CZK/€ 24.985 +0,22%

CZK/$ 23.170 +0,23%

CZK/£ 29.980 +0,51%

CZK/CHF 26.235 +0,29%

Text: Zbyněk Drobiš

19. 01. 2018

Povinné ručení: Škoda vzniklá požárem zaparkovaného vozidla

 

Bude pojišťovna hradit škodu poškozeným z tzv. povinného ručení, jestliže nastane škoda následkem požáru zaparkovaného vozidla vzniklého pro závadu jeho elektroinstalace? Obdobný případ rozhodoval Nejvyšší soud, na jehož rozhodnutí se blíže zaměříme.

Loading



 

Zákon o pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla vymezuje pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, tzv. povinné ručení. Tento zákon mimo jiné stanovuje právo poškozeného uplatnit náhradu škody přímo u příslušného pojistitele namísto uplatňování odškodnění u pojištěného.

Žaloba o náhradu škodu vůči pojišťovně

Spor, který řešil Nejvyšší soud, vycházel ze škodné události vzniku požáru zaparkovaného vozidla v důsledku závady jeho elektroinstalace. Uplatňovaná škoda vůči pojistiteli vozidla z titulu tzv. povinného ručení byla přes 8 milionů korun.

Pojišťovna však odmítla uhradit škodu s poukazem, že škoda nevznikla v důsledku zvláštní povahy provozu vozidla, jak vymezuje občanský zákoník. Poškozený tedy podal žalobu vůči pojišťovně.

Jak rozhodovaly soudy

Soud prvního stupně a také odvolací soud zamítl žalobu poškozeného s odůvodněním, že pojišťovna není povinna k náhradě uplatněné škody, jelikož škoda nevznikla v důsledku zvláštní povahy provozu vozidla. Pojištěné vozidlo nebylo nastartováno a nejednalo se také o situaci bezprostředně po jízdě nebo před jízdou vozidla.

REKLAMA

Odvolací soud mimo jiné uvedl, že nelze dovozovat souvislost mezi provozem vozidla a odstavením vozidla mimo komunikaci v uzavřeném objektu, kdy uběhlo několik hodin mezi požárem vozidla a činností, kterou by bylo možné považovat za provoz vozidla. Poškozený nesouhlasil se zamítnutím žaloby a podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Nejvyšší soud vyhověl podanému dovolání

Nejvyšší soud vyhověl podanému dovolání a stanovil, že škodu způsobenou závadou na elektroinstalaci zaparkovaného vozidla, které nebylo trvaleji odstaveno, jež vyvolala vznícení vozidla a následný požár objektu, je nutné považovat za škodu způsobenou provozem vozidla. Rozsudek odvolacího soud byl tedy zrušen a věc byla vrácena k dalšímu řízení.

K tomuto blíže Nejvyšší soud: „Není pochyb o tom, že elektroinstalace vozidla je jeho vnitřní součástí, má technickou povahu, slouží k provozu vozidla a vyznačuje se potenciální nebezpečností v případě selhání jak při pohybu vozidla, tak v jeho klidovém stavu. Porucha takovéto technické součásti zaparkovaného vozu je vnitřní poruchou způsobilou projevit se navenek a vyvolat nepříznivé účinky na okolí, jak se stalo i v projednávané věci. Taková závada je tudíž nežádoucím projevem právě těch vlastností vozidla, které jsou spojeny s jeho provozem, vyplývají z jeho povahy dopravního prostředku, a mají dokonce původ v provozu vozidla.“

Uvedené a citované rozhodnutí (Rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 25 Cdo 3485/2016) naleznete v kompletním znění na webových stránkách Nejvyššího soudu: www.nsoud.cz.

V případě sporu vyhledejte právní pomoc

Každý případ náhrady škody a sporu s pojišťovnou je individuální a záleží na okolnostech konkrétního případu. V případě řešení obdobného případu vyhledejte právní pomoc advokáta před zahájením sporu ke kvalifikovanému posouzení veškerých okolností a rizik vedení sporu.

Loading


Související články

Jaké jsou nejčastější chyby při vyplňování a podání daňového přiznání

Správné vyplnění daňového přiznání je klíčové pro zajištění bezproblémového zpracování ze strany finančního úřadu. Chyby mohou vést k opožděnému vrácení přeplatku, dodatečným kontrolám nebo dokonce sankcím. Některé chyby jsou administrativní, jiné souvisejí s nesprávným uplatněním slev či opomenutím povinných příloh. Tento přehled vám pomůže vyvarovat se nejčastějších […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2025

Přibývá kontrol zaměřených na odhalování švarcsystému

S živnostenským oprávněním podniká v České republice přes 1,15 milionu lidí, přičemž čísla dlouhodobě stoupají. Živnostníkem je tak každý šestý dospělý. Realitou je ovšem v řadě případů nelegální zaměstnávání na tzv. švarcsystém, které se v loňském roce ještě rozšířilo vlivem zpřísnění zaměstnávání na dohodu, které se stalo méně atraktivním.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 02. 2025

Jaká je lhůta pro uplatnění životní pojistky po úmrtí blízkého?

Úmrtí blízkého člověka přináší kromě emocionální zátěže i řadu administrativních povinností. Jednou z nich je vyřešení životního pojištění zemřelého, které není součástí dědictví, ale řídí se určením takzvané obmyšlené osoby ve smlouvě, případně zákonem. Oprávněné osoby mají na uplatnění nároku na pojistné plnění 10 let od úmrtí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 02. 2025