CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Jan Stuchlík

13. 10. 2010

2 komentáře

Mizí vám prachy: Sledujte příběh rodin, s nimiž poznáte, jak lépe hospodařit

 


 

Dvě rodiny, každá jiná, ale se stejným problémem. Nemají dost peněz. Neutratí sice víc, než kolik vydělají, ale na splnění snů jim skoro nic nezbývá.

„Chtěli bychom, aby nám po zaplacení všech výdajů zůstalo tak pět, šest tisíc,“ povídá zamyšleně šestadvacetiletý Miloš, který už rok a půl bydlí s dvaadvacetiletou Janou v Třebenicích nedaleko Lovosic. Teď jim každý měsíc zbývají zhruba dva tisíce. Přitom by si chtěli pořídit do bytu nová okna, koupit nové auto a jet na dovolenou. „Třeba do Paříže,“ říká nesměle Jana. „Raději do Dominikánské republiky,“ trumfuje ji Miloš.

V panelákovém bytě na pražském Barrandově sedí v kuchyni devětatřicetiletá Karolina. „Chceme se zbavit dluhů,“ vyhrkne překotně na otázku, jaký sen má s manželem Václavem. Právě dluhy je táhnou ke dnu. Horko těžko stačí splácet úroky, ale půjčená jistina na několika kreditních kartách zůstává stále stejná. I když to na první pohled není vidět, žijí na hraně. Už loni v prosinci zažili, jaké to je, když rodinu bez rezerv a s napjatým rozpočtem zasáhne velký finanční výdaj a prudký pokles příjmu.

Obě rodiny mají šanci se z problémů dostat a aspoň některé sny a cíle si začít plnit. Server Peníze.cz se spojil s poradenskou společností Broker Consulting, aby Milošovi s Janou a Karolině s Václavem pomohly dát jejich rodinné finance do pořádku. Konzultanti Broker Consulting Hana Kollertová a Čeněk Liška se do nejmenších detailů podívali na příjmy a výdaje obou rodin a pokusili se najít způsob, jak těmto klientům zvýšit objem volných peněz.

Cestu rodin a konzultantů za tímto cílem budete moci sledovat v příštích šesti pokračováních. Dozvíte se nejen, co musely rodiny podstoupit, ale také to, co je do svízelné situace přivedlo, jaké dělají chyby a v čem jsou naopak vzorní. Z jejich příkladu si budete moci odnést tipy, jak zlepšit hospodaření své rodiny.

REKLAMA

Miloš s Janou spolu začali chodit před třemi lety. To ještě bydleli oba u rodičů. Osamostatnili se teprve před rokem a půl. Koupili si v Třebenicích pěkný dvoupokojový byt pod střechou třípatrového paneláku. Od té doby zjišťují, jaké to je hospodařit samostatně . „Po půl roce, co jsme tady začali bydlet, jsme zjistili, že nám moc peněz nezbývá. Tak jsme museli některé věci omezit. Třeba chození do hospod s kamarády,“ přemítá Miloš.

Celý článek čtěte na serveru Peníze.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentářeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • honza

  14 října, 2010

  jen kdyby z něj tolik nebyla vidět snaha „udělat něco jako Krotitelé dluhů“

  Odpovědět

 • fincentrák

  14 října, 2010

  Nesouhlasím s vámi. Konečně projekt, který ukazuje skutečnou práci finančních poradců/konzultantů a ne to, co v praxi nedělají.

  Odpovědět