CZK/€ 23.695 +0,21%

CZK/$ 22.117 +0,57%

CZK/£ 27.297 +0,21%

CZK/CHF 24.474 +0,45%

Text: Petr Svoboda

03. 06. 2008

7 komentářů

Dvojité dno a dvojitý vrchol

 


 

V dnešní části seriálu o instrumentech technické analýzy si ukážeme jak v grafu poznat a obchodovat dvojité vrcholy nebo dvojitá dna. Jedná se o tzv. cenové formace v grafech. To znamená, že pro jejich identifikaci není zapotřebí jakýkoliv ukazatel.

Formace je možné pozorovat na grafech s libovolným časovým rámcem obchodování (time frame). Dna a vrcholy jsou odrazem aktuální psychologické situace na trhu. Psychologickou situací myslíme stav, kdy cena vytvoří vrchol či dno na cenovém grafu, ze kterého vzejde korekce, a poté nové dno či vrchol nepřekoná. Tím míníme, že obchodníci nechtějí akceptovat vyšší cenu, a tudíž může dojít k otočení trendu.

Dvojitý vrchol

Na grafu vidíme část březnového grafu GBP/USD s time frame 4 hodiny. Stoupající trend trhu je znázorněn žlutě. Šipka na grafu ukazuje nové high (nový vrchol). Po takovýchto pohybech trh většinou dělá korekce, důvodů může být více. Trh reaguje na fundamentální zprávy, obchodníci mohou vybírat své zisky atd..

Trh skutečně provedl malou korekci ceny. Poté se znovu pokusil předchozí high (nový vrchol) prorazit, ale to se však nestalo (viz. šipka pokus o proražení) a zamířil směrem dolů. Trh, respektive obchodníci už nechtěli spekulovat na další růst. Tímto se vytvořila formace dvojitý vrchol.

REKLAMA

Vstup do pozice

Nyní při potvrzení dvojitého vrcholu budeme čekat na úsečku, která má nižší close než open. Na grafu se nám taková úsečka vykreslila hned poté, znázorněno šipkou vstup do trhu prodejem příslušného lotu měnového páru GBP/JPY pod low úsečky.

Poznámka: Pro znázornění vstupních úseček používáme sloupcový graf, kde jsou patrné hodnoty OHLC (open, high, low, close – otvírací, maximální, minimální a zavírací cena).

Kdybychom podle obchodního plánu posouvali stop-loss, mohli bychom vystoupit na hodnotě znázorněné výstup z trhu se ziskem kolem 32 000 Kč s obchodováním 1 lotu.

Poznámka: Konkrétními metodami stanovení stop-lossu a všech potřebných výpočtů pro obchodování se v tomto článku zabývat nebudeme.

REKLAMA

Dvojité dno

Dvojité dno je analogicky obrácený dvojitý vrchol. Stejné podmínky jako v případě dvojitého vrcholu aplikujeme na dvojité dno (stejný měnový pár, stejný časový ráme, stejné období). Na grafu jsme podle stejných podmínek identifikovali dvojité dno. Znázorníme si úsečku pro vstup (hledáme úsečku, která bude mít vyšší close než open). I zde bychom vystoupili z trhu se ziskem a to zhruba s částkou 30 000 Kč s obchodováním 1 lotu.
 

Aby vše nevypadlo tak jednoduché, tak formace dvojité dno a dvojitý vrchol může také přejít ve trojité dno a trojitý vrchol.
Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • obchodnik

  4 června, 2008

  ach jo. at ty clanky pise radsi pan Tupy nebo pan Kuchta. tohle preci neni mozny. kdyz uz, tak zacnu alespon vysvetlenim poradne jak standardne obchodovat DT, DB. teorie jasne rika, kdy je potvrzeni a neni to u DT jedna svice short.
  dal by stalo za to, rict jak rozpoznat falesne DT, DB a jak vyuzit volume. chapu ze kombinace indikatoru jsou asi na delsi clanek. ale stacila by treba jen divergence.
  zakoncit clanek tim ze je i trojty vrchol, ale nerict jak to poznat, jak s tim nalozit a navic dat obrazek neplatneho trojteho dna…no nevim.
  pan alnalytik zrejme nikdy neobchodoval, ale asi ani poradne nestudoval TA.

  Odpovědět

 • Adraj

  4 června, 2008

  Naprosto s Vámi souhlasím, ten článek je „wo ničem“. Téměř to působí tak, že autor musel běem hodiny něco rychle napsat …

  Odpovědět

 • oh171

  4 června, 2008

  Naopak, ten článek je o lákání hejlů, jak snadno vydělávat desítky tisíc, „prakticky bez rizika“ 🙂

  Odpovědět

 • FL

  4 června, 2008

  Tak ono obchodovani prakticky jednoduche je, ale nikoliv snadne jak je psano v tomto clamku:, ten cit tradera aby poznal zda DT / DB pujde spravnym smerem nebo to prorazi se nikde vycist neda 🙂

  Odpovědět

 • Anonym

  4 června, 2008

  Cituji: „Poznámka: Konkrétními metodami stanovení stop-lossu a všech potřebných výpočtů pro obchodování se v tomto článku zabývat nebudeme.“
  I přes tuto poznámku nechápu označené výstupy z pozice. Připadá mě to jako obchodování na levé straně grafu, kdy se podívám do historie a řeknu „Tak a tady bych vystoupil“. Vyvolává mi to úsměv na tváři, pokud to tedy autor nevyjasní, ale já nevidím ani proražení trendové čáry, takže v reálu bych obchod ukončil později. Nebo je to snad výstup na PT?

  Odpovědět

 • oh171

  4 června, 2008

  Souhlasím s tím, že zpětně umím také bezva obchodovat 🙂 A ještě k těm SL:
  V prvním případě je cca v polovině svíčka až na hodnotu vstupu, tedy zde by mě to vyhodilo a možná i bez zisku.
  V druhém případě by mě to asi vyhodilo hned na začátku.
  Takže tohle za seriózní článek považovat skutečně nelze 🙁

  Odpovědět

 • petrs

  4 června, 2008

  Dobrý den pánové,
  Děkuji vám za vaše komentáře. Rád vám osvětlím smysl tohoto článku. Hned na začátek bych chtěl uvést, že článek nebyl psán v časové tísni. Jedná se o informativní článek(ukázat možný směr obchodování pro začínající tradery). Vezmu to od začátku. Ohledně výstupu jsem uvažoval výstup na předem definovaném zisku, který si každý musí spočítat dle obchodního účtu a přístupu. Kdyby byl výstup po prolomení trendové čáry, byl by v grafu znázorněn. Je pravdou, že teorie určuje klasifikaci formace, ale pak je na každém obchodníkovi, zda se bude držet přesně teorie nebo jiných vstupů (agresivní vstup, konzervativní vstup, atd..). Nemyslím si, že článek je pojat jako lákadlo na velké zisky (obchodovat dle pár obrázků a pouček je holý nesmysl, to určitě víte). Grafy uvedené v článku jsou brány z demo účtu né z reálného účtu, nevidím důvod, přoč by zde měl být brán reálný účet-respektive reálný obchodní plán? Máte pravdu, že obchodování na \“levé straně\“ je jednoduchou záležitostí a že \“reál\“ je úplně jiný, ale opět připomínám záměrem článku není zde ukazovat jednotlivé sekvence reálného obchodování.
  S pozdravem Petr.

  Odpovědět