CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

Text: Radovan Novotný

16. 11. 2017

0 komentářů

Socialistické peklo aneb Co nebylo k dostání

 

Tak nám zase jednou listopad zaklepal na dveře a vzpomínka na konec jedné éry vyvolává vzpomínky na zvuky cinkajících klíčů a okamžiků, kdy pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí. Zavzpomínejme na dobu dávno minulou, dobu reálného socialismu, kdy naše životy neměl ovládat trh.

Loading



 

Marnost reálného socialismu

Jeden z mnoha vtipů popisujících socialismus hovoří o tom, jak dopadnou dvě krávy, které vlastníte. Za socialismu vám je vláda sebere a dá je do chléva s ostatními kravami. Vy se pak budete muset starat o všechny krávy a za to jako družstevník dostanete několik sklenic mléka. Soudruh Lenin měl vlastně pravdu, socialismus byl manifestací převratné éry elektřiny: do práce se chodilo s odporem, na plat se čekalo s napětím a vedení se nebylo možné dotknout.

Tip: Valtr Komárek: Socialistická cesta? Příliš velké riziko

Reálný socialismus byl možná érou, kdy bylo na vtipy více času, i když byli všichni zaměstnaní, zřídkakdo se předřel. A že by se někomu zachtělo zamířit tam, kde vládne nezaměstnanost a kde není nutné plnit plán na 100 %? Ne to nebylo myslitelné, nikdo nesměl vystoupit. Byl o tom i vtip, ve kterém se paní učitelka ptala dětí, jak by popsaly socialismus.

Děti se opravdu předháněly: „Socialismus je jako modré nebe zalité sluncem.“ „Je jako šumící les, kde vítr ševelí a příjemně ochlazuje.“ Tu zvedne ruku Pepíček a vyhrkne: „Vždyť socialismus je jako loď na rozbouřeném moři!“ „Aha, Pepíčku, to myslíš asi bezpečí velké zaoceánské lodi, která nás veze ke světlým zítřkům?“ Pepíček odvětí: „Ale ne, všem je špatně, ale nikdo nemůže vystoupit!“

REKLAMA

Obrázek 1: Socialismus patří v porovnání s kapitalismem k oponující škole ekonomického myšlení. Rozdílem je míra toho, jak vláda do ekonomiky zasahuje; kolik je toho ponecháno působení trhu a kolik je toho plánováno.
Socialismus a kapitalismus - porovnání

Socialistické hospodaření slibovalo mnohé, ale schopnost řídit ekonomiku a produkovat to, co mělo být rozděleno, silně pokulhávala. A tak odpověď na otázku „Co je na tom, že socialismus představuje zlatý věk“, vysílaná v Rádiu Jerevan, zněla: „V principu ano, ovšem nemůžeme říci, že je všechno zlato, co se třpytí.” Pro úplnost zbývá dodat, že toto rádio bylo smyšlené, bylo hypotetické a vytvořené pro potřebu vyprávění vtipů. Byla to alegorie, odpovědi představovaly terč žertů útočících na socialistickou či komunistickou ideologii.

Co všechno nebylo k dostání a socialistické peklo

Řada těchto vtipů překvapivě velmi výstižně postihuje tehdejší dobu. Když vezmeme něco ze soudku nedostatkového zboží, front a čekacích dob, můžeme vzít třebas otázku směřovanou na Rádio Jerevan doptávající se: „Co bylo dříve: vejce, nebo slepice?“  Odpověď zněla: „Co bylo dříve? Všechno, maso, vejce, máslo, cukr,…“ Jakási paní prý zaslechla, že mají v Moskvě maso a ptala se, zda bude i ve Smolensku. „Ano, výstava je putovní“, zněla odpověď.

V různých obměnách koloval vtip o nedostatku střeliva. Kráčí si to pan Novák a zastaví se u masny a nahlas si pobrukuje „maso není“. Jde dál kolem smíšeného zboží a nahlas pronáší: „Zase už není toaletní papír!“ V tomto okamžiku ho dožene příslušník Veřejné Bezpečnosti a říká: „Občane, vyvarujte se těchto pobuřujících řečí, dříve by vás zastřelili. Máte štěstí, dnes vás jen napomenu.“  Když esenbák odejde, chlápek nepřestává…“už i ty patrony jim došly!“

REKLAMA

Obrázek 2: Fenoménem socialismu byly fronty a pořadník. Čekalo se v podstatě na všechno, pokud nebyly regály prázdné, byly úhledně zarovnány zbožím, které se moc neprodávalo, nakupovalo se „podpultově“ a pod rukou.
Socialismus - fronty a prázdné regály

Zdroj: Google.cz, výsledek vyhledávání „socialismus regály fronty“

Terčem vtipů se v tomto ohledu stalo i socialistické peklo. Zemřel drobný zlodějíček a pekelník se ho ptal: „Tak co, hříšníku, chceš raději do pekla socialistického, nebo kapitalistického?“ Když se hříšník zamýšlí, zjevuje se duše, která radí: „Radím ti, vyber si to socialistické.“ „A proč by mělo být lepší?“ Následuje odpověď vskutku vystihující nedostatek socialismu: „V pekle kapitalistickém budete ležet na lůžkách s hřebíky a bude vás přejíždět parní válec. V socialistickém to bude stejné, jen s tím rozdílem, že někdy nebudou hřebíky, jindy zase někdo ukradne kladivo, nebo bude válec rozbitý. A když už to bude vypadat, že by to mohlo fungovat, bude obsluha válce natolik opilá, že nebude moct řídit.“

Ptá se posluchač Rádia Jerevan:  „A proč že to stojí kapitalismus na pomezí propasti?“  „Aby se mohl dívat dolů na socialismus.“ V socialismu se projevoval nejeden šlendrián, což postihl i vtip s jednou zřícenou novostavbou. To se stavěla škola, která nedlouho po dostavbě spadla. Věc začala vyšetřovat vytvořená komise. Nejprve zašla za cihlou. Cihla vypověděla: „Já cihla jsem do ruda pálená a to si mě dovolujete obvinit?“ A tak se šlo za pískem: „Já, písek rukama proletářskýma prosívaný, jak bych mohl být obviněn?“ I vydali se za cementem. Ten ale už z dálky křičel: „Mne s tím neotravujte, já tam vůbec nebyl!“

REKLAMA

Se Sovětským svazem na věčné časy

Předchozí vtip o zřícené budově existuje i v obměně, vystihující, jak Československo bylo vazalem a satelitem Sovětského svazu. Budova, která spadla, byla novou budovou Ústředního výboru Komunistické strany Československa, a protože bylo zabito mnoho soudruhů, museli události prošetřit experti ze Sovětského svazu. Cihla být viníkem nemohla, byla přece doruda vypálena v Sovětském svazu…

Terčem tehdejších vtipů byli i vrcholní komunističtí funkcionáři. Časté byly vtipy o tom, jak se setkal, jednal, nebo příkazy vstřebával československý prezident Gustav Husák při schůzce s Leonidem Brežněvem jako nejvyšším představitelem Sovětského svazu. Tak třeba když se setkal Husák s Brežněvem, Brežněv se vyptával: „Jak jste na tom s pšenicí?“ „Překročili jsme plán o 12 procent.“ „Dobře, tak pošlete na jih 30 vagonů. A jak jste na tom se sklizní brambor?“ „Žádný problém, plán byl splněn.“ „V pořádku, na sever tedy pošlete 60 vagonů“.  Do třetice se Brežněv ptá: „A jak jste na tom s houbami?“ – zde odpověď radostná není, letos se neurodilo. Ale není co truchlit, Brežněv nabízí bratrskou pomoc: „Žádné strachy, hned příští týden gardu kozáků i s rodinami.“

Obrázek 3: Proslulý soudružský polibek z dob, kdy českoslovenští vrcholní představitelé se jezdili radit do Moskvy a Česloslovensko bylo satelitním státem Sovětského svazu.
Socialismus - Brežněv a Husák

Zdroj: google.cz, výsledek vyhledávání „husák brežněv“

Dejme ještě jeden z nejvyšších pater. Vyšel si to Husák z pražského hradu na procházku po okolí a začal sbírat balvany. Kameny vždy pečlivě prohlédl, očistil a uložil je do aktovky. Když to dělal několik hodin, začala se ochranka obávat o jeho duševní stav. Pro jistotu dali avízo do Moskvy a zeptali se: „Co máme dělat, nevíme si s ním rady.“ „Sakra,“ vypadlo z Brežněva, „to nám zase přepojili linku na Lunochod do Prahy!“

Byly to zvláštní doby. Tak třeba jedna soudružka učitelka dětem v první třídě vyprávěla: „Děti, těšte se, až nastane komunismus, to se bude v obchodě rozdávat všechno zadarmo.“ Pepíčkovi to nedá a směřuje otázku do Rádia Jerevan: „Kdy u nás bude ten skutečný komunismus?“ Odpověď je zdařilá: „Až bude i v bance samoobsluha.“

Vzpomínáme na dobu rozdělení Evropy na dvě části, mezi kterými byla železná opona. I to popisuje přiléhavý vtip. Děd se synem se procházejí u západní a kvůli drátům nedostupné hranice. Vnuk vyzvídá: „Dědečku, kdo je vlastně tam za těmi dráty? Děda kývá hlavou a odpovídá: „Pepíčku, to vlastně my jsme ti, co jsou za těmi dráty.“

Obrázek 4. V dobách studené války a sovětské éry jsme z pohledu geopolitického patřili k satelitním státům, protože „sovětská unie“ chtěla přebudovat tyto země k obrazu svému. Dobové heslo znělo „pracuj a šetři“.
Socialismus - železná opona

Zdroj: google.cz, výsledek vyhledávání „USSR Satellite Countries“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Intelektuálovy omyly ohledně kapitalismu

Intelektuálovy omyly ohledně kapitalismu

Filmař a dramatik Petr Zelenka, autor skvělých a velmi vtipných her, režisér skvělých a velmi vtipných filmů, se pustil do politologicko-ekonomického rozboru vztahu mezi kapitalismem a demokracií. Doufám, že o tom nenapíše hru. Ani nenatočí film.

Text: Luboš Smrčka

15. 09. 2020

Socialistické podnikání v Maďarsku

Socialistická šmelina pohledem milionáře? Z Maďarska

Nebyl zrozený pro uniformitu života v socialistické společnosti. Vnímal, že se nenarodil jako člověk, kterého strčí do paneláku, do bytu dva plus jedna, kde výtah jednou jede, dvakrát ne. Nechtěl do uniformního bytu, kam se vejde jen jeden typ nábytku, aby se s tím smířil a zůstal tam […]

Text: Radovan Novotný

13. 11. 2019

30 let do historie: Gorbačovův perestrojkový kolaps

Příští týden v neděli oslavíme už 30 let od sametové revoluce a od pádu železné opony. Tímto okamžikem se také tehdejší Československo odpojilo od socialistických průmyslových struktur a vrhlo se do tržního hospodářství. S tržním hospodářstvím jako takovým ale experimentoval už předchozí režim. Přišlo to v osmdesátých […]

Text: Radovan Novotný

07. 11. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *