Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Mizí vám prachy: Recept na dobré hospodaření, který zabere jen minimum času

Dvě rodiny zapojené do společného projektu Peníze.cz a Broker Consulting dostaly první úkol. Musí si začít vést rodinné účetnictví. Díky němu poznají, kde jim zbytečně mizí peníze.

Rodiče je od malička vedli k šetrnosti. Zdůrazňovali jim, aby si dávali část výdělku stranou a nekupovali si to, na co nemají. Zatímco mladý pár z Třebenic, Miloš a Jana, se teprve nedávno finančně osamostatnil a zjišťuje, jak to rodiče vlastně mysleli, pražská čtyřčlenná rodina Václava a Karoliny má jasno. Radami rodičů se řídili, ale pak se to nějak zvrtlo. Ani jedna rodina si nežije nijak nad poměry a přesto jim po zaplacení měsíčních výdajů skoro nic nezbude.

Proto se přihlásily do společného projektu serveru Peníze.cz a poradenské společnosti Broker Consulting. Konzultanti Broker Consulting se podívají na jejich hospodaření a pokusí se najít peníze, které jim nyní zbytečně mizí. Vy můžete celý proces sledovat a inspirovat se.

Dříve než se konzultanti Hana Kollertová a Čeněk Liška pustí do práce, dali oběma párům domácí úkol. Nejdřív si měli sednout a odhadnout, kolik peněz za jednotlivé výdajové položky měsíčně vynaloží. Pak si měsíc museli vést podrobnou evidenci všech útrat. „Každý den si večer sedněte a napište, kolik jste za ten den utratili. Může to být pro vás zajímavé i z toho pohledu, že si to porovnáte s tím, co jste si mysleli, že musíte vydat,“ vysvětluje Kollertová Václavovi a Karolině.

Nejde o nic objevného. Obě rodiny si pouze začnou vést rodinné účetnictví. Díky tomu budou moci konzultanti snadněji odhalit černé díry, kudy se klientům ztrácejí peníze.

Způsobů, jak si vést rodinné účetnictví a využívat ho pro řízení rodinných financí je několik. Naše rodiny měly k dispozici seznam čtyřiceti čtyř položek rozdělených do šesti skupin – Bydlení, Doprava, Pojištění, Spoření, Domácnost, Zábava. Výdaje lze ale rovněž sledovat podle toho, zda jsou pro rodinu povinné (např. splátky úvěrů, nájem), nutné (např. výdaje na základní životní potřeby, časové jízdenky na hromadnou dopravu) a zbytné (např. výdaje na volný čas, dovolené, koníčky). První způsob zaznamenávání výdajů usnadňuje orientaci v tom, co všechno rodina platí. Druhý způsob zase umožní snadněji najít úspory.

Pro Karolinu to nebylo nic nového. Rodinné výdaje už kdysi sledovala. „Dokud jsem byla s holkami doma. Psali jsme do kalendáře, co jsme ten den utratili. Šlo spíš o to, abych věděla, kolik peněz měsíčně na domácnost vydáme. Plus kolik dáme za naftu,“ vypráví Karolina.

Naopak pro mladý pár z Třebenic u Lovosic to byla novinka. „Pomalu to dáváme dohromady. Hrubou představu o tom, za co vydáváme kolik peněz, máme. Minimálně od minulého týdne, kdy jsme vyplňovali první tabulku s odhady částek,“ říká pobaveně Miloš. Zároveň se přesvědčili, že nejde o nijak časově náročnou činnost. „Brala jsem si od všeho účtenky. Večer jsme to pak vepsali do té tabulky. Nezabralo nám to ani půl hodiny. Člověk pak ale kouká, co všechno za ten den nakupuje,“ dodává Jana, když se zaboří do nové rudé sedačky v obýváku jejich panelového bytu.

Celý článek čtěte na serveru Peníze.cz

Jaký je váš rodinný rozpočet?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jeden komentář: “Mizí vám prachy: Recept na dobré hospodaření, který zabere jen minimum času”

  1. nejdražší jsou děvky napsal:

    nejvíc prachů vypláznu za mrdání s děvkama a za chlstačky s kámošema,

    jo ty naše divoký jízdy, to lítají peníze nadsvětelnou rychlostí z našich kapes do kalhotek těch potvor a do pokladen barmanů……

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.