CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

Petr Stuchlík: Nepovedená reforma penzí naučila Čechy investovat

 


 

Jak se vlastně váš obor jmenuje? Jste finanční poradenství, zprostředkovatelství?

V České republice jsme finanční poradenství, na Slovensku jsme finančné sprostredkovanie.

Stavební a bytový boom docela jede, lidé si berou hodně hypoték. Dá se říci, že je to pro finanční poradenství dobré období?

Ano, nicméně finanční poradenství není jen zprostředkování hypoték. Obecně platí, že pokud se lidé více zajímají o investice do bydlení, tak se méně zajímají o ostatní produkty. Dnes patří mezi úspěšné obory financování bydlení a do jisté míry i investice, naopak trochu trpí pojišťovnictví.

Loni Fincentrum vykázalo tržby přes 1,5 miliardy korun a desetiprocentní nárůst proti roku 2014. Jaký je odhad výsledků a procenta růstu pro letošní rok?

Očekáváme, že celkově tržby ještě mírně vzrostou. V prvním pololetí jsme se co do objemu tržeb stali největší poradenskou společností v České republice.

REKLAMA

Za obě země jste za pololetí hlásili tržby přes osm set milionů korun.

Bylo to 812 milionů korun. Ve druhém pololetí očekáváme na Slovensku pokles zhruba o dvacet procent. V České republice bude naopak druhé pololetí ještě silnější než to první.

Proč?

Od prosince dojde ke změně v distribuci hypotékpojištění. Každá taková změna vždy znamená, že trh v posledních týdnech starého režimu funguje velmi dobře, protože nikdo přesně neví, co přijde dál. Celý rok 2017 si bude interpretace nového zákona teprve sedat.

O zákon se vedly velké boje. Máte představu, jak se situace změní?

U některých typů životního pojištění skutečně docházelo k tomu, že prodejci pojistek – ale s nimi někdy i pojišťovny, které to tolerovaly či podporovaly – prodávali klientům po dvou letech vždy novou pojistku, a tím je obírali. Jsem rád, že tohle novela zákona změní a poradci ani pojišťovny už nebudou moci uvažovat jen v krátkodobém horizontu okamžitého výsledku.

Co znamenají tržby kolem 1,5 až 1,7 miliardy převedeno na zisk?

Ziskovost Fincentra je cílena někde na 10 až 15 procent EBIT, tedy kolem 150 až 190 milionů korun.

Starejme se o „evropské penze“

Co jsou nejsilnější obory Fincentra z pohledu tržeb?

Na Slovensku je více než polovina provizí z hypoték, pak pojištění, investice a ostatní je marginální. V České republice je přibližně polovina tržeb z pojištění, všech možných druhů, následují hypotéky a velmi důležité jsou investice. Ty ostatně dobře ukazují, že trh si vždycky cestu najde.

V jakém slova smyslu?

REKLAMA

Když se v roce 2013 nepovedla reforma penzí, nezmizela s tím potřeba lidí myslet na stáří. Většina poradců se dokázala během roku, roku a půl přeorientovat a začala klientům nabízet pravidelné investice, které se tak staly velmi významným segmentem pro všechny poradenské společnosti, banky a podobně.

Takže je to takový „nový důchodový pilíř“ – ovšem bez účasti státu?

Přesně tak. Řekl bych, že to, že se nepovedla penzijní reforma, naučilo Čechy investovat.

Myslíte tedy, že by už vláda mohla vymýšlení státního systému dodatečného spoření vzdát?

Těch důvodů, proč by na to měla rezignovat, je několik. Jednak úplně nevěřím, že dokáže vymyslet něco zásadně rozumného, co by fungovalo beze změny třicet let. Zadruhé si myslím, že kdyby stát čelil problémům s armádou nemajetných důchodců, stejně by se nakonec neubránil pokušení sáhnout na úspory těch bohatších. Co jiného by politikům zbylo, než se o ty chudé a hladové postarat?

A další důvod?

Ten je u nás zatím poměrně opomíjený, ale přitom velice podstatný. Na evropské úrovni si úředníci uvědomují, že stárnutí populace je problém a že ve východní části EU lidé nejsou zajištění na stáří. Proto připravují koncept takzvaného PEPP (zkratka pro Pan-European Pension Product – pozn. red.), který umožní, aby si i lidé v Česku ukládali na penzi do zahraničních penzijních fondů. Očekával bych, že se ministerstvo financí i ČNB místo vymýšlení nějaké další české reformy budou více věnovat ovlivňování toho, jak bude tento panevropský systém fungovat. Například Slováci jsou v tomto mnohem aktivnější.

Starý dobrý federální model

Už jsme zmínili, že na Slovensku očekáváte propad tržeb. Souvisí s rychlým odvoláním tamního ředitele?

Ano. V průběhu června a července jsme získali důkazy, že ředitel Fincentrum Slovensko Milan Repka připravuje odtržení kusu Fincentra do firmy, kterou nepřímo ovládá, a že nám tedy chce v podstatě kus firmy na Slovensku sebrat. Proto jsem jej okamžitě odvolal.

Jestli jsem pochopil princip vašeho byznysu správně, tak na různé oblastní šéfy sítí bývají napojeny spousty „jejich“ poradců. Znamená to, že jste přišli o část slovenského týmu?

Milan Repka byl zaměstnancem, takže to není přesně tento případ. Ale jinak to funguje, jak říkáte, poradci fungují v několika vrstvách a týmy jednotlivých ředitelů bývají poměrně samostatné a soudržné. Na Slovensku o nějaké lidi dočasně přijdeme, ale nahradí nám je jiní.

Jak je rozdělen poměr tržeb mezi Českem a Slovenskem?

Dva ku jedné, jako starý dobrý federální model.

REKLAMA

To i odpovídá počtu obyvatel, dá se tedy říci, že jsou obě vaše části stejně výkonné?

Počet obyvatel je jedna věc, ale struktura obyvatelstva a jeho majetku a příjmů druhá. Na Slovensku je méně početná střední vrstva, což jsou primární konzumenti našich služeb. V tomto směru tedy hodnotím naši slovenskou část jako ještě o něco málo úspěšnější, než je ta česká. A to si tedy na tu českou rozhodně nestěžuji.

Jsou pro vás konkurencí internetoví pojišťovací makléři typu e-Pojištění?

Každý operujeme na trochu jiném trhu. S  Honzou Bartou i Dušanem Šenkyplem (hlavní akcionáři e-Pojištění, pozn. red.) se roky dobře známe. Obecně ale platí, že web je silný v prodeji jednodušších produktů, jako je pojištění aut, povinné ručení, cestovní pojištění. Off–line prodej se ukazuje jako vhodný při složitějších produktech, jako jsou hypotéky či investice.

Mít štěstí na lidi

Fincentrum jste zakládali s Martinem Nejedlým v roce 2000. Jak jste se dali dohromady? Jeden z Přerova, druhý ze Zlína, dva roky od sebe…

Počátkem roku 2000 jsem letěl reprezentovat VŠE do Kanady na studentskou soutěž. V týmu byla i tehdejší přítelkyně Martina Nejedlého. Měl jsem za sebou už praxi ve firmě Johnson & Johnson a lákalo mě vlastní podnikání, tehdy už jsem psal knížky o internetové reklamě. Petra mi zase povídala o svém příteli, který by chtěl na internetu dělat něco ve financích. Tak jsme se s Martinem potkali a hned jsme si vzájemně sedli.

Ta „podnikatelská láska na první pohled“ vám vydržela už pěkně dlouho.

Mám štěstí na lidi kolem sebe a Martin je jednoznačně jedním z nich. Mít člověka, se kterým se na sebe můžete vzájemně celá léta spolehnout, je skvělé.

První sídlo vaší firmy bylo v Domě odborových svazů. Bylo to tak, že je to nejblíž VŠE?

Přesně tak, potřeboval jsem dostudovat. Byli jsme v desátém patře, vedle odborového svazu energetiků.

Začínali jste jako portál o financích, nejprve spoluprací s vydavatelstvím Economia. Už po roce jste ale portál prodali vydavatelství Mafra. Byl to pro vás tehdy velký obchod?

Byly to vyšší jednotky milionů, což mi tehdy připadalo jako veliká suma. Ale hlavně nám to ukázalo, že to podnikání má smysl. A v Mafře jsme se spoustu věcí naučili, pomohlo mi to porozumět tomu, jak fungují korporace, jak fungují média. Největší hodnota nebyla ani v těch penězích, ale právě v tom kontextu. Možná bychom bez tohoto prodeje nebyli tam, kde jsme.

V historii téměř každé firmy jsou nějaké klíčové momenty, které pomohly na cestě vzhůru (nebo někdy naopak). Které byly ty vaše?

Duben 2000, kdy jsme vznikli. Duben 2001, kdy jsme vyhráli v testu finančních portálů MF DNES. Červen 2001, kdy nás i díky tomu Mafra koupila. O rok později jsme začali poskytovat finančně zaměstnanecké výhody firmám a také začali vyhlašovat Banku roku. Zase o další rok později došlo i na poradenství pro veřejnost. V roce 2006 k nám začalo nastupovat jádro dnešní poradenské sítě. V březnu 2007 jsme založili slovenskou část. A pak jsme v prosinci 2007 odhalili největší podvod v dějinách firmy, který nás málem přivedl ke krachu, ale také hodně naučil.

O co šlo?

Tehdy jeden z ředitelů začal rozjíždět systém fiktivních životních pojistek. Ten jsme s tehdejšími kontrolními mechanismy a bez pomoci pojišťovny nedokázali včas odhalit. Připravil nás tak přibližně o padesát milionů korun.

To je pořádná suma.

Tehdy to byla pětina obratu firmy. Byl to jediný okamžik, kdy jsme s Martinem přemýšleli, zda to nevzdat. My totiž stojíme jako prostředník mezi pojišťovnou a poradcem. A když poradce dostane zálohově vyplácené provize, na které nemá nárok, třeba právě kvůli podvodu, my je musíme vrátit. A zda je pak na poradci vymůžeme, to je náš problém.

A dokázali jste je vymoci?

Nedokázali, takže jsme to museli postupně pojišťovně Uniqa, o niž se jednalo, splatit. Během tří let jsme všechno srovnali. Ale zase jsme si tehdy nastavili tak přísné kontrolní mechanismy, že jsme od té doby vždy dokázali na podvody přijít velice rychle. Také to změnilo firemní kulturu.

A další rok na podzim přišla finanční krize.

Tehdy se celý byznys zpomalil a třeba měsíc se v Česku prakticky neposkytovaly hypotéky, to byla také velká škola.

Pak to ale nabralo už zase obrat k lepšímu.

Ano. Prošli jsme tímhle obdobím, na konci roku 2012 jsme založili Fincentrum Reality a v roce 2013 jsme prodávali majoritní podíl institucionálním investorům.

Tato transakce firmu ocenila na více než 1,2 miliardy. Jaký podíl jste tehdy prodávali?

Prodali jsme významnou majoritu. Takže nám zůstal menšinový podíl, i když stále zajímavý. Navíc součástí prodeje byla dohoda, že až deset procent firmy mohou získat klíčoví poradci a ředitelé Fincentra.

Mám rád jedinečné věci

Po prodeji podílu ve firmě jste se oba vrhli do dalšího podnikání a investic. Společně jste zainvestovali do společnosti FairCredit. Proč právě do poměrně plného trhu drobných půjček?

My jsme vždy vstupovali na trh, který se zdál obsazený. S Fincentrem jsme uspěli proto, že jsme se k poradcům chovali jako k partnerům a ne jen jako k převodnímu kolečku směrem k zákazníkům. S managementem vznikajícího FairCreditu jsme se znali a měli k jejich plánu důvěru. A šance se otevírala v tom, že se konkurenti ke své obchodní síti nechovali tak, jak by bylo třeba, a měli je právě jen za to převodní kolečko. A dnes se ukazuje, že partnerštější přístup k prodejní síti opět zafungoval.

Na denní bázi se ovšem této firmě nevěnujete.

Já jsem generální ředitel Fincentra a nyní dočasně přímo řídím i Slovensko. Martin má své práce a svých investic také dost. FairCredit má vlastní dobrý management a my tam působíme jen jako pasivní investoři.

Od bývalých majitelů Mafra jste, už sám a bez Martina Nejedlého, koupil rádia Expres a Classic. Jak se jim daří?

Letos budou poprvé v lehkém zisku. Pro mě to ovšem není investice, kde bych čekal velké zhodnocení peněz. Mám rád věci, které jsou jedinečné. Classic je jediné soukromé rádio v České republice, které vysílá klasickou hudbu, která k naší zemi a k Praze obzvlášť patří. A Expres také není zrovna mainstreamové rádio. Možná to bylo trochu emotivní rozhodnutí, ale rozhodně ho nelituji.

Už od počátku existence značky Le Premier jste, spolu s vaším partnerem Davidem Šimoníkem, investory také tam – vedle řídícího partnera Jakuba Lohniského. Proč právě pánská móda?

Pokud mám někam investovat, tak do lidí. Jakub Lohniský je pro mě příkladem podnikatele, který se vyvíjí a zraje jako víno. Le Premier je dnes největší zakázkové krejčovství v zemi. A co je důležité, že je téměř od počátku ziskový. V současnosti působí v Česku, v Polsku, připravuje se otevření obchodu na Slovensku, a dokonce máme v hledáčku i Německo.

Kde jinde ještě najdeme stopy kapitálu Petra Stuchlíka?

Jsem spíše příležitostný investor. Navíc řídím firmy, které radí lidem, co s penězi. Proto si někdy sám zkouším i investice, které jsou docela exotické. Takto jsem s Tomášem a Hanou Vášáryovými, Hana je mistryní republiky v drezuře koní, vstoupil před několika lety do projektu výchovy drezurních koní.

Jak to funguje?

Je to extrémně riziková investice, nic, co bychom radili klientům v našem poradenství. Ale zatím musím říci, že koníci, do kterých jsme investovali, jsou velice dobří. Koupíme exkluzivní hříbě, Hana je trénuje, udělá z něj šampiona, kterého pak koupí někdo, kdo chce mít doma extrémně chytrého a disciplinovaného koně. Když jste kupříkladu arabský šejk a chcete koně pro svou dceru, je to ideální volba.

Loni jste se pustil do studia na Harvard Business School v programu, který je určený pro majitele firem střední a větší velikosti. Co se tam studuje?

Je to program, který už běží pětadvacet let a je určen lidem, kteří postavili byznys nějaké velikosti a chtějí se stále nějak rozvíjet. Pomáhá majitelům lokálních firem myslet globálně. Dosahuje toho jednak kvalitou lektorů, kteří jsou skutečnými špičkami v oboru. A pak také samotnou skladbou účastníků, kteří jsou z celého světa a mohou si vzájemně předávat zkušenosti. Mohl jsem takhle například vzít právě Jakuba Lohniského za spolužákem do Dubaje, který tam má 1 200 obchodů s módou, a myslím, že to bylo hodně užitečné.

Jak vypadá školní docházka?

Je to tříletý program, vždy měsíc v roce přímo v Bostonu na Harvard Business School. Ale ve styku s kolegy, školou i vyučujícími jste i mezi tím.

Dokázal byste do školy do Bostonu doletět jako pilot? Vím, že létání je váš koníček a snažíte se v něm stále posouvat. Jak jste v tom daleko?

Dokázal, ale malým letadlem by to byla neskutečná štreka na několik dní. V pilotování jsem asi na maximu toho, co můžu dokázat a co mi dává finanční smysl. Mohu létat za každého počasí a po celém světě, ale nemohu se tím živit. To jsem ale ani neměl nikdy v plánu.


Muž, který vybočuje

Dnes je velmi moderní v byznysu mluvit o „disruptivních ideách“ narušujících obvyklé postupy. Petr Stuchlík (39) postavil na vybočování z řady celou svou kariéru. Ve dvaceti psal knihy o internetové reklamě, v pětadvaceti se s jen o dva roky starším společníkem pustili do vyhlašování nejlepších bank a bankéřů, kteří byli často o dvě generace starší. Následně si v čele internetového obchodu největšího vydavatelství vydobyl u konkurentů pověst tvrdého a nekonvenčního soupeře. I jeho dnešní investice a aktivity ukazují, že ho touha po originalitě neopustila.

Ve volném čase se rád věnuje umění a zejména létání. Pilotuje téměř výhradně stroje Cirrus SR22T. Je bezdětný, žije 16. rok v registrovaném partnerství s přítelem Davidem.
petr-stuchlik-reporter-01

Rozhovor vyšel v časopise Reportér.

Autor fotografií: Petr Kozlík, Mafra

Loading

Vstoupit do diskuze 27 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Martin Dočekal

Martin Dočekal: Problémem korporátních dluhopisů je distribuce

Ondřej Záruba a Martin Dočekal spustili na začátku října Fond Českých korporátních dluhopisů. Je zaměřen na aktiva, kterým je v poslední době věnováno hodně pozornosti. Proč s ním přicházejí právě nyní a jaké jsou jejich ambice? Odpovídá Martin Dočekal.

Text: Redakce

23. 10. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • 17 října, 2016

  V čem před panem Stuchlíkem smekám, je to, že měl nos na to včas a velmi výhodně prodat Fincentrum. Mnohé dnešní MLM firmy by se rády „prodaly“ stejně výhodně, byť navenek svým poradcům, manažerům a ředitelům tvrdí, že oni k prodeji na 100% nejsou. Zasvěcení moc dobře vědí, o které MLM firmy jde…

  Odpovědět

 • 18 října, 2016

  Nos?

  Ty vole… Když ti přijde nabídka na koupi za částku, ze které se budeš posírat dalších pár let, tak ji prostě využiješ. To je celé.

  Každý normálně smýšlející si už dávno dal dohromady to, že trh s pojištěním se prostě nasytí. Co teď budete prodávat? Mobilní tarify, elektřinu a plyn, nebankovní produkty, zlato a stříbro, podílové fondy s poplatkem předplaceným na 100 dopředu, hypotéky se zprostředkova­telskou provizí k provizi běžné?

  Odpovědět

 • 19 října, 2016

  Já se na jakékoliv životky už definitivně vykašlal a od května 2016 dělám jen předplacené investice se vstupákem na 30 i 40 let. Provize je o chlup menší než u životek, na druhou stranu se nemusím pět let klepat, kdy si pojišťovna řekne o její vrácení. A pokud si to klient u investic rozmyslí, tak nikdy nic nevracím, takže asi tak.

  Odpovědět

 • MV

  19 října, 2016

  No ty budeš velký profík. Vás všechny prasata nakopat. Co tak to dělat slušně?

  Odpovědět

 • 19 října, 2016

  Tak to jste mě vážně pobavil. Dělat slušně finanční poradenství ? To bych si nevydělal ani na slanou vodu. Přečtěte si články a zkušenost např. pana Prčíka zde na Investujeme.cz. Kdybych klientům říkal pravdu a vůbec všechno, co by správně měli vědět, tak se mnou uzavřou jen to pitomé povinné ručení. Je mi úplně jedno, co si o mě myslíte, já potřebuji pravidelně každý měsíc vydělat na provozní náklady, kancelář, hypotéku, leasing a rodinu. A nikdo se mě neptá kde a jak ty peníze vydělám. Slušně asi ve vašem pojetí znamená nechat si platit provizi průběžně po celou dobu, že ? Tak na to vám z vysoka kašlu. Kdyby se neodsouhlasila novela osmatřicítky a s tím pětileté storno, tak to nedělám.

  Odpovědět

 • Míra

  20 října, 2016

  Když mezi klienty běhají takoví poradci jako „já“, pak se nedivím, že názor na poradenství je takový, jaký je. Tito gauneři potopili celý obor a ještě se tady chlubí, že klidně klientovi lžou do očí. Hlavně, aby měli na svou hypotéku, leasing, na splácení úvěru na kvádro a tak podobně. A přijdou další restrikce a konečně takoví „já“jové budou krutě platit tentokrát ze svého. A když ne, tak exekuce atd.

  Odpovědět

 • PK

  20 října, 2016

  Vždyť je to blb,který Vás tady jenom provokuje a pak se tím baví

  Odpovědět

 • Milan

  20 října, 2016

  Ruku na srdce, v mém okolí dělá investice poměrně velká skupina kolegů a těch, co klientovi sjednávají předplacený poplatek např. na 5 let, je na prstech jedné ruky, zbytek to seká jako pan „já“, tedy na 30 nebo 40 let. Důvod ? Provize, nic jiného. Nedomnívám se, že by by pan „já“ byl něčím výjimečným, těch 30 nebo 40 let dnes sjednává drtivá většina poradců (95%).

  Odpovědět

 • §

  20 října, 2016

  Základní problém vidím v tom, že si to z principu odporuje, myslím tím finanční poradenství a zvratné sloveso „slušně“.

  Odpovědět

 • vasek

  20 října, 2016

  zvratné sloveso??

  Odpovědět

 • 21 října, 2016

  Zvratné sloveso (reflexivum) je v češtině a některých jiných jazycích typ slovesa, jehož tvar je tvořen plnovýznamovým slovesem doplněným o volný morfém se nebo si, kterým se děj slovesa obrací zpět na původce děje.

 • Web analytik

  21 října, 2016

  Já = klasický troll. Hodně času, málo peněz, pocit zneuznání, nenávist ke světu. Pane Zámečníku, smažte prosím ty jeho nenávistné a sprosté příspěvky, ať nekalí vzduch. Děkuji.

 • vasek

  21 října, 2016

  co má slovo „slušně“ společného se slovesem?

 • 18 října, 2016

  Slušnost?

  Ty Stuchlíkovi hulíš péro, že jo. Nebo on tobě?

  Každý zasvěcený ví, že tyhle firmy jsou na jedno prdo. A to podle zkratky OVB. Tedy Ojebeme Vás Bleskově.

  Čili Fincentrum, Partners Financial Services, Broker Consulting, SMS finanční poradenství, ZFP akademie, FINOD atd. jsou podvodné firmy, které chtějí pouze okrást pitomce, co jsou vůbec ochotní se sejít s jejich zástupci.

  Nejlepší by bylo značkou podvodník ohodnotit celý ispoz, aby vás hajzly právě takto zaindexoval Google i Seznam. Prostě finanční poradce je podvodník a zloděj. Tečka. A hotovo.

  Odpovědět

 • Honza

  17 října, 2016

  Vybudoval firmu v nejlepším období a v nejlepším období jí výhodně prodal. Dnes už poradenské firmy přestávají mít hodnotu, proto jejich majitelé se zajímají o jiné, perspektivnější a neregulované obory.

  Odpovědět

 • 17 října, 2016

  …tak tak, a konkurence se naivně domnívala, že čím později své MLM firmy nabídne či prodá, tím větší balík utrží a on se stal přesný opak. Jedna regulace následuje druhou a nikdo neví, co naši fenomenální zákonodárci v čele s EU vymyslí na pojišťovny, banky a fondy za rok, dva nebo tři. A regulace v oblasti životního pojištění je jen začátek…

  Odpovědět

 • Miriam Ptáčníková

  17 října, 2016

  V poolech už si to taky uvědomili, Bonnet/Chytrého Honzu za pár kaček prodali Aegonu (nikdy nebyl ziskový). INSIA je už dávno prodaná skupině Marsh, Zdeněk Sluka opatrně nabízí Broker Trust. Bude to zajímavý rok 2017!

  Odpovědět

 • xyz

  17 října, 2016

  Bohužel asi máte pravdu. Trust se prodává. Bezhlavé nábory ze ZFP, „profesionální“ manažer Knapp, nižší provize, to tu dřív nebylo. Krouží kolem nich prý Generali, IŽP v BT jede.

  Odpovědět

 • Zdeněk Sluka

  17 října, 2016

  Diskuse jako tyto obvykle nečtu, ale když už mě někdo upozornil na tento příspěvek, mám potřebu reagovat. Tím spíš, že je podepsaný (snad i skutečným jménem :-).
  Zdeněk Sluka opravdu Broker Trust nenabízí a s nikým o prodeji nejedná. A souhlasím, že rok 2017 bude nesporně zajímavý!

  Odpovědět

 • 18 října, 2016

  A co Partners & Petr Borkovec ? Prý šlapou velmi dobře, tady bych si zájem o koupi dokázal představit. Pobočky po UniCredit Bank a Partners Markety jim skvěle prosperují, obrat je nádherný a neustále roste, nábor jim taktéž jde, odchodů je minimum. Do toho exkluzivní a nízkonákladové produkty a spousta dalších věcí…

  Odpovědět

 • insider

  18 října, 2016

  Petr Borkovec a Partners jsou dva různé příběhy.

  Petr Borkovec je úspěšný podnikatel unavený z kolegů v Partners. Mentálně je v jídle, málo se to ví, ale financuje i velké projekty.

  Partners byli na vrcholu pár let zpět, teď už to taková sláva není. Poradci odcházejí a ten hlavní úprk teprve přijde. Markety a frenšízy netvoří ani 10% firmy.

  Odpovědět

 • Fransizant

  18 října, 2016

  To moc nesedí. Partners markety dělají už přes 20% obratu firmy a rosteme stále hodně rychle – 50 až 100% za rok.

  A z komunikace Petra a počtu nových projektů to moc nevypadá na únavu a nedostatek nasazení Partners. A i plány a vize nevypadají malé.

  Odpovědět

 • ex M2

  18 října, 2016

  Petr Borkovec 2010: „Poradci žijí z vizí, já z provizí.“ Nic se nezměnilo, ha 😀

  Odpovědět

 • 18 října, 2016

  Jedna věc jsou oficiální tisková PR prohlášení a druhá je skutečná realita, že…pravda bude jako vždy někde uprostřed.

  Odpovědět

 • já taky

  18 října, 2016

  chápu, že to bolí, ale toto je realita. :)

  Odpovědět

 • Láďa

  18 října, 2016

  Respekt, pane Stuchlíku. Obchodní tah na branku, výdrž a současně jste si zachoval slušnost.

  Odpovědět

 • 18 října, 2016

  Slušnost?

  Ty Stuchlíkovi hulíš péro, že jo. Nebo on tobě?

  Každý zasvěcený ví, že tyhle firmy jsou na jedno prdo. A to podle zkratky OVB. Tedy Ojebeme Vás Bleskově.

  Čili Fincentrum, Partners Financial Services, Broker Consulting, SMS finanční poradenství, ZFP akademie, FINOD atd. jsou podvodné firmy, které chtějí pouze okrást pitomce, co jsou vůbec ochotní se sejít s jejich zástupci.

  Nejlepší by bylo značkou podvodník ohodnotit celý ispoz, aby vás hajzly právě takto zaindexoval Google i Seznam. Prostě finanční poradce je podvodník a zloděj. Tečka. A hotovo.

  Odpovědět