CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Petr Zámečník

11. 03. 2011

0 komentářů

Penzijní reforma v revizi: DPH vzroste méně

 


 

Kritika ze všech stran se snesla na vládu v souvislosti s představenou penzijní reformou. Vláda zprvu neústupná nakonec povolila. DPH se nesjednotí na oznámené výši 20 % s výjimkami na zeleninu, chleba, ryby a několik dalších potravin. Snížená sazba naopak poroste pomaleji. V lednu 2012 vzroste na 14 % a o rok později se obě sazby sjednotí na 17,5 %. Bez výjimek.

Nižší než původně plánované zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty ovšem znamená menší výběr prostředků do státního rozpočtu. Místo očekávaných 58 mld. Kč v příštím roce daňová úprava přinese jen 26 až 27 mld. Kč. O rok později ještě méně. Vláda tak bude muset více šetřit. Jak?

Rodiče ušetří méně

Koalice plánovala kompenzaci zvýšení cen s ohledem na zvýšení DPH pro rodiny s dětmi. Sleva na dani za každé dítě měla vzrůst o 250 Kč. DPH ale vzroste méně, a tak se méně zvýší i životní náklady rodin s dětmi – a vláda jim kompenzaci dá nižší.

Tip:
Vyplňte a podejte daňové přiznání online

"Plánovaná změna slev na dani se přizpůsobí tomu, že jsme se dohodli na dodatečných úpravách daně z přidané hodnoty," uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Podle ministra financí Miroslava Kalouska by mohla být přibližně poloviční, premiér Petr Nečas ji připouští i nižší.

Sleva na dani na dítě znamená fakticky přímou dotaci rodinám s dětmi. Původně plánovaná sleva by znamenala zvýšení čistých příjmů domácností o 3 000 Kč ročně za každé vychovávané dítě. To je více, než jaký je kupříkladu současný maximální státní příspěvek na stavební spoření. Jaká sleva ale nakonec bude, se koalice zatím nedohodla.

REKLAMA

Odvody zaměstnavatelů neklesnou

V rámci změn v souvislosti s penzijní reformou mělo dojít též ke snížení odvodů zaměstnavatelů za zaměstnance. Byli to ale především zástupci zaměstnavatelů sdružených v Hospodářské komoře ČR, kteří se stavěli proti sjednocení DPH na 20 % – a tak se musí smířit s tím, že odvody za zaměstnance neklesnou.

Nebude tak zrušen příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, který zaměstnavatelé odvádí ve výši 1,2 % z hrubé mzdy zaměstnance, ani nebude zrušena povinnost platit zákonné pojištění podnikatelů, u něhož se sazby pohybují nejčastěji kolem 0,6 % v závislosti na rizikovosti převažující činnosti.

Penzijní reforma bez zásahu

Přestože došlo k revizi změn daně z přidané hodnoty, samotný koncept penzijní reformy se nemění. Zůstává tak v běhu příprava úpravy průběžného penzijního systému a své místo v projektu penzijní reformy mají i soukromé penzijní fondy. Lidé tak budou moci vyvést 3 procentní body důchodového pojištění placeného do průběžného systému a s přídavkem dalších 2 % z hrubé mzdy spořit v penzijních fondech.

Opozice v čele s Davidem Rathem jakožto nejhlasitějším kritikem penzijní reformy ovšem již nyní hrozí znárodňováním peněz v penzijních fondech. Možná by proto byl pro pracující občany tohoto státu vhodnější a jistější minimalistický penzijní systém, jaký prosazuje prezident Václav Klaus – a ponechat lidem prostředky, které si na penzi budou moci uložit podle vlastního uvážení. Například v některé z politicky stabilnějších zemí, kde znárodňováním nikdo nestraší.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *