CZK/€ 24.360 -0,04%

CZK/$ 22.587 +0,28%

CZK/£ 28.457 +0,05%

CZK/CHF 25.830 +0,20%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2023

0 komentářů

Manželství bez předmanželské smlouvy je sázka o polovinu majetku

 

Společné jmění manželů vzniká automaticky ze zákona uzavřením manželství. Při jeho vypořádání soudem – například v případě rozvodu –v zásadě platí, že manželé mají na společném jmění stejný podíl, nedohodnou-li se jinak. Proto je důležité v rámci právní ochrany majetku uzavřít předmanželskou smlouvu. Nejlépe před svatbou, ale lze tak učinit i později.

Loading 

V České republice to tak dělá necelá pětina snoubenců, podíl přitom překvapivě meziročně poklesl. Jak ale upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, výhoda takové smlouvy se nemusí ukázat jen u rozvodu – pomůže například i v případě, kdy jeden z manželů podniká. Druhý z manželů a společná rodina totiž neponesou rizika z dopadů podnikání.

Takzvané předmanželské smlouvy jsou často vnímány jako projev nedůvěry mezi partnery. Přitom jsou jedním z vhodných nástrojů uspořádání majetkových vztahů, který může pomoci ochránit majetek obou stran.

„S nadsázkou říkám, že manželství bez předmanželské smlouvy je sázka o polovinu majetku,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.  „Předmanželskou smlouvu je dobré uzavřít především tam, kde jeden ze snoubenců vlastní významný majetek, má výrazně vyšší příjmy, nebo naopak závazky. Možná ještě lepším důvodem může být případ, kdy jeden ze snoubenců má blíže k rizikům, např. když podniká, protože tato rizika by mohla negativně dopadnout na druhého manžela, a tak i celou rodinu.“

Součástí společného jmění manželů není to, co jeden z manželů nabyl před uzavřením manželství. „Je ale třeba zdůraznit, že například příjmy z užívání takového majetku již do společného jmění manželů spadají. Pokud tedy například jeden z manželů koupil ještě před svatbou byt a ten pronajímá, tak nájemné je již součástí společného jmění,“ vysvětluje Pavel Strnad.

Na uzavření smlouvy by se snoubenci měli dohodnout ještě před svatbou, vznik společného jmění manželů tak totiž vyloučí. Zúžit či oddělit společné jmění je však možné i za trvání manželství. Smlouva musí mít formu veřejné listiny – notářského zápisu. Předmanželské smlouvy přitom mohou založit několik režimů:

REKLAMA

  • režim oddělených jmění – vůbec nedojde ke vzniku společného jmění manželů, oběma manželům zůstanou zachována výlučná vlastnictví,
  • zúžení společného jmění – určitá věc, která by se po uzavření sňatku stala součástí společného jmění, se jeho součástí nestane,
  • rozšíření společného jmění – naopak věc, která by se zpravidla po uzavření manželství součástí společného jmění nestala, jeho součástí bude.

Správné vyřešení problematiky související s úpravou společného jmění manželů ale není jednoduché a mnoho párů tak neřeší právní ochranu majetku správně.

„Velmi často se stává, že zájemci čekají vyšší ochranu přímo ze zákona. Tento problém se obvykle ukáže v případech, kdy se jeden z manželů dostane do dluhů a exekucí a je ohrožen i majetek ve výlučném vlastnictví druhého manžela. K právní ochraně majetku je třeba přistupovat zodpovědně a řešit ji komplexně,“ dodává Pavel Strnad.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nástrahy světa korporátních dluhopisů. Vyhněte se podvodu, než bude pozdě

Investice do korporátních dluhopisů jsou tradiční cestou, jak dosáhnout stabilních výnosů, avšak v dnešním ekonomickém prostředí se stává stále důležitějším faktorem rozpoznat rizika spojená s tímto typem investice. Nedávný rozmach firemních dluhopisů v České republice přinesl na trh novou úroveň složitostí a výzev. Nový nástroj, srovnávač firemních […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2023

Období výhodného spoření se chýlí ke konci

Monetární politika, kterou nejen Česká národní banka (ČNB) momentálně aplikuje přes vysoké úrokové sazby, je přímou odpovědí na inflační tlaky posledních téměř 24 měsíců. Tento omezující přístup má v ideálním případě donutit banky a další velké hráče na finančních trzích změnit svůj typický styl a využívat výhodnějších sazeb k […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *