CZK/€ 25.295 -0,10%

CZK/$ 23.123 -0,16%

CZK/£ 30.217 -0,11%

CZK/CHF 26.979 +100,00%

Slovensko je dražší než Česká republika

 


 

Ceny jsou jedním z rozhodujících faktorů, které ovlivňují naše nákupní chování. Na cenovky si posvítíme nejen při nákupech potravin, oblečení, elektroniky, ale například i při plánování dovolených či výletů. Není žádným tajemstvím, že Slováci kvůli nižším cenám rádi vycestují na nákupy i za hranice země. Jaké jsou ceny u slovenských sousedů? Vyplatí se Slováky oblíbená nákupní turistika? A jak se vyvíjejí cenové hladiny v ostatních zemích Evropské unie?

Slovensko si v roce 2014 vysloužilo „prvenství“. Ne však potěšující. Ze zemí V4 byla cenová hladina na Slovensku nejvyšší. Zatímco v Česku je levněji „jen“ o sedm procent, v Maďarsku a Polsku je rozdíl výraznější. U jižních sousedů Slovenské republiky jsou ceny nižší až o 17 procent au těch severních až téměř o pětinu.

Potraviny a nealko nápoje jsou dokonce v rámci EU nejlevnější právě v Polsku (ve srovnání s Českou republikou jsou levnější až o téměř pětinu). Češi ale často nakupují i v sousedním Rakousku. V uplynulém roce tam byla celková cenová hladina vyšší o více než polovinu, u potravin a nealka ale rozdíl nebyl tak výrazný.

V porovnání s ostatními státy EU28 patří Slovensko i Česká republika mezi levnější země Unie. Celková cenová úroveň v EU jako takové byla v roce 2014 o téměř polovinu vyšší než na Slovensku. Evropané připlatili si i za potraviny, alkoholické i nealkoholické nápoje, tabák, restaurace, hotely či elektroniku.

Nižší ceny než na Slovensku najdeme už jen v sedmi členských zemích. Nejlevněji se žije v Bulharsku, kde jsou ceny ve srovnání se slovenskými obchody o 30 procent nižší. Na druhé straně však nelze zapomínat na to, že je tam nižší i celková životní úroveň a výdělky jsou přibližně poloviční ve srovnání se slovenskými.

REKLAMA

Graf 1: Cenová úroveň v Evropské unii
slovensko

Nejdražší je zboží v severských zemích a ve Velké Británii. V Dánsku stojí vše v průměru jednou tolik než na Slovensku. Samotné potraviny a nealkoholické nápoje jsou dražší o více než polovinu. Vedle potravin má Dánsko, v rámci EU, nejdražší i restaurace a hotely. První pětku nejdražších zemí unie doplňuje Švédsko, Finsko, Velká Británie a Irsko. Právě v tom najdeme nejdražší alkohol a tabák (až o 118 procent dražší než na Slovensku).

Cenu našich nákupů ovlivňuje i aktuální cenový vývoj v konkrétní zemi. Jelikož většina evropských ekonomik bojuje delší období s deflací, resp. stagnací cen, naše peněženky to může těšit. Při nákupech v „neeurových“ ekonomikách je také třeba brát v úvahu i aktuální kurzový vývoj, který může v případě oslabujícího se eura slovenský nákup prodražit, a naopak.

Kroky Slováků často vedou do relativně blízkého Chorvatska. Ceny jsou tam v průměru mírně nižší než na Slovensku, ale nepotěší, že hotely a restaurace jsou v této přímořské zemi naopak o sedm procent dražší. O něco výše jsou i ceny potravin. Ještě dráže však vyjde dovolená v oblíbeném Řecku, Španělsku nebo Itálii. Ve všech zmíněných je totiž celková cenová hladina o čtvrtinu až polovinu vyšší než na Slovensku. Hotely a restaurace jsou ve Španělsku dražší o třetinu, ale v nedalekém Itálii až o téměř dvě třetiny.

REKLAMA

Mnoho slovenských rodin si libuje i dovolené v tureckých resortech. Ty jsou oproti našim dražší jen o desetinu, potěšit mohou i o něco levnější potraviny a nápoje než na Slovensku.

Autorka je analytička Poštovej banky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V návratnosti investic by nyní měly hrát prim evropské a americké akcie

Čtvrtému čtvrtletí budou vévodit debaty o tempu snižování sazeb a nadcházejících amerických volbách, které se konají 5. listopadu. Po posledních dvou cyklech z let 2000 a 2007 jsou investoři přesvědčení, že i tento cyklus snižování sazeb s sebou přinese začátek recese. Pokud však hledáme vodítka do budoucna, nesmíme se ohlížet […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 10. 2024

Povzbudilo rychlé oživení Wall Street chuť investorů riskovat?

Neskončené třetí čtvrtletí roku 2024 je pro Wall Street jako na horské dráze. Prudký propad akcií zanechal v investorech obavy z delšího poklesu a mnozí se připravovali na obtížné období, které je čeká. Během pouhého měsíce se však trh působivě zotavil, index S&P 500 téměř uhradil všechny […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *