CZK/€ 23.550 -0,34%

CZK/$ 21.633 -0,70%

CZK/£ 26.712 -0,54%

CZK/CHF 23.636 -0,25%

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 05. 2022

2 komentáře

Musíte platit sociální pojištění, když pracujete v důchodu?

 

Sociální pojištění je forma daně, která je odváděna ze závislé i nezávislé činnosti. Stejně jako je odváděno z těchto činností i zdravotní pojištění. Sociální pojištění je tvořeno důchodovým pojištěním a příspěvkem na státní politiku zaměstnanosti. Zaměstnanci navíc povinně přispívají i na své nemocenské pojištění, zatímco OSVČ se k nemocenskému pojištění jako součásti sociálního pojištění mohou přihlásit dobrovolně.

Loading 

Každopádně největší částí sociálního pojištění je důchodové pojištění, tedy peníze, které jsou odváděny do státního důchodového systému a jsou určeny na vyplácení státních důchodů. Je pak ovšem otázkou, jestli osoby pobírající státní důchody (tedy starobní, invalidní, sirotčí, vdovský a vdovecký) mají povinnost také platit důchodové pojištění, pokud mají i jiné příjmy?

Krátká odpověď: ANO

Sociálnímu a tedy i důchodovému pojištění podléhají příjmy ze závislé i nezávislé činnosti. A to bez ohledu na to, kdo tyto příjmy realizuje. Z platu či mzdy se tak vždy strhává i sociální pojištění. Stejně tak mají povinnost sociální pojištění platit i osoby samostatně výdělečně činné. Tedy i starobní či invalidní důchodce přidělávající si na živnostenský list. K povinnosti platit sociální pojištění se ale vztahuje řada výjimek.

Dlouhá odpověď: ANO, ale

Při pobírání starobního důchodu v mnoha případech totiž sociální pojištění platit nemusíte. Vlastně v několika případech ani nemusíte pobírat důchod a stejně sociální pojištění platit musíte. Jak to tedy je v jednotlivých případech?

DPP a DPČ do limitu. Při výdělku do 10 000 Kč na DPP a do 3 499 Kč na DPČ nemusíte platit ani sociální ani zdravotní pojištění. Tyto příjmy jsou totiž od těchto daní osvobozeny. Příjmy se hodnotí měsíčně. Pokud navíc pobíráte starobní důchod, tak nemusíte platit zdravotní pojištění ani jako OBZP, protože za vás zdravotní platí stát.

Výdělek OSVČ do limitu. Pobírání starobního důchodu představuje jeden z důvodů pro zařazení podnikání jako vedlejší činnosti. V takovém případě pak nejste povinni platit sociální pojištění, pokud se váš hrubý zisk pohybovat pod limitem. Rozhodná částka se mění každý rok, pro rok 2021 platil limit hrubého příjmu 85 058 Kč, pro rok 2022 platí 93 387 Kč za rok. Pokud se vaše výdělky pohybují pod tímto limitem, tak sociální pojištění nejste povinni platit. Zdravotní pojištění z příjmu platit musíte i jako starobní důchodce, ale nemusíte dodržet výši minimální záloh.

REKLAMA

Příjem z pronájmu. Pokud si jako starobní důchodce přivyděláváte příjmem z pronájmu nemovitosti, tak tento příjem také není povinnen sociálnímu ani zdravotnímu pojištění.

Prodej nemovitosti, příležitostné příjmy a další. Stejně tak nemusíte platit sociální ani zdravotní pojištění, pokud jste prodávali nemovitost, auto, nebo jiný svůj movitý majetek, či si občas přivyděláte prodejem ovoce a zeleniny z vlastní zahrádky.

Z jakých příjmů platíte sociální pojištěním

Při pobírání státního důchodu musíte vždy platit sociální pojištění při práci na plný či částečný úvazek v rámci zaměstnaneckého poměru. Sociální pojištění také odvádíte ze smluv DPP a DPČ, pokud překročíte stanovený limit. Stejně tak musíte odvádět sociální pojištění ze samostatné výdělečné činnosti, pokud u vedlejší OSVČ přesáhnete roční limit výdělků.

Dobrou zprávou je, že pokud odvádíte z příjmů sociální pojištění, tak po roce můžete zažádat o přepočítání starobního důchodu. Do nové výměry důchodu se vám započítají i roky, které jste si odpracovali po přiznání starobního důchodu. Toto zvýšení je velmi malé, mnohem více by se vám důchod zvyšoval, pokud byste ještě neodešli do důchodu a důchodová výměra by se vám počítala poprvé.

O zvýšení důchodu z důvodu výdělečné činnosti a odvádění sociálního pojištění musíte zažádat. A to vždy po roce. Výpočtový základ se pak zvyšuje o 0,4 % za každých 360 kalendářních dnů, kdy jste pobírali starobní důchod a zároveň platili sociální pojištění. Průměrně se vám pak důchod zvýší zhruba o desetikoruny měsíčně.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

daňové přiznání v důchodu

Kdy musí starobní důchodce podávat daňové přiznání

Při pobírání starobního důchodu platí, že tyto příjmy jsou osvobozené od daně z příjmu. Důchodci tak nemusí podávat daňové přiznání, pokud pobírají pouze důchod a nemají jiné zdanitelné příjmy. Jaké jsou případy, kdy důchodce musí podat daňové přiznání?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

23. 01. 2023

Paušální daň pro podnikající důchodce

Vyplatí se mít paušální daň, když jste v důchodu a podnikáte?

Při pobírání starobního důchodu si můžete bez omezení přivydělat. A to buďto na pracovní poměr, prací na dohodu, stejně tak i prací na živnostenský list. Z těchto příjmů pak samozřejmě osoba pobírající důchod platí daň z příjmu.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Věra

  1 února, 2023

  Chtěla bych vědět když nemusím platit zálohy jestli mám povinnost odevzdat na ČSSZ přiznání můj výdělek nedosahuje výše rozhodné částky

  Odpovědět

 • josef stoček

  30 března, 2023

  dobrý den ke dni 7.4.2023 mi byl přiznán starobní důchod,do konce roku 2023 bych ještě pracoval jako OSVČ -vedlejší činost,dotaz zní zda li musím dál platit zálohy na socální zabezpečení,děkuji za info-s pozdravem stoček

  Odpovědět