CZK/€ 23.825 +0,02%

CZK/$ 21.929 +0,29%

CZK/£ 27.111 +0,08%

CZK/CHF 23.784 -0,12%

Text: Zbyněk Drobiš

19. 01. 2018

3 komentáře

Povinné ručení: Škoda vzniklá požárem zaparkovaného vozidla

 

Bude pojišťovna hradit škodu poškozeným z tzv. povinného ručení, jestliže nastane škoda následkem požáru zaparkovaného vozidla vzniklého pro závadu jeho elektroinstalace? Obdobný případ rozhodoval Nejvyšší soud, na jehož rozhodnutí se blíže zaměříme. 

Zákon o pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla vymezuje pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, tzv. povinné ručení. Tento zákon mimo jiné stanovuje právo poškozeného uplatnit náhradu škody přímo u příslušného pojistitele namísto uplatňování odškodnění u pojištěného.

Žaloba o náhradu škodu vůči pojišťovně

Spor, který řešil Nejvyšší soud, vycházel ze škodné události vzniku požáru zaparkovaného vozidla v důsledku závady jeho elektroinstalace. Uplatňovaná škoda vůči pojistiteli vozidla z titulu tzv. povinného ručení byla přes 8 milionů korun.

Pojišťovna však odmítla uhradit škodu s poukazem, že škoda nevznikla v důsledku zvláštní povahy provozu vozidla, jak vymezuje občanský zákoník. Poškozený tedy podal žalobu vůči pojišťovně.

Jak rozhodovaly soudy

Soud prvního stupně a také odvolací soud zamítl žalobu poškozeného s odůvodněním, že pojišťovna není povinna k náhradě uplatněné škody, jelikož škoda nevznikla v důsledku zvláštní povahy provozu vozidla. Pojištěné vozidlo nebylo nastartováno a nejednalo se také o situaci bezprostředně po jízdě nebo před jízdou vozidla.

REKLAMA

Odvolací soud mimo jiné uvedl, že nelze dovozovat souvislost mezi provozem vozidla a odstavením vozidla mimo komunikaci v uzavřeném objektu, kdy uběhlo několik hodin mezi požárem vozidla a činností, kterou by bylo možné považovat za provoz vozidla. Poškozený nesouhlasil se zamítnutím žaloby a podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Nejvyšší soud vyhověl podanému dovolání

Nejvyšší soud vyhověl podanému dovolání a stanovil, že škodu způsobenou závadou na elektroinstalaci zaparkovaného vozidla, které nebylo trvaleji odstaveno, jež vyvolala vznícení vozidla a následný požár objektu, je nutné považovat za škodu způsobenou provozem vozidla. Rozsudek odvolacího soud byl tedy zrušen a věc byla vrácena k dalšímu řízení.

K tomuto blíže Nejvyšší soud: „Není pochyb o tom, že elektroinstalace vozidla je jeho vnitřní součástí, má technickou povahu, slouží k provozu vozidla a vyznačuje se potenciální nebezpečností v případě selhání jak při pohybu vozidla, tak v jeho klidovém stavu. Porucha takovéto technické součásti zaparkovaného vozu je vnitřní poruchou způsobilou projevit se navenek a vyvolat nepříznivé účinky na okolí, jak se stalo i v projednávané věci. Taková závada je tudíž nežádoucím projevem právě těch vlastností vozidla, které jsou spojeny s jeho provozem, vyplývají z jeho povahy dopravního prostředku, a mají dokonce původ v provozu vozidla.“

Uvedené a citované rozhodnutí (Rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 25 Cdo 3485/2016) naleznete v kompletním znění na webových stránkách Nejvyššího soudu: www.nsoud.cz.

V případě sporu vyhledejte právní pomoc

Každý případ náhrady škody a sporu s pojišťovnou je individuální a záleží na okolnostech konkrétního případu. V případě řešení obdobného případu vyhledejte právní pomoc advokáta před zahájením sporu ke kvalifikovanému posouzení veškerých okolností a rizik vedení sporu.

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční pojištění – bude třeba v roce 2023 změnit staré zvyky?

Inflace bude pravděpodobně přetrvávat i v roce 2023 a donutí mnoho pojistitelů diverzifikovat svá aktiva ve snaze chránit se před jejími bezprostředními i dlouhodobými dopady. Tlak regulačních orgánů na odvětví pojišťoven bude také sílit, což přinese nové požadavky týkající se například řízení rizik, udržitelnosti a uspokojování zájmů […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 01. 2023

Vysoká inflace vehnala lidi do investic

Třetí kvartál byl z pohledu investic v letošním roce nejsilnější. Lidé se investováním snaží chránit své peníze před vysokou inflací, ta ohrožuje rozpočet 71 procent z nich. Nejvíce Češi v letošním roce investují do dluhopisů, přibývá také investorů do 26 let. Naopak stále klesá počet lidí, kteří si spoří na důchod.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Pavel

  19 ledna, 2018

  Dobrý den, netuší prosím někdo z vás, o jakou se jednalo pojišťovnu ? Díky za případné info.

  Odpovědět

 • Milan

  19 ledna, 2018

  V rozsudku je napsána Kooperativa.

  Odpovědět

 • Honza

  20 února, 2018

  Je to jedno co se stane a kde,pokud ten co Vás poškodí má špatnou pojišťovnu tak jste v pr…. Měl sem nehodu na D3,kde jsem pomáhal zachránit majetek,životy a zdraví, další auto do nás vlítlo a jen zázrakem jsme se dostali za svodidla před nárazem. Co to pro mě znamenalo?? Finanční ztrátu !! Pojišťovna Allianz nakonec vynesla verdikt nad mou nehodou, sice jí trvalo měsíc a to stále řeší majetek v kufru než se dopočítala, ale zato mi zaplatí za náš vůz tolik, že si možná třičtvrtě koupíme a aby toho nebylo málo tak musíme zaplatit za půjčené auto po dobu vyřízení pojistné události 32.000,-. Co z toho plyne, POKUD POJEDETE KOLEM NEHODY PŘIDEJTE PLYN !! NEZASTAVUJTE A NEPOMÁHEJTE!!VŮBEC SE TO NEVYPLÁCÍ BUDETE PAK PO ZÁSLUZE POTRESTÁNI. A NEVOLEJTE POMOC O KUS DÁL BUDOU STÁT Z FIRMY POMÁHAT A CHRÁNIT A DAJÍ VÁM POKUTU ZA TELEFONOVÁNÍ A KDYŽ JIM ŘEKNETE ŽE VOLÁTE POMOC,RADĚJI NEMYSLET. NO TAK TEN ADRENALINOVEJ ZÁŽITEK MĚ STÁL TAK KILO. TOHLE ASI FUNGUJE JEN V ČR, A TEN TYP Z ALLIANZ BUDE MÍT PRÉMIJE JAK SE MNOU VYJEB……..😭😭😭😭😭😭Opravdu se chce člověku brečet.

  Odpovědět