CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

Text: Daniel Kuchta

24. 01. 2008

1 komentář

S platbami na konci roku neotálejte. Nemusí se to vyplatit

 


 

Všeobecně platí, že platba musí z účtu odejít ještě letos. Platí to pro všechny platby, jak u fyzických osob, tak zejména u podnikatelů, kteří potřebují zaplatit faktury do konce roku.

V případě produktů, u nichž klienti využívají státní podporu, je nutné, aby prostředky do konce roku došly na účet příjemce. Jde o penzijní připojištění, které je ale běžně placeno pravidelnými platbami, takže zde by problém nastat neměl, a zejména o stavební spoření, které u nás využívá veliké množství lidí.

Každý, kdo chce mít vklady zahrnuty do základu pro výpočet státní podpory, by měl myslet na to, jakým způsobem a zejména kdy bude tyto platby převádět. Státní podpora může být nárokována pouze u těch plateb, které budou na účtech stavebních spořitelen zaúčtovány nejpozději 31. 12. 2007.

Na stavební spoření myslete včas
Ti, kteří se rozhodli využít výhod stavebního spoření na poslední chvíli a smlouvu si chtějí uzavřít na konci roku, musí smlouvu podepsat a peníze vložit na účet rovněž nejpozději 31. prosince letošního roku.

Největší pozor by si měli dát ti, kteří upřednostňují platbu poštovní poukázkou. I když je dnes tento způsob platby kvůli své ceně a rovněž "pomalosti" poněkud zastaralý, stále ho využívá hodně lidí. Jelikož platba je připisována na účet banky minimálně po pěti dnech, je nejvyšší čas. Posledním termínem, kdy stavební spořitelny doporučily svým klientům tento způsob využít, byl včerejšek, tj. 19. prosinec.

Tabulka s termíny plateb podle termínu zaúčtování na účtu příjemce

Většina lidí však dnes k placení využívá bankovních služeb. V tomto případě je nutné si uvědomit, že ne všechny banky mají podmínky nastaveny stejně. Rozdílné nejsou pouze otevírací hodiny poboček bank, ale také termíny, kdy nejpozději je možné zadat platbu, aby z účtu plátce skutečně odešla ještě ten samý den. Na to si musí dát pozor ti, u nichž stačí, aby platba odešla ještě letos.

Na rychlost bank nespoléhejte
Když posíláte peníze na účet stavební spořitelny (a chcete si nárokovat státní podporu) a příkaz zadáváte prostřednictvím kanálů přímého bankovnictví, je nutné poslat peníze několik dnů předem. Při pohybu peněz mezi bankami musí být sice peníze v bance příjemce následující pracovní den, ale na účet příjemce musí být připsána až do následujícího pracovního dne. Letos byste tedy příkaz k úhradě měli zadávat nejpozději 27. prosince.

Některé banky, jako je například Česká spořitelna, eBanka, Fio, GE Money nebo Volksbank, sice peníze běžně připisují svým klientům už na druhý den, spoléhat se na to ale nevyplatí. Ze strany banky totiž nemáte žádnou garanci. Pokud zadáte platbu den předem (a počítáte s tím že ji banka připíše na účet příjemce včas) a banka z jakéhokoli důvodu platbu připsat nestihne, máte problém. V tomto případě totiž váš požadavek o náhradu škody u banky asi neprojde.

Pokud ale pošlete peníze alespoň dva dny předem a banka pochybí, můžete od ní náhradu škody požadovat. Pokud banka svojí chybu uzná, škodu vám uhradí.

Poslední šance bude na Silvestra
Ti, kdo nechají platbu skutečně na poslední chvíli, mohou využít skutečnosti, že většina bank i stavebních spořitelen bude mít otevřeno i na Silvestra. Pro klienty stavebních spořitelen je poslední možností, jak uložit peníze na účet stavební spořitelny s nárokem na podporu, návštěva pobočky spořitelny a vklad hotovosti.

Pokud nemůžete navštívit pobočku spořitelny, je poslední možností expresní platba. Tu vám ale neumožní každá banka a poplatky za tuto službu se mohou vyšplhat na několik stovek korun.

Samostatnou kapitolou jsou platby do zahraničí, kde je termín doručení peněz poněkud delší. Prodlužuje ho zpracování v korespondenční bankách. Rovněž státní svátky jsou v různých zemích nastaveny jinak a na to si plátci rovněž musí dát pozor. Nejlepší je zkrátka s placením neotálet a povinnosti si vyřídit co nejdříve.

Čtěte dále:
Luboš Svačina: Vysoká likvidita, zajímavý výnos, minimální riziko… opravdu nesmysl?
Pavel Jiroušek: Princip kolektivního spoření na bydlení je velmi starý
Luboš Svačina: Pro úvěr na bydlení do banky, nebo do spořitelny?

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentářDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *