CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

Text: Miloslav Doubrava

24. 01. 2008

1 komentář

Ženy a investování

 


 

V mladším věku se častěji než muži starají samy o závislé děti. Devět z deseti neúplných českých domácností vedou ženy. Řízení neúplné rodiny přitom představuje značnou finanční, sociální a psychickou zátěž.

Když se děti osamostatní, zůstává většinou žena sama bez finančních rezerv, které byly vyčerpány zvýšenými výdaji po značnou část produktivního věku. Jak je to se zaměstnaností a příjmy?

Zaměstnanost žen je v České republice naprosto unikátně vysoká, což je tradice odvíjející se z minulosti. Ženy však nadále pobírají zhruba o jednu třetinu nižší mzdy. Nižší mzda znamená nižší disponibilní příjmy (zdroj úspor a investic), nižší dlouhodobé finanční rezervy a posléze i nižší důchody.

Statisticky vzato mají české ženy k dispozici zhruba o osm let více života než muži. Znamená to, že jejich finanční rezervy by měly toto období pokrýt – byť jako doplněk jiného příjmu (starobní důchod, vdovský důchod).

Řešení této situace na individuální úrovni se staví do cesty mnoho překážek. Na prvním místě je to neznalost a nedostatek prozíravosti. Situaci nepomáhá ani trestuhodná absence finančních témat v médiích určených speciálně pro ženy. Která žena dnes například ví, že kapitálové výnosy z investice učiněné před manželstvím, patří v okamžiku uzavření manželství do společného jmění?

REKLAMA

Za zvážení by stálo, zda by ženy po valnou část života nemělo provázet ochranné portfolio, jež by sloužilo jen a jen jejich životním potřebám. Nikomu by se z něho nepůjčovalo, nikdo by z něho nebyl dotován. Mohlo by být ošetřeno v předmanželských smlouvách.

Existence takového portfolia a návyk na jeho nedotknutelnost by se měla stát běžnou zvyklostí v plánech, které si ženy do manželství a do života dělají. Řečeno v nadsázce, takové ochranné portfolio by mělo nahradit výbavu.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • D.K.

    23 července, 2006

    ……..stále víc si Vás vážím!!!

    Odpovědět