Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Romana Vlková: Členky Dámského investičního klubu jsou aktivní

Dámský investiční klub České spořitelny oslavil nedávno rok své existence. Jak funguje? O tom, o spokojenosti členek klubu, ale i o plánech do budoucna, hovoří Romana Vlková, manažerka klubu.

Jaký je cíl a účel založení, resp. dnes už fungování Dámského investičního klubu? Jsou s jeho fungováním členky spokojené?

Česká spořitelna, jako první banka v Česku, založila svůj Dámský investiční klub v únoru loňského roku jako exkluzivní a nezávislé zázemí pro výměnu znalostí a zkušeností v oblasti investování. Zásadní vizí klubu je poskytovat a rozšiřovat mezi ženami atraktivní formou odborné vědomosti v oblasti vývoje na kapitálových trzích, nových investičních instrumentů a konkrétních investičních strategií. Dále chceme prezentovat přední odbornice ve svých oborech, které se podělí o poznatky přímo ze své praxe, a jako důležité vnímáme i navazování neformálních vztahů mezi členkami v rámci pravidelných společensko-odborných setkání.

Jaké jsou hlavní výhody nebo benefity pro členky klubu?

Dámy mají neomezený přístup na webové stránky klubu, dostávají 4x ročně klubový časopis Lady In (poštou, zdarma), jsou přednostně zvány na klubové akce (odborně-společenská setkání), mohou se účastnit i akcí našich partnerů a příp. čerpat i další výhody z této spolupráce plynoucí. Dále mohou dostávat speciální nabídky na nákup investičních produktů ČS. Členství v klubu je zdarma.

Jak často se organizují setkání klubu, a co je jejich náplní, jak probíhají? Jste vy, resp. členky klubu spokojené s četností a náplní setkání?

Loni jsme uskutečnili celkem tři velká odborně-společenská setkání, dvě byla v Praze a jedno v Brně. Vždy připravíme část odbornou, dále v průběhu večera představíme zajímavou a inspirativní dámu, úspěšnou ve svém oboru a nezapomínáme ani na zábavný program.

Členky mají o účast velký zájem, např. na posledním setkání jsme nemohli s ohledem na kapacitu místa uspokojit všechny zájemkyně. Vím, že některé dámy by uvítaly zmíněné akce i častěji.

Na odbornou část programu máme pozitivní ohlasy, a to i přesto, že jsou našimi členkami zkušené investorky i úplné začátečnice a není zcela jednoduché vyladit odbornou úroveň zde sdělovaných informací. Letos uspořádáme setkání pravděpodobně dvě, jarní a podzimní.

Doporučujete investorkám nějaké konkrétní investiční produkty nebo strategie, případně máte něco podobného v plánu? Přicházejí v tomto směru nějaké podněty od samotných členek klubu? O jaké informace, případně produkty je mezi členkami největší zájem?

Klub určitě neslouží jako platforma pro prodej konkrétních produktů ČS. Snažíme se členkám poskytovat především základní orientaci, potřebné návody a pravidla v oblasti investování. Snažíme se reagovat na aktuální situaci na kapitálových trzích a tématicky přizpůsobit nejen odborné přednášky, ale i obsah časopisu.

Členky jsou aktivní a zasílají nám své konkrétní dotazy a přání, které v rámci možností klubu řešíme. V kontextu současné tržní situace členky nejvíce zajímá jak co nejefektivněji rozložit rizika spojená s investováním.

Jaká je struktura klubu z hlediska věku, případně zaměstnání, nebo vzdělání? Jsou v něm pouze investorky, nebo také ženy, které s investováním nemají žádné zkušenosti?

Našimi členkami jsou zhruba v 80 % dámy v produktivním věku, cca 60 % ženy mezi 40 – 60 roky. Zhruba 13 % z nich není klientkami ČS, investorky tvoří téměř 70 %.

Je členství v klubu něčím podmíněné, nebo je dostupné úplně každému? Jaký je plánovaný počet členek v klubu?

Členství v klubu je otevřené ženám, které se o investování zajímají. Samozřejmě předpokládáme, že tato oblast je atraktivní pro určitou skupinu více než pro jinou. Členkami klubu jsou manažerky, podnikatelky, novinářky i ženy v domácnosti, zkrátka dámy spravující svoje osobní i rodinné finance.

Vloni jsme zamýšleli získat 1500 členek, což se nám povedlo asi po roce fungování klubu. A velmi hrubý odhad – přání pro letošní rok je asi 2000 až 2200 členek.

Plánujete do budoucna, při překročení určitého počtu, zavedení nějakých omezení, případně zpoplatnění členství?

Členství v klubu zpoplatňovat neplánujeme a konkrétní limit pro finální počet registrovaných členek klubu v současné době nestanovujeme.

Jaké jsou další plány a cíle do budoucna?

Letos bychom chtěly vydat všechna 4 čísla Lady In (jedno, jarní je již na světě, aktuálně pracujeme na druhém čísle, které členky obdrží počátkem letních prázdnin), zrealizujeme dvě odborně-společenská setkání (to jarní se uskuteční počátkem června v Praze), určitě zorganizujeme společné akce ve spolupráci s některými klubovými partnery (např. v březnu se DIK zúčastnil na finance zaměřeného setkání dámského klubu Heleny Kohoutové, Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club), rády bychom vylepšily webové stránky o nové rubriky a chtěly bychom s členkami častěji komunikovat, a to prostřednictvím e-mailových zpráv. Samozřejmě i nadále budeme hledat nové partnery pro vzájemnou spolupráci a rozšiřovat stávající možnosti.

V čem jsou podle vás ženy, jako investorky  jiné než muži (v čem jsou lepší a v čem zase horší)?

Podle informací, které mám k dispozici z různých výzkumů a sledování od našich sousedů v Rakousku, tak rozdíly mezi muži a ženami v přístupu k investování existují. I když se samozřejmě nedá ani zde paušalizovat.

Obvykle ženy dávají přednost opatrnějším formám zhodnocování peněz (stavební spoření, fondy, vkladní knížky) a více se orientují na jistotu než výnos. Kladou větší důraz na flexibilitu zhodnocování úspor a majetku (viz. možnost měnit úložné částky, přerušit spoření během mateřské dovolené, atd.), mají větší sklon k eticky správným investicím (ekologické fondy, eko-průmysl, péče o zdraví oproti investicím do energií, ropy či těžby uhlí). Ochotněji investují do hmotných produktů (nemovitosti, podíly ve firmách s akciemi luxusních výrobků a toho, co znají a mohou si „šáhnout“) a určitě využívají ve větší míře rad svých poradců, očekávají více a důkladnější informace.

Jedna osobní otázka: Investujete i vy osobně? Pokud ano, kam a do jakých nástrojů? Jste úspěšná? Jaká byla vaše nejvydařenější investice?

Ano, investuji a samozřejmě do produktů České spořitelny. Označila bych se prozatím spíše za konzervativní investorku, i přestože mám zkušenosti s dynamičtějšími investičními nástroji. Vždy se řídím zásadou dostatečné diverzifikace, tedy rozložení rizika. Jednorázově jsem na doporučení odborníka vyzkoušela i alternativní formu – investici do vína. Jinak věřím, že na tu úplně nejlepší investici ještě čekám.

Děkuji za rozhovor.

Investujete do českých akcií?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

3 komentáře: “Romana Vlková: Členky Dámského investičního klubu jsou aktivní”

 1. Marek Macura napsal:

  Dovolim si taky prispevek mimo, ale verim, ze velmi zajimavy!
  Snad o tom pan Zamecnik neco napise…v brzke dobe :-).
  Odkaz: http://peniaze.pravda.sk/vzdelanie-svojho-financneho-poradcu-si-budete-moct-overit-na-internete-13b-/sk-psporenie.asp?c=A090504_235131_sk-psporenie_p45

 2. FL napsal:

  sorry za offtopic : dnes jsem slyšel krásný název pro IŽP.
  = investiční životní spoření :)))
  od „poradce“ … 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.