Úterý 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Na bubliny na trzích vědecky

Vědci ze Švýcarska, Německa a Bostonské univerzity přišli nedávno s tvrzením, že odhalili podstatu fungování trendů na finančních trzích a jejich chování v obdobích, kdy dosahují minima a maxima. Vědět, kdy na trhu splaskne nafouknutá bublina a kdy se naopak trhy definitivně vzpamatovaly, by bylo velmi hezké, ale podobných teorií již tady bylo mnoho.

Článek pod názvem „Blueprint of a Trend: How Does a Financial Bubble Burst?“ na serveru ScienceDaily informuje o studii, která byla mimochodem publikována včera a „odhaluje všeobecný empirický zákon kvantifikující chování trhů v obdobích bublin a strmých propadů“. Studie, která měla za cíl zjistit, jestli na trzích existuje určitý řád, nebo pravidelnost těsně před, nebo po vrcholech a minimech na trzích.

Studie brala v úvahu více než 2,6 miliardy transakcí, které proběhly na trzích EUREX v Německu a NYSE. Autoři studie analyzovali mikrotrendy a makrotrendy na finančních trzích s použitím tří veličin jako jsou cena transakce, její objem a čas mezi jednotlivými transakcemi.

Studováním lokálních maxim a minim na různých intervalech (od milisekund až po 100 dní) přišli akademici na to, že existuje pravidlo změn u trendů, které závisí jak na objemu transakcí, tak i času mezi transakcemi. Podle autorů je však ještě překvapivější, že tato závislost existuje bez ohledu na velikost bubliny (trendu) a platí na jakémkoli časovém úseku.

Velké bubliny například z let 1929, nebo 2008 tedy nejsou nijakými náhodami. Vědci si tedy myslí, že se mohou pomocí množství malých bublin naučit identifikovat vznik a následné splasknutí velkých bublin, a tím se jim vyhnout ještě předtím, než se stanou příliš velkými.  Podle některých odborníků je hlavním přínosem nové studie hlavně lepší zvládání výzev, které přináší měnící se a stále hůř předvídatelný svět financí a s ním spojené finanční krize.

Svatý grál? Asi ne

Pochopit fungování trendů, resp. dokázat předem odhadnout, že se na trhu tvoří bublina, která zanedlouho splaskne, by mohlo být přínosné pro celou společnost, nejenom pro ekonomy, investory, případně obchodníky. Jako každá, i tato teorie však přeci jen trochu zavání hledáním svatého grálu finančních trhů, který bohužel (bohudík?) ještě nikdo nenašel, a kterých je na světě skutečně mnoho.

Trhy i samotná ekonomika se v čase vyvíjejí a mění a také se mění podmínky, za nichž dochází k nepředvídatelným situacím, bublinám, černým labutím apod. Z historie se můžeme poučit, což asi platí i pro ekonomiku a finanční trhy, ale historie nám nikdy nedá odpověď k tomu, jak se budou trhy vyvíjet o pár let. Bublin se jednoduše nezbavíme.

Dalším problémem každé nové, více či méně převratné teorie nebo modelu, je fakt, že po čase se stane „normálem“, který po všeobecném akceptování ztrácí svou hodnotu. A nezapomínejme na vliv emocí. Technická analýza rovněž pracuje s minulými daty a existuje mnoho lidí, kteří ji dokážou využít ve svůj prospěch, ale je mnoho těch, kteří i po jejím pochopení nikdy nebudou úspěšní, protože se nedokážou přizpůsobit podmínkám na trzích, nebo jim to zkrátka nedovolí psychika.

Bez ztrát není zajímavých zisků a každý obchodník, nebo investor dávno ví, že zachytit celý trend od jeho vzniku po jeho konec jednoduše není možné. Ti úspěšní s tím počítají a umí toto pravidlo využít ve svůj prospěch, ti ostatní zůstanou navždy mezi poraženými.

Mohou matematické modely předvídat dění na trzích?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.