CZK/€ 23.985 +0,15%

CZK/$ 22.380 -0,74%

CZK/£ 27.394 +0,07%

CZK/CHF 24.158 -0,59%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

24. 05. 2022

0 komentářů

„Kryptoměny nemají žádnou hodnotu,“ tvrdí šéfka ECB. Kritizuje je i Gates

 

Nejen šéfka Evropské centrální banky by ráda viděla větší regulaci kryptoměn. Po neúspěšném květnu se na celé odvětví snáší vlna kritiky. Lagardeová tak není jediná, kdo virtuálním penězům nedůvěřuje.

Loading 

Trh kryptoměn nezažívá nejlepší časy, ačkoli ještě v závěru loňského roku byl na svých maximech. Investoři museli v minulých týdnech odepisovat desítky procent, přičemž o značnou část své hodnoty přišel i nejznámější bitcoin (ten klesl o zhruba 40 procent) nebo ether. Stejně tak se zhroutily i nejviditelnější projekty stablecoinů, které měly být z podstaty vůči výkyvům imunní, natož vůči ztrátě takřka celé hodnoty.  Jejichž neúspěch se také patrně přelil i do celého odvětví.

V této situaci kryptoměny pochopitelně vzbuzují pozornost, a to nejen investorů. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Krypto přišlo například i na pořad nizozemské talk-show „College Tour“, které se zúčastnila francouzská prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Informoval o tom server CNBC.com.

Volání po větší regulaci

O bývalé šéfce Mezinárodního měnového fondu se ví, že alternativním platidlům příliš nefandí, obává se například jejich dopadů na klima nebo využití při praní špinavých peněz, takže divákům pořadu nabídla silnou kritiku. „Můj velmi skromný názor je, že nemají žádnou cenu,“ řekla. „Nejsou ničím podložené,“ dodala s tím, že kryptoměny nemají žádné aktivum, kterým by mohly jejich držitele jistit.

Lagardeová vyzvala instituce k tomu, aby kryptoměnový  trh více regulovaly. „Mám obavy o ty lidi, kteří si myslí, že získají odměnu, ale nechápou rizika, přijdou o všechno a budou strašně zklamaní, a proto si myslím, že by měly být regulované,“ vysvětlila. ECB, které šéfuje je přitom jednou z centrálních bank, která přemýšlí nad vlastní verzí alternativních peněz, jak ale šéfka frankfurtské instituce podotýká, „virtuální euro“ by bylo o něčem zcela jiném.

Kritika od zakladatele Microsoftu i vlády USA

Lagardeová není jedinou osobností, která kryptoměny kritizuje. Co si o nich myslí, se uživatelé sociální sítě Reddit před několika dny zeptali i třeba Billa Gatese. „Žádné nevlastním. Rád investuji do věcí, které mají hodnotný výstup. Hodnota společností je založena na tom, jak vytvářejí skvělé produkty. Hodnota kryptoměn je jen to, co se nějaký jiný člověk rozhodne, že za ně někdo jiný zaplatí, takže nepřidávají společnosti jako jiné investice,“ odpověděl.

Stablecoiny (jež mají být navázány třeba na dolar) kritizovala v nedávné době i americká ministryně financí Janet Yellenová, která se taktéž přiklání na stranu regulátorů. Stablecoiny podle ní dnes nepředstavují hrozbu finančnímu systému, ale eventuálně by mohly, protože rychle rostou. „Představují stejná rizika, jaká známe již po staletí v souvislosti s runy na banky,“ řekla při slyšení před kongresem.

REKLAMA

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kryptoměny zaznamenaly průlom

Kryptotrhy zaznamenaly minulý týden průlom a bitcoin dosáhl nejlepšího výkonu od začátku roku 2021. Vzhledem k přetrvávající nejistotě na širších kapitálových trzích je však stále příliš brzy na to, abychom mohli říci, že jsme z nejhoršího venku.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *