CZK/€ 25.360 +0,04%

CZK/$ 23.427 -0,06%

CZK/£ 29.607 -0,09%

CZK/CHF 26.602 -0,11%

Robert Kiyosaki jako učitel bohatých?

 


 

Robert Kiosaki říká, že práce vynaložená ve směru moudrého investování se vrátí mnohonásobně: „Když si koupíš například nájemní dům, který výhodně pronajmeš, pak práce, kterou jsi vynaložil na koupi, bude odměňována znovu a znovu. Jinými slovy, můžeš být roky placen za práci, které jsi věnoval necelý týden svého času.“

Pokud pracujete v zaměstnání, pak musíte svou práci prodávat každý den znovu. Ti, kdo nevlastní aktiva, pak pracují nebo jsou ovládáni lidmi, kteří aktiva vytvářejí, nabývají a kontrolují. Jste-li závislí na příjmech se svého zaměstnání nebo živnosti, jste podle Kiyosakiho prostě na špatné straně stolu: „V informačním věku je důležité, abychom všichni (…) byli v několika kvadrantech.“ Můžete sice dosáhnout výhod střední třídy, ale nikdy prý nezbohatnete.

Cash flow kvadrant

Vysvětlení toho, proč někteří lidí vydělávají mnohem více než jiní, a to i když pracují méně, lze poskytnout více. Jedním z nich je pohled na to, z jakého typu příjmů jsou tvořeny jejich finanční toky. Drtivá většina populace (možná až 95 %) vydělává peníze formou dočasných příjmů buď jako zaměstnanci, nebo osoby samostatně výdělečně činné. Jen menšina (možná jen 5 %) lidí dosáhne bohatství plynoucí z vlastního podnikatelského systému a investic.

Kiyosaki dělí lidi podle jejich příjmu do čtyř kategorií, na „Z“aměstnanace, „S“oukromníky, „M“ajitele podniků a „I“nvestory. Každý druh příjmu má své výhody a nevýhody, a ti, kdo dokáží získat příjmy z více kategorií, jsou na tom lépe než ten, kdo je závislý jen na své zaměstnanecké mzdě. Každý z nás pak tíhne do jednoho ze čtyř kvadrantů, což je ovlivněno našim nitrem, mentalitou, vzděláním i kompetencemi.

Obrázek 1: Kiyosakiho cash flow kvadrant, který dělí možné zdroje peněžních toků do čtyř kategorií. Zatímco napravo jsou zapojeny peníze druhých lidí a jejich zaměstnávání, nalevo jsou kategorie příjmů, opírající se o vlastní práci.

cash-flow-kvadrant-01

Lidé, kteří se nacházejí v různých kvadrantech, procházejí odlišnými cestami, uvažují jinak a dívají se na svět odlišnými úhly pohledu. Například lékař může být zaměstnán v nemocnici (zaměstnanec), mít svou vlastní soukromou praxi (živnostník), vlastnit laboratoř nebo kliniku (byznys), a investovat do akciového trhu, trhu dluhopisů, a nemovitosti (investor). Kiyosaki tvrdí, že díky finančnímu vzdělávání a vhodnými kroky se dá posunout se do kvadrantů „M“ a „I“ (a nemuset každé ráno vstávat!).

Příjmový potenciál pro „Z“ a „S“ je omezený, protože člověk může pracovat pouze omezený počet hodin a příjem v těchto kvadrantech je závislý na prodeji vlastního času. Zatímco zaměstnanecký příjem je nejobvyklejší a podléhá největšímu zdanění (v Česku neuniknete dani z příjmu, sociálnímu a zdravotnímu pojištění), příjem z portfolia a další pasivní příjmy tak zdaněny nejsou. Výnosy vyplývající z papírových aktiv, jako jsou akcie, obligace nebo podíly ve fondech, jsou zdaněny mnohem méně, nebo v případě kapitálových zisků při splnění časového testu vůbec.

Kiyosaki ovšem vyzdvihuje výhody peněžních toků generovaných z investic do nemovitostí anebo vlastních firem. Zde jsou prý investice nejlépe pod kontrolou. Každopádně jak v Americe, tak u nás platí, že nejvíce daňových úlev a možností daňové optimalizace mají majitelé byznysů, zatímco zaměstnanci nemají skoro žádné. Zatímco lidé na levé straně pro své příjmy nutně tvrdě pracují, na pravé straně je to poněkud jiné. Pro investora pracují jeho peníze, pro majitele podniku zaměstnanci, které se na práci najímá.

Tabulka 1:Kiyosaki říká, že ti, kdo mají příjmy na pravé straně stolu, nejsou předurčeni, aby se stali bohatými. Rychlodráha lemující cestu k bohatství hledat zdroje příjmu na levé straně – investovat.

„Z“AMĚSTNANCI A „S“OUKROMNÍCI

„M“AJITELÉ FIREM A „I“NVESTOŘI

Musíte pracovat, často rutinně.

 

Opíráte se o tým, peníze a čas druhých.

Nemůžete-li pracovat, ztrácíte příjem (bez kýble a svalů vodu nedonesete).

Pracuje pro vás systém (vodu levněji doručí vaše vodovodní potrubní).

Důležitá je pravidelná mzda a schopnost pokrýt živobytí.

Důležité jsou průběžné výnosy a peněžní toky.

Úspěch bere čas, příjem je limitovaný dostupným časem a kapacitou.

Úspěch čas dává, příjem je neomezený.

Lze utratit jen peníze, které zůstanou po odečtu daní a odvodů (sumy vybírané státem jsou vybrány v okamžiku příjmu).

Lze využít daňových výhod a optimalizovat daně (odpočet výdajů, ztrát, osvobození kapitálových zisků, atd.).

Kiyosakiho moudra

Všichni z nás, kteří se pohybují v oblasti financí, Roberta Kiyosakiho asi známe. Možná známe jeho knihy, některé myšlenky nebo jeho charismatická vystoupení. Sám o sobě říká, že vydělává peníze jako spisovatel („S“), a jeho peníze pracují v obchodu s nemovitostmi („M“ a „I“): „Píšu knihy a vytvářím hry, které lidi učí, co mají dělat, aby peníze pracovaly pro ně (…)“.

To potvrzují i odkazy na další knihy, nahrávky a pomůcky, kdy se autoři snaží vzbudit a prodat produkty nabízené Kiyosakim spoluvlastněné nakladatelské a vzdělávací firmy. Pokud vedle sebe postavíme čtyři Kiyosakiho knihy a budeme jimi listovat a vyhledávat důležité myšlenky, zjistíme, že se zde toho mnoho opakuje. Je tu pohled bohatého táty, odrážející Kiyosakiho prosazovanou cestu za bohatstvím. Proti němu je stavěn pohled chudého táty, odrážející myšlení patřící zaměstnancům a živnostníkům. Právě ti, kdo jdou cestou chudého táty, jsou často uvězněni v tlaku výdajů, zadlužení a něčeho co lze nazvat jako „krysí závod“.

Vzkaz je tu takový, že budete-li se řídit finančním plánem zahrnujícím tvrdou práci a spoření, budete cestou do práce z okna vlaku sledovat limuzíny a paláce bohatých. Ten, kdo se spokojí s dosažením úrovně středních vrstev, bude hospodárný a začne třeba v mládí velkou část příjmu investovat. Kdo chce ale zbohatnout, měl by volit jiný plán. Receptem není zaměstnání, ale budování vlastního byznysu a investic poskytujících finanční toky. Je to rychlovlak, odchod z krysího životního závodu.

A tak vzniká výzva: „Založte byznys, peníze z byznysu investujte do nemovitostí a zbytek do cenných papírů“. Jenže každý člověk není kompetentní na to, aby sám pod svým vedením investoval, aby mohl diverzifikovat. Přitom ke každému bez rozdílu směřuje poselství, že bez investic jiných než do cenných papírů nepokročí.

Varování před „žargonem prodejců“, kteří mají dávat jednoduché recepty a opakovaně stejné rady „spořte, dlouhodobě investujte a diverzifikujte, rozstříhejte kreditní karty“, „nakupujte a neprodávejte (…) trhy občas klesají, ale pak opět stoupají (…)“, se může ukázat jako populistické heslo podporující prodej produktů Kiyosakiho firmy Rich Dad.

Rovněž vyznění toho, že obyčejní lidé, kteří třeba tvrdě pracují, anebo profitují díky své manuální zručnosti, jsou na tom vlastně špatně, je poněkud divné.  Že by měli být ti, kteří volí životní cestu „pracovní jistoty“ na tom špatně, když nedosáhnou na příjmy z vlastních investic? Že by finanční investice v podobě cenných papírů, dostupné širokému investičnímu publiku, byly opravdu zásadně horší než přímé investice do nemovitostí a firem?

Loading

Vstoupit do diskuze 13 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Stát chce i nadále vybírat windfall tax. Hrozí žaloby menšinových akcionářů ČEZ

Ještě loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Komentář: Rekordní hodnoty na akciovém trhu – případ racionální přebujenosti

Minulý týden padla řada rekordů, když hlavní akciové indexy v USA, Evropě a Japonsku dosáhly historických maxim. Ale na rozdíl od rekordů ve sportovních výkonech bývají rekordy ve výkonnosti akciových trhů spojeny s jednou zásadní obavou: Nejde o případ „iracionálního přebujení“? Myslím si, že je to racionální […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • xyz

  28 dubna, 2015

  Roberta Kyosakiho čtou chudí a nevzdělaní.

  Odpovědět

 • Radek

  28 dubna, 2015

  :-) možná proto mají jeho knížky takový úspěch – chudých a nevzdělaných je většina

  Odpovědět

 • Jarda

  28 dubna, 2015

  Přesně tak, oni si koupí jeho knihy a doufají, že zbohatnou….­…Jinak Kiyosaki tady byl hitem tak před 10–12 lety (Bohatý táta, chudý táta a další). Že by autor spinkal a teď ZNOVU objevil co tady již bylo????

  Odpovědět

 • 29 dubna, 2015

  A to tě jako překvapuje?

  Dorůstají lidé, kteří před 12 lety ještě tahali kačery po dvoře nebo si poprvé zatahali za čuráky/frndy. Co mají jako dělat? Zabít se, protože už vlastně všechno bylo vynalezeno, poznáno, použito?

  Odpovědět

 • Anonym

  24 května, 2017

  A víte proč ta většina lidí co si tu knihu přečtou zůstanou chudí? Protože to jenom přečtou, nic víc!

  Odpovědět

 • Yowie

  28 dubna, 2015

  Pánové, doporučuji si vyhledat klíčová slova „Kiyosaki“ a „Marketplace“.

  Jedná se o investigativní pořad, kde se skrytou kamerou natáčejí na přednáškách, na kterých Kiyosakiho kumpáni za nemalé peníze radí lidem, jak být milionáři. A ty rady jsou naprosto úžasné, třeba začít obchodovat s předkupním právem na svůj vlastní dům a podobné debility.

  Ale nejlepší rada na závěr je zúčastnit se ještě daleko dražšího školení, kde se dozvíte ještě daleko víc! A pokud nemáte peníze, nevadí, vyprázdněte na to své kreditní karty, vždyť za chvíli stejně budete milionářem!!! :-)

  Dnes rozlišujeme 4 sektory trhu: Suroviny, Výroba a průmysl, Služby a Věda a výzkum.

  Když vidím podobné týpky a je jich víc a víc, tak bych přidal sektor pátý: Lidská blbost…

  Odpovědět

 • vasek2

  28 dubna, 2015

  Oni ti školitelé jsou všude stejní. Komu co kdy dal takový Princ? haló, haló

  Kdo to neumí, ten to učí.

  Odpovědět

 • 29 dubna, 2015

  No a co ti vzal ten Princ?

  Pochopitelně že podnikání na školách učí nepodnikatelé, kteří mají tak maximálně kusé zprávy od svých opravdu podnikajících partnerů (které je však zas tak moc nezajímají, protože prvořadé je obstarání rodiny). Samozřejmě že kdo to neumí, ten to učí. Kde by taky skutečný podnikatel bral čas na pravidelné docházení na školení/do školy?

  A co takový Fara a jeho pindy, jak se rádoby poradci uživí díky internetu, zvláště pak díky jeho předraženým webům?

  Princova doporučení se dají aspoň okamžitě zavést do praxe a jejich účinnost ihned vyhodnotit.

  Odpovědět

 • Lorenc D.

  28 dubna, 2015

  Zajimalo by mne kolik knih jste precetl od pana Kiyosakiho?? Mnohe vase vety jsou blaboly.

  Odpovědět

 • Vlado Z

  9 května, 2015

  Blábolem je vtšina obsahu knih pana Kiyosakiho. Pár užitečných myšlenek opakovaných stále dokola a spousta vaty kolem, která se titul od titulu mění. Kiyosaky je především produkt sám pro sebe, který skvěle marketinkově funguje. On nepíše, aby lidem pomohl, ale aby na tom zbohatl. Ta účelovost z celého jeho projektu přímo čiší.

  Odpovědět

 • Yowie

  9 května, 2015

  Vlado Z:Vystihl jste to naprosto přesně. Knihy psal především pro onu pověstnou nejstarší MLM firmu, z které se to pak šíří do dalších MLM firem. Jelikož MLM firmami proteče neskutečné množství lidí, úspěch „bestselleru“ je téměř zaručen, stačí, když ho doporučí lídři, kteří, jako v českém případě, na překladu a vydání knihy sami profitují…

  A těch pár dobrých myšlenek, pokud člověk není úplný idiot, můžete ze svého okolí odkoukat poměrně velmi rychle, na to nepotřebujete Kiyosakiho…

  Odpovědět

 • Roman

  20 května, 2015

  Znám spoustu lidí, kteří neví kdo je Kiyosaki a bohatnou nehorázným způsobem a také znám spoustu lidí, kteří Kiyosakiho doslova hltají a plácají se pořád od výplaty k výplatě. Pokud jste aspoň trochu bystří jste schopni zjistit, jak to s k¨Kiyosakim je doopravdy.

  Odpovědět

 • Angelus

  20 května, 2015

  Já mám Kiyosakiho rád, četl jsem ho v 15 a moc se mi líbil. Taky se mi líbí Star Wars. Je to beletrie. Myšlenky správné, ale není to návod na zbohatnutí. Kdo četl jednu jeho knihu, tak četl všechny.

  Odpovědět