CZK/€ 24.430 -0,27%

CZK/$ 23.229 -0,67%

CZK/£ 28.226 -0,04%

CZK/CHF 25.372 +0,06%

Text: Daniel Kuchta

30. 08. 2009

40 komentářů

Lidé věří více gamblingu než investování

 


 

Možná i proto jsou dvě třetiny lidí u nás stále přesvědčeny, že bohatství se dá získat výhrou v loterii, nebo sázení na kurzové sázky (což vyplývá z posledního průzkumu agentury GfK na téma „Vnímání bohatství v České republice“). Pro mnohé je to zkrátka rychlý a jednoduchý způsob, jak si vydělat velkou sumu peněz, přičemž při investování je rizikem nesprávná strategie, chyba portfoliomanagera, nebo neschopní makléři v brokerské společnosti. Tvrdit, že gambling a investování je totéž, je však holý nesmysl.

Zejména v pravděpodobnosti výhry, nebo zisku je na tom investování mnohem lépe. Žádná karetní, nebo jiná sázková hra nemůže fungovat, pokud by nebyly výhody na straně poskytovatele služeb, například kasinu. U investiční společnosti něco jako zvýhodňování správce neexistuje. Pokud by investoři nebo dokonce regulátor zjistili, že investiční společnost nebo broker nejedná v zájmu investorů, je velmi pravděpodobné, že její dny jsou sečteny.

Trochu větší pravděpodobnost mají sázkaři při sportovních sázkách. I zde se však pravděpodobnost snižuje například s tím, kolik tipů v kombinaci sázka obsahuje. Různých systémů, které měly přinést svým autorům dříve, nebo později „zaručenou“ výhru, bylo vymyšleno bezpočet. Některé se dokonce snaží vycházet z jakž takž logického předpokladu (jako například to, že v hokeji, nebo ve fotbale bude vybraný tým určitě remizovat – dřív, nebo později apod.). Vždy je to však nakonec o tom, že sázky je neustále potřeba zvyšovat a tím hrozí brzké zruinování.

U investování není potřeba s výší pravidelné investice nijak manipulovat a investor si je většinou velmi dobře vědom, kolik je schopen pravidelně investovat. A navíc, vynechání jedné splátky při investování neznamená, že vynecháme právě ten správný okamžik výhry.

Velmi oblíbené jsou výherní automaty, které jsou v dnešní době řízeny počítačem, a tudíž není možné pravděpodobnost výhry určit. Ve většině případů jsou automaty nastaveny tak, že výhoda na straně herny je do 10 %. To znamená, že z každých vhozených 100 Kč by se vám mělo vrátit 90 Kč. Tak ale nad pravděpodobností výhry žádný hráč neuvažuje. Přitažlivá je právě možnost, že zmíněných 90 Kč se hráči vrátí mnohem dříve, než vhodí zmíněných 100 Kč. V každém případě i zde platí, že herna je ve výhodě, kterou si dokonce ona sama stanoví a hráč se musí spoléhat jen na štěstí.

REKLAMA

Pokud by některá investiční společnost nabízela produkt, který při investovaných 100 korunách vrátí investorovi 90 korun, asi by se s velkým úspěchem nesetkala (i když je pravda, že ještě před půl rokem by takovou investici rádi přijali mnozí investoři).

U nás je velmi populární Sportka. Mnoha lidem vůbec nevadí, že několik let bez problémů investují ve Sportce dvakrát do týdne například 50 korun na tiket, což je v konečném součtu minimálně 400 korun měsíčně. Investovat 400 Kč měsíčně by je však nikdy nenapadlo. Investování je pro ně zkrátka jen byznys, prostřednictvím kterého investiční společnosti a jim podobní okrádají poctivé občany o úspory. Pravděpodobnost hlavní výhry ve sportce je 1: 13 983 816 (0,000 007 15 %), tedy blížící s k nule, většinou jsou tedy vsazené peníze ztraceny.

Lidé stále počítají s tím, že ztratit malou částku není velký problém a prakticky to nikoho negativně neovlivní, ale vyhrát miliony je skvělé a změní to celý život (jen si nejsem jistý, či v tom pozitivním smyslu). Můžete se mnou polemizovat, ale myslím si, že i přes současnou krizi a propady na trzích v minulém roce existuje nohem více lidí, kteří si vydělali investováním, než při sázení.

Při investování 5 000 Kč ročně je naopak poměrně velká pravděpodobnost, že v průběhu několika let se váš účet zvětší. U sportky a podobných tipovacích soutěží se šance na výhru prakticky vůbec nezvyšuje a ztráta se tak jen prohlubuje (na straně Sazky je také ta výhoda, že na výhry se rozděluje pouze polovina peněz od tipujících).

REKLAMA

Kromě toho je třeba brát v úvahu fakt, že správci kasin a sázkových kanceláří vidí neradi někoho pravidelně vydělávat v jejich podniku. Jakmile se stane, že si někdo z kasina odnese opakovaně větší obnos peněz, má problém a velmi lehce se dostane na blacklist podezřelých osob. Buď budou zaměstnanci kasina pobyt takovému klientovi nějakým způsobem znepříjemňovat, nebo mu bude z jakéhokoli důvodu zakázán vstup. Nevěřím, že by nějaká investiční společnost penalizovala nebo omezovala klienty, kteří díky své šikovnosti investují právě do těch produktů společnosti, které nejvíce vydělávají.  

Bohužel, i přesto, že pravděpodobnost výhry (nebo spíše neprodělání) na jakékoli hře a sázce je vždy velmi malá, (a dodejme, že mnohem menší, než u klasické investice), má hráčský byznys v poslední době rostoucí tendenci. Snad největším problémem, který tento růst způsobuje, je v poslední době velmi diskutovaná otázka závislosti. Závislý člověk pak velmi lehce prosází prakticky celý svůj majetek.

Na druhé straně je nutné přiznat že jsou známé i případy, kdy o všechen svůj majetek přišli také investoři, kteří se snažili rychle vydělat na rizikových obchodech bez toho, aby mysleli na zajištění. V tomto případě je to však spíše nedodržení, nebo pouhá absence investiční strategie a plánu, které má na svědomí psychika a nedisciplinovanost investora.

Jedním z alternativních řešení, jak na gamblingu vydělat, může nakonec být právě investice. Mnoho společností, které se zabývají provozem kasin a heren, emitují své akcie na burze. Herní průmysl je navíc jedním z odvětví, kterým se daří jak v období růstu, tak i v obdobích recese a hospodářských krizí. Neznamená to však, že akciím všech společností se musí bezpodmínečně dařit a také zde platí, že je nutné být při výběru opatrný.

Rizikovým faktorem, který může znamenat určité riziko, jsou zpřísňující se omezení týkajících se sázení a her, které v některých zemích mohou omezit příjmy z této činnosti. Pro dynamické investory však mohou být investice v tomto sektoru velmi zajímavé.

Loading

Vstoupit do diskuze 40 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  31 srpna, 2009

  Jednou z mych investicnich zasad je, ze spolecnost, jejiz akcie kupuji, musi delat uzitecny byznys, neco skutecne prospesneho pro lidi. To zabavni prumysl obecne ve vetsine pripadu nedela. Do kasina bych nedal ani korunu, i kdyby to byla sebeslibnejsi investice.
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  31 srpna, 2009

  To máš dost svázaný ruce Honzo.Ale shortovat je můžeš ne?:-)

  Odpovědět

 • Gekko

  31 srpna, 2009

  Právě že shortovat je IZ nesmí. Pozor na to. To je již za hranicí tolerance regulátora. Short je totiž podmíněn existencí úvěrového/margin vztahu mezi obchodníkem a zákazníkem.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  1 září, 2009

  Tak já měl na mysli spíše Honzovo vlastní obchody.

  Odpovědět

 • Anonym

  31 srpna, 2009

  Samotne shortovani odporuje jine me investicni zasade, jeste nadrazenejsi, ze kapital ma slouzit, vytvaret hodnoty. Shortovanim nedelas nic uzitecneho, jde jen o hru s cisly, podobne jako v tom kasinu, nebo treba kdyz nekdo sazi na sportovni zapasy… na vsem jde vydelat (ackoliv vetsina ucastniku hry bude vzdy prodelavat), ale nic uzitecneho tim lidem neprinasis.
  Jak cas plyne, uz me omrzelo jen vydelavat (za kazdou cenu), cim dal vic je pro me dulezite produkovat skutecne hodnoty.
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Aleš

  1 září, 2009

  Proti gustu žádný dišputát, ale s tvrzením, že shortování „nevytváří žádné hodnoty“ bych byl opatrný. Spekulace pomáhají najít „férovou cenu“ cenných papírů. A pokud se netrefíte, tak na vás aspoň vydělají ostatní investoři, to je taky hodnota;)

  Odpovědět

 • Petr

  1 září, 2009

  Promiňte,ale obchodování s akciemi na sekundárním také nevytváříte žádnou hodnotu, jenom se snažíte přechytračit jiné.
  Pokud byte chtěl skutečně produkovat hodnoty, musel byste poskytovat kapitál začínajícím firmám, zúčastnit se IPO nebo případně navyšování základního kapitálu či kupovat nově emitované obligace.

  Odpovědět

 • Anonym

  1 září, 2009

  Ano, obchodovanim s akciemi zadne hodnoty nevytvarite. Nakupem akcii se ale stavate vlastnikem (i kdyz treba jen miniaturni casti) spolecnosti, ktera nejake hodnoty vytvaret muze. A tak se i drobny investor muze podilet na spouste zajimavych projektu.
  Mimochodem i nakupem akcii ci dluhopisu na burze se da rict, ze poskytujte spolecnosti kapital. Co by se delo, kdyby nebyl zadny kupec (jen prodejci)?
  Poskytovat kapital zacinajicim firmam je samozrejme daleko uslechtilejsi a dulezitejsi. I to chci v budoucnu delat, ale to je vize minimalne deseti a vice let.
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  2 září, 2009

  Pozor!Ten kdo shortuje přece dělá úplně ty samé transakce jako ten,kdo longuje!Akorát v opačném pořadí.Kapitál poskytnu tak či onak vždycky.Pokud mám úspory a nemám je ve slamníku,tak je vždycky někdo bude mít v pasivech v rozvaze.
  Navíc rozpozpoznat dneska,kdo dělá sociálně záslužné věci a kdo ne,je nadlidský úkon.
  Poskytovat kapitál malým začínajícím firmám je zajímavé,ale z pohledu toho,že vykazují větší dynamiku růstu.Že by na tom bylo něco více záslužného,to si fakt pochubuji.Možná je to někdy i naopak,protože velké firmy jsou často pod daleko přísnějším drobnohledem a nemůžou si dovolit nějaké levárny,které v malých firmách projdou.

  Odpovědět

 • Anonym

  2 září, 2009

  Tak si zkus postupne rozepsat vsechny faze, co se deje s Tvym kapitalem, kdyz shortujes. Tvuj kapital se v pasivech spolecnosti neobjevi, resp. jen na par desetin sekundy. ;-))
  Short je spekulace, nekdo bere i long za spekulace, ja beru long za investici do podnikani (akorat takoveho, ktere sam neridim).
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Aleš

  31 srpna, 2009

  A co tabákové společnosti a výrobci alkoholu?:)

  Odpovědět

 • Anonym

  31 srpna, 2009

  To je podobne, i kdyz u alkoholu treba tolik nepausalizuji.

  Odpovědět

 • gambler

  31 srpna, 2009

  Akorát závidíte, neumíte to hrát. Casino je o stejným riziku jako ivnestice. Rozdíl je v tom, že na casino musíte mít trochu větší balíček droždí, než to co stačí dát na trh. Ono s milionem budete v kasinu akorat za socku a mockrat se tam neotočíte. S vyšším kapitálem zde můžete vydělat balík, za který si můžete koupit potom cely kasino.

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  31 srpna, 2009

  Proč jít do kasina? Není lepší si akcie kasina koupit? Aspoň tak jsem pochopil poznámku p. Traxlera já – že akcie kasina by si nekoupil…

  Odpovědět

 • gambler

  31 srpna, 2009

  pan Traxler píše, že by do kasina nedal ani korunu, což se jeví tak, že na to prostě nemá. Moc dobře ví, že kasina vydělávají a točí peníze lépe nežli nějaká burza. Ale musí se na to mít.

  Odpovědět

 • balu

  31 srpna, 2009

  Nějaký fakta by nebyly, takhle jen plácáte do vody

  Odpovědět

 • Anonym

  31 srpna, 2009

  Psal jsem o investici do kasina (tedy jako vlastnik), viz cela veta: \“Do kasina bych nedal ani korunu, i kdyby to byla sebeslibnejsi investice.\“
  Nicmene muj postoj k panske zabave jmenem \“kasino\“ je naprosto stejny, podobne jako k jinemu hazardu, kde jde jen o hru cisel. Hledam-li zabavu, vzruseni, adrenalin… mam trochu jiny vkus nez karty, ruletu ci automaty.
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Jakub

  1 září, 2009

  To je docela prevratna myslenka, ze clovek ktery jde do kasina s 10 miliony ma mnohem vetsi sance na vyhru nez nejaka socka s milionem! Jsem doposud zil v domneni, ze pravdepodobnost je neuprosna a chova se ke vsem stejne, tj. ze pokud je nastavena vyssi pravdepodobnost vyhry pro kasino, coz je vsude, tak kasino vzdy casem vyhraje. Nicmene vy teda tvrdite, ze od urcite castky uz je ve vyhode hrac! Kolik prosim vas cini ta castka? A jak to delate kdyz tocite tak velke prachy v kasinu a zrovna se vam nedari je prohrat, aby vas nedali na blacklist ci neposlali rovnou do vecnych lovist? 🙂

  Odpovědět

 • cml11

  2 září, 2009

  Není to nijak převratná myšlenka, ale docela jednoduchý matematický kalkul. Jenže proti tomu se samozřejmě kasina brání nastavením limitů sázek. Takže ano, je pravda že s deseti miliony má větší pravděpodobnost výhry než s jedním. Ale jednak to není o tolik a pak kasino to ví a takovou progresi jednoduše neumožní.

  Odpovědět

 • Jakub

  2 září, 2009

  A v cem ta vyhoda spociva konkretne? Limit nastavi Casino z toho duvodu, ze jejich schopnost vyplacet pripadne vyhry je prece jen omezena. Nemuze tedy povolit sazky ktere by nebylo schopno vyplatit, to by se asi nelibilo ani pripadnym vyhercum 🙂

  Odpovědět

 • Anonym

  3 září, 2009

  To je jednoduche, zkusme treba ruletu. Zakladni sazka 1000 Kc. Pokud prohrajete, vzdy zdvojnasobite vklad. Pokud vyhrajete, zacnete zase od tisicovky. Mate-li velky kapital, abyste ustal treba i deset proher v rade, tak s takovouto strategii nemuzete celkove prohrat. Vzdy budete navysovat vklad az do doby, nez vyhrajete, cimz mate zisk 1000 Kc. A takhle porad dokola.
  Napr. vsadite 1000 a prohrajete, vsadite 2000 a opet prohrajete, vsadite 4000 zase prohrajete, vsadite 8000 a konecne vyhrajete (zisk 1000). Dale zacinate zase od 1000. 😉
  Ma to drobny hacek, kasino Vas nenecha takovou strategii v praxi pouzit.
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management
  P.S. Nejak se ta strategie i jmenuje, ale netusim jak.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  3 září, 2009

  Ruleta funguje na principu,který je založen na tom,že pravděpodobnost je posunutá díky 0.V praxi by tě tahle strategie za chvilku odrovnala.Dostáváš vždycky násobek jako výhru,který nekoresponduje s pravděpodobností.Nemluvím o tom,že by ti peníze došli velmi rychle,ikdybys začal minimální sázkou.Je i jedno na co bys sázel.Ruleta je celkem fajn zábava,ale při dostatečně velkém množství sázek a počátečním banku vyhrává díky statistice kasino.Takový blackjack nebo poker jsou více o lidech.Jenomže tam ten,kdo to neumí,odejde hodně rychle s holým zadkem.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  3 září, 2009

  Tak zkus v praxi postupovat presne podle popisu a uvidis, ze nejde prohrat (jen musis mit hodne velky kapital).
  Ty pises o pravdepodobnosti. Kdybys sazel porad stejnou castku nekonecne dlouho, tak vzdycky nakonec prohrajes. Ale kdyz budes vysi castky menit podle navodu vyse, vzdycky nakonec vyhrajes.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  3 září, 2009

  V praxi radši fakt ne
  Počáteční vklad milion v žetonech,hraješ ruletu na barvu
  Dlouhodobě nereálný pravděpodobnostní model střídání prohry a výhry.Časem budou převládat prohry,protože 0 nemá barvu,na kterou můžeš vsadit.
  V/P Sázka Výhra Stav účtu
  V 500 Kč 1 000 Kč 1 001 000 Kč
  P 500 Kč – Kč 1 000 500 Kč
  V 1 000 Kč 2 000 Kč 1 001 500 Kč
  P 1 000 Kč – Kč 1 000 500 Kč
  V 2 000 Kč 4 000 Kč 1 002 500 Kč
  P 2 000 Kč – Kč 1 000 500 Kč
  V 4 000 Kč 8 000 Kč 1 004 500 Kč
  P 4 000 Kč – Kč 1 000 500 Kč
  V 8 000 Kč 16 000 Kč 1 008 500 Kč
  P 8 000 Kč – Kč 1 000 500 Kč
  V 16 000 Kč 32 000 Kč 1 016 500 Kč
  P 16 000 Kč – Kč 1 000 500 Kč
  V 32 000 Kč 64 000 Kč 1 032 500 Kč
  P 32 000 Kč – Kč 1 000 500 Kč
  V 64 000 Kč 128 000 Kč 1 064 500 Kč
  P 64 000 Kč – Kč 1 000 500 Kč
  V 128 000 Kč 256 000 Kč 1 128 500 Kč
  P 128 000 Kč – Kč 1 000 500 Kč
  V 256 000 Kč 512 000 Kč 1 256 500 Kč
  P 256 000 Kč – Kč 1 000 500 Kč
  Náhodný model
  V/P Sázka Výhra Stav účtu
  V 500 Kč 1 000 Kč 1 001 000 Kč
  P 500 Kč – Kč 1 000 500 Kč
  P 1 000 Kč – Kč 999 500 Kč
  P 2 000 Kč – Kč 997 500 Kč
  V 4 000 Kč 8 000 Kč 1 001 500 Kč
  V 4 000 Kč 8 000 Kč 1 005 500 Kč
  V 4 000 Kč 8 000 Kč 1 009 500 Kč
  P 4 000 Kč – Kč 1 005 500 Kč
  P 8 000 Kč – Kč 997 500 Kč
  P 16 000 Kč – Kč 981 500 Kč
  V 32 000 Kč 64 000 Kč 1 013 500 Kč
  P 32 000 Kč – Kč 981 500 Kč
  V 64 000 Kč 128 000 Kč 1 045 500 Kč
  V 64 000 Kč 128 000 Kč 1 109 500 Kč
  P 64 000 Kč – Kč 1 045 500 Kč
  P 128 000 Kč – Kč 917 500 Kč
  P 256 000 Kč – Kč 661 500 Kč
  P 512 000 Kč – Kč 149 500 Kč
  V 1 024 000 Kč 2 048 000 Kč 1 173 500 Kč
  P 1 024 000 Kč – Kč 149 500 Kč

  Odpovědět

 • Anonym

  3 září, 2009

  Uf, asi jsem to vyjadril nejasne. Kdyz se netrefis, tak pro pristi kolo navysis sazku na dvojnasobek. Jakmile se ale trefis, tak v pristim kole sazis zase jen zakladni sazku.
  Takze napr:
  1. kolo – sazka 1000 – prohra
  2. kolo – sazka 2000 – prohra
  3. kolo – sazka 4000 – prohra
  4. kolo – sazka 8000 – vyhra (zisk 1000)
  5. kolo – sazka 1000 – vyhra (zisk 1000)
  6. kolo – sazka 1000 – prohra
  7. kolo – sazka 2000 – vyhra (zisk 1000)
  8. kolo – sazka 1000 – prohra
  9. kolo – sazka 2000 – prohra
  10. kolo – sazka 4000 – prohra
  11. kolo – sazka 8000 – prohra
  12. kolo – sazka 16000 – prohra
  13. kolo – sazka 32000 – vyhra (zisk 1000)
  14. kolo – sazka 1000…
  (… v tomto pripade celkem zisk 4000)
  Uz rozumis principu? Vzdy „trhnes“ tisicovku a muzes to takhle delat do nekonecna. Vlastne nemuzes, protoze by te po chvilce z kasina vyvedly gorily s cernyma brejlema. ;-))
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

 • Ondřej Záruba

  4 září, 2009

  Takhle by to fungovat mohlo.Přemýšlím,jak velký kapitál by to ustál,ale na barvě by nemusel být tak velký.Když budu mít milion a 2x týdně chodit do kasina a udělám tam řekněme opatrně 10000 a pak vyberu.Tak jsem za rok udělal 20000×50(Vanoce a Velikonoce vynechám) = 1000000.To jde. 100% p.a. celkem snadno.

 • Anonym

  4 září, 2009

  Pak mi posli mych obvyklych 20% ze zisku za doporuceni. 😉
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

 • Ondřej Záruba

  5 září, 2009

  To víš,že jo.Ani nemáme smlouvu.Nic nedostaneš.Tvoje chyba,žes to tady vyslepičil.

 • Radek

  3 září, 2009

  Přesně tak. A při užití tohoto návodu nevadí, jestli je pravděpodobnost 37:36 ve prospěch kasina (viz ruleta s jednou nulou), nebo jestli je 90:10 ve prospěch kasina – druhá možnost vyžaduje pouze (mnohem) víc kapitálu 😉

  Odpovědět

 • Gekko

  3 září, 2009

  Tato strategie se jmenuje „martingal strategy“. Pravdu však nemáte v tom, že ji kasino nepovoluje. Ba naopak. Ovšem jsou zde dvě proti. Zaprvé existuje zelená mrcha „nula“ kdy prohrajete cokoliv. Tedy například 8x zdvojnásobený vklad (a to Vás zabije). Zadruhé existuje vždy minimální a maximální limit, který je tak kouzelně sladěn, že Vám neumožní znásobit původní minimálně stanovenou sázku více než cca 6 až 9 krát. Hold nejsou žádné zkratky hoši…
  Doporučuji vyzkoušet v praxi Honzo. Vedle hotelu Grand či dole v kasinu Boby centra jsem strávil roky tréninku 🙂

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  4 září, 2009

  Diky za doplneni. Ja jsem v kasinu nikdy nebyl a ani tam nezamyslim marnit cas.

  Odpovědět

 • Gekko

  4 září, 2009

  je vidět, že jste nečetl Drasnara: „nejlepší obchodní strategie pro akciové trhy se nezrodily na Wall Street, jak si myslí většina veřejnosti, ale právě v Las Vegas…

  Odpovědět

 • Anonym

  4 září, 2009

  Asi to bude tim, ze se o obchodni strategie moc nezajimam. Jak uz jsem psal nekolikrat vyse, nemam rad vydelavani penez hrami s cisly. Je jedno, zda se jedna o ruletu, nebo obchodovani na forexu, nebo tipovani vysledku fotbalu… ve vsech pripadech jde jen o hru s cisly, kde nevytvarite zadne hodnoty… a to jde proti mym zasadam.
  Jako forma zabavy jeste budiz, ale ne jako zdroj prijmu. Osobne vsak davam prednost jinym formam zabavy. 😉
  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

 • Ondřej Záruba

  1 září, 2009

  Nevidím žádný rozdíl mezi spekulací na LONG a na SHORT.Je to cenotvorný nástroj trhu.Pokud bychom chtěli trvat na tom,že SHORT je špatně,tak musíme zatrhnout všechny spekulace a povolit jen „Investice“.Otázka jak to definovat nemá jednoduchou odpověď.Nabízí se vyselektovat jen například akciové investice,kde investor(spekulant) nabyde jen významné podíly ve společnosti (zpravidla se tak označuje podíl 20%).To by se asi většině lidem nelíbilo,když by zjistili,že akcie 99,9% veřejně obchodovatelných firem si nemohou koupit,protože potřebují o několik nul na účtu víc.

  Odpovědět

 • Radek

  1 září, 2009

  Pokud bych měl definovat investici vs. spekulace, nepoužil bych vámi navrhovaný objem kapitálu, ale spíše časový horizont. I v tomto případě je to ale hodně vágní rozdělení – a hlavně nesmyslné.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  1 září, 2009

  Já použil zrovna metodiku,která se používá třeba v platební bilanci nebo učetnictví.Podstatné je,že zakázat spekulace je holý nesmysl.

  Odpovědět

 • Radek

  1 září, 2009

  S tím naprosto souhlasím. Zákaz nikam nevede.

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  1 září, 2009

  Přesně tak, nechápu, proč některým, lidem tak vadí short pozice.
  Porovnání long a short mám zde:
  http://www.pro-investory.cz/home/?tx_wecdiscussion%5Bsingle%5D=45

  Odpovědět

 • Anonym

  1 září, 2009

  Nevim, jestli timto reagujes na me, nebo na Gekka. Ja jen rikam, ze osobne shortovani bezne nepouzivam, protoze se neslucuje s mymi zasadami.
  Tim nerikam, ze „short“ je spatne. At si kazdy spekuluje, jak chce.

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  1 září, 2009

  No vždyť jo.Každý ať si používá,co chce.

  Odpovědět