CZK/€ 24.805 +0,08%

CZK/$ 21.435 +0,08%

CZK/£ 29.093 +0,04%

CZK/CHF 26.367 -0,09%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 05. 2025

Společnosti Velké sedmičky si začínají být nebezpečné navzájem

 

Wall Street dlouho ovládala  „Magnificent 7“ (Velká sedmička). Nejistota vyvolaná celní politikou USA však způsobila prudký pokles cen jejich akcií. Díky svému technologickému náskoku bude Velká sedmička pravděpodobně i nadále vzbuzovat představivost investorů. Uvnitř skupiny se však rozdíly projevují stále výrazněji. Je to také proto, že společnosti Velké sedmičky si stále více konkurují.

Loading



 

Výjimečná výkonnost Velké sedmičky – Amazon, Apple, Microsoft, Nvidia, Tesla, spolu s mateřskou společností Googlu Alphabet a mateřskou společností Facebooku Meta – v posledních dvou letech významně ovlivnila americké akciové trhy. Zatímco index S&P 500 vzrostl v roce 2023 o čtvrtinu, společnosti Velké sedmičky téměř zdvojnásobily ceny svých akcií. V roce 2024 si připsaly dalších 64 %, zatímco v případě indexu S&P 500 to bylo jen 23 %.

Jejich prudce rostoucí ocenění dramaticky nafouklo jejich tržní kapitalizaci: na konci roku 2024 dosáhla 17,6 bilionu dolarů, což představuje více než třetinu celého trhu. Samotná hodnota společnosti Apple byla více než dvakrát vyšší než souhrnná hodnota všech 40 společností v indexu DAX.

Za rozmachem Velké sedmičky stojí čtyři klíčové faktory. Zaprvé, jejich technologické prvenství, cenová síla a globální přítomnost značky vytvořily „příkop“ proti konkurenci. Za druhé, trvale vysoké zisky a nadprůměrné čtvrtletní výsledky posílily důvěru investorů. Za třetí, jejich vysoká váha v indexech, jako je S&P 500, přilákala pasivní kapitál. Za čtvrté, v nestabilní makroekonomické situaci byli tito američtí giganti vnímáni jako relativně bezpečné investice.

Zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa však zamíchalo kartami. Jeho oznámení o zavedení extrémních cel zvýšilo celkovou nejistotu. To se dotklo zejména společností Velké sedmičky, jejichž ocenění bylo již tak zvýšené. Je nyní rallye u konce? „V krátkodobém horizontu ekonomická výjimečnost USA nezmizí. Velká sedmička také neztratí své vedoucí postavení ze dne na den.

REKLAMA

Obchodní politika USA nicméně zatěžuje celý americký trh. Investoři hledají alternativy, zejména v Evropě, kde vlády stimulují své ekonomiky dalším zadlužováním. K tomu se přidávají obavy z oslabení dolaru. A nakonec se mohou podíly na trhu změnit – ne všech sedm společností může za pět až deset let stále patřit do Velké sedmičky. Technologičtí giganti si stále více zasahují do svého teritoria, což vyvolává vnitřní konkurenci.

Jeden příklad vzájemné závislosti: v březnu 2025 pocházelo 40 % příjmů společnosti Nvidia z obchodů se společnostmi Microsoft, Meta, Amazon a Alphabet. Toto propojení by mohlo mít kaskádový efekt, pokud by poptávka oslabila. V oblasti autonomního řízení by se mohla objevit kanibalizace v rámci Velké sedmičky. Tesla, lídr v oboru, zde není sama – aktivní je i dceřiná společnost Alphabetu Waymo, i když se potýká s několika neúspěchy, stejně jako Apple, který výrazně omezil svůj projekt automobilů.

Amazon zase v roce 2020 koupil společnost Zoox, vyvinul autonomní elektromobily a využívá robotiku a umělou inteligenci ve své logistice a doručování. Nvidia nevyrábí vlastní automobily, ale je klíčovým dodavatelem čipů a platforem AI pro autonomní řízení, jako je například Nvidia Drive. Společnost Microsoft se nepřímo zapojuje do podnikání v oblasti elektromobilů prostřednictvím svého cloudu Azure, investuje do partnerů, jako je Cruise společnosti GM, a nabízí řešení AI/cloud, ačkoli nemá žádný vlastní projekt v oblasti vozidel.

Společnosti Velké sedmičky soutěží také na trhu vyhledávačů. Lídr trhu Google/Alphabet má stále velký náskok. Na druhém místě následuje Microsoft s Bingem, druhým největším vyhledávačem v západním světě, který je nyní úzce integrován s ChatGPT/Bing Chat. Společnost Apple zatím nemá vlastní vyhledávač, ale podle zpráv jej vyvíjí. Služby společnosti Apple, jako je Spotlight a Siri Search, se v současné době spoléhají na vyhledávání na webu, obvykle prostřednictvím Googlu. Mezitím je vyhledávání produktů Amazonu již nyní jedním z nejpoužívanějších nástrojů pro vyhledávání spotřebního zboží.

Celkově stále solidní, ale slábnoucí růst příjmů společnosti Google v posledních čtvrtletích naznačuje rostoucí konkurenci.

REKLAMA

Tvrdá konkurence panuje také v odvětví cloudových služeb. Lídra trhu Amazon Web Services pronásleduje Microsoft, jehož Azure je druhým největším poskytovatelem, který nabízí komplexní škálu cloudových služeb a integrací umělé inteligence. Na třetím místě je Google Cloud Platform (GCP) společnosti Alphabet. Společnost Nvidia sice neprovozuje vlastní cloud, ale poskytuje hardware pro mnoho poskytovatelů cloudu a provozuje vlastní platformy AI, jako je Nvidia DGX Cloud.

Tento potenciální boj mezi společnostmi Velké sedmičky již s sebou nese značný potenciál negativního překvapení, ale další problémy by mohly přijít z politické fronty. Kromě možných antimonopolních žalob se zdá, že nový zdroj rizika se nachází v Oválné pracovně: Nedávné oznámení Donalda Trumpa o uvalení 25% cla na všechny iPhony prodávané v USA, které tam však nebyly vyrobeny, okamžitě vyvolalo výrazné ztráty cen akcií.

To ukazuje, že ani nejhodnotnější společnosti na světě – ať už se sídlem v USA, nebo mimo ně – nejsou v bezpečí před tím, aby se staly terčem Trumpovy politik.

Závěr

Společnosti Velké sedmičky zůstávají technologickým lídrem a hlavním pilířem světových akciových trhů. Jejich éra nesporné dominance se však možná chýlí ke konci. Ne všechny společnosti Velké sedmičky si pravděpodobně udrží svou váhu, zejména pokud bude diverzifikace produktů stagnovat. Trumpovy protekcionistické tendence by se také mohly přímo dotknout samotných firem a přesměrovat kapitálové toky do jiných regionů světa.

Politická rizika, obavy z ocenění a vnitřní konkurence vyžadují selektivní přístup.Investoři by se měli stále více zaměřovat na diferenciaci – jak v rámci Velké sedmičky, tak při zvažování alternativních trhů.

Autor: Jan Zendulka, CEO společnosti Moventum

Loading


Související články

S&P 500: Uvidíme pozitivní konec roku 2025?

Jak postupujeme ke druhé polovině roku 2025, investoři po celém světě bedlivě sledují index S&P 500 – hledají známky oživení nebo pokračujícího poklesu. Index, který od začátku dubna rostl, se po obnovení celních napětí mezi USA a hlavními obchodními partnery – zejména Čínou – zastavil. S makroekonomickou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 06. 2025

Brigády v roce 2025: Novinky v daních, které musí znát každý dohodář

Prázdniny se kvapem blíží a tisíce studentů, důchodců, rodičů na rodičovské dovolené i dalších zájemců se chystají přivydělat si formou brigády nebo práce na dohodu. Před nástupem do zaměstnání je však důležité znát aktuální daňová pravidla, která se v roce 2025 oproti minulým letům mírně změnila. Neznalost […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 06. 2025

Co mají společného akcie typu „10-bagger”?

Co jsou to tzv. „10-baggery”? Jedná se o akcie, které mají potenciál znásobit svou počáteční hodnotu desetinásobně, což představuje jedinečnou kategorii investičních příležitostí. Termín „10-bagger” nebo taky „10-runner” zpopularizoval legendární investor Peter Lynch, který si jej vypůjčil z baseballu, kde počet dosažených met (angl. bags) symbolizuje úspěch. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 06. 2025