Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Který akciový index letos nejvíce vydělává?

Akciové indexy letos překonávají svá maxima a mnozí investoři čekají na moment, který bude spouštěčem pro medvědí trh. Zatím se ale akciím daří výtečně A který akciový index ve světě letos nejvíce vydělal? Určitě to není žádný index z rozvinuté země, není to však ani index žádné z rozvíjejících se zemí a dokonce ani index ze země patřící do skupiny frontier markets.

Akciové indexy míří v průběhu tohoto roku do nebes a mnozí investoři stále doufají, že tento trend se tak rychle nezastaví. Stále větší skupina odborníků však varuje, že není daleko doba, kdy dojde k obratu trendu a akcie se opět jednou stanou nenáviděným aktivem, kterého se každý v panice bude co nejrychleji zbavovat. Zůstává si pouze počkat na spouštěč, který tento obrat odstartuje.

Pro tuto chvíli se ale indexy vyhřívají, i přes dočasnou korekci, na výsluní a investoři již počítají, o kolik který ukazatel v tomto roce posílil. V Evropě se od začátku roku v některých případech dostaneme přes deset procent, v ročním zhodnocení se pak blížíme k patnácti až dvaceti procentům. V Asii jednoznačně vede z rozvinutých trhů Japonsko, kde index Nikkei 225 od začátku roku přidal přes 35 % a za poslední rok je to více než 60 %, v severní Americe je to pak technologický Nasdaq, který přidal kolem 20 %.

Nikdo z nich však ani z daleka neatakuje nejvýkonnější akciový index na světě. Jen od začátku letošního roku tento index přidal přes 200 % (202,66 %) a za poslední rok dosáhl výnosu neuvěřitelných 400 (přesněji 411,34 %), přičemž tyto cifry rostou každým dnem. Ti, kteří hádají, že je to nejúspěšnější index minulého roku, hádají správně, jde o index burzy cenných papírů v Caracasu (Bolsa de Valores de Caracas). Burza v Caracasu nepatří ani mezi ty nejznámější světové burzy, ani mezi největší, a už vůbec ne mezi ty, které by se mohly chlubit nějakou závratnou likviditou, ale výkonnost jejího akciového indexu skutečně ohromují. Bohužel je to asi tak všechno.

Na burze v Caracasu se obchoduje s akciemi bank a společností, které ještě nebyly zestátněny, nebo s dluhopisy, které tvoří většinu objemu a drží burzu nad vodou. S akciemi se obchoduje minimálně. Burza funguje od roku 1947, v posledních letech ale burza upadá a od roku 2010, kdy byly prakticky zrušené brokerské společnosti, se na trhu více neobchoduje, než obchoduje. Na burze obchodují především banky a pro zahraniční investory je burza prakticky nedostupná. Pro investory samozřejmě nejde o žádné terno, protože když se jim vůbec podaří do některé z akcií investovat, musí počítat s mizernou likviditou. Průměrně se denní objemy obchodů pohybují kolem 500 tisíc dolarů, ale není výjimkou, kdy se za den nezobchoduje žádná akcie.

I přesto je však investování na burze jednou z mála možností, jak alespoň částečně zachovat hodnotu svých peněz, protože inflace v zemi a devalvace měny je v zemi poměrně velkým problémem.  V minulém roce byl růst na burze tažen především spekulacemi kolem možného ukončení působení Huga Chaveze jako hlavy státu. To se nakonec nepodařilo, i přesto ale akcie rostou. Smrt bývalé hlavy státu akciím pravděpodobně pomáhá i dnes, ze jejich růstem určitě ekonomický zázrak, kterému by chtěli věřit levicově orientovaní jedinci. Nevěří mu ani čelní představitelé státu, kteří opatrně přiznávají, že země potřebuje reformu.

Je velmi pravděpodobné, že mnozí čeští investoři o indexu Caracas Stock Index vůbec neslyšeli a je prakticky jisté, že do něj nikdo z nich neinvestuje. Při pohledu na výnosy posledních let možná litují, že je tomu tak, perspektiva a udržitelnost takového vývoje na trhu je ale prakticky nulová.  Ale jako rarita slouží celkem dobře.

3 komentáře: “Který akciový index letos nejvíce vydělává?”

 1. Býčí Trh napsal:

  Dnes už opravdu může psát články kdokoliv, i ten největší nevzdělanec, jako je p. Kuchta. Proboha, pane Kuchto, otevřete si jakoukoliv učebnici fin. trhů a hned na první stránce si přečtěte, co to je býčí trh. To je absolutní základ!!! Divím se, že můžete bez základního vzdělání psát jakési pofidérní články…

  • Daniel Kuchta napsal:

   Já vím, co je býčí trh, akorát jsem to špatně napsal. Uznávám, že je to trochu trapas, ale na chybu se dá upozornit i slušnějším způsobem.

 2. FL napsal:

  Co to je za newsku?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.