CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Text: Petr Zámečník

20. 12. 2013

6 komentářů

Máme se dobře

 


 

Často slýchám stesky, jak se máme špatně. Vláčíme se v recesi, nezaměstnanost roste, ceny se zvyšují a platy jsou nízké. Ve skutečnosti se ale máme dobře. A nikdy jsme se neměli líp.

Pro někoho je život jako houpačka, jednou je nahoře a podruhé dole, pro někoho připomíná spíše horskou dráhu zatěžující útroby při každém propadu a v každé prudší zatáčce. Ten, kdo si právě testuje, jak hluboké má jeho život dno a co vše špatného se mu může ještě přihodit, si štěstím nejspíš nepíská. Lidé v těžkých životních situacích potřebují podporu – a nejen o Vánocích. To ale nemění nic na skutečnosti, že se máme nejlépe v historii.

Důvodů, proč se máme dobře, je celá řada. Z ekonomických ukazatelů se nejvíce používá hrubý domácí produkt. Ten je v reálném vyjádření nyní o polovinu vyšší než v roce 1990. Z 229 zemí sledovaných CIA má Česká republika 55. nejvyšší HDP na hlavu a dosahuje více než dvojnásobku světového HDP na hlavu.

Máme výborné zdravotnictví – a to navzdory jeho ne zcela efektivnímu financování. Jedním z dokladů je očekávaná délka dožití při narození, která v letošním roce dosahuje 77,5 roku, čímž se řadíme na 64. příčku ve světě. O 9,5 roku více, než kolik činí světový průměr. Naopak jsme na 121. místě ze 166 sledovaných zemí v podílu nakažených virem HIV (s podílem 0,1 %, to je osmkrát méně než světový průměr).

I v indexu ekonomických svobod na tom jsme velmi dobře. Podle časopisu Heritage se aktuálně nacházíme na 29. pozici ze 177 a překonáváme (byť nepatrně) např. i Norsko či Jižní Koreu. Největší limity máme ve vládních výdajích a v korupci.

REKLAMA

Mohl bych pokračovat v předkládání dalších důvodů, proč se máme dobře. Není to ale třeba. Stačí se rozhlédnout po nákupních centrech, která i v době „krize“ praskala ve švech a nikoli pod tíhou sněhu na ploché střeše. Ekonomicky se v celku rozhodně špatně nemám, naopak, máme se dobře, jak ukazují i plné nákupní vozíky nadměrných velikostí. Chybí nám jediné: Přiznat si to.

Přiznejme si, že se máme dobře, a odhlédněme na aspoň na chvíli od každodenních starostí a strastí. Začněme se více usmívat. Pak vedle toho, že se máme dobře, budeme i šťastnější.

Za celou redakci Investujeme.cz vám přeji šťastně prožité nejen vánoční svátky.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Předvánoční půjčka

Do nového roku s dluhem. Předvánoční půjčka může být riziko

S koncem roku se blíží Vánoce. A s nimi samozřejmě starost o jejich materiální stránku, kterou část české společnosti bude řešit půjčkou. Většina lidí ovšem tvrdí, že předvánoční půjčka není dobrý nápad. Před svátečním zadlužením varují přitom i experti. Podstupované riziko může být totiž často zbytečné.

Text: Karel Pučelík

27. 11. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Octopus

  24 prosince, 2013

  Máme se špatně.

  Odpovědět

 • JanaCrhova

  24 prosince, 2013

  podle žebříčků kvality života, které sestavuje každý rok OSN, od roku 2010 stále klesáme, jsme na 28 místě

  Odpovědět

 • Jiří

  24 prosince, 2013

  Nemáme největší státní dluhy, nicméně se nejrychleji zadlužujeme a stát nedokáže výhodně investovat. Taky máme čím dál více exekucí a všechno je na dluh (domácnosti). Máme plné vozíky, to je krásné, ale to hned neznamená, že se máme dobře. Kdo se má dobře jsou především exekutoři, vymáhací společnosti , věřitelé. Minimální mzda je snad nejhorší v EU. Bez Německa jsme nic. Mohu pokračovat na další 2 A4. Máme co dělat.

  Odpovědět

 • 27 prosince, 2013

  Milý článek. Ať už to každý pochopil po svém, jak chce, myslím, že dnes se řeší jen to špatné a tento článek je samé pozitivum. Fajn :)

  Odpovědět

 • Jan Hausmann

  2 ledna, 2014

  Děkuji za pěkný článek. Přidám jen jeden postřeh navíc. V našich zemích se často k narozeninám a svátkům přejí zdraví a štěstí. Často s dodatkem, že jsou mnohem důležitější než peníze a majetek obecně. Dokonce děti vychováváme s moudrými radami „Hlavně buď slušný člověk, buď pracovitý a láskyplný. Láska a štěstí jsou důležitější než peníze.“ Své všední dny však netrávíme radostí ze svého zdraví. S hrdostí na vlastní práci ani láskyplnými projevy ke svým blízkým. Trávíme je hořkými poznámkami na nedostatek peněz (měřený tak, že nedostatek je vždy, kdy někdo jiný má více než já.) na nedostatek mravů u jiných lidí než jsem já sám a vysvětlováním, proč nemáme čas na své blízké a proč máme důležitější věci na práci.
  Přeji všem do nového roku více lásky, hrdosti a štěstí, které si zajistí vlastní pílí a schopností hledat prostor na zlepšení sebe sama.

  Krásný rok 2014 všem!

  Odpovědět

 • angela

  19 července, 2014

  Tam bylo mnoho pochybností o vyléčení AIDS HIV, byl jsem také pochyboval, ale teď musím věřit, že zázrak jsem dostal také mohou být užitečné pro svět. Jmenuji se Angela e-mail na bylinkář je odincurahiv@gma­il.com Žil jsem s touto smrtelnou chorobou více než rok, můj manžel zjistil, že jsme byli oba HIV pozitivní. Snažíme se všemi prostředky, žít svůj život navzdory této věci v našem těle je pouze tehdy, když jsme narazili na této mocné bylinkář ztvárnil hojení. Zpočátku jsme byli skeptičtí, ale můj manžel trval na tom, dávat to zkusit a požádat o některé z vašich bylin a během několika týdnů po ukončení procesu kvůli tomuto bylinkář, šel na zkoušku, jak jsme také řekl, byli jsme drcené, když štěstí jsem dostal výsledky v klinice.
  Míra viru v těle a upadl během několika týdnů, byli jsme úplně uzdravil.
  Také se zeptal, proč nepřišel do
  svět měl lék, a on říkal, že on dělal v roce 2011, ale byl odmítnut mezinárodní výzkumný tým.Nejdůležitější je, abyste se vyléčit,
  Chcete-li vědět o této výzvy bylinkář na +2349032913215 nebo e-mailem: odincurahiv@ou­tlook.com. Bůh vám žehnej.

  Odpovědět