CZK/€ 25.380 -0,18%

CZK/$ 23.480 -0,22%

CZK/£ 29.645 -0,15%

CZK/CHF 26.685 -0,07%

Text: Petr Novotný

24. 01. 2008

19 komentářů

Medvědi… zvítězí nad šestiletým býkem?

 


 

Návštěva v zoo
Medvěd – zvíře, které je radno potkat jen v zoo, má pro finanční trhy jiný význam. Označuje investora, který má pesimistický výhled a věří, že na klesajícím trhu vydělá. Odtud medvědí trh, nálada nebo spekulace, termíny, které se často používají ve spojení s akciovým, ale také třeba s dluhopisovým nebo komoditním trhem.


Medvědí strategie

Mezi základní medvědí strategií je spekulace na pokles spojené s prodejem cenných papírů takzvaně nakrátko (short). Prodaný investiční nástroj, kterým může být akcie, index nebo dluhopis, si investor vypůjčí od svého makléře a doufá, že ho posléze koupí nazpět a to za nižší cenu.

"Shortování" má dva základní důvody: Spekulace nebo zajištění (hedging) v případě dlouhodobého poklesu na trzích. I přes to, že i drobný český investor může "shortovat" akcie, když například očekává, že se ČEZ (pozn. kurz k 26. 7. 2007 – 1100Kč) vrátí na 1000korunovou hranici. Ale pozor! Zahrává si však s jednou z nejrizikovějších "strategií", která existuje.

Na jedné straně může investor sice vydělat 100 Kč (bez zprostředkovatelských poplatků) na každé prodané akcii, když se jeho očekávání naplní. Na druhé straně, v případě růstu kurzu akcie, riskuje teoreticky neomezenou ztrátu.

Spekulace na pokles – krátká pozice (short)

Nabídka medvědích investičních nástrojů je dnes široká. Jsou i jiné, mnohdy pragmatičtější způsoby, jak být medvědem než prodávat "na krátko" . Jednodušší cestou je například nákup investičních certifikátů, put opcí, reverzních indexových fondů nebo přímo "medvědích" podílových fondů.

Medvědí zbraně pro rok 2007
Medvědi dnes ze svých brdlochů vytahují argumenty, které není radno úplně ignorovat. Kromě hrozby vysokých cen komodit – ropa flirtuje s 80dolarovou hranicí, a růstu úrokových sazeb – v Eurozóně, Velké Británii, je jejich největší zbrání trh rizikových hypoték ve Spojených státech.

Vir jménem "Subprime"
5 let. Tak dlouho trvala růstová hysterie na americkém nemovitostním trhu. Od loňska to neplatí. Realitní trh padá ve všech měřitelných parametrech. Prodává se míň domů a klesá i cena nemovitostí. "Divoká jízda", kterou umožnily všem dostupné hypotéky (subprime mortgages) skončila na začátku letošního roku nepříjemným vystřízlivěním.

40 procent všech věřitelů ze zhoršenou schopností splácet loni financovalo hypotékou 100 procent nemovitosti. Propad cen na nemovitostním trhu tak objem půjčených peněz posunul do nebezpečné úrovně – nad cenu nemovitosti. Zprostředkovatelé rizikových hypoték začínají mít potíže a větší reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Příkladem jsou krachy hypotečních ústavů Novastar a New Century.

ABX – Index rizikových hypotečních dluhopisů

Zdroj: Merrill Lynch

A protože rizikové hypoteční úvěry nakonec končí "zabalené" ve formě cenných papírů ve velkých penzijních nebo hedgových fondech, se vir jménem "Subprime " rozšiřuje po celém finančního trhu. Ve svém důsledku může přinést razantní utažení kohoutků s hotovostí (likviditou), bez které se býci – spekulanti na růst zřejmě neobejdou.

Investorský magazín – medvědi
Medvěd – "savec z řádu šelem", ale také typ investora, který má pesimistický výhled a věří, že na klesajícím trhu vydělá. Jak se takový medvěd živí? Co celý den dělá? A proč je spekulace na pokles jedna z nejrizikovějších strategií? Pád amerického realitního trhu, kolaps trhu rizikových hypoték, růst inflace, drahé komodity. Bude to stačit na souboj se šestiletým býkem? Zeptáme se v Investorském magazínu, v sobotu 28. července ve 13.30 na ČT24, ve kterém nebudou chybět ani pravidelná investiční doporučení do interaktivního portfolia.

Loading

Vstoupit do diskuze 19 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Přístup státu k dluhům škodí ekonomice naší země

V posledních letech jsme svědky populistického přístupu k dluhové problematice. Aktuálně je v řešení novela insolvenčního zákona, která vyvolává zejména mezi odbornou veřejností intenzivní debatu. Jedna strana bezvýhradně a za všech okolností podporuje dlužníky, ta druhá apeluje na zákonodárce, aby se v legislativních změnách neunáhlili. Vynechejme nyní samotné technikálie celého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 08. 2023

Michal Kovářík: Zbavte se špatných dluhů nebo se jich úplně vyvarujte

V jednom z předchozích článků (Investice do každé rodiny, budu to hájit klidně celé hodiny) jsem se snažil zdůraznit, jak důležité a nepostradatelné je v rámci práce se svým finančním rozpočtem investovat. Peníze pracují ve váš prospěch. Než však začnete investovat, je ještě dobré udělat pár kroků […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

22. 05. 2023

Novela insolvenčního zákona: Dluhy zdravých a práceschopných neplatičů zaplatí všichni občané

Plošným zkrácením doby oddlužení z pěti let na tři roky riskuje vláda nedůvěru občanů, hrozbu morálního hazardu, deziluzi společnosti a její rozdělení na řádně splácející a neplatiče. V době, kdy se oznamují úsporná opatření, která mají pomoci omezit rozpočtový schodek, snižovat veřejný dluh a zlepšovat ekonomickou situaci země, je […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

19. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jan Traxler

  27 července, 2007

  Myslim, ze pokles likvidity na trzich by byl z dlouhodobejsiho hlediska pozitivni. Nyni je tak velka, ze zene akcie nesmyslnym tempem vzhuru. O to vetsi korekce a volatilita nas ceka. On pokles likvidity vubec nemusi znamenat zmenu trendu, ale treba jen uklidneni rozdovadenych byku. 😉

  Jinak ten graf ma skutecne velmi zajimavou casovou osu. 😉 Ale v pohode, to se stane raz dva. 😉

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  27 července, 2007

  Čas asi neběhá v začarované kružnici roku 2007, že ne? 🙂 Tak jsem tu časovou osu trochu opravil… MB

  Odpovědět

 • L. Konečný

  28 července, 2007

  Já bych řekl , že se tato letní korekce musí rychle vyřídit , aby byl důvod v říjnu pro 3. letošní korekci , korekci podzimní. Tedy budou letos 3 malé korekce u DAXu a Dow Jonesu. Takové korekce by se 2008 a 2009 už neměly opakovat , 2008 a 2009 by se měly akcie v rally předhánět , aby byl někdy po březnu 2010 zas důvod pro velký 3-letý krach.
  Když akcie bank spadly kvůli shnilým kreditům , byl to kdysi důvod pro Warrena Buffetta ty bank akcie levně koupit. Dnes má banka Wells Fargo nového chefa – John Stumpf. Ten chamtivý a rozhazující Kovačevič odešel užívat si z banky vyrabované miliony , pomocí opčního programu , tak jako provozují i v ČEZ. Citigroup by taky potřebovala nového chefa , je potřeba otevřít Citibanky v Rakousku a Španělsku , kde bude konto i MasterCard zadarmo , tak jako v Německu i v Čechách. A americké bank akcie maji dnes většinou jen P/E10 a britské P/E 9 , tedy výhodné koupit. Lidi by asi taky rádi koupili Erste bank akcii s P/E 10 , ale má P/E 15 a to je předražení pro bank akcie.
  Slavný a ůspěšný americký investor Kenn Fisher z http://www.fi.com
  otevře v říjnu nový fond v Německu wkn AOMRAA nebo A0MRAA. Nebude vstupní poplatek , ale roční poplatek 1,4% a jen při dosažení nového maxima by byl poplatek 10% z ročního zisku , nebude minimální vložitelný obnos , berou i malé obnosy =
  http://www.gruener-vm.de

  Odpovědět

 • Mario

  28 července, 2007

  Hotová Sibyla. měl byste vydat knihu, a ve sporných případech, jako za starověkého Říma, by se investoři dívali jak to má být:-))

  Odpovědět

 • L.Konecny

  28 července, 2007

  Knihu vydám , az budu za 3 roky v duchodu bez duchodu.
  Tedy nebudu pracovat , ale treba mi nedaji duchod v 56.
  Tedy budu muset zit z dividend a psat knihy.

  Divim se , ze si nikdo nevsiml , ze pisu ůspěšný namisto úspěšný , asi nikdo nesedi u computeru v sobotu pri takovym krasnym pocasi.

  Chtel jsem dodat , pan Fisher s nemeckym kolegou Grünerem budou tem podilnikum v jejich fondu posilat kazdy tyden e-mail , co je noveho ve fondu. Ale nevim , jestli se to vyplati , kdyz bude pri dosazeni noveho maxima strzeno 10% z rocniho prirustku fondu. A maximalne 10% kapitalu fondu chce vydelavat fond i na padajicich kurzech akcii.

  Odpovědět

 • L.Konecny

  28 července, 2007

  Mario ,
  pizzeria Bei Mario prý delá tu nejlepsi pizzu. Je to pravda ?

  Odpovědět

 • bob

  1 srpna, 2007

  Tento vas prispevek jsem cetl pred rokem , jen jste zamenil 2007 za 2008 , za rok zverejnite , ze v roce 2009-2010 bude uz jen rust (;-). Nevite nic , nemuzete take nic vedet.

  Odpovědět

 • Vaclav

  29 července, 2007

  Fraze „prodavat nakratko,“ je priserna. Naprosto nevystihuje puvodni vyznam
  (to sell oneself short). Neprijde-li se na ekvivalent ktery „sedi,“ neni lepsi nechat neprelozitelne vyrazy v puvodnim jazyku dokud se neco neobjevi? Existuje v cestine
  termin pro calls a puts?

  Odpovědět

 • Karel

  30 července, 2007

  české výrazy „pro calls a puts“
  jsou přece volá a pokládá

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  30 července, 2007

  Já myslím, že už to zdomácnělo a každej ví, „vocode“.
  Navíc to dobře vystihuje, většinou, časový horizont „prodeje nakrátko“. 😉

  Odpovědět

 • Tomáš Tyl

  30 července, 2007

  Kéž by každý věděl o co jde. Stalo se mi, že jsem hovořil s „manažerem“ (broker, který začal „vychovávat“ další brokery) jedné nejmenované brokerské společnosti (před půl rokem jim ČNB odebrala licenci). Když jsem se ho zeptal jestli jeho společnost „dělá krátké obchody“ odpověděl, že dělají „ty nejkratší.“ Že se ptám na shortování a ne na rychlost s jakou rozfofrují svěřené peníze pak pochopil až po pár upřesňujících slovech. Ale uznávám, jednalo se (doufám) asi spíše o výjimku.

  Odpovědět

 • obchodnik

  30 července, 2007

  to je klasicky nesvar ceskych borkeru. hrajou si na velke hochy, ale nikdy neudelali jedniny obchod a jen zvedaji telefon. neni u nas moc dobrych obchodniku, ci odborniku. pokud chcete obchodovat ceske akcie, tak v poradku, pokud zahranicni, na ceske brokery rychle zapomente.

  Odpovědět

 • Vaclav

  30 července, 2007

  Mimochodem, nikomu bych „selling short“ nedoporucoval.
  Rizikem je, ze musite spravne odhadnout direkci akcie/sektoru/trhu
  v relativne kratkem casovem prostoru. Jde-li trh proti vam, tak
  „sky is the limit“ – velikost ztraty muze byt teoreticky neomezena.
  Definitivne doporucuji nakup puts. Timto zpusobem nemuzete
  ztratit vic nez premium ktere jste za put(s) zaplatil.

  Odpovědět

 • obchodnik

  31 července, 2007

  a ja to zas doporucuju. je to scela bezne. staci prodavat futures na indexy. je to asi to nejdostupnejsi co muze byt. takze intradenni nebo swingovy short nikomu neublizi. a hlavne uz prestante vsichni blbnout s tema neomezenyma ztratama. co to je za hovadinu? je to jen teorie a jeste jen v pripade nepouziti stop lossu. je to podobne jako s vypisovanim opci

  Odpovědět

 • Vaclav

  31 července, 2007

  Zivim se, vazeny obchodniku, vypisovanim opci, tedy prodejem
  calls a puts pres dvacet let. Ztrata, pri prodeji puts, nemuze byt
  vyssi nez (strike price x number of puts x 100) – premium,
  pomineme-li commission. Tedy v zadnem pripade neomezena
  ztrata. Co se stop-loss orders tyce, nepouzil jsem nikdy, a neminim
  zacit na stara kolena. Z deseti stop-loss orders, kolikrat vam ho trh
  „prejede?“

  Odpovědět

 • obchodnik

  1 srpna, 2007

  kolikrat trh prejede SL? jen kdyz je gap. me to to moc casto nestalo. navic neomezena ztrata je hloupost z toho duvodu, ze je omezena vasim uctem. to ze nepouzivate SL pri opcich, no to je ok, ale nemit nejakou ochrannu pri futures, tak jste na nej ceste vyluxovat ucet. a k tem opcim. nejsem odbornik jako vy, ale to takova short strangle? jinak pokud je investor/obchodnik normlani, tak ma vzdy vyresen moneymanagemetn, takze je zbytecne mluvit o neomezenych ztratach. kdekoli

  Odpovědět

 • ccska

  1 srpna, 2007

  Sice nejsem zadny velky investor,ale spise absolutni zacatecnik a jsem momentalne ve fazy teoria a ziskavani zkusenosti ale vim jedno. A to ze vydelavat se da jak na bicim tak na medvedim trhu pokud clovek vi jak a ma na to vzdelani a zkusenosti. Podle me je absolutne to nejhorsi rvat penize nekam a cekat ze trhu pujdou porad nahoru. To je podle me silenost. Ale kdyz se podivam kolem sebe, pripada mi ze lidi nehcteji investovat prvni svuj cas do studia a hned se radsi pousteji do !zarucenych tutovek“ a pak to tak i vypada. Pokud bude rok medveda blahopreji vsem tem chytrym a pripravenym a tem tutovkarum “ buh s vami“.

  Odpovědět

 • Jaroslav K.

  2 srpna, 2007

  Ano, mate pravdu, vydelat se da na jakemkoliv trhu, ale clovek musi vedet jak na to a mit vzdelani a zkusenosti. Ale to je prave ten problem. Kazda zkusenost je ze zacatku vykoupena obrovskym mnozstvim casu a mnohdy taky penez. Ne kazdny muze denne sledovat deni na trzich a ne kazdy ma k dispozici zbytecnych 500k+, o ktere muze lehce prijit, aby si osahal jak trhy funguji. A navic nikde nemate zaruceno, ze po nejakem case skutecne budete stabilne profitabilni. Na trzich nemuze vydelavat kazdy, to uz z principu neni mozne…
  Na druhou stranu, ciste statisticky, trhy rostou zhruba 70% casu a pokud je muj investicni horizont navic rekneme 30+ let, tak me nejaky „rok medveda“ nemuze vubec rozhazet, zvlast pokud investuji prubezne. Je to sice nuda a zadny mlady milionar ze me nebude, ale je to lepsi nez se denne stresovat co zrovna delaji trhy.

  Lide se uchyluji k tutovkam, protoze chteji zbohatnout rychle a pokud mozno bez prace. S inteligenci a vzdelanim to nema moc spolecneho. Viz napr. kolik i velmi vzdelanych lidi naletelo na ruzne podvodne emaily, letadlove hry atd…

  Kazdopadne Vam preji hodne uspechu pri investovani, at uz se vydate jakoukoliv cestou.

  Odpovědět

 • sexbomba

  24 února, 2009

  běžte [nemístný vulgarismus odstraněn redakcí],,,,,,,,,,,,,

  Odpovědět