Sobota 06. března. Svátek má Miroslav.

Přílišná konzervativnost v investování škodí

V rámci moderní Evropy patříme stále spíše mezi chudší země, přesto je schopnost našich občanů ušetřit část své mzdy poměrně dobrá. Lidé vědí, že je třeba odložit část peněz stranou na budoucí spotřebu nebo na horší časy. Škoda ale je, že většina volí nevhodné způsoby uložení peněz a zbytečně se připravují o výnos.

V rámci krátkodobých rezerv je scénář nejčastěji následující. Zejména páry, kde oba pracují a které nemají nějaké nadstandardní výdaje, jsou schopny pravidelně každý měsíc ušetřit několik tisíc korun. Peníze však často zůstávají netečně na běžném účtu, v lepším případě jsou občas přesunuty na spořicí účet s mizivým zhodnocením.

Bylo by to v pořádku, pokud by šlo o úspory na dovolenou nebo na vánoční dárky, ale tyto peníze tam často setrvávají až do doby, než je potřeba koupit nové auto nebo například pomoci potomkům s bydlením. A to je obrovská škoda.

Pokud bychom uvážili, že bychom peníze mohli raději ukládat na konzervativní investici se zhodnocením 3,5 % p.a. a dělali bychom to po dobu 10 let, byl by kumulovaný výnos na úrovni 41 %. A tohle je opravdu konzervativní investice do nástrojů s minimálním rizikem, žádné rizikové ani spekulativní investování.

Navíc pokud opravdu víme, že nebudeme peníze potřebovat delší dobu, můžeme si dovolit přijmout vyšší míru rizika a mít tak větší výnos, např. u vyvážených nebo růstových portfolií kolem 5 – 6 % p.a.

V rámci dlouhodobých rezerv klienti preferují penzijní spoření se zhodnocením na úrovni inflace nebo investování, které ale zdaleka neodpovídá délce horizontu.

Pokud se jedná o důchodový horizont člověka ve věku do 40 let, je potřeba, aby taková investice byla dynamicky nastavená, a to i pro profilově konzervativního klienta.

U 20letého horizontu nevadí ani vysoký podíl akciových fondů v portfoliu. Riziko je v tomto případě eliminováno jednak pravidelnou investicí a jednak časem. Pokud investujeme například 30 let se zhodnocením 2 % p.a. (zhruba odpovídá penzijnímu připojištění, dnešním transformovaným fondům doplňkového penzijního spoření), je kumulovaný výnos takové investice jen asi 81 %. Naproti tomu u dynamické investice se zhodnocením 7 % p.a. je to za 30 let kumulativně 661 %, což je 8× více. To je velký rozdíl a míra rizika je na takto dlouhém horizontu při pravidelné investici srovnatelná.

Všechno je pouze otázkou investičního horizontu a investičního profilu klienta, zejména to, jaké riziko je ochoten za svůj výnos přijmout. A právě strach z rizika je nejčastější důvod, proč peníze leží pouze na účtech. Jenomže je to přesně naopak. Největší riziko je nechat peníze ležet bez zhodnocování. V takovém případě je jisté jejich znehodnocení inflací. A to není riziko, to je jistota, podobně jako daně a smrt.

Autor působí jako finanční poradce.

Jaký je váš investiční profil?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.