Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Rok 2014: Akcie i dluhopisy vyčerpaly potenciál

Investice Jan Traxler 05.01.2015 | 15:35 5 Komentářů

Rok 2014 byl povětšinou investorům nakloněn, i když zisky byly zpravidla nízké. Dařilo se akciím i státním dluhopisům. Rok 2014 ale také přinesl dva převratné trendy, které budou mít zásadní globální dopad: začal silně posilovat americký dolar a výrazně poklesla cena ropy.

Akcie

Ceny akcií v průměru v roce 2014 lehce stouply. Hodnota indexu MSCI World stoupla zhruba o 5 procent. Dařilo se zejména akciím v USA. Index S&P 500 celý rok trhá nové rekordy a od začátku roku jeho hodnota stoupla téměř o 13 procent. Akcie v USA jsou dnes fundamentálně drahé. Německý index DAX letos zažíval výrazně vyšší volatilitu. Na krátko se přehoupl i přes magickou hranici 10 000 bodů, aby pak klesl o 15 % dolů a vyhoupl se zase zpět.

Dařilo se vesměs i akciím na rozvíjejících se trzích, index MSCI Emerging Markets si připsal zhruba 10 procent. Největších zisků dosáhly akciové trhy v Bagladéši, Argentině, Egyptu nebo Indii. Naopak nejhorší ztráty přinesly akciové trhy v Rusku, Portugalsku, Řecku nebo Rakousku. Pražská burza patřila k horšímu spektru akciových trhů. Hodnota indexu PX pražské burzy poklesla od začátku roku zhruba o čtyři procenta.

Graf 1: Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 v roce 2014

rok-2014-01

Zdroj: Finanzen.net

Dluhopisy

Státním dluhopisům se nadále dařilo takřka po celém světě, vyjma některých rozvíjejících se trhů (včetně Ruska). S rostoucí tržní cenou dluhopisů ale klesá jejich výnosnost do splatnosti, která již dosahuje absurdně alarmujících hodnot. Výnos do splatnosti u desetiletého českého státního dluhopisu klesl na 0,5 % p.a., což je méně, než nabízí německé bondy s 0,6 % p.a., a výrazně méně, než nesou americké treasuries s 2,2 % p.a. Je na čase vybrat peníze z klasických dluhopisových fondů, neboť jejich výnosnost je vyčerpána na deset let dopředu.

Graf 2: Vývoj výnosu do splatnosti desetiletých českých státních dluhopisů v roce 2014

rok-2014-02

Zdroj: TradingEconomics

Měny

Kurz koruny se díky intervencím České národní banky držel po celý rok poblíž hodnoty 27,50 korun za jedno euro. V souladu s naším očekáváním začal výrazně posilovat americký dolar, a to prakticky vůči všem světovým měnám. Zpevnila také britská libra. Naopak významně oslabil japonský yen. Prudce spadla hodnota ruského rublu, ukrajinské hřivny nebo argentinského pesa.

Graf 3: Vývoj kurzu EUR/USD v roce 2014

rok-2014-03

Zdroj: Finanzen.net

Komodity

S rostoucím kurzem dolaru poměrně výrazně klesají ceny komodit. Klíčovou roli hraje zejména ropa, která zažívá obrácený ropný šok vlivem převisu nabídky nad poptávkou. Její cena v druhém pololetí spadla o 40 procent. Ještě více poklesla cena železné rudy. O 20 % klesla cena sóje a rýže. Mírně zlevnila také pšenice a kukuřice. Naopak po celý rok roste cena hovězího. V prvním pololetí také prudce stoupla cena kávy. Cena zlata je zhruba stejná jako před rokem.

Graf 4: Vývoj ceny ropy Brent v roce 2014

rok-2014-04

Zdroj: Finanzen.net

Nemovitosti

Nabídkové ceny bytů podle Českého statistického úřadu stouply za první tři kvartály roku 2014 o 3,5 procenta. Poslední měsíce je v terénu patrný velký zájem ruských investorů o luxusní nemovitosti v Praze. V růstu také pokračovaly ceny pozemků, a to jak stavebních parcel v okolí velkých měst, tak i zemědělské půdy. Ne nadarmo v ČR v uplynulém roce vznikly také první fondy zaměřené na investice do zemědělské půdy.

Graf 5: Vývoj cen bytů v České republice

rok-2014-05

Zdroj: Český statistický úřad

Autor je privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

Kam budete investovat v roce 2015?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

5 komentářů: “Rok 2014: Akcie i dluhopisy vyčerpaly potenciál”

 1. Vodička napsal:

  Když spekuluje Jan Traxler – Finez Brno na pokles západního indexu, na růst japonského indexu a spekuluje na posílení japonského yenu, tak to Jan Traxler – Finez Brno nikdy nikam nedotáhne. Pro každou ztrátu velkých peněz se Jan Traxler – Finez Brno bude moc trápit. Mnohý takový spekulant jako Jan Traxler – Finez Brno už skončil život sebevraždou, Livermore jak Barton. Jestli ale Jan Traxler – Finez Brno ztratí z poklesu kurzů akcií strach a bude držet solidní západní blue chips akcie až do smrti tak jako mnohý západní důchodce, pak Jan Traxler – Finez Brno dosáhne za 20 let tak vysoký příjem z dividend, že léta před důchodem bude moci přestat pracovat a bude žít jen z dividend.

 2. mk napsal:

  U toho zhodnoceni indexu Egypta (pokud jde o EGPT) si nejsem uplne jisty. Doslo tam k reversnim splitum, takze graf vypada pekne, ale realita je jina.

 3. Adam napsal:

  Kdyby nespekuloval Jan Traxler s yenem na Forexu a s put opcemi na pokles amerických akcií, ale držel solidní dividendové západní akcie až do smrti, pak by se mu příjem z dividend každých 8 až 10 let zdvojnásobil a mohl by jednou žít jen z dividend.

 4. Karel napsal:

  Když český poradce s pojištěním spekuluje na slábnutí japonského yenu a doporučuje koupit japonské akcie, pak se mu celý výdělek z růstu japonských akcií zase ztratí přepočtem slábnoucího yenu na českou korunu.

 5. Soukup napsal:

  To neni vubec pravda, co je v clanku. V USA i v Evrope je dnes plno levných akcií, které maji pred sebou jeste dlouhy rust. Zádný propad kurzu se neblízí. Akcie nelze posuzovat podle PE indexu SaP500, ale vzdy po jedné jednotlivé akcii a hlavne podle PS a PB. Akcie Japonska by nikdo kupovat nemel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.