CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.616 +0,13%

CZK/£ 28.404 -0,19%

CZK/CHF 25.782 -0,19%

Text: Zbyněk Drobiš

19. 01. 2018

3 komentáře

Povinné ručení: Škoda vzniklá požárem zaparkovaného vozidla

 

Bude pojišťovna hradit škodu poškozeným z tzv. povinného ručení, jestliže nastane škoda následkem požáru zaparkovaného vozidla vzniklého pro závadu jeho elektroinstalace? Obdobný případ rozhodoval Nejvyšší soud, na jehož rozhodnutí se blíže zaměříme.

Loading 

Zákon o pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla vymezuje pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, tzv. povinné ručení. Tento zákon mimo jiné stanovuje právo poškozeného uplatnit náhradu škody přímo u příslušného pojistitele namísto uplatňování odškodnění u pojištěného.

Žaloba o náhradu škodu vůči pojišťovně

Spor, který řešil Nejvyšší soud, vycházel ze škodné události vzniku požáru zaparkovaného vozidla v důsledku závady jeho elektroinstalace. Uplatňovaná škoda vůči pojistiteli vozidla z titulu tzv. povinného ručení byla přes 8 milionů korun.

Pojišťovna však odmítla uhradit škodu s poukazem, že škoda nevznikla v důsledku zvláštní povahy provozu vozidla, jak vymezuje občanský zákoník. Poškozený tedy podal žalobu vůči pojišťovně.

Jak rozhodovaly soudy

Soud prvního stupně a také odvolací soud zamítl žalobu poškozeného s odůvodněním, že pojišťovna není povinna k náhradě uplatněné škody, jelikož škoda nevznikla v důsledku zvláštní povahy provozu vozidla. Pojištěné vozidlo nebylo nastartováno a nejednalo se také o situaci bezprostředně po jízdě nebo před jízdou vozidla.

REKLAMA

Odvolací soud mimo jiné uvedl, že nelze dovozovat souvislost mezi provozem vozidla a odstavením vozidla mimo komunikaci v uzavřeném objektu, kdy uběhlo několik hodin mezi požárem vozidla a činností, kterou by bylo možné považovat za provoz vozidla. Poškozený nesouhlasil se zamítnutím žaloby a podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Nejvyšší soud vyhověl podanému dovolání

Nejvyšší soud vyhověl podanému dovolání a stanovil, že škodu způsobenou závadou na elektroinstalaci zaparkovaného vozidla, které nebylo trvaleji odstaveno, jež vyvolala vznícení vozidla a následný požár objektu, je nutné považovat za škodu způsobenou provozem vozidla. Rozsudek odvolacího soud byl tedy zrušen a věc byla vrácena k dalšímu řízení.

K tomuto blíže Nejvyšší soud: „Není pochyb o tom, že elektroinstalace vozidla je jeho vnitřní součástí, má technickou povahu, slouží k provozu vozidla a vyznačuje se potenciální nebezpečností v případě selhání jak při pohybu vozidla, tak v jeho klidovém stavu. Porucha takovéto technické součásti zaparkovaného vozu je vnitřní poruchou způsobilou projevit se navenek a vyvolat nepříznivé účinky na okolí, jak se stalo i v projednávané věci. Taková závada je tudíž nežádoucím projevem právě těch vlastností vozidla, které jsou spojeny s jeho provozem, vyplývají z jeho povahy dopravního prostředku, a mají dokonce původ v provozu vozidla.“

Uvedené a citované rozhodnutí (Rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 25 Cdo 3485/2016) naleznete v kompletním znění na webových stránkách Nejvyššího soudu: www.nsoud.cz.

V případě sporu vyhledejte právní pomoc

Každý případ náhrady škody a sporu s pojišťovnou je individuální a záleží na okolnostech konkrétního případu. V případě řešení obdobného případu vyhledejte právní pomoc advokáta před zahájením sporu ke kvalifikovanému posouzení veškerých okolností a rizik vedení sporu.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Jak zapůsobí soud Bankmana-Frieda na krypto?

Někdejší hvězda kryptosektoru Sam Bankman-Fried nejspíše půjde do vězení, soud ho usvědčil z podvodu. Pád jeho dříve miliardové burzy FTX negativně ovlivnil i celé odvětví, ale v konečném důsledku to vlastně může být i pro něco dobré.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

08. 11. 2023

Které OSVČ si mohou dovolit předčasný důchod?

Z důvodu zvýšení krácení u předčasného důchodu od října letošního roku si většina zájemců o předčasný důchod bude muset odchod do předčasného důchodu ještě pečlivěji rozmyslet. Dvojnásobně to platí pro OSVČ, které mají v průměru značně nižší důchody než zaměstnanci.

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

06. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Pavel

  19 ledna, 2018

  Dobrý den, netuší prosím někdo z vás, o jakou se jednalo pojišťovnu ? Díky za případné info.

  Odpovědět

 • Milan

  19 ledna, 2018

  V rozsudku je napsána Kooperativa.

  Odpovědět

 • Honza

  20 února, 2018

  Je to jedno co se stane a kde,pokud ten co Vás poškodí má špatnou pojišťovnu tak jste v pr…. Měl sem nehodu na D3,kde jsem pomáhal zachránit majetek,životy a zdraví, další auto do nás vlítlo a jen zázrakem jsme se dostali za svodidla před nárazem. Co to pro mě znamenalo?? Finanční ztrátu !! Pojišťovna Allianz nakonec vynesla verdikt nad mou nehodou, sice jí trvalo měsíc a to stále řeší majetek v kufru než se dopočítala, ale zato mi zaplatí za náš vůz tolik, že si možná třičtvrtě koupíme a aby toho nebylo málo tak musíme zaplatit za půjčené auto po dobu vyřízení pojistné události 32.000,-. Co z toho plyne, POKUD POJEDETE KOLEM NEHODY PŘIDEJTE PLYN !! NEZASTAVUJTE A NEPOMÁHEJTE!!VŮBEC SE TO NEVYPLÁCÍ BUDETE PAK PO ZÁSLUZE POTRESTÁNI. A NEVOLEJTE POMOC O KUS DÁL BUDOU STÁT Z FIRMY POMÁHAT A CHRÁNIT A DAJÍ VÁM POKUTU ZA TELEFONOVÁNÍ A KDYŽ JIM ŘEKNETE ŽE VOLÁTE POMOC,RADĚJI NEMYSLET. NO TAK TEN ADRENALINOVEJ ZÁŽITEK MĚ STÁL TAK KILO. TOHLE ASI FUNGUJE JEN V ČR, A TEN TYP Z ALLIANZ BUDE MÍT PRÉMIJE JAK SE MNOU VYJEB……..😭😭😭😭😭😭Opravdu se chce člověku brečet.

  Odpovědět