CZK/€ 24.700 +0,12%

CZK/$ 23.043 -0,10%

CZK/£ 29.102 +0,34%

CZK/CHF 24.087 +0,40%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

8 komentářů

Procházka akciovým údolí(čke)m

 


 

Dopad výletu byl drsný, leč nikoli drtivý. Přesto by týdenní bilanci nezachránilo ani 370 milionů do zajištěných fondů. Naštěstí přišel 300milionový doping "do začátku" tří fondů Komerční banky. Takže výsledek: plus 270 milionů korun.

Týden byl skutečně rušný, ještě rušnější jsou reporty. ING na něj již druhý týden kašle, v jinak zaběhaném od AFAMu se najednou objevily zajištěné (mezi smíšenými) od ČSOB, ale jen některé. Od ESPA-ČS se tam dokonce zjevil celý půlmiliardový prodej jednoho už ukončeného. Maxe 9 (tentokrát asijského) ovšem aby pohledal…no dobře, začal teprve 6. března.

Ale k věci: fondy peněžního trhu si zase lebedí na 200 milionech korun, a to ještě musely vynahradit 30 milionů, kterým se znelíbilo, že IKS peněžní trh dostal přídomek PLUS. Ovšem kolegiálně se zachoval s 20 miliony KB Peněžní trh.

To je další novinka, od 1. března totiž Investiční kapitálová společnost KB s Komerční bankou uvedla na trh novou rodinku – KB fondů (ty dostaly do začátku onen doping). Kromě peněžního, dluhopisového a akciového je v nabídce i zbrusu nový nemovitostní – Fond KB Realitních společností.

Pioneer: buď připraven
Už asi málokdo vzpomene na tu starou pionýrskou odpověď "vždy připraven". Nicméně situace podezřele připomíná, že někdo drží stráž a když zvolá poplach (pozor, nikoli potlach), klienti přiskočí a čile si zaobchodují.

Do Sporokonta a Pioneer obligačního totiž přispěchalo nevídaných 186 milionů, zatímco z dynamických Pioneerů 214 milionů vzalo draka. To nemůže být samo sebou…

REKLAMA

Ostatní dluhopisové fondy sice nad výdělkem pláčí, jenže 125 pionýrských a dalších 100 milionů od nového KB dostalo kategorii dokonce do krásného, přestože výjimečného 130milionového plusu.

Akcie odnášel uragán
Smíšené fondy takové štěstí neměly, ačkoli i zde nečekaná injekce 95 milionů do KB Realitních společností alespoň snížila ponor na 150 milionů a nenechala kocábku potopit o celou čtvrtmiliardu. Bouře byla drsná a kolik odfoukla investorů z rozumných aktiv, budeme teprve sčítat.

Ještě horší škody napáchal hurikán samozřejmě v akciových fondech, ze kterých vysál nejméně 300 miliard, možná až 350 – to se možná dovíme dodatečně, protože ani ING český akciový se neměl před nepřízní sentimentu kde schovat.

Sám ISČS Sporotrend musel oželet přes 200 milionů, i z dalších si podílníci odnášeli po celých nůších: z ČSOB akciového mixu přes 50 milionů, z Pioneera akciového 40 milionů korun, dokonce i ČSOB Realitní mix pustil skoro 20milionový chlup. Doping víc než 100 milionů KB akciového se rozplynul jak jarní mlha nad slzavým údolím.

Šlo ale o to, nakolik se prchající trefili do správného data. Pondělí šlo sice ještě dolů, ale už v úterý se totiž vítr úplně obrátil… A tak třeba ISČS Sporotrend právě za minulý týden vrátil svým věrným 3,8 % a na půlroce má již zase příjemných 9,3 %.

REKLAMA

Výlet do údolí
Sešup předminulého týdne frčel jako po černé sjezdovce a ještě pondělí nikdo neviděl, je-li dole další sráz, anebo jen idylické zurčení jarního potůčku. Do propasti u nás posvítil i ČEZ z 820 korun. Jasno se udělalo až v úterý a všichni se otřepali po šestidenním propadu (při kterém akciové tituly celosvětově prý ztratily na své hodnotě 3,3 bilionu dolarů).

Úterní Evropa přidala jen kolem procenta, my 2 % (hlavně díky 3 % ČEZ), Amerika večer něco mezi.

Středa již s údivem koukala, kde se co děle…, ale největší ekonomika světa stále v obavách, že zpomaluje svůj růst. Naštěstí se v pohodě cítila Asie – japonský Nikkei 225 vzrostl o 1,9 %, nejvíc od loňského října. Zdá se, že všichni víc sledujeme i tep asijských trhů…

Čtvrtek rostou západoevropské indexy (třetí den v řadě) u nás po středeční rauchpauze opět pěkný skok. Týden odpracoval 3,8 %, od začátku roku je PX již zase nad 5 % a na 12 měsících nad 10 %.

Kdo časuje, ať nejí
Ale když to člověku nedá… Vzpomenu si vždycky na Pavla Kohouta, jak ve svých tovaryšských letech u ING říkal, že pokus o časování trhu je u nich na padáka.

REKLAMA

Tak několik výpočtů z dílny ČSOB: kdo vydržel v amerických akciích v letech 1994 až 2003, vydělával 11,06 % p.a., ale kdo "prošvihl" jen 10 nejlepších dnů, jen 5,92 %. A kdo nevyužil 30 nejlepších dnů, už padl do 1,3% ztráty.

To je všechno pravda, ale mít něco peněz "v záloze" a zkusit trefit údolíčko – to zkrátka potěší i nás racionály. Pro klienty je jistě lepší pravidelné investování, protože to trefování sežere spoustu času. I když zase prý posiluje nervy… A jedině klient, který si nějakým tím údolím prošel, je skutečně poučeným klientem.

Na procházce i kapitál
Podle Patrie Online byl odliv kapitálu z akciových trhů tzv. mladých ekonomik v týdnu do středy nejsilnější od roku 2000, kdy americká agentura Emerging Portfolio Fund Research začala údaje sbírat. V čistém vyjádření odešlo z rozvíjejících se trhů v týdnu do 7. března 8,9 miliardy dolarů, což představuje 2,65 % celkového kapitálu 7 bilionů dolarů sledovaných fondů. To smazalo celkový příliv kapitálu od začátku roku. Jen z čínských akcií tak odešly dvě miliardy dolarů.

Mnoho analytiků ale připomíná, že výprodej byl zdravou korekcí, protože odchodem části investorů se totiž uvolnil prostor pro kupující, kteří v poslední dva dny ceny opět zvyšovali.

Předchozí rekordní odliv akciového kapitálu z mladých trhů byl v týdnu do 14. června minulého roku, kdy z nich odešlo 5 miliard dolarů (= 2,03 % aktiv). Loňská korekce přitom trvala od poloviny května do poloviny června. Poté ale podle Reuters trhy rostly a zakončily rok s průměrným ziskem 10 %.

A jakým směrem se biliony dolarů vydají na příští procházku? Pátek odpoledne přinesl poměrně příznivá makrodata z amerického trhu práce, která by mohla snížit obavy, že zpomalení ekonomiky ztlumí růst korporátních zisků. Míra nezaměstnanosti v únoru neočekávaně klesla (na 4,5 % z předchozích 4,6 %) a počet nově vytvořených pracovních míst vzrostl o 97 000.

Ale od pondělka nejistota nastupuje nanovo, protože Amerika jen zablikala, sice zeleně, ale plamínek skoro skomíral…

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Finanční trhy červen 2020

Jak si vedly finanční trhy v červnu

Je nutno říct, že po pár měsících skepse a negativní nálady se na trzích v červnu projevovala víceméně pozitivní nálada. Koronavirus skončil a je na čase růst, alespoň tak nějak trhy interpretovaly postupná uvolňování protikoronavirových opatření.

Text: Hana Bartušková

08. 07. 2020

Proč dolar oslabuje?

Proč dolar oslabuje aneb spadne dolar o třetinu?

Profesor Stephen S. Roach není ve světě ekonomie „žádné ořezávátko“ a pokud on věští problémy dolaru a jeho oslabení až o 35 procent, nelze to brát na lehkou váhu. Na druhou stranu – žijeme v době, kdy bombastické předpovědi přitahují.

Text: Luboš Smrčka

24. 06. 2020

Finanční trhy květen 2020

Jak to šlo na finančních trzích v květnu?

Květen byl stále výrazně ovlivňován koronavirovou pandemií, která v podstatě během března a dubna postupně ochromila všechny finanční trhy a následně se přelila i do reálné ekonomiky. Květen byl ovšem oproti předcházejícím měsícům definován nastupující obnovou a růstem především na finančních trzích. 

Text: Hana Bartušková

04. 06. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Tibor

  12 března, 2007

  ad: „Tak několik výpočtů z dílny ČSOB: kdo vydržel v amerických akciích v letech 1994 až 2003, vydělával 11,06 % p.a., ale kdo „prošvihl“ jen 10 nejlepších dnů, jen 5,92 %. A kdo nevyužil 30 nejlepších dnů, už padl do 1,3% ztráty.“

  A čo takto spočítať, čo by sa stalo, keby investor „prešvihol“ 10, alebo 30 najhorších dní? To by sa ale do propagandy proti časovaniu nehodilo. Videl som to niekde na penize.cz prepočítané, ale už to neviem nájsť. Sú to ale veľmi zaujímavé čísla.

  Odpovědět

 • Fejtek

  12 března, 2007

  Jé, kdybyste je někde našel 🙂 taky by mě to zajímalo!!!

  Odpovědět

 • Tibor

  12 března, 2007

  http://www.penize.cz/info/zpravy/zprava.asp?IDP=1&NewsID=4729

  Odpovědět

 • K.Ladislav

  13 března, 2007

  Ty léta 1990-1992 , 2000-2002 se měly vynechat , býti bez akcií a mohl býti roční růst 15%.
  A už to tak bývá 110 let , že akcie od 0. do 2. roku většiny z 11 dekád padávají.
  Tedy kdo nepotřebuje akcie pro jejich dividendy , měl by býti raději bez akcií : 2010-2012 , 2020-2022 , 2030-2032 , 2040-2042.

  Odpovědět

 • Adam Holý

  12 března, 2007

  Chci se zeptat jaké zkratky zajištění rizik mohu ve smlouvě najít? Našel jsem zatím tyto, ale můžete mi napsat, co znamenají a jaké ještě další jsou? (TN, SÚ, DO, DH)

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  13 března, 2007

  Trvalé následky, smrt úrazem, denní odškodné, netuším (možná denní odškodné hospitalizace).

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  13 března, 2007

  Btw., podívejte se do pojistných podmínek, tam to určitě musí být.

  Odpovědět

 • Adam Holý

  13 března, 2007

  Já právě žádné pojistné podmínky nemám, jen mě zajímá jaké ještě zkratky se v ŽP využívají?

  Odpovědět