CZK/€ 23.985 +0,15%

CZK/$ 22.380 -0,74%

CZK/£ 27.394 +0,07%

CZK/CHF 24.158 -0,59%

Luxusní podmínky odchodu do penze

 


 

Letos je tomu 90 let, co v tehdejším Československu vstoupil v platnost zákon o důchodovém zabezpečení s povinným pojištěním zaměstnanců. Pojďme se společně alespoň krátce podívat na data, která velmi zajímavě vypovídají o tom, jak byl tehdejší penzijní systém nastavený.

Pokud byste byl v roce 1927 muž (a nebyl jste živnostník nebo zemědělec, na které se tehdy důchodové pojištění nevztahovalo), čekal vás nárok na odchod do penze v 65 letech. Pravděpodobnost, že se tohoto věku dožijete, však byla jen necelých 46 %. Pokud byste měl v této „hře 50 na 50“ štěstí a důchodu se dožil, pak byste v něm v průměru strávil přibližně 11 let.

A jaké máme podmínky dnes? Muži mají v současnosti téměř 83% (ženy přibližně 93%) šanci, že se dožijí zákonného věku odchodu do penze, ve které mají naději v průměru strávit přibližně 16 let. Ženy se dokonce mohou těšit na více než 20 let života na zaslouženém odpočinku. Pokud vás zajímá podrobnější pohled na vývoj výše zmíněných proměnných a jejich výhledy, přikládám grafy, které MPSV prezentovalo v roce 2011.

Ještě bych připomněl skutečnost, že zatímco na konci třetí dekády minulého století bylo v bývalém Československu vypláceno na 170 tisíc starobních důchodů, dnes v ČR evidujeme téměř 2,5 milionu osob pobírajících starobní penzi.

Myslím, že všechna uvedená data jsou dobrou ilustrací hlavních demografických změn probíhajících v uplynulých desetiletích a lze díky nim snáze pochopit nynější i budoucí ekonomickou náročnost financování státních důchodů. 
Vývoj demografických charakteristik a důchodového věku – muži

REKLAMA

Vývoj demografických charakteristik a důchodového věku – muži

Vývoj demografických charakteristik a důchodového věku – ženy

Vývoj demografických charakteristik a důchodového věku – ženy
Autor je prezident Asociace penzijních společností ČR a generální ředitel a předseda představenstva Penzijní společnosti České pojišťovny.

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jiří

  26 listopadu, 2014

  Máte pravdu, a proto by se stát konečně měl zajímat, jak lépe investovat peníze daňových poplatníků, jak motivovat mladé rodiny plodit děti, jak ulehčit mladým rodinám vychovávat své ratolesti, jak jim v budoucnu zajistit práci. Článek ovšem jak jinak měl vytvořit zájem o penzijní investování, které bude stejně nefungovat jako starobní důchody. Neexistuje žádný investiční produkt, který by nám dostatečně důchod obstaral. Proč? Protože je stejně závislý na ekonomice jako starobní důchody, pouze se peníze přelívají z jednoho místa do druhého. Všechno je to jenom iluze.

  Odpovědět

 • Radek

  26 listopadu, 2014

  V jednom máte pravdu: průběžný systém i fondový jsou závislé na demografii. A v jednom se mýlíte: Zatímco průběžný systém je závislý na domácí demografii, fondový systém je závislý na světové demografii. Přemýšlejte o tom.

  Odpovědět

 • Jiří

  27 listopadu, 2014

  Problem je v tom, že většina investoru by investovala do českých dluhopisů. přemýšlejte o tom.

  Odpovědět

 • Jiří

  27 listopadu, 2014

  Má to ovšem daleko více háčku o kterých raději nepíšou.

  Odpovědět

 • Radek

  27 listopadu, 2014

  Hold, komu není rady…

  Odpovědět

 • Jiří

  27 listopadu, 2014

  ???

  Odpovědět

 • Martin

  27 listopadu, 2014

  Myslím, že stačí se na to podívat jednoduchou optikou. Můj ročník 1987 získá podle aktuálně platných pravidel nárok na starobní důchod takřka v 69 letech. Nevím, kdo si myslí, že bude na svoji práci stačit skoro v 70. Já každopádně o státní důchod cca 5.000 v dnešních cenách nestojím, a zabezpečím se raději sám. Do důchodu odejdu okolo 55 let.

  Odpovědět