CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 23.377 -0,22%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.385 -0,16%

Text: Jan Rohrbacher

18. 05. 2009

5 komentářů

Strategie Straddle a Strangle: Vydělejte na poklesu i růstu!

 


 

V předchozích dvou dílech opčního edukačního seriálu jsme si představili strategie, které kombinovaly opční pozici s pozicí v podkladovém aktivu a vždy měly za úkol buď vytvořit dodatečný výnos, nebo ochránit kapitál proti propadu cen aktiv.

V dnešním díle se podíváme na druhou stranu opčních strategií, a to na strategie, které kombinují pouze opce mezi sebou, a pozice v podkladovém aktivu již do hry nevstupuje. Tyto typy strategií většinou mají spekulativní účel s cílem vytvořit pro investora co nejvhodnější rizikově-výnosový profil. Dnešní díl bude věnován dvěma velice podobným strategiím, a to Straddle a Strangle.

Long Straddle

Strategie Straddle patří do skupiny strategií sázející na zvýšenou tržní volatilitu a je to jedna z jednodušších a hlavně oblíbených strategií. Skládá se ze dvou opcí, opce call a opce put. V případě Long Straddle se v obou případech jedná o long opce.

Její využití je založené především na typu tržního očekávání, kdy jako investor tušíme, že by mohlo brzy dojít k nějakému výraznému pohybu, ale nejsme si jisti, kterým směrem. Na dvou grafech níže vidíte nejprve jednotlivé opce, tedy Long Put a Long Call a poté výsledek součtu obou opčních pozic, což je strategie Long Straddle.

(Obrázky jsou ilustrativní, spodní hrot strategie straddle je součtem opční prémie za long call a opční prémie za long put.)

Z druhého grafu je tedy zřejmé, že pro úspěch je důležité, aby cena podkladového aktiva buď vzrostla, nebo klesla od současné tržní ceny s tím, že body zvratu (BEP) jsou od strike ceny vzdáleny o opční prémii zaplacenou za obě opce. Nicméně zásadní pokles nebo vzestup je v náš prospěch.

Tato strategie se dá výborně využít například v situacích, kdy je farmaceutická firma v soudním řízení ohledně účinku některého z léků, nebo výrobce cigaret ohledně účinků jeho výrobků. V těchto situacích je ideální otevřít Long Straddle, jelikož výsledek takového soudního řízení není předem známý a jeho dopady budou pozitivní v případě, že daná společnost neprohraje, a negativní, pokud skončí mezi poraženými. Nicméně je velice pravděpodobné, že dojde k výraznému pohybu na jednu nebo druhou stranu. Další vhodné využití si ukážeme v průběhu tohoto textu na příkladu s ropou.

Tabulka charakteristik strategie Long Straddle je následující:

Maximální zisk

V podstatě neomezený jak směrem nahoru tak směrem dolů

Maximální ztráta

Omezená výši prémie za long put + long call. Nejvyšší ztráta bude, pokud cena zůstane na úrovni strike i v expiraci.

Bod zvratu

Nastává ve chvíli, kdy je cena aktiva vzdálena od strike o celkovou zaplacenou opční prémii, ať nahoru nebo dolů.

Volatilita

Očekáváme vysokou volatilitu. Nevýhoda je, že pokud je volatilita vysoká již při otevírání strategie, jsou náklady na obě opce vysoké a šance na zisk je malá.

Časový rozpad

Efekt času je silně negativní, obě opce ztrácejí s časem na hodnotě. S růstem volatility se však negativní efekt času snižuje.

Long Strangle

Strategie Long Strangle je velice podobná Long Straddle, má stejné využití a podobný graf, ale liší se v jedné zásadní věci. Long Strangle nemá jednu strike cenu, ale dvě. Cílem strategie Long Strangle je nakoupit strategii pro pokrytí volatility s mnohem nižšími náklady, obě opce se totiž kupují místo At-the-Money se striky Out-of-the-Money. Pochopitelnější je strategie z grafů:

Tabulka charakteristik je totožná s tabulkou Long Straddle s rozdílem pouze u bodu zvratu. Bod zvratu je zde posunut více od středu, je tedy obtížnější jej dosáhnout.

Straddle X Strangle

Strategie Straddle je sice dražší, ale na druhou stranu dříve dosahuje Bodu zvratu (za předpokladu, že se nic dalšího nemění) a je zde tedy větší pravděpodobnost, že na konci budeme v zisku. Na druhou stranu strategie Strangle je levnější a v případě, že očekáváme opravdu výrazný nárůst nebo pokles ceny podkladového aktiva, může být lepší volbou nežli Straddle. Z grafu lze vyčíst i fakt, že strike ceny Strangle jsou OTM.

Nástin využití

Obě strategie se využívají i v následujícím případě, který si ukážeme na současné situaci na trhu s ropou. Z grafu je vidět, že ropa se již nějakou dobu pohybuje v bočním trendu a provází ji tak v poslední době spíše snížená volatilita. Nicméně je všeobecně známou věcí, že trhy v úzkém pásmu neumějí setrvat příliš dlouho a dříve nebo později tak z pásma vybočí. To je příležitost využít strategii Straddle.

Když se trh pohybuje v bočním trendu delší dobu, je to pro nás výhodné dvojnásob, neboť volatilita je velice podstatným činitelem při determinaci ceny opce, tedy čím vyšší volatilita, tím vyšší je i opční prémie , jelikož tím vyšší je pravděpodobnost, že opce v den expirace zavře v plusu. Nízká volatilita nám však nahrává do karet, jelikož se celkové náklady na otevření Straddle nebo Strangle pozice signifikantně sníží.

Volatilita, neboli pro nás podstatná implicitní volatilita, je dobrá i jako měřítko podhodnocenosti nebo nadhodnocenosti opčních kontraktů. Implicitní volatilita totiž měří, jaká je do budoucna očekávaná volatilita investory, historická se naopak dívá do minulosti. V případě, že je implicitní volatilita nižší než volatilita historická, je opce podhodnocená a strategie Straddle se tak vyplatí. Proto je dobré vyhledávat aktiva s nízkou implicitní volatilitou. Vhodným měřičem implicitní volatility je například index VIX, který dle cen opcí vykresluje implicitní volatilitu na index SP500.

Short Straddle, Short Strangle

Strategiemi přesně opačnými jsou Short verze obou typů, jak Straddle, tak Strangle. Ty mají i přesně opačný cíl, tedy vyhledávají situace, kdy je očekávaná volatilita nízká a trh by se neměl nijak výrazně vychylovat. Využívají se třeba v konsolidačních formacích technické analýzy a na vrcholech a dnech trendů. Jsou o něco riskantnější než jejich Long dvojčata, jelikož se jedná o vypsání dvou opcí a ztráta je tedy neomezená a zisk omezený.

Maximální zisk

Omezený na výši inkasované prémie za call a prémie za put opci.

Maximální ztráta

Je teoreticky neomezená v obou směrech.

Bod zvratu

Nastává ve chvíli, kdy je cena aktiva vzdálena od strike o celkovou obdrženou opční prémii, ať nahoru nebo dolů.

Volatilita

Očekáváme nízkou volatilitu. Výhodou je, že pokud je volatilita vysoká při otevírání strategie, jsou je zisk z obou pozic vyšší, než když je volatilita nízká

Časový rozpad

Efekt času je silně negativní, obě opce ztrácejí s časem na hodnotě. S růstem volatility se však negativní efekt času snižuje.

Na grafu vidíme, jak vypadá taková Short Straddle a Short Strangle strategie. Je zřejmé, že je oproti Long verzi pouze zrcadlově otočena podle osy X.

V příštím, šestém díle, si představíme, jak fungují strategie Spread.

Autor je Account Manager X-Trade Brokers

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • chk

  21 května, 2009

  dalsi obecne teoreticke blaboly, ktere si lze kdekoliv vyhledat. laik z textu ale vubec nepochopi, jak tuto strategii v realu pouzit. chybi konkretni priklad s konkretnimi charakteristikami vybranych opci, s konecnym vysledkem a rekapitulaci investice. zadne rady jake opce vyhledavat, s jakymi parametry. takze pridana hodnota nula.

  autor mohl misto psani clanku radeji sedet na telefonu a dal delat cold cally na shaneni dalsich ovecek…

  Odpovědět

 • Jan Rohrbacher

  21 května, 2009

  Vážený pane,

  pro pochopení základů opčního obchodování je dobré, aby se na začátek uvedl určitý teoretický základ. Samozřejmě není problém v některém z dalších článků uvést konkrétní tržní situace včetně čísel a vyhodnocení pozice s konečným výsledkem. S tím problém rozhodně nemám.

  Jenom se trochu obávám toho, že v situaci, kdy sem uvedu, jak tuto strategii nastavit a obchodovat s pomocí opční platformy Option Trader od XTB – včetně Vámi požadovaných reálných čísel, budu – jak už je zde zvykem – nařčen z toho, že zde propaguji XTB.

  Myslím si, že pointa těchto strategií je z článku zcela pochopitelná, včetně situací, kdy je použít.

  Odpovědět

 • Rosta_Tucak

  21 května, 2009

  Nezlobte se, ale jako zbytečná práce o ohrané tlachání mně připadá Váš poněkud zatrpklý příspěvek, považující mnohaletého opčního obchodníka za vyděšeného telefonistu čerstvě po maturitě,který nazpaměť osm hodin denně recituje firmení manuál. To bohužel bývá ze strany rádoby odborníků“ častou a zbytečnou „vatou“ podobných diskusí. Velice rád si přečtu nějaký Váš skvěle a odborně napsaný seriál (témat je dost: akcie, opce v příkladech,warranty, futures…), kterému nebude nic chybět a to pokud možno v deseti dílech s rozsahem pěti odstavců u každého dílu.
  Opční seriál má za cíl seznámit laiky s tím, co jsou opce a jak je mohou čtenáři využít. A to Honzův seriál v omezeném prostoru plní. Příklady být samozřejmě mohou a pokud se najdou zájemci, není problém autora kontaktovat.

  Odpovědět

 • HM

  22 května, 2009

  Vazeny chk,

  uprimne a pravdive, jeste jsem od Vas necetl na investujeme skoro jediny vecny a normalni prispevek. Mozna byste mohl dvakrat premyslet, nez neco napisete…

  Odpovědět

 • R.I.P.

  22 května, 2009

  Ahoj Honzo,
  že ses nepochlubil, že jsi slavný autor.
  Hned Ti to pár teoretiků chce znechutit, ale nenech se odradit. Oni přestanou rýpat, až na ně vyrazíš se strategií Pískoviště nebo RMI, nebo jak je teď moderní „íoudžísí“ -:).
  I když Long Straddle na pharma před FDA bych asi určitě neobchodoval kvůlivá IV.
  měj se a někdy se ozvi. tady jsem náhodou

  Odpovědět