CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Výběr větší hotovosti a její převoz v rámci EU není bez pravidel

 


 

Potřebujete-li vybrat větší obnos peněz ve Francii, v některých případech si počkáte na hotovost až týden. Většina poboček již totiž nemá pokladnu, a tudíž ani hotovost. Navíc pokud chcete vybrat více než 3 000 euro, banka vás důrazně a opakovaně upozorní, že více v hotovosti stejně ani platit nemůžete.

Ve Francii je limit pro platby v hotovosti u obchodníků stanoven na 3 000 euro. Osoby s daňovou rezidencí mimo francouzské území mohou platit hotově až 15 000 euro. Další výjimku tvoří například nákup pozemku či bytu, kde je limit navýšen na 10 000 euro. Mezi fyzickými osobami nejsou platby v hotovosti limitovány, ale  u plateb přesahujících 1 500 euro by měla být platba písemně podložena.

Limity běžného výběru hotovosti ve Francii se odvíjejí od limitů nastavených na vaší platební kartě. Například u karty Premier, kterou získáte u banky BNP Paribas, je limit nastaven na 2 000 euro s možností rozšířit limit podle potřeb až na 3 000 euro za týden. Standardní platební karta Visa u banky Société Générale vám umožní výběr až 3 050 euro v rozmezí 7 dnů, denní limit je stanoven na 460 eur v bankomatech Société Générale, Crédit du Nord či v zahraničí, u bankomatů ostatních bank je limit omezen na 300 euro za týden. Nižší limity poskytuje například banka Crédit Agricole, u které můžete vybrat maximálně 1 200 euro, vyšší částky je třeba u banky předem objednat.

Při žádosti o nadlimitní hotovost se vás francouzská banka bude také snažit přesvědčit nevybírat hotovost, ale provést platbu bezhotovostně, případně šekem. To by rozhodně bylo snadnější v případě, že se chytáte platit ve Francii, kde jsou zejména platby šekem velice rozšířené, a to i protože jsou bez poplatků. Pokud ale peníze potřebujete například v České republice, bezhotovostní transakce se vám prodraží a proplácení šeků značně zkomplikuje.

U bezhotovostní transakce platíte nejen poplatky za převod z francouzské banky, ale také za příjem zahraniční platby v české bance. Navíc směnný kurz bank bývá značně nevýhodný, což bývá i důvod převozu hotovosti přes hranice.

REKLAMA

Když v bance uspějete a své peníze si objednáte, můžete si je dojít do banky vyzvednout. Stačí vám už jen váš občanský průkaz a vystavit šek bance v požadované hodnotě výběru. Někdy stačí pouhé vyplnění výběrního lístku či podepsat takzvaný šek omnibus, nemáte-li šekovou knížku.

Podmínky převozu hotovosti v rámci EU

Pohyb hotovosti je v rámci Evropské unie hlídán zejména ve snaze omezit šedou ekonomiku. Většina evropských zemí má předepsaný, stejně tak jako Francie, limit na platby v hotovosti. V některých zemích je však možné platit hotově bez omezení. Příkladem je Německo, Kypr, Slovinsko či Rakousko. V České republice jsou hotovostní platby od prosince loňského roku omezeny z 350 000 korun na 270 000 korun za den.

Pokud v rámci Evropské unie převážíte více než 10 000 euro, máte povinnost oznámit to celnímu úřadu. Oznamovací povinnost při mezinárodním bankovním převodu u částky přesahující 10 000 euro má finanční instituce, která příkaz provádí.

Původně chtěla Evropská komise stanovit hranici oznamovací povinnosti ve výši 15 000 euro, ale nakonec zaujala stanovisko přísnější, aby předešla zneužití finančního systému k praní peněz.

REKLAMA

Zaslat formulář o převozu nadlimitní hotovosti je nutné minimálně 5 dní před plánovanou cestou. Jestliže formulář neodešlete včas, je možné dokument předat celnímu úřadu osobně při opuštění země či vyplnit údaje online. Nerespektování této povinnosti může vést k pokutě až 25 procent z převážené částky. 

Rozhodnete-li se vybrat si větší hotovost než vám umožňuje limit nastavený na vaší kartě v České republice, musíte zpravidla tento výběr nahlásit vaší bance dva až tři dny předem. Příkladem může být ČSOB, která stanovuje limit pro okamžitý výběr hotovosti na 300 000 korun, po dohodě je možné vybrat i cizí měnu s poplatkem 1 procento z vybírané částky.  

U České spořitelny je také nutné oznámit na většině poboček výběr nad 200 000 korun tři dny předem. Záleží však na velikosti pobočky, kde se hotovost chystáte vybrat, některé pobočky vám umožní výběr bez ohlášení až do výše 300 000 korun. Výběr hotovosti je zpoplatněn 50 korunami. Denní limit výběru hotovosti je zpravidla 30 až 40 000 korun.

U menších bank se zdá být přístup k hotovosti snadnější, například u Air Bank si na kartu můžete vybrat až 300 000 korun, pokud to ovšem vaše disponibilní prostředky umožňují. Vybrat okamžitě můžete i více, stačí si na pobočce ve vašem internetovém bankovnictví  zvýšit limit na vaší kartě na danou transakci a následně z bankomatu z bankomatu peníze vybrat.

Komerční banka stanovuje limit výběru hotovosti na 100 000 korun, vyšší výběr je nutné ohlásit 2 dny předem a u cizí měny 5 pracovních dní. U výběru nad 500 000 korun „platí zpřísněná opatření“.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Platební karty - VISA a MasterCard

Na návštěvě zákulisí placení kartami

Platební karty představují instrument umožňující platit a vybírat hotovost. Co se děje na pozadí placení kartami? Jak pozná terminál obchodníka, že platba je krytá? Kteří hráči vystupují v zákulisí mezinárodního systému platebních karet? 

Text: Radovan Novotný

09. 10. 2019

Platební karty - VISA a MasterCard

Vyznáte se v platebních kartách?

Platební karty jsou nástroje určené k bezhotovostním platbám, které jsou vydávány fyzickým a právnickým osobám nejčastěji bankou. Bezhotovostní platbou se rozumí oprávněné čerpání placené částky z účtu držitele (majitele) karty. Platební karta umožňuje držiteli bezhotovostní platby na účet prodejce nebo poskytovatele služby za koupené zboží, výběr hotovosti […]

Text: David Krůta

03. 05. 2019

Jak se správně pojistit na dovolenou?

Doba letních dovolených se blíží a s ní i cestování do více či méně exotických krajin. Nedílnou součástí výjezdu za hranice by mělo být cestovní pojištění. Jak správně nastavit cestovní pojištění, aby vás nic nepřekvapilo?

Text: Jana Zámečníková

16. 05. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • evropsky obcan

  16 února, 2015

  „…vybrat až 300 000 korun, pokud to ovšem vaše disponibilní prostředky umožňují.“ Takze dle vašeho nazoru, pokud si chci vybrat napr. 10 000 kc a nemam je na uctu, tak si je vybrat muzu…

  Odpovědět

 • Radek

  16 února, 2015

  „pokud to ovšem vaše disponibilní prostředky umožňují“ – pokud je nemáte na účtu, tak to vaše prostředky neumožňují

  Odpovědět

 • Pan Megan Andre

  14 září, 2016

  Abych se správně zavést, jsem pan Megan Andre soukromý věřitel i rozdávat půjčku ve výši 3% úrokové sazby. Jedná se o finanční příležitost u vašich dveří krok, se ještě dnes a získejte rychlé půjčky. Existuje mnoho tam venku hledají finanční příležitosti nebo pomoc po celém místech a stále ještě nejsou schopni se dostat jeden. Ale to je finanční příležitost u vašich dveří krok a jako takový nemůžete si dovolit nechat ujít tuto příležitost. Tato služba je poskytnout jak pro jednotlivce, společnosti, obchodní muže a ženy. Výše úvěru sahá od jakékoliv množství dle Vašeho výběru Pro více informací nás kontaktujte prostřednictvím e-mailu: meganandreloan@gma­il.com

  Žádost o úvěr Vyplnit formulář a zpět.

  Celé jméno……..­………….­………….­..
  Osobní telefonní číslo ………….­………….­..
  Země………­………….­………….­……..
  Adresa…….­………….­………….­…..
  Stát………­………….­……..
  Stáří……..­………….­………….­………..
  Stav………­………….­………..
  Výše úvěru potřebné jako půjčku ………….­………….­………..
  Doba trvání úvěru ………….­………….­…….
  Měsíční příjem…….­………….­………
  Povolání ………….­………….­……….
  Už jste použili předtím? ………….­……….

  V potvrzení těchto údajů, musí zašleme vám naše podmínky spolu s splátkového kalendáře a pokud souhlasíte s podmínkami, stojíte dostat své půjčky do 24 hodin. To závisí na závažnosti a naléhavosti při získávání úvěru. Já rád čekají na vaši rychlou odpověď, S pozdravem, Pan Megan Andre

  Odpovědět

 • vyvracím nesmysly

  15 srpna, 2018

  Faktická chyba: „Pokud v rámci Evropské unie převážíte více než 10 000 euro, máte povinnost oznámit to celnímu úřadu.“ Povinnost podat prohlášení platí pouze u exportu/importu mimo země ES, nikoliv uvnitř EU. To podle zákona č. 253/2008 Sb.

  Odpovědět