Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Penze s garancí: jablka a hrušky

V poslední době lze mezi finančními poradci často slýchat o produktu spořicího životního pojištění s názvem „Penze s garancí“ od pojišťovny Kooperativa. Má se jednat o alternativu k druhému pilíři penzijního systému. Je skutečně výhodnější?

Prodejci garantovaného produktu „Penze s garancí“ předávají klientům modelace vývoje naspořené částky, které často ukazují, že spořit s tímto produktem je výhodnější, než se nechat nalákat do tolik diskutovaného druhého pilíře. To jsou překvapivé závěry pro produkt z kategorie životního pojištění, které nebývá pro spoření na penzi nejvhodnější volbou, a to kvůli vysokým poplatkům. Podívejme se proto, zda je tento produkt opravdu jiný.

Co je Penze s garancí? Jde o standardní investiční životní pojištění, které je obohaceno o některé garance. Ve spořicí fázi je umožněno investovat kromě investičních fondů i do garantovaného fondu s technickou úrokovou mírou 2,4 %. Při dožití určitého stanoveného věku se buďto vyplatí jednorázově stav účtu, nebo se započne s výplatou penze po dobu, kterou si klient sám zvolí z rozsahu 2 až 50 let. Doživotní penzi, přestože by se do tohoto typu produktu hodila, zvolit nelze.

Kromě garantovaného zhodnocení podílové jednotky ve výši 2,4 % ročně je druhým typem garance způsob výpočtu penze – ta se vypočte z hodnoty účtu při dožití podle tabulky uvedené ve smlouvě, přičemž se pro výpočet penze bere v úvahu i dosažené garantované zhodnocení. Při sjednání smlouvy je tak garantována nejen výše naspořené částky, ale i důchodu na dobu určenou. Jinými slovy, pojišťovna dokáže smluvně garantovat zhodnocení rezervy pojištění minimálně o 2,4 % ročně na desítky let dopředu. To však není na poli pojistných produktů ničím neobvyklým.

Co se týče poplatkové struktury, je stejná jako u dobře známého investičního životního pojištění 7BN, tedy počáteční náklady až 195 % z prvního ročního běžného pojistného, dále 3 % z každého běžného či mimořádného pojistného a administrativní poplatek 30 Kč měsíčně.

Pojišťovna zveřejňuje sazebník poplatků i tabulku pro přepočet jednorázové částky na penzi, není tudíž složité dopočítat skutečnou výši garantovaného úroku, tedy úroku dosaženého nikoliv z rezervy pojištění, ale z vloženého pojistného. Například i u velmi dlouhodobé smlouvy na 38 let, kde efekt vysokého vstupního poplatku není tak výrazný, se garantovaný roční úrok smrskne z 2,4 % na zhruba 1,7 %. U kratších smluv je garantovaný úrok ještě nižší, nicméně nad rámec tohoto garantovaného úroku může pojišťovna připisovat podíly na zisku. 

Klíčová otázka je však jiná. Jak je možné, že produkt s takto vysokými poplatky v některých modelacích poráží druhý pilíř, který má ze zákona přísné poplatkové limity? Odpověď je jednoduchá. V modelacích pojišťovny, ve kterých vychází Penze s garancí překvapivě dobře, se srovnávají jednotlivé pilíře za různých předpokladů. Zatímco výpočet druhého pilíře byl převzat od MPSV, která předpokládá jistou výši nárůstu mezd (o 2,5 % ročně) a inflace (o 2 % ročně), výpočet Penze s garancí nic takového v úvahu nebere. Jinými slovy, je počítáno s jiným zhodnocením. Aby však bylo srovnání korektní, je nutné provést výpočet druhého pilíře se stejným předpokladem jako Penzi s garancí, tedy pro stejné hrubé zhodnocení ve výši 2,4 % ročně.

Tabulka 1: Výpočet dle webu www.penzesgaranci.cz

I. pilíř

I. pilíř + II. pilíř

I. + Penze s garancí (PsG)

Σ 15 651 Kč

Σ 18 163 Kč

Σ 18 190 Kč

 

II. 4 630 Kč

PsG 2 539 Kč

 

I. 13 533 Kč

I. 15 651 Kč

Poznámka: muž ve věku 30 let, s hrubou mzdou 40 000 Kč, odchod do důchodu ve věku 68 let; předpoklady: 2. Pilíř je počítán za předpokladu hrubého zhodnocení 2,4 % ročně, poplatkem za správu 0,4 %, poplatkem za zhodnocení 10 %, růstem mezd 2,5 %, inflací 2 %, penze na 20 let dle metodiky MPSV

Tabulka 2: Výpočet dle investičního srovnávače na www.produktovelisty.cz

I. pilíř

I. pilíř + II. pilíř

I. + Penze s garancí (PsG)

Σ 15 651 Kč

Σ 20 008 Kč

Σ 18 190 Kč

 

II. 6 475 Kč

PsG 2 539 Kč

 

I. 13 533 Kč

I. 15 651 Kč

Poznámka: muž ve věku 30 let, s hrubou mzdou 40 000 Kč, odchod do důchodu ve věku 68 let; předpoklady: 2. pilíř je počítán za předpokladu hrubého zhodnocení 2,4 % ročně, poplatkem za správu 0,4 %, poplatkem za zhodnocení 10 %, penze na 20 let spočtena dle stejné metodiky jako Penze s garancí

Uvedené srovnání jasně ukazuje, že modelace, které jsou „prodávány“ klientům, nejsou zcela korektní. Pokud bychom nesrovnávali garantovanou variantu Penze s garancí, ale variantu při investování pojistného do fondů, rozdíl v nákladovosti by ještě více narůstal ve prospěch druhého pilíře, který má na rozdíl od investičního životního pojištění poplatkové limity.

Tip: Dušan Šídlo: Druhý pilíř pro mě není dobré řešení

Je pravda, že Penze s garancí je i přes vysoké počáteční náklady likvidnějším produktem než druhý pilíř a garance s ním spojené mohou některé klienty oslovit. Tvrdit však, že jde o levnější řešení a v důchodu budou mít klienti naspořeno více, by však zavánělo klamavým prodejem. Reinkarnace životního pojištění za účelem spoření tak rozhodně není na místě.

Autor článku je analytikem finančního trhu a autorem knihy Jak nás podvádějí aneb Pravda o finančním trhu a penzijní reformě

Považujete Penzi s garancí za lepší než II. pilíř?

Nahrávání ... Nahrávání ...

13 komentářů: “Penze s garancí: jablka a hrušky”

 1. Ron napsal:

  Vstupak 195% rocniho pojistneho u produktu bez pojistne ochrany? To se Kooperativa snad zblaznila?

 2. stas napsal:

  Jednoduse se da rict ke vsem financnim nebo bankovnim produktu, ze pokud je investor veritelem nejake a.s. , tak NIKDY nedostane vic nez je inflace!! Pokud investor chce byt nad inflacni se svou investici, musi byt majitelem majetku, ktery tuto inflaci porazi!! Pokud se chci pojistit na riziko, tak bez investic, a sve penize opatrovat stejnym zpusobem a lepsim, nez jakym pristupem jsem je vydelal! uvedomte si, ze marketing je sfina a dobry majetek nema potrebu se nabizet. nabizi se marketingove jen fake!! a tak je to i s II. pilirem, nebo vse co se chlubi garanci!! teda mimo pohrbu…..:-ú

 3. Tomas napsal:

  Tyhle produkty, co garantuji 1,5 %, nema cenu kvuli inflaci vubec studovat

 4. Tomáš Cidlinský napsal:

  Do těchto diskusí na tomto portálu chodím zcela výjimečně, pouze tehdy, když mne někdo upozorní. Důvodem je to, že se tady každý holedbá jaké dělá poradenství, ale neumí se ani pod vlastní názor podepsat, ani k jaké to vlastně patří společnosti 🙁 Pakliže jsem kvalitní poradce, měl bych si za svým názorem stát a ne se skrývat za různými nicky a přezdívkami….. Když to vezmu zcela pragmaticky, tak lidem kteří si neumí obhájit svůj názor a musí se skrývat v anonymitě nelze věřit 🙁 Co to vlastně mají za povahu? A co jsou schopni tedy provádět v terénu? Aha, co kdyby je někdo znal a objevil někde jejich práci. Frantové, stasové, inbové a další hrdinové 🙁
  Pracuji pro stejnou společnost jako Jiří Klaban a nejsem zastáncem bezhlavého bouchání RPG, nicméně jsem přesvědčen, že v portfoliu některých klientů má své místo. Na opravdu objektivní srovnání jsem sám zvědav, protože jak uvádí Jiří, i Dušan Šídlo neprezentuje vše tak jak je. A o portálu penize.cz už ani nemluvím. Pakliže víte komu patří, je to snad jasné.

  • Radek napsal:

   Dušan Šídlo už v Partners není. Navíc se poměrně tvrdě staví proti vstupu do druhého pilíře, viz
   http://www.in­vestujeme.cz/dru­hy-pilir-pro-me-neni-dobre-reseni/

  • stas napsal:

   pane tomasi cidlinsky, jak prokazete, ze jste tomas cidlinsky?? A o tom to je. co se tyce anonymity, asi vetsina nema chut byt tercem nekterych „uderniku“ a tak to proste tady chodi! Kdyz se podepisu treba Josef Novak, tak to bude v poradku?

   • Tomáš Cidlinský napsal:

    Na první pohled se může zdát logické co zde píšete, ale nepochopil jste jednu zcela zásadní věc. Já se zde nepodepisuji kvůli Vám, či komukoli jinému, ale kvůli sobě!!! Jde o formu určité morální úrovně a vyspělosti. Jestliže tomu někdo věří, či nikoli, je jeho problém. Viz klasik :,,Pakliže má s Vámi někdo problém, je to jeho problém, ne Váš“. :) mnoho štěstí

    • tla napsal:

     Pane (mozna) Cidlinsky, pokud se podepisujete kvuli sobe, tak si to uzijte a necpete to ostatnim. Za druhe, nepochopil jste, ze internet je anonymni (alespon pro bezneho smrtelnika jako vy) z principu, tedy i jakekoliv identifikatory jsou pouze virtualnim obrazem reality a tedy nema smysl je jakkoliv pomerovat optikou, na kterou jste zvykly z realneho sveta. Vase chapani moralni urovne a vyspelosti tedy svedci spise o zastydlem komplexu vybudovaneho kolem novych technologii, nez o objektivni kriteria, kterymi lze takove kategorie posuzovat.

    • tla napsal:

     a jeste neco…podle vaseho posledniho tvrzeni nemaji problem s prezdivkami ostani, ale zejmena vy. a to problem takovy, ze jste tomu venoval vice textu, nez faktickemu tematu clanku. Vice netreba dodavat.

 5. Jiří Klaban napsal:

  Dobrý den, abych předešel zbytečným diskuzím, dohodl jsem se s panem Zámečníkem na samostatném článku, kterým budu reagovat na tento text. Jen jedna malá anotace, kolega Šídlo zapomněl na jednu podstatnou věc, a to že v II. pilíři se platí 2% ze mzdy a pokud modelace počítá s 2,5% růstem mzdy, můj příspěvek rovněž roste každý rok o 2,5%…pojistné v Penzi s garací je pak pro modelaci konstatní ve skutečnosti ho platím podle potřeby… Tohle jen na úvod, další rekace v článku příští týden. Jiří Klaban, Kapitol

 6. stas napsal:

  Stejna sracka od bank, pojistoven a statu…proste prodelek v samem zacatku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.