CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

21. 11. 2014

0 komentářů

BIG EXPERT – Možná nastal čas sundat růžové brýle…

 


 

České akcie

Dušan Jalový, UniCredit Bank Czech Republic

Pražská burza se stále pohybuje v dlouhodobém kanálu 900–1000 bodů. Čekání na silnější impuls, který by posunul index na vyšší hodnotu ne a ne přijít. Růst HDP byl slušný, ale spíše je to maximum možného než start lepších zítřků. Jednotlivé akcie pak mají svoje vnitřní problémy, které se jen velmi pomalu mění k lepšímu.

Jsou tu ale dvě akcie, které stojí za zmínku, i když jsou druhořadé… první CETV. Firma pod novým vedením rázně nakročila ke stabilizaci a k lepším zítřkům. Minulý týden oznámené přefinancování je další důležitý krok k již započaté stabilizaci a následně růstu, který by se měl již odrazit v ceně akcie.

Druhá akcie je Unipetrol, který zveřejnil výsledky nejlepší za několik let… zda to bude trend se teprve uvidí, ale opět  to vypadá na lepší zítřky a spekulace na potenciální převzetí firmy, které bylo publikováno v tisku bude jen cenu supportovat. Obě akcie jsou z řad spekulativních, nicméně stojí za zmínku!

Zahraniční trhy

Karel Kabelka, GRANT CAPITAL

REKLAMA

Přesně před měsícem se finanční trhy po velmi mírném poklesu o přibližně sedm procent odhodlaly k razantnímu růstu. Měřeno indexem S&P 500 jsme se z úrovně 1820 bodů poměrně lehce „prokousaly“ až na nová historická maxima 2050 bodů. Z technického pohledu právě na této hranici narážíme na horní hranu aktuálně již šestiletého trendového kanálu. Pro technické obchodníky, včetně mě, se jedná o vztyčený varovný prst. Trhy se po překonání této mety budou pohybovat v silně překoupených oblastech. V těch mohou pochopitelně nějaký čas setrvat a k eventuálnímu poklesu nemusí dojít okamžitě. Jakékoliv long pozice je však nanejvýš žádoucí ošetřit stop lossem.  

Fundamentalisté mi zcela logicky budou oponovat, že firemní zisky, tržby a další finanční veličiny rostou a že trh má stále dost prostoru směrem vzhůru. Ti umírnění se spokojí s konstatováním, že trh je mírně překoupen, ale pro korekci není důvod. Ti nejzatvrzelejší budou zpochybňovat i „shillerovo inflačně očištěné P/E, které začíná opět bořit rekordní hranice. Jeden by mohl mít pocit, že se těmto investorům v růžových brýlích líbí a sundat je moc nechtějí (zpomalující Čína, Evropa a ozbrojené konflikty zřejmě do svých propočtů nezahrnují). Problém bude, až jim výhled zacloní labuť barvy černé. Pozdě pak bude „bycha honit“. 

Pravdou je, že konce kalendářních roků bývají ve znamení tzv. „Santa Claus rally“ a trhy v podstatě bez konkrétních zpráv míří na sever. Ze všech indicií, které máme aktuálně k dispozici, to vypadá na „časem ozkoušený scénář“ předvánočního růstu. 

Avšak faktory, které nás ovlivňují a ovlivňovat budou, mohou být veskrze negativní a zlomové. Prvním z nich může být snaha japonského premiéra „vyvolat“ ve stárnoucím Japonsku inflaci. Tento scénář vzal po zveřejnění HDP za 3Q (-1,60 %) poměrně rychle za své. Japonsko je počtvrté za sedm let v recesi a Šinzo Abe se rozhodl hrát vabank, rozpustit parlament a projít rizikem předčasných voleb. Raději nedomýšlet, co by se stalo, kdyby mandát neobhájil a případný nový premiér započaté gigantické QE pozastavil, odložil či dokonce zrušil. 

REKLAMA

Dalším faktorem je rusko-ukrajinský konflikt. Podle agentury Bloomberg měl ruský prezident Putin sdělit německé televizi ARD, že nedovolí, aby byli povstalci na východní Ukrajině poražení ukrajinskou armádou. Dle mého soudu se jedná o tak jasný akt otevřené podpory válečnému úsilí, že další sankce ze strany EU a USA na sebe nenechají dlouho čekat. Může tak skutečně dojít na otevřený konflikt mezi Ruskem a „Západem“ a to by byla pro akcie zcela jistě negativní zpráva. 

V neposlední řadě zde máme „islámský stát“, který v rámci své „propagace“ neváhá zveřejňovat brutální popravy nevinných civilistů. Ceny ropy však tyto události od jisté doby nechávají zcela klidné. V kombinaci se stále mírně klesající čínskou ekonomikou se můžeme v příštím roce dočkat smrtícího koktejlu, který může s akciovými portfolii pěkně zacvičit.  

Čím se tedy vlastně řídit, fundamentem nebo technikou? Myslím, že z výše uvedeného je můj názor zřetelný. A „technika“ začíná vysílat první varovné signály…
clipboard0482

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

REKLAMA

 * Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

 * * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Dan Báča/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Stát chce i nadále vybírat windfall tax. Hrozí žaloby menšinových akcionářů ČEZ

Ještě loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *