CZK/€ 24.730 -0,08%

CZK/$ 23.501 -0,37%

CZK/£ 28.829 -0,07%

CZK/CHF 24.552 +0,46%

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 05. 2022

0 komentářů

Musíte platit sociální pojištění, když pracujete v důchodu?

 

Sociální pojištění je forma daně, která je odváděna ze závislé i nezávislé činnosti. Stejně jako je odváděno z těchto činností i zdravotní pojištění. Sociální pojištění je tvořeno důchodovým pojištěním a příspěvkem na státní politiku zaměstnanosti. Zaměstnanci navíc povinně přispívají i na své nemocenské pojištění, zatímco OSVČ se k nemocenskému pojištění jako součásti sociálního pojištění mohou přihlásit dobrovolně. 

Každopádně největší částí sociálního pojištění je důchodové pojištění, tedy peníze, které jsou odváděny do státního důchodového systému a jsou určeny na vyplácení státních důchodů. Je pak ovšem otázkou, jestli osoby pobírající státní důchody (tedy starobní, invalidní, sirotčí, vdovský a vdovecký) mají povinnost také platit důchodové pojištění, pokud mají i jiné příjmy?

Krátká odpověď: ANO

Sociálnímu a tedy i důchodovému pojištění podléhají příjmy ze závislé i nezávislé činnosti. A to bez ohledu na to, kdo tyto příjmy realizuje. Z platu či mzdy se tak vždy strhává i sociální pojištění. Stejně tak mají povinnost sociální pojištění platit i osoby samostatně výdělečně činné. Tedy i starobní či invalidní důchodce přidělávající si na živnostenský list. K povinnosti platit sociální pojištění se ale vztahuje řada výjimek.

Dlouhá odpověď: ANO, ale

Při pobírání starobního důchodu v mnoha případech totiž sociální pojištění platit nemusíte. Vlastně v několika případech ani nemusíte pobírat důchod a stejně sociální pojištění platit musíte. Jak to tedy je v jednotlivých případech?

DPP a DPČ do limitu. Při výdělku do 10 000 Kč na DPP a do 3 499 Kč na DPČ nemusíte platit ani sociální ani zdravotní pojištění. Tyto příjmy jsou totiž od těchto daní osvobozeny. Příjmy se hodnotí měsíčně. Pokud navíc pobíráte starobní důchod, tak nemusíte platit zdravotní pojištění ani jako OBZP, protože za vás zdravotní platí stát.

Výdělek OSVČ do limitu. Pobírání starobního důchodu představuje jeden z důvodů pro zařazení podnikání jako vedlejší činnosti. V takovém případě pak nejste povinni platit sociální pojištění, pokud se váš hrubý zisk pohybovat pod limitem. Rozhodná částka se mění každý rok, pro rok 2021 platil limit hrubého příjmu 85 058 Kč, pro rok 2022 platí 93 387 Kč za rok. Pokud se vaše výdělky pohybují pod tímto limitem, tak sociální pojištění nejste povinni platit. Zdravotní pojištění z příjmu platit musíte i jako starobní důchodce, ale nemusíte dodržet výši minimální záloh.

REKLAMA

Příjem z pronájmu. Pokud si jako starobní důchodce přivyděláváte příjmem z pronájmu nemovitosti, tak tento příjem také není povinnen sociálnímu ani zdravotnímu pojištění.

Prodej nemovitosti, příležitostné příjmy a další. Stejně tak nemusíte platit sociální ani zdravotní pojištění, pokud jste prodávali nemovitost, auto, nebo jiný svůj movitý majetek, či si občas přivyděláte prodejem ovoce a zeleniny z vlastní zahrádky.

Z jakých příjmů platíte sociální pojištěním

Při pobírání státního důchodu musíte vždy platit sociální pojištění při práci na plný či částečný úvazek v rámci zaměstnaneckého poměru. Sociální pojištění také odvádíte ze smluv DPP a DPČ, pokud překročíte stanovený limit. Stejně tak musíte odvádět sociální pojištění ze samostatné výdělečné činnosti, pokud u vedlejší OSVČ přesáhnete roční limit výdělků.

Dobrou zprávou je, že pokud odvádíte z příjmů sociální pojištění, tak po roce můžete zažádat o přepočítání starobního důchodu. Do nové výměry důchodu se vám započítají i roky, které jste si odpracovali po přiznání starobního důchodu. Toto zvýšení je velmi malé, mnohem více by se vám důchod zvyšoval, pokud byste ještě neodešli do důchodu a důchodová výměra by se vám počítala poprvé.

O zvýšení důchodu z důvodu výdělečné činnosti a odvádění sociálního pojištění musíte zažádat. A to vždy po roce. Výpočtový základ se pak zvyšuje o 0,4 % za každých 360 kalendářních dnů, kdy jste pobírali starobní důchod a zároveň platili sociální pojištění. Průměrně se vám pak důchod zvýší zhruba o desetikoruny měsíčně.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropský důchod

Jak získat evropský důchod

Evropská unie zatím něco jako evropský důchod nevyplácí. Za splnění daných podmínek ale můžete dostávat starobní důchod z několika členských států EU. Nebo alespoň můžete dosáhnout toho, že se vám práce v jiném členském státě započítá do důchodu ve státě vašeho bydliště.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

14. 06. 2022

Přehledy důchod

Kdy musí důchodce podat přehledy?

Přehled o příjmech a výdajích a přehled o výši daňového základu musí odevzdat každý, kdo vykonával samostatně výdělečnou činnost. Tato povinnost platí pro každého, kdo měl v loňském roce alespoň jeden měsíc aktivní živnostenský list. A tato povinnost se vztahuje i na osoby pobírající starobní důchod, pokud […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

28. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.