CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

Text: David Beran

28. 05. 2019

0 komentářů

Kryptoměny: Co od kterých očekávat?

 

V krypto-světě mají různé měny různé účely. Aktuálně dle webové stránky coinmarektcap.com lze dohledat přes 2 100 kryptoměn. Ovšem zdaleka ne všechny mají reálnou hodnotu a potenciál do budoucna. Jak se kryptoměny liší a co od kterých lze očekávat?

Loading 

COINS – Bitcoin, Ripple, LiteCoin, Monero

V skupině „coins“ je i první a nejznámější kryptoměna Bitcoin. Vznikají vytěžením nebo přidělením. Mají fungovat jako anonymní platidlo, virtuální peníze. Jejich cena je založená na poptávce a nabídce. Za kolik se coiny obchodují, takovou mají cenu. Problémem je, že jejich cena za týden může být několikanásobně menší i vyšší.

Decentralizované platformy a kontrakty II. fáze a III. fáze – Ethereum, Eos, Vechain, Tron, III. fáze Cardano, IoTa

Decentralizované platformy a kontrakty II. a III. fáze jsou z hlediska fungování o něco zajímavější než ostatní a mají obrovský potenciál do budoucnosti. Je více způsobů, jak vznikají. Mohou být těženy, pobírány či dostány. Mají plnit funkci programovatelného prostředí pro novodobé aplikace a jim navazujícího platebního systému.

Kryptoměny ze III. fáze mají být o něco užitečnější než ty z II. fáze. Jednotlivé fáze značí pomyslný vývoj kryptoměn. Například do I. fáze se řadí Bitcoin jako pouhé platidlo. Od III. fáze se stále očekává provázanost všech dosavadních kryptoměn.

Stablecoiny – Tether, TrueUSD, USD coin

Stablecoiny jsou kryptoměny, které si udržují kurz 1:1 k americkému dolaru. Využívají se k uchování hodnoty v období červených čísel na krypto-trhu. Když se kryptoměnám zrovna nedaří, přesouvají kryptoměnoví kupci své jmění na stabilní coiny.

REKLAMA

Odnože forků – Bitcoin cash, Ethereum classic, Monero classic

Tyto kryptoměny vznikly jako odnož hlavního řetězce bloků větších kryptoměn. Část komunity okolo kryptoměny nechtělo přejít na nový řetěz a zůstali u původního. Většinou odnože nemají výrazně velké hodnoty ani pozitivní vizi do budoucna. Jejich kurz se většinou hýbe současně s kurzem kryptoměny, z které se odtrhly.

Úložišťové coiny – Sia coin, StroJ, Filecoin, MaidSafe

Za poskytnutá úložiště a jejich šifrování vznikají úložišťové coiny. Jejich cena je aktuálně nízká z důvodu malého zájmu o nabízená úložiště. Do budoucna bude potřeba více místa k ukládání čím dál větších objemů dat. Proto se může investování do těchto coinů jevit jako zajímavá příležitost.

Tokeny a coiny podpory – Binance Coin, Pundi X, Maker

V roce 2017 proběhlo obrovské ICO (initial coin offering, primární úpis kryptoměn). Jde o nabídku určitého množství tokenů, které společnost pouští do oběhu. Z toho získané peníze mohou zainvestovat do rozvoje společnosti. Ano, pouze mohou, protože to není regulováno, mohou na druhou stranu sbalit peníze a ukončit činnost. Regulace tohoto odvětví ovšem již začíná přicházet.

Jedná se o dobrý způsob počátečního financování projektu. Vhodnější, než nakupovat již vydané coiny, se jeví vytvoření vlastních tokenů k projektu a ty nabízet.

REKLAMA

Může se také ale jednat o takové coiny, které napomáhají chodu určitých burz kryptoměn atd.

Co sledovat u kryptoměn

Již z obecných informací o kryptoměně se dá rozpoznat mnohé. Patří mezi ně celkový počet coinů v oběhu, cena za jednotku a související tržní kapitalizace. Dále je vhodné sledovat například objemy denních prodejů, které poukazují na atraktivitu a obchodovatelnost.

Z nefinančních informací je podstatný způsob tvorby nových coinů dané kryptoměny, který se může v čase upravovat. Tvorba může být již předem nastavená nebo mohou nové coiny dané kryptoměny přibývat bez omezení.

U některých kryptoměn jsou známi zakladatelé a tým, který pomáhá v inovacích projektu, za kterým daná kryptoměna stojí. To při aktivitě komunity kryptoměny může mít pozitivní vizi, že se s projektem něco dělá.

Cenu kryptoměn ovlivňuje řada faktorů a skutečností. Především je to základní pravidlo poptávky a nabídky. Významným způsobem do ceny zasahují i státy nejrůznějšími regulacemi, např. zákazy těžby či obchodování kryptomněn. Velkým strašákem krypto-světa jsou hackeři, kteří ne jednou již napadli burzy a tím poškodili nejen uživatele odcizením kryptoměn, ale i důvěru v kryptoměny samotné.

Co udává vedení v žebříčku kryptoměn, jsou technologické schopnosti daného projektu. Může se jednat o počet možných zpracovaných transakcí v jeden moment, dále škálovatelnost a v případě decentralizovaných platforem také implementace nových decentralizovaných aplikací.

Trh s kryptoměnami je velmi volatilní, a tudíž i rizikový. Rozhodně by investice do kryptoměn měly být střízlivé.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kryptoměny zaznamenaly průlom

Kryptotrhy zaznamenaly minulý týden průlom a bitcoin dosáhl nejlepšího výkonu od začátku roku 2021. Vzhledem k přetrvávající nejistotě na širších kapitálových trzích je však stále příliš brzy na to, abychom mohli říci, že jsme z nejhoršího venku.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *