CZK/€ 24.315 -0,14%

CZK/$ 23.120 +0,53%

CZK/£ 28.218 -0,23%

CZK/CHF 24.624 +0,05%

Text: Karel Pučelík

29. 04. 2021

0 komentářů

Nový start nebo historická chyba?

 

Zdroj: Pixabay.com

Smlouva o vztazích mezi Evropskou unií a Velkou Británií po schválení ve Wetsminsteru získala i souhlas evropských poslanců. Mluvilo se o novém startu i o „první obchodní smlouvě, která zavádí bariéry“. 

Téměř pět let po referendu v roce 2016 s rozdělením cest Evropské unie a Velké Británie souhlasí i evropští poslanci. Včera totiž Evropský parlament schválil dohodu z konce minulého roku. Smlouva o uspořádání vzájemných vztahů prošla s velkou většinou. Pro schválení bylo 660 poslanců, proti byla jen pětice.

Evropští poslanci mluvili o otevírání nové kapitoly a startovnímu bodu pro novou spolupráci mezi Británií a kontinentem.  Ve prospěch schválení hovořila i šéfka Evropské komise Ursula Von der Leyenová a prezident Evropské rady Charles Michel.

Smířlivá slova zněla i na druhé straně průlivu. „Tento týden je posledním krokem na dlouhé cestě, která poskytne stabilitu našemu novému vztahu s EU jakožto zásadním obchodním partnerům, blízkým spojencům a suverénním rovnocenným osobám. Nyní je čas těšit se na budoucnost a na budování globálnější Británie,“ řekl podle britského deníku The Guardian konzervativní premiér Boris Johnson.

Historická chyba?

Navzdory hladkému průchodu smlouvy Evropským parlamentem ale brexit nadále budí emoce. Padaly zde poznámky o historické chybě a vlivný europoslanec Guy Verhofstadt se na svém twitterovém profilu podivoval, „že se jedná o první obchodní smlouvu, která zavádí bariéry a odbourává svobody“. Dohoda sice protekcionistická opatření nezavádí, ale firmám v Británii i v Evropě vznikají nové administrativní povinnosti, z nichž mimořádně některé rozhodně nejsou malými problémy.

REKLAMA

Klid skutečně nepřinese ani formální schválení dohody. A není divu, protože mnoho bodů, o kterých se včera jednalo, vlastně až tak úplně dobře nefunguje. Stále se mluví o Severním Irsku, které má být od zbytku Spojeného království odděleno pásmem pro hraniční kontroly. Londýn však začátek kontrol protiprávně odsunul, za což v Bruselu následovala velmi negativní reakce.

Spory – hlavně mezi Brity a Francouzi – vyvolává část věnovaná rybolovu.  Získat povolení do královských vod totiž není pro pevninské rybáře zrovna jednoduché. Země s galským kohoutem ve znaku zase hrozí odvetou v dalších záležitostech. Ať se nám to líbí nebo ne, brexitové spory s námi zůstanou i po pátém výročí kontroverzního referenda.

 

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bude z Británie kryptoměnová velmoc?

Nový předseda vlády Spojeného království Rishi Sunak se v minulosti netajil pozitivními názory na kryptoměny. Bývalý finanční analytik by pro fintechový sektor mohl mít více pochopení. Vstřícný postoj jednoho ze světových lídrů by zase mohl pro virtuální měny znamenat vzpruhu v nelehké době.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

07. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *