CZK/€ 24.610 +0,18%

CZK/$ 24.180 +0,05%

CZK/£ 29.162 -0,04%

CZK/CHF 25.415 +0,21%

Text: David Beran

28. 05. 2019

0 komentářů

Kryptoměny: Co od kterých očekávat?

 

V krypto-světě mají různé měny různé účely. Aktuálně dle webové stránky coinmarektcap.com lze dohledat přes 2 100 kryptoměn. Ovšem zdaleka ne všechny mají reálnou hodnotu a potenciál do budoucna. Jak se kryptoměny liší a co od kterých lze očekávat? 

COINS – Bitcoin, Ripple, LiteCoin, Monero

V skupině „coins“ je i první a nejznámější kryptoměna Bitcoin. Vznikají vytěžením nebo přidělením. Mají fungovat jako anonymní platidlo, virtuální peníze. Jejich cena je založená na poptávce a nabídce. Za kolik se coiny obchodují, takovou mají cenu. Problémem je, že jejich cena za týden může být několikanásobně menší i vyšší.

Decentralizované platformy a kontrakty II. fáze a III. fáze – Ethereum, Eos, Vechain, Tron, III. fáze Cardano, IoTa

Decentralizované platformy a kontrakty II. a III. fáze jsou z hlediska fungování o něco zajímavější než ostatní a mají obrovský potenciál do budoucnosti. Je více způsobů, jak vznikají. Mohou být těženy, pobírány či dostány. Mají plnit funkci programovatelného prostředí pro novodobé aplikace a jim navazujícího platebního systému.

Kryptoměny ze III. fáze mají být o něco užitečnější než ty z II. fáze. Jednotlivé fáze značí pomyslný vývoj kryptoměn. Například do I. fáze se řadí Bitcoin jako pouhé platidlo. Od III. fáze se stále očekává provázanost všech dosavadních kryptoměn.

Stablecoiny – Tether, TrueUSD, USD coin

Stablecoiny jsou kryptoměny, které si udržují kurz 1:1 k americkému dolaru. Využívají se k uchování hodnoty v období červených čísel na krypto-trhu. Když se kryptoměnám zrovna nedaří, přesouvají kryptoměnoví kupci své jmění na stabilní coiny.

REKLAMA

Odnože forků – Bitcoin cash, Ethereum classic, Monero classic

Tyto kryptoměny vznikly jako odnož hlavního řetězce bloků větších kryptoměn. Část komunity okolo kryptoměny nechtělo přejít na nový řetěz a zůstali u původního. Většinou odnože nemají výrazně velké hodnoty ani pozitivní vizi do budoucna. Jejich kurz se většinou hýbe současně s kurzem kryptoměny, z které se odtrhly.

Úložišťové coiny – Sia coin, StroJ, Filecoin, MaidSafe

Za poskytnutá úložiště a jejich šifrování vznikají úložišťové coiny. Jejich cena je aktuálně nízká z důvodu malého zájmu o nabízená úložiště. Do budoucna bude potřeba více místa k ukládání čím dál větších objemů dat. Proto se může investování do těchto coinů jevit jako zajímavá příležitost.

Tokeny a coiny podpory – Binance Coin, Pundi X, Maker

V roce 2017 proběhlo obrovské ICO (initial coin offering, primární úpis kryptoměn). Jde o nabídku určitého množství tokenů, které společnost pouští do oběhu. Z toho získané peníze mohou zainvestovat do rozvoje společnosti. Ano, pouze mohou, protože to není regulováno, mohou na druhou stranu sbalit peníze a ukončit činnost. Regulace tohoto odvětví ovšem již začíná přicházet.

Jedná se o dobrý způsob počátečního financování projektu. Vhodnější, než nakupovat již vydané coiny, se jeví vytvoření vlastních tokenů k projektu a ty nabízet.

REKLAMA

Může se také ale jednat o takové coiny, které napomáhají chodu určitých burz kryptoměn atd.

Co sledovat u kryptoměn

Již z obecných informací o kryptoměně se dá rozpoznat mnohé. Patří mezi ně celkový počet coinů v oběhu, cena za jednotku a související tržní kapitalizace. Dále je vhodné sledovat například objemy denních prodejů, které poukazují na atraktivitu a obchodovatelnost.

Z nefinančních informací je podstatný způsob tvorby nových coinů dané kryptoměny, který se může v čase upravovat. Tvorba může být již předem nastavená nebo mohou nové coiny dané kryptoměny přibývat bez omezení.

U některých kryptoměn jsou známi zakladatelé a tým, který pomáhá v inovacích projektu, za kterým daná kryptoměna stojí. To při aktivitě komunity kryptoměny může mít pozitivní vizi, že se s projektem něco dělá.

Cenu kryptoměn ovlivňuje řada faktorů a skutečností. Především je to základní pravidlo poptávky a nabídky. Významným způsobem do ceny zasahují i státy nejrůznějšími regulacemi, např. zákazy těžby či obchodování kryptomněn. Velkým strašákem krypto-světa jsou hackeři, kteří ne jednou již napadli burzy a tím poškodili nejen uživatele odcizením kryptoměn, ale i důvěru v kryptoměny samotné.

Co udává vedení v žebříčku kryptoměn, jsou technologické schopnosti daného projektu. Může se jednat o počet možných zpracovaných transakcí v jeden moment, dále škálovatelnost a v případě decentralizovaných platforem také implementace nových decentralizovaných aplikací.

Trh s kryptoměnami je velmi volatilní, a tudíž i rizikový. Rozhodně by investice do kryptoměn měly být střízlivé.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice do altcoinů

Jak se zorientovat a investovat do altcoinů

Bitcoin jako první a nejznámější kryptoměna má svoje místo na výsluní jisté. Ale v posledních letech nabraly hodně pozornosti i další alternativní kryptoměny, tzv. altcoiny. Navíc v letošním roce se bitcoinu zatím moc nedaří, v tom nejlepším případě v posledních měsících cenově stagnuje. Nabízí se tak otázka, […]

Text: Hana Bartušková

12. 08. 2022

pokles ceny bitcoinu

Jak dlouho bude bitcoin ještě hledat své dno?

Na začátku letošního roku stál bitcoin 47 700 USD. Na začátku července pak byla cena něco málo přes 19 000 USD. To je pokles na méně než polovinu hodnoty na začátku roku. Právě teď pak bitcoin stojí méně, než stál před rokem v létě. Jak dlouho bude […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 07. 2022

Kryptoměnová zima

Blíží se kryptoměnová zima: je bitcoin stále dobrou investicí?

Když jste se na začátku tohoto roku zeptali nějakého experta na kryptoměny, jestli se vyplatí kupovat bitcoin, tak jste se nejspíše dočkali kladné odpovědi. Na začátku roku 2022 se odhadovalo, že bitcoin dosáhne letos hodnoty až 100 000 USD. Jiné předpovědi se shodly na hodnotě přes 70 […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.