CZK/€ 23.830 -0,04%

CZK/$ 22.271 +0,65%

CZK/£ 26.675 -0,12%

CZK/CHF 24.053 +0,52%

Michal Chudáček: Vydělávejte až 10 % ročně. S factoringem

 


 

Založili jste společnost Investiční aukce s.r.o., jejíž hlavní činností je zprostředkování factoringu drobným investorům. Co vás na tuto myšlenku přivedlo?

Celá myšlenka kopíruje koncept známý jako MarketInvoice, který raketově běží od minulého roku v Anglii. Rozhodli jsme se tento koncept přenést a přizpůsobit do českých podmínek, protože jenom 3 – 4 % českého HDP „proteče“ přes factoring, zatímco v Anglii je to 13 %. Factoring má tak obrovský potenciál k růstu.

Zároveň v dnešní době není moc příležitostí k investicím. Úrokové sazby dluhopisů se drží na velmi nízkých úrovních, akciové indexy jsou na historických maximech, a tak jsme chtěli otevřít další investiční aktivum drobným investorům. Tento produkt byl dosud dostupný pouze bankám a factoringovým společnostem.

Jak vaše služba funguje? Kdo může přes vaši společnost do factoringu investovat?

Služba je primárně určena pro malé a střední podniky s obratem do 100 mil. Kč, které trpí např. sezónními výkyvy nebo potřebují profinancovat velkou objednávku. To vytváří potřebu financovat pracovní kapitál.

Náš klient – dodavatel vytvoří projekt na základě objednávky a dodacího listu, poté vystaví fakturu. Obchodní případ je tak dobře zdokumentovaný a na jeho základě se vytvoří na našem portálu aukce, kde investoři nabízejí na míru předfinancování.

REKLAMA

Kdo může být nezávislým investorem?

Naší cílovou skupinou podle velikosti profinancovaných pohledávek se pohybujeme u jednotlivé investice 100 tis. Kč až 5 mil. Kč. Není to tedy určeno pro zcela drobné střadatele, ale spíše pro malé investiční skupiny a bohatší jednotlivce. Do budoucna plánujeme oslovení družstevních záložen, lokálních investičních fondů apod.

Jaký výnos může takováto investice dosahovat?

Záleží na spoustě faktorů. Nejčastěji očekáváme úrok kolem 6 – 10 % ročně, což např. při 60denní splatnosti faktury znamená výnos například 1,7 % za 2 měsíce.

Jedná se o investici do pohledávky, tedy o poměrně rizikovou investici. Jakým způsobem máte zajištěnou splatnost financovaných faktur?

O celý průběh obchodu se staráme my jako zprostředkovatel. Vybíráme pouze kvalitní pohledávky za kvalitními a bonitními odběrateli, kterými jsou např. velkoobchodní řetězce a nadnárodní korporace, které mají na trhu dostatečnou historii a u nichž je riziko insolvence malé. Odběratele i klienty vždy osobně navštěvujeme, abychom znali všechny strany obchodu.

Nicméně i tak se může stát, že odběratel svou pohledávku neuhradí z jakéhokoli důvodu – např. bude rozporovat fakturu či reklamovat službu nebo zboží.

Samozřejmě i toto se může stát. Je to byznys s pohledávkami. Smluvní dokumentace je ale ošetřena natolik, včetně rozhodčí doložky, že v případě problémů by měl být případ rozřešen velmi rychle.

Nepožadujeme, aby prodejce podepisoval směnky nebo zastavoval svůj majetek, celý obchodní případ řešíme na základě faktury a předaného zboží či služby.

REKLAMA

Pokud tedy odběratel nezaplatí, riskuje investor ztrátu svých prostředků?

Přesně tak. Na druhou stranu se nám to ještě nestalo. Vzhledem k tomu, že jsme často spoluinvestory, chceme tak ukázat, že případu věříme.

Vaše historie je zatím krátká. Tvoříte např. nějaký fond, kterým byste mohli garantovat splatnost faktur?

Takhle ten byznys nemůže být postaven. My zprostředkováváme pouze kontakt mezi investorem a podnikem hledajícím factoring. Jediné zajištění je, že budeme do systému pouštět pouze kvalitní obchodní případy. Platforma je uzavřena a účastnící musí splnit přísná kritéria, aby mohli obchodovat. Do budoucna přemýšlíme o zavedení jakéhosi rezervního fondu.

Jak zajistíte, že budete mít pouze kvalitní obchodní případy? Jaká máte kritéria?

Musí se jednat o pohledávku za velkou bonitní firmou, kterou prověřujeme podle ekonomických ukazatelů a dle nejrůznějších rejstříků, navíc do firmy vždy jedeme a přesvědčujeme se, že závazek firmy je platný.

Navštěvovat každou firmu a zkoumat každý závazek je poměrně nákladná záležitost. Jakým způsobem jste financováni?

To děláme hlavně na začátku než nastavíme spolupráci. Z každého obchodu máme jednorázovou provizi, která se pohybuje okolo 1 %. Podle velikosti. Nemáme žádné průběžné poplatky ani rezervační poplatky, čímž se lišíme od bank a faktoringových společností, které požadují postupování všech pohledávek a minimální objem obratu – a pokud to firma nesplní, účtuje jí průběžný poplatek.

Zavádíte tento systém po vzoru Velké Británie. Koho vnímáte v Česku jako svou největší konkurenci?

Největší konkurencí jsou pro nás banky, kterým je obtížné konkurovat. Vlastně ale ani nechceme. Proto se soustředíme především na okrajové případy, např. když firma potřebuje jednorázově profinancovat. Spíše se blížíme projektovému financování než kontinuálnímu factoringu.

Kdo jsou vaši firemní klienti? Přeci jen vaše historie na trhu je krátká, kolik obchodů jste již zprostředkovali?

REKLAMA

Máme dva platící klienty. Jedním z nich je firma vyrábějící ocelové konstrukce, druhým je výrobce přírodních ovocných džusů Ovocňák, který potřeboval vyřešit externí správu pohledávek, protože se chtěl naplno věnovat své výrobě.

Jakým způsobem získáváte firemní klienty?

Oslovujeme firmy podle odvětví a zaměřujeme se na ta, která jsou těžko uchopitelná pro bankovní „tabulky“ – například marketingové agentury. Vždy se zaměřujeme na konkrétní odvětví, u něhož analyzujeme fungování dodavatelsko-odběratelských vztahů, splatnosti a platební morálku. Nyní jsme se začali soustředit na zdravotnictví.

Kolik máte investorů nakupujících pohledávky?

V současné době máme registrovaných přibližně 10 subjektů, které získáváme především na bázi osobní důvěry a osobních kontaktů, které jsem si přinesl z předchozího zaměstnání. Nejsou to regulované instituce, protože ty mají zakázáno investovat do pohledávek. Jedná se např. o majetné jedince, zkušené finančníky apod.

Jakým způsobem zajistíte, že pro firmy bude dostatek zdrojů a naopak majitelé kapitálu budou mít co financovat?

Nefungujeme jako banka a neposkytujeme žádný úrok. Vždy, když je vyhlášena konkrétní aukce, skupina investorů je obeslána a oni se mohou aukce zúčastnit. Investor posílá peníze až po ukončení aukce.

Odběratelé platí na jeden sběrný účet. Kvůli tomu jsme se nechali registrovat u České národní banky jako poskytovatel platebních služeb malého rozsahu. Přijímáme platby, které nám nenáleží, ale náleží investorovi.

Jakým způsobem je zajištěno, že např. některý z vašich zaměstnanců tyto prostředky nezpronevěří?

V rámci registrace musíme dodržovat určitá pravidla obezřetnosti. Fungujeme na principu 4 očí a k účtu má přístup pouze jednatel a já. V případě zaměstnanců by vždy docházelo k autorizaci platby jednatelem.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Jaké máte cíle?

Rádi bychom projekt chtěli dovést do fáze, kdy bychom financovali alespoň 1 % z factoringového trhu, který má objem přibližně 140 mld. Kč. Pokud se nám to podaří do 2 let, budeme spokojeni.

Děkuji za rozhovor.

Vstoupit do diskuze 24 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Loď se potápí, na palubě Premiot se ještě snaží zpívat a tancovat

„Velký vydavatel dluhopisů Premiot je v prodlení se splátkou dluhů,“ zaznívá v médiích. Firmy ze skupiny Premiot Group podnikatele Ondreje Spodniaka emitovaly dluhopisy, ale cosi se zadrhlo. Situace na trhu je prý komplikovaná. Některým projektům Spodniakových firem hapruje cash flow. Cosi je v prodlení. Jak asi slib […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

07. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • stas

  5 prosince, 2013

  Ja radeji vydelam bezpecne 20% p.a.

  Odpovědět

 • výnos

  5 prosince, 2013

  Jak?

  Odpovědět

 • stas

  5 prosince, 2013

  zajistene investice v Goldman Sachs nebo Merryl Lynch programy

  Odpovědět

 • TM

  5 prosince, 2013

  To mě zajímá,
  a proč to tak nedělají všichni?

  Odpovědět

 • stas

  5 prosince, 2013

  Je to jednoduche, neznaji cestu

  Odpovědět

 • Jiří

  5 prosince, 2013

  Myslíte investiční banku Goldman Sachs, kterou před krachem zachránil Warren Buffett? Merryl Lynch nezkrachoval? to je asi někdo opět výhodně zachránil. Podle Vás je to bezpečná investice? Já bych takovou cestu třeba vůbec nevolil:-)

  Odpovědět

 • stas

  5 prosince, 2013

  Nedoporucuji cist tolik detektivek ! :-DD

  Odpovědět

 • Jiří

  6 prosince, 2013

  To jsou ověřené fakta, ale chápu, že jako prodejce máte jiné informace. Nepište, že je to bezpečná investice, protože není.

  Odpovědět

 • vasek

  6 prosince, 2013

  pravda je, že zajištěná investice neznamená nutně bezpečná.
  Btw, ty programy asi nebudou zajištěné do CZK…

  Odpovědět

 • stas

  6 prosince, 2013

  s CZK se nepracuje

 • vasek

  6 prosince, 2013

  „nepracuje“ znamena, ze nastroj neni urceny pro investory, kteri nedisponuji USD nebo neni menove zajisteni a investor podstupuje menove riziko?

 • stas

  6 prosince, 2013

  to jsou jen medializovane informace, skutečnost je jina a navíc si pletete banku s investici. Tedy o tom nic nevite, ale odpovidate jako většina Cechu a MLM odborniku! Tedy nic nevim, ale urcite to je tak jak rikam…!! :-D

  Odpovědět

 • Jiří

  6 prosince, 2013

  Takže to není pravda? Tak už i zahraniční media se pletou. Pokud se nepletu, psal jste o investiční bance, stejně tak jako já, takže si vůbec nic nepletu. Psal jste o 20% bezpečném výnosu to je opravdu směšné. Každá mince má dvě strany.

  Odpovědět

 • stas

  6 prosince, 2013

  Je i nei to pravda, problémy se tykaly divize trading, divize asset zadne problémy nemela. co je o 20% vynosu smesneho?

  Odpovědět

 • Jiří

  8 prosince, 2013

  Jinak, jedná se o 20% čisté zhodnocení?

  Odpovědět

 • stas

  7 prosince, 2013

  vymenit peníze asi není problém…… a kurzove riziko musí nest každý investor, pokud si kurz nefixuje

  Odpovědět

 • vasek

  7 prosince, 2013

  v případě podstoupení měnového rizika nechápu termín „bezpečně vydělat 20%“.

  Pomíjím fakt, že slibovat výnos 20% v kombinaci s bezpečím je samo o sobě ujeté

  Odpovědět

 • stas

  7 prosince, 2013

  koukám že nechápeš více věcí, není třeba plest dohromady jablka a hrušky

  Odpovědět

 • stas

  9 prosince, 2013

  ano

  Odpovědět

 • Jiří

  9 prosince, 2013

  Na jak dlouho?

  Odpovědět

 • stas

  9 prosince, 2013

  programy jsou 6 měsícu a 1 rok

  Odpovědět

 • Jiří

  9 prosince, 2013

  Aha, takže se nejedná o složený úrok, ale o podíl 20%. Tak to znám lepší investici:-)

  Odpovědět

 • stas

  9 prosince, 2013

  složený úrok za 6 mesicu ci 1 rok a jak velky je to rozdil????? A jaky podíl je myslen? A když znaš lepsi investici se zajistenim , tak se podel o info!

  Odpovědět

 • Jiří

  9 prosince, 2013

  Tak zajištěné fondy mohou trvat třeba 10 a více let.

  Investuješ např. 100tis. a na konci roku je ti vyplaceno např. 30%. Smluvně zajištěno 100%, ale i přesto o peníze v nejhorším případě přijít můžeš:-D. O co se jedná? Jsou to nebankovní půjčky a vzhledem k tomu, že NOZ nahrává věřitelům, bude to pořád zajímavý byznys. Osobně ale tuto možnost nevyužívám, je mi to proti srsti. Ale když se tady budeme bavit o zisku, tak jde o velice zajímavou investici, kterou využívá spousta investorů. A nemusí jít jen o 30%.

  Odpovědět