CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Jan Traxler

13. 02. 2008

0 komentářů

Next 11 – Země budoucnosti: Indonésie

 


 

Zisk 500 % za pět let
Indonésie právem patří mezi nejperspektivnější ekonomiky budoucnosti. Její potenciál je obrovský. A tomu odpovídá i vývoj akcií na burze v Jakartě. Za posledních pět let index hlavních akcií LQ 45 zpětinásobil svou hodnotu.

Aby také nešlo o perspektivní ekonomiku v dlouhodobém horizontu, když je řeč o čtvrté nejlidnatější zemi naší planety s ročním přírůstkem obyvatelstva 1,93 %. Kromě toho oplývá Indonésie obrovským přírodním bohatstvím. Ovšem tam, kde příroda štědře naděluje, tam zpravidla také bere. A tak Indonésii sužují zemětřesení, sopečná činnost, záplavy, sesuvy půdy a další přírodní katastrofy. V tropech se navíc dobře daří virům a bakteriím, takže není divu, že zde vznikají různé zákeřné mutace jako SARS či H5N1.

Prim hrají paliva
Hlavní roli v ekonomice této země hrají suroviny a s nimi spojený těžební průmysl. Indonésie patří k významným producentům ropy (1,01 mil. barelů denně) a zemního plynu – drží například druhou příčku v exportu kapalného zemního plynu hned za Katarem. Další strategickou surovinou je uhlí, jehož zásoby jsou odhadovány na 36 miliard tun. O poptávku po uhlí nebude v těchto končinách asi nikdy nouze, už jen díky rostoucí spotřebě v Číně, Indii a Japonsku. Mimochodem, nachází se zde největší uhelný důl na světě – Kaltim Prima Coal.

Indonésie je dále na předních místech na světě v těžbě mědi, niklu, cínu a zlata. Vedle toho bychom neměli zapomenout na obrovské bohatství ve dřevě, zejména různé vzácné dřeviny tropických lesů. Bohužel tempo odlesňování 3,8 mil. hektarů za rok (podle údajů Forest Watch Indonesia) je alarmující. Jde o nejrychlejší úbytek lesů na naší planetě. A co je ještě horší, ve většině případů jde o ilegální těžbu.

Dopravní infrastruktura zaostává
Důležitý podíl na HDP tvoří stavebnictví, doprava a utility, kde lze i nadále očekávat rostoucí trend (v roce 2006 rostlo stavebnictví tempem 9 %) díky velmi špatnému stavu infrastruktury. Zejména dopravní infrastruktura je jedním z úkolů, které musí prezident S. B. Yudhoyono rychle řešit. Celá Indonésie má například pouze 607 km dálnic a 4900 km železnic, z čehož ovšem 90 % tvoří jednokolejky. Je zde sice 96 větších přístavů, ale celých 96 % zahraniční (export – import) lodní přepravy zajišťují lodě plující pod cizími vlajkami.

Mezi další klíčová odvětví patří telekomunikace. Stačí si uvědomit, že země se rozkládá na více než 17 000 ostrovech. Velmi nízká je zatím penetrace osobních počítačů – 11,4 kusů na 1000 obyvatel. Významný podíl na HDP mají bankovní služby a turistický ruch. Bank Indonesia uvádí, že v zemi působí celkem 263 bank. Podíl zemědělství na HDP rok od roku klesá a v roce 2006 tvořil necelých 14 %. Zemědělství však hraje nadále podstatnou roli v zaměstnanosti obyvatelstva a je důležitým zdrojem příjmů z exportu.

Zato zemědělství se daří
Základní zemědělskou plodinou je rýže, kde se Indonésii po dvaceti letech podařilo dosáhnout soběstačnosti. Dalšími významnými plodinami jsou surový palmový olej, přírodní kaučuk, káva a kakao. Z hlediska světové produkce patří Indonésie na druhé místo v produkci palmového oleje, na druhé místo v produkci přírodního kaučuku, druhou příčku zaujímá také v produkci kakaa a čtvrtou v pěstování kávy.

Ekonomické ukazatele jsou nejlepší od roku 1998. HDP by v roce 2007 mělo růst tempem 6,3 % (přičemž export by měl růst tempem 9,5 %) a inflace klesnout na 7,1 % (zdroj: The Economist Intelligence Unit). Prezident S. B. Yudhoyono v březnu tohoto roku protlačil nový zákon o investicích, který umožňuje nabídnout zajímavější podmínky zahraničním investorům, od daňových prázdnin až po bezcelní zóny.

Korupce a strach jako hlavní překážka
To vše ukazuje na potenciál budoucího vývoje ekonomiky a také akciového trhu. Vážným problémem však stále zůstává (podobně jako u posledně zmiňovaných Filipín) vysoká míra korupce. Podle světové banky je Indonésie v korupci na 96. místě z celkem 102 sledovaných zemí. Druhou překážkou je obecný strach západního světa o svůj život a o vlastnická práva, jelikož jde o muslimský stát. Indonésie se však oproti jiným muslimským zemím v uskupení N-11 snaží klást větší důraz na demokracii.

K investování se nabízí u nás málo známé podílové fondy Allianz, DIT, Fidelity či Fortis. Alternativou jsou pak indexové akcie obchodované mimoburzovně v USA, nebo open end certifikáty od ABN Amra a Goldman Sachs.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Borobudur - Indonesia - Asia

Rozvíjející se trhy: Přesvědčivá a stálá investiční příležitost

Spotřebitelské sektory mají významné zastoupení v portfoliích v rámci investic do rozvíjejících se trhů (EM). Jaké jsou strukturální hnací faktory tohoto vývoje? Proč očekáváme, že daný trend potrvá? A jaké vlastnosti mají mít společnosti, aby byl trend spotřeby v rozvojovém světě z investičního hlediska co nejlépe využit?

Text: Angel Ortiz

19. 09. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *