisíc korun, větší a honosnější se snadno vyšplhá nad sto tisíc.

Náklady na svatbu představují nemalé částky, a proto je vhodné si dobře promyslet zejména rozpočet, který předurčuje další kroky. Dnes už se většinou nedodržují striktní pravidla kdo co na svatbě platí, ale je to čistě na dohodě snoubenců a rodiny, jak se o náklady podělí.

Snoubenci, kteří již před svatbou zpravidla žijí společně a vydělávají si, platí mnohdy svatbu sami, nebo se na ní alespoň výrazně podílejí. V každém případě je vhodné citlivou otázku, kolik rodiče zaplatí, vyřešit hned na začátku, aby nedocházelo ke zbytečným zmatkům a nedorozuměním.

Co je dobré si ujasnit předem:

 • Rozpočet
 • Velikost svatby (zejména počet hostů)
 • Místo a čas
 • Kdo co bude zařizovat
 • Právní úpravy
 • V případě letní svatby je dobré zamluvit termín a dodavatele půl roku až rok předem. U atraktivních dat (např. 8. 8. 2008) spíše rok.
 • V případě zimní svatby stačí i tři měsíce předem.

Poté, co si snoubenci ujasní tyto základní věci, mohou přistoupit k samotnému zařizování. V této fázi se mohou rozhodnout, které služby si nechají zajistit dodavatelem a které si zařídí svépomocí nebo od kamarádů a rodiny. Tím mohou velké částky uspořit, ale je třeba vždy zvážit, zda rodina nebo kamarádi zajistí požadovanou kvalitu a zda jsou dostatečně spolehliví, aby nedošlo ke zbytečnému zklamání.

I mezi placenými dodavateli je spousta těch, kteří nabízí nekvalitní služby, a jak je to u služeb běžné, tyto okolnosti zjistíme až po jejich poskytnutí. Naštěstí je v dnešní době možné dohledat reference na internetu, a tak lze toto riziko snížit.

Co všechno je potřeba zařídit:

 • Obřad
 • Prstýnky
 • Oznámení, pozvánky
 • Hostina (jídlo, pití, výzdoba
 • Nevěsta – šaty, boty, prádlo, šperky, ozdoby do vlasů, náhradní šaty   
 • Ženich – oblek, košile, kravata, boty  
 • Dort, cukroví (dortíky, svatební koláčky)
 • Kytice pro nevěstu, květina pro maminky 
 • Fotograf
 • Kameraman                                                                            
 • DJ nebo kapela                                                                      
 • Ubytování
 • Kadeřnice a kosmetička
 • Auto pro nevěstu
 • Šaty pro družičku, družbu
 • Zajištění rozvozu
 • Seznam svatebních darů
 • Zasedací pořádek
 • Zdobení auta
 • Naplánovat svatební cestu

K zařízení je velká spousta věcí a jejich vyřízení zabere velké množství času, protože je potřeba dodavatele vybrat a předběžně objednat. Pokud je svatba až za delší čas, tak se vyplatí průběžně ověřovat, že objednávka platí, a těsně před svatbou domluvit detaily a nakonec zaplatit.

Pokud se novomanželé chtějí vyhnout stresu, mohou využít služeb svatebních agentur, které tyto starosti převezmou na sebe a vše potřebné zařídí. Samozřejmě jejich služby něco stojí. I když agentury slibují slevy na služby díky jejich dohodám s dodavateli, i tak u větší svatby zaplatíte navíc řádově 20 tis. Kč. Opět záleží na daném rozpočtu, zda si mohou snoubenci za odložení starostí připlatit.

Velké množství svatebního zboží nabízí internetové obchody, což může ušetřit čas a v případě rozumného nakupování také náklady.

Následující tabulka ukazuje nejběžnější relace, ve kterých se ceny služeb a svatebního zboží pohybují.

Tabulka 1: Orientační náklady na svatbu

 

Od

Do

Prstýnky

5 000 Kč

20 000 Kč

Obřad

0 Kč

10 000 Kč

Oznámení

0 Kč

3 000 Kč

Nevěsta

3 000 Kč

15 000 Kč

Ženich

0 Kč

10 000 Kč

Výzdoba a další doplňky

0 Kč

5 000 Kč

Kytice

1 000 Kč

5 000 Kč

Hostina

0 Kč

60 000 Kč

Dort, dortíky

500 Kč

5 000 Kč

Fotograf, kamera

0 Kč

15 000 Kč

DJ

0 Kč

15 000 Kč

Kadeřnice

0 Kč

2 000 Kč

Kosmetička

0 Kč

2 000 Kč

Ubytování

0 Kč

15 000 Kč

Vypůjčení vozu

0 Kč

10 000 Kč

Rozvoz svatebčanů

0 Kč

5 000 Kč

Celkem

9 500

197 000

Náklady na svatbu se mohou značně lišit. Záleží přitom především na tom, které služby snoubenci požadují, v jaké kvalitě a kolik toho mohou obstarat rodina a přátelé. Náklady většiny středních svateb (30 – 60 lidí) se pohybují kolem 70 – 130 tis. Kč.

Při stanovení rozpočtu je třeba počítat s tím, že skutečné náklady budou s velkou pravděpodobností vyšší než předpokládané, proto není dobré stanovovat jej na samé hranici možností. Ukázkou je reálný rozpočet z praxe, který se během realizace podstatně „nafoukl“.

Tabulka 2: Plánované a skutečné náklady svatby

 

Původní rozpočet

Skutečné ceny

Prstýnky

8 000 Kč

8 800 Kč

Obřad

2 000 Kč

2 000 Kč

Oznámení

600 Kč

1 200 Kč

Nevěsta

4 000 Kč

11 000 Kč

Ženich

2 000 Kč

4 500 Kč

Výzdoba a další doplňky

0 Kč

4 000 Kč

Kytice

1 500 Kč

1 800 Kč

Oběd (30 lidí)

5 000 Kč

3 700 Kč

Večeře (50 lidí)

2 000 Kč

2 500 Kč

Dort, dortíky

1 000 Kč

1 100 Kč

Pití – alko + nealko

10 000 Kč

11 000 Kč

Občerstvení

2 000 Kč

4 000 Kč

Fotograf, kamera

2 000 Kč

13 500 Kč

DJ

5 000 Kč

7 500 Kč

Kadeřnice

0 Kč

950 Kč

Ubytování rodiče

5 000 Kč

5 400 Kč

Rozvoz

1 000 Kč

0 Kč

Celkem

51 100

82 950

Výsledné náklady byly výrazně větší (o 62 %), což bylo dáno neznalostí problematiky a změnou preferencí v průběhu přípravy svatby, kdy se snoubenci rozhodli více investovat do nevěsty a fotografa s kameramanem.

Dodrželi jste rozpočet svatby?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

20 komentářů: “Svatba… nákladný zásah do rodinného rozpočtu”

 1. Kristýna napsal:

  Tak s tím musím naprosto souhlasit – kdybych měla spočítat, kolik nás celá svatba stála dohromady, tak se nedopočítám 😀 A největší položkou bylo určitě jídlo a pití (zejména ten alkohol se dost prodraží) a snubní prstýnky, který jsme si nakonec nechávali vyrobit na přání ve zlatnictví u Rýdla, protože jsem tak nějak měla jasnou představu v hlavě a nikde nic podobného nemohla sehnat, takže jsem se uchýlila k tomuto kroku, ale nebýt toho, mohli jsme ušetřit i několik tisíc. Ale tak zase je to na celý život a ještě to navíc každý uvidí.

 2. Vladimír Kulínský napsal:

  Moderní člověk ví, že svatba je přežitek, je to mrtvá instituce.

  Budoucnost je v partnerství založeném na obchodních smlouvách a klasickém obchodním modelu, případně partnerství založeném na základních ekonomických principech jako úspory z rozsahu, PPF křivka, atd.!!!

  Předmanželská smlouva se již stala nutným standardem,
  Již se množí případy svateb na dobu určitou a registrovaná partnerství, a nyní přichází i svazek více partnerů. http://www.novinky.cz/koktejl/166845-tisice-nizozemcu-souhlasi-s-vicecetnymi-manzelstvimi.html

  Stejně tak se snižuje i legální věk pro zahájení pohlavního života, očekávám jeho pokles na nějakých řekněme 9-10 let.

  Za třicet let bude úplně běžná rodina mít více než 2 soby opačného pohlaví. Budoucnost vzniklá z této turbulentní doby je v diverzitě!!!!

  Běžná česká rodina bude tvořena řekněme 6 muži různého věku a náronosti, jeden bude třeba 12 letý bělorus, druhý 16 letý čínan, třetí 20letý arab, čtvrtý 30 letý moravák z Ostravy-nějaký CIP, další 50letý nigerijec a 70 letý indián z Brazílie. A společně budou vychovávat adoptované děti z Afriky a odložené děti od Ukrajinek z Baby boxů. Někteří z nich budou n´mít smlouvu na manželství na dobu určitou, třeba 2 roky s možností prodloužení, někteří smlouvu třeba na 10 let.
  Moje demografická prognoza je, že nikdo z nich nebude chodit do práce, protože budto budou nezaměstnaní, nebo budou bohatí pracháči vykořisťující dělnickou pakáž. (společnost v budoucnosti bude více polarizovaná).
  doma budou tihle týpci pořádat divoké sexuálně nespoutané mejdany, trvající několik dnů. Lidé tam budou v drogovém rauši jak utžení ze řetězu souložit všichni se všemi na jedné hromadě, nebo naopak samostatně se ukájet s videohelmou na hlavě.

  Taková budoucnost nás čeká!!!

  Proto jen blázen čeká, že za 30 let od státu dostane nějakou penzi, protože tihle lidé mu jí ze svých daní a příspěvků do systému určitě nezaplatí.

  Staří lidé budou na odpis, budou zavíráni v ústavech na odlehlých místech určených pro likvidaci tohoto odpadu!!!

  • Iveta Brožová napsal:

   Začínat se musí s myšlenkou na konec.

   Ještě před svatbou musíte mít vyřešený rozvod!!! Nejlépe je, ošetřit to kvalitní smlouvou s mnoha dodatky tištěnými malým nečitelným písmem. Co je psáno to je dáno, a pak at kafka platí!!!

  • Ondřej Záruba napsal:

   Vy jste dobrý bavič.Ta vaše „běžná česká rodina“ to je fakt sranda.

   • V. Kulínský napsal:

    Vám to přijde jako sranda, ale za 30 let si na mne vzpomenete, až budete v ústavu za městem potmě šmátrat promrzlými prsty po kyblíku s vodou, který si budete muset sám nosit od ruční pumpy do svého bytu.

    Z dnešních mladých vyrostou leda tak fetáci, zlodeji nebo vrazi. Staré zlaté časy, dřív bývalo všechno lepší, mladí zdravili starší a chovali se uctivě. Museli mít razítko v občance a chodit do práce, z takových lidí vyrostli řádní lidé a uvědomělí straníci.

    • Radek napsal:

     Aha, tak odsud vítr fouká.
     Jste tragický případ.

     • V. Kulínský napsal:

      budete plakat milej zlatej, možná ani na to nebudete mít sílu, až budete se budete hladový klepat zimou na mrazivém temném ústavu daleko za městem, až vám bude 60 let

      • Ondřej Záruba napsal:

       Tomuhle se říká jarní deprese:-)

      • like.n0.other napsal:

       prijde mi, ze se sem pomalu stahuji ruzni diskutujici z byvalych novinek.cz :))

       Vazeny, k vasim prispevkum bych mel hned nekolik pripominek:

       1) Mluvite tady o 30-lete budoucnosti jako o necem, co je nalajnovane a nebo jako by to melo byt zitra – tohle podle meho muze delat pouze vizionarsky genius nebo naopak uplny hlupak. Ja osobne v dnesni dobe neodhaduji ani co bude za rok, natoz za 30 let.

       2) Nejspis srovnavate lidi diskutujici na tomto serveru – z velke casti schopne odborniky, s neschopnou casti populace, ktera sama ani neni schopna domluvit si schuzku s financnim poradcem, ktery by jim poradil ve vecech, kterym oni sami nerozumi. Mluvim presne o te casti populace, ktera si mysli, ze vse by mel ridit stat, ze kdo jiny nez stat by cloveku mel zajistovat praci a ktera je presvedcena o tom, ze se nedozije duchodu a pokud ano, at se tedy stat stara.
       Skutecne si myslite, ze odbornici na finance spolehaji pres veskere vice ci mene pravdepodobne moznosti vyvoje ekonomiky a politiky v budoucnu na to, co jim za tak dlouhou dobu, jako je 30 let, da stat?? Myslite si, ze se tito lide take nepripravuji sami na svuj duchod?
       Myslim, ze se mezi nami nenajde ani jeden takovy.

       Ale prijde mi, ze vy jste presne takovy clovek.
       Neznam vas osobne, ale podle vasich prispevku usuzuji, ze jste clovek, ktery dokaze pouze o necem mluvit, nadavat a stezovat si, ale abyste sam s problemem neco udelal, to ne. To at udelaji jini, ne? My radsi budeme u pivka v hospode nadavat a vzpominat, jake to bylo, kdyz se jeste chodilo do pionyra a poradala se spartakyada.

    • Ondřej Záruba napsal:

     Potmě šmátrat promrzlými prsty po kyblíku s vodu….Chlape,vy jste fakt literární génius.Ty vaše obraty mě rozesmály k pláči.Díky

  • Lukáš Kraus napsal:

   Mně jako poradce tento příspěvek zaujal.

   Již nyní se setkávám s neobvyklými případy, ale nyní se mi otevřely oči!

   Až mne za 10 let požádá o finanční poradenství 16letý Vietnamec židovského vyznání, že za dva roky mu vyprší manželská smlouva a asi mu jí ostatní manželé neprodlouží a že se bude muset starat o 3 malé černoušky, nijak mne to nepřekvapí. Naopak pozvu ho na kávu, u kávy vše probereme, vysypeme ze šuplíku jeho nevýhodné smlouvy na stavebko a přeorganizujeme jeho portfolio. On mi pak doporučí zbývajícím členům rodiny a budu mít 6 spokojených klientů, kteří mne doporučí dalším lidem! Třeba se ukáže, že nemá hluboko do kapsy, jelikož jeho papínek je nějaký zazobaný velvyslanec nebo poslanec Evropského parlamentu, který mně dohodí zákazníky, o jakých se Vám ani nesní.

   Třeba se do něj mezitím i zamiluju a bez nákladné svatby přijdu ke třem roztomilým černouškům, kteří na mně budou křičet „tati“.

 3. like.n0.other napsal:

  souhlasim s kolegy, clanek je opravdu hodne zajimave propracovany a rada lidi (vcetne me) si nejspis do teto doby ani neuvedomovala, kolik takova legrace ve skutecnosti stoji. Ne, ze bych okamzite zacal sporit , ale necham toto cinit sve klienty; diky za novy vhodny argument 😉

  • Radek napsal:

   Doufám, že ne argument pro další IŽP do 60 ;-). Ne, že by svatba v pokročilém věku byla něco špatného, ale jaksi to není úplně ono.

   • like.n0.other napsal:

    IZP do 60 s tim, ze si to klient bude moct za 5 let vybrat? Pardon, ale to neni zrovna muj styl 😉

 4. Ondřej Záruba napsal:

  Tohle je jeden z nejužitečnějšíh článků na ICZ za hodně dlouhou dobu…

  • Konference napsal:

   Vy planujete svatbu, Ondro? ;-))

   • Ondřej Záruba napsal:

    Nebojte se Honzo,až to přijde,budete můj host.Zatím máte dost času na výběr vhodného smokingu:-)

    • chk napsal:

     pánové pozor! v tomto platí pořekadlo dvakrát měř a jednou řež!:)
     na druhou stranu, na ženaté se lepí mladé holky daleko víc než na svobodné…

     • mladej Bouchač napsal:

      Já do toho buším co to dá. Nic neměřím a rovnou to přefiknu, jdu zkrátka tvdě na věc. Žádná se přede mnou neschová.

      Stejně tak i radím klientům, jdětě tvrdě po prachách a budete mít vystaráno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.