Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Jak ovlivňují odpracované roky výši důchodu

Peníze - eura - ruličky peněz - bankovky
Penze Petr Gola 07.09.2017 | 00:00 14 Komentářů

Měsíční částka státního důchodu nezávisí pouze na výdělcích v produktivním věku, ale i na získané době pojištění. U lidí s vyššími příjmy přitom hraje každý rok pojištění navíc vyšší roli než u lidí s nízkými příjmy. Jak moc?

Do doby pojištění ovlivňující měsíční částku státního důchodu patří nejenom roky, kdy je z příjmu (ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti) odváděno sociální pojištění, ale i náhradní doby pojištění (např. studium před rokem 2010 v zákonném rozsahu, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu, péče o dítě do 4 let věku, vojenská služba).

U vyšších příjmů se zvýší důchod více

O tom, jak je každý rok pojištění důležitý pro výpočet státního důchodu zejména u lidí s vyšším příjmem, svědčí údaje v Tabulce 1, kde je vypočítán řádný starobní důchod u vybraných příjmů, přičemž získaná doba pojištění se liší u každé průměrné mzdy za odpracované roky (tzv. osobního vyměřovacího základu) o jeden rok. Výpočet je proveden dle legislativy roku 2017.

Tabulka 1: Výše důchodu v závislosti na získané době pojištění

Průměrná mzda

za odpracované roky

Získaná doba pojištění Měsíční důchod
15 000 Kč 43 let 10 996 Kč
15 000 Kč 44 let 11 193 Kč
30 000 Kč 43 let 13 512 Kč
30 000 Kč 44 let 13 767 Kč
60 000 Kč 43 let 18 543 Kč
60 000 Kč 44 let 18 915 Kč
90 000 Kč 43 let 23 574 Kč
90 000 Kč 44 let 24 063 Kč

Zdroj: Vlastní výpočet autora

Zatímco u mzdy 15 000 Kč znamená jeden rok pojištění vyšší důchod  o 1,79 % (o 197 Kč), tak u mzdy 30 000 Kč je to o 1,88 % (o 255 Kč), u mzdy 60 000 Kč již o 2,01 % (o 372 Kč) a u mzdy 90 000 Kč již o 2,07 % (o 489 Kč).

Hlídání doby pojištění

Při výpočtu starobního důchodu se doba pojištění počítá v celých ukončených letech. Proto zejména lidé s vyššími příjmy by si měli ohlídat, aby ukončili další rok pojištění a případně odešli do důchodu o několik dní či týdnů později.

Rovněž je potřeba si před podáním žádosti o důchod ohlídat, zdali jsou v počítačovém systému ČSSZ zohledněny všechny doby pojištění a případné nesrovnalosti včas doložit.

Proč se evidovat na úřadu práce

Někteří lidé s vyššími příjmy se nechtějí při ztrátě zaměstnání evidovat na úřadu práce. Přijde jim to nepatřičné a než se jim podaří najít nové odpovídající pracovní uplatnění, tak mohou mít několik měsíců mezeru v pojištění. Uvedená mezera přitom může zbytečně znamenat neukončení dalšího roku pojištění ovlivňujícího výši státního důchodu.

Evidence na úřadu práce, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti, se vždy započítává (z 80 %) do doby pojištění ovlivňující měsíční částku státního důchodu.

Výluka v pojištění rovněž negativně ovlivňuje výši osobního vyměřovacího základu, neboť dojde k rozmělnění rozhodných příjmů. Evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu patří i mezi vyloučené doby pojištění, což zabraňuje snížení osobního vyměřovacího základu za toto období.

14 komentářů: “Jak ovlivňují odpracované roky výši důchodu”

 1. Co se zapocitava do důchodového veku napsal:

  Dobrý den, je mi 55let. Nar. 1965. Vychovala jsem 2 děti. – 1990 dvojcata
  Chci se zeptat__ do počtu let do důchodového věku se zapocitava: studium SŠ od 15 let do 18 let , mateřská,(pracovala jsem od dvou let ditete- brigadne.).
  brigády _kdy se odvadelo soc. a zdravotní, evidence na úřadu práce, rekvalifikace od uradu práce, péče o dítě pri vážně nemoci– to jsem byla jako na neschopnosti péče o dítě. Děkuji za váš čas. S pozdravem S. B

 2. Důchod tři nezapoctene roky napsal:

  Dobrý den mám dvě děti odpracovano 40 let a schází mi tři roky které jsem nebyla nikde vedena ani jsem nic neplatila ma sice částečně důchod prvního stupně ,apodnikam s malim obratem .o kolik mi skřeti finančně důvod ,a lze to nějak finančně doplatit děkuji e.m

 3. ivana sedlackova napsal:

  je mi 54 jsem zena 2 deti muzu jit predcasne do duchodu,pracovala jsem od 18 let,nyni je muj mesicni prijem 16000 hrubeho kolik bych brala duchodu,dekuji

 4. Kristýna napsal:

  Je mi 55 let a jsem 5 let v inv. důchodu prvního stupně a stejnou dobu nepracuji. Platím si 2 roky dobrovolné soc. pojištění a mám odpracováno 34 roků. Chci se zeptat z čeho se vypočítává starobní důchod pokud nemohu dělat a mám pouze inv. důchod. Děkuji

  • míša napsal:

   Dobrý den. Pokud nepracujete, nebo máte nízké příjmy, počítá se ze stejného základu, jako se počítal invalidní. Jen je potřeba si ohlídat pojištění, neboť za každý rok máte 1,5 % výpočtového základu. Ve vašem případě je to tedy zlé, neb to vypadá,že žádné pojištění nemáte.

 5. Marie napsal:

  je mi 56 let a jsem 2 roky na plném invalidním důchodu tet mi ho vzali a mám jen 2 stupen mám 2 děti kolik musím mít odpracovaných let na nárok do starobního důchodu děkuji

 6. Margita napsal:

  Prosim jsu na urade prace dvacet roku mela jsem tri detimam odpacovane asi12roku dostanu neco

  • Nela napsal:

   Nedostanete vůbec nic, maximálně si můžete zažádat o dávky hmotné nouze. Podle odpracovaných let se určuje důchod a je třeba odpracovat 35 let, starší ročníky mají 20 let. Nevím, kolik Vám je, ale minimálně 8 let byste musela ještě vzít za práci.

  • Anonym napsal:

   Prd.

 7. Harvalík napsal:

  V roce1973 jsme opustili s kamarádem ZDŠ. Já jsem šel na SPŠ a on se šel učit do 3 letého učebního oboru (od 15 roků se učil za podnik). Mě se pravděpodobně začátek odpracovaných let počítá od 18 roků. Slyšel jsem, že vyučeným lidem se začátek počítá od 15 roků. Je to tak? O kolik Kč by měl větší důchod (rozdíl 3 roky) při stejném příjmu cca 25 000 měsíčně?

 8. Petr Straka napsal:

  Jsem muž ročník 1955 listopad a do důchodu jdu v dubnu 2019,mám odpracovaný u evidenci důchodového zapezpečení 39 roků a zbývá mi rok a půl,pracoval jsem v eu tři roky v Irsku které mi nebyli přičteny,můžete mi napsat jak postupovat a nebo se mi to automaticky dočte při mé žádosti o star. důchod,předem děkuji za odpověd´a zdali to stačí a kolik mi vypočítaj důchod …. s pozdravem Straka Petr.

  • Radek napsal:

   Roky odpracované v jiné zemi EU se vám započítávají do celkových odpracovaných let pro uznání nároku na důchod. Samotný důchod v ČR vám zvýší jen tehdy, pracujete-li v některé zemi EU méně než 1 rok. Pokud tam pracujete déle, musíte zažádat o důchod i v dané zemi. Budou vám pak chodit důchody dva.

 9. Empetka napsal:

  To jsem zvědavý, jak se projeví poslední plošné zvýšení platů státem placených lidí na důchodech. Tito lidé jsou přece také placeni státem. Podle přijaté formulky zvyšování důchodů by to mělo být polovina zvýšení v platech + inflace, to je 7 až 8%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.