CZK/€ 25.340 -0,08%

CZK/$ 23.267 -0,42%

CZK/£ 30.156 +0,23%

CZK/CHF 26.005 -0,04%

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

21. 04. 2023

3 komentáře

Premiot Group plánuje schůzi: Bude do konce dubna jasno?

 

Skupina Premiot Group je v prodlení se splacením závazků. Podle informací na webových stránkách skupina situaci řeší a do konce dubna uspořádá schůzi vlastníků dluhopisů.

Loading 

Dluhy narůstají, úroky z prodlení jsou 15 %

Informace o nesplácení závazků z dluhopisů ve skupině Premiot se objevily na počátku letošního roku. Jmenovitá hodnota dluhopisů PREMIOT obchodní, a.s. měla splatnost 31. prosince loňského roku, výnosy z dluhopisů dalších společností skupiny pak byly splatné v prosinci 2022, resp. v lednu a únoru 2023, uvádí příkladmo advokátní kancelář KLB Legal.

„V rámci zastupování našich klientů jsme poslali výzvy jednotlivým subjektům ve skupině Premiot k plnění. Výzvy jsou zatím zcela bez reakce,“ uvádí advokát Dominik Fries z KLB Legal. Investoři mají s ohledem na aktuální výši repo sazby ČNB nárok na zákonný úrok z prodlení ve výši 15 % ročně z dlužné částky. Dluhy skupiny tak dále narůstají.

Schůze investorů s termínem do konce dubna

Skupina Premiot na svých webových stránkách jednou za měsíc uveřejňuje krátké informace. Podle poslední zprávy z 13. března probíhají jednání s potenciálními investory. „Důležitá zpráva: do konce dubna 2023 svoláme schůzi vlastníků dluhopisů, na kterou jste všichni zváni, o termínu Vás budeme s předstihem informovat. Budeme se věnovat všem Vašim dotazům,“ stojí na webu Premiotu.

„Víme, že Premiot obeslal investory s tím, že pracuje na řešení situace a v dubnu plánuje svolat schůzi vlastníků dluhopisů. Nicméně to j e dle našich informací jediná komunikace, která směrem k investorům či jejich zástupcům proběhla,“ říká advokát Dominik Freis.

REKLAMA

Bude po schůzi jasno?

Podle předsedy výkonné rady Asociace pro transparentnost investičního trhu Jana Eisenreicha je schůze spíše hrou o čas, která pravděpodobně výhodné a schůdné řešení nepřinese. „Nyní je mezi Premiotem a jeho věřiteli významná informační asymetrie – skupina jim neposkytuje téměř žádné informace o svém hospodaření a výnosnosti projektů,“ vysvětluje Eisenreich s tím, že by si vlastníci dluhopisů měli dát na plané sliby a nereálná čísla pozor.

„Skupina Premiot má poměrně nepřehlednou a rozvětvenou vlastnickou strukturu. Od investorů vybírala peníze prostřednictvím dluhopisů, které vydávaly jednotlivé dceřiné společnosti. Šlo o prospektované i podlimitní emise,“ doplňuje Jan Eisenreich.

Schůze držitelů dluhopisů má probíhat podle zákonem o dluhopisech předepsaných pravidel. „Cílem je zpravidla uskutečnit změnu emisních podmínek zásadní povahy – zde by se nabízelo prodloužit splatnost emisí dluhopisů. Toto by si museli odhlasovat vlastníci dluhopisů a nemyslím si, že by takové řešení bylo ku prospěchu vlastníků,“ upozorňuje Fries.

Podle oslovených expertů je velmi pravděpodobné, že skupina míří do insolvence. Individuální vymáhání se v tomto případě nejeví jako efektivní. Silná skupina věřitelů může mít větší vliv v rámci případného insolvenčního řízení „Pokud nedojde ke smírnému řešení opravdu v nejbližší době, nevidíme jinou cestu než podání insolvenčního návrhu a postup podle insolvenčního zákona,“ uvádí Dominik Fries.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře


Související články

Analýza: Akcie jako hrad z písku spojený s extrémní koncentrací indexu

V minulých výhledech jsme poukazovali na to, že se vzestup AI a léků proti obezitě vzpírá gravitačnímu zákonu světa financí a zvládá do značné míry kompenzovat nepříznivé vlivy vysokých úrokových sazeb. Proto jsme také nedoporučovali investovat do technologických akcií. Celý duben to vypadalo jako správná volba, protože trhy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 07. 2024

Trh korporátních dluhopisů v ČR dynamicky roste, k maximu má však ještě daleko

Společnosti v České republice vydaly v roce 2023 korporátní korunové dluhopisy o celkovém objemu 37,4 miliardy korun. Oproti roku 2022 to představuje nárůst o více než 75 % a došlo tak k narovnání propadu způsobenému makroekonomickou situací na trhu. Kupónové výnosy podlimitních i nadlimitních emisí loni dosáhly svého historického maxima.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 07. 2024

Proč se cena bitcoinu i přes pozitivní udáosti drží na nižších hodnotách?

Bitcoin (BTC) je dobře známý svou volatilitou a prudkými cenovými pohyby, které přitahují mnoho investorů a spekulantů. Nedávná výkonnost bitcoinu však některé investory do kryptoměn zmátla. Navzdory spuštění Bitcoin Spot ETF a nedávné události půlení se bitcoin snaží získat dynamiku. Tento článek zkoumá, proč jsou tyto boční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Marie Hercíková

  28 dubna, 2023

  Při nákupu dluhopisů jsem se domnívala, že skupina Premiot group je silná investiční skupina s dlouholetými zkušenostmi na trhu.Věřila jsem p.Spodniakovi, že je seriozní podnikatel.

  A co si mám myslet teď, když do poslední chvíle všichni makléři utvrzovali věřitele, že je vše v pořádku. Proč, třeba p.Spodniak pořádal firemní večírky ještě koncem roku 2022, když musel dobře vědět, že firma není zisková. Jiné firmy by si to nedovolili. Proč dovolil roztočit ruletu s dluhopisy po první neúspěších? M:H:

  Odpovědět

 • Dagmar

  31 května, 2023

  A kam se teď jako poškození máme obrátit? Píšete, že individuální vymáhání nemá cenu, jak a kde se tedy spojit a za jakých podmínek?

  Odpovědět

 • Jiří Baier

  11 července, 2023

  Mohl byste prosím poradit někdo, kdo už jste se nějak zorganizoval ve vymáhání?

  Odpovědět