CZK/€ 23.550 -0,34%

CZK/$ 21.633 -0,70%

CZK/£ 26.712 -0,54%

CZK/CHF 23.636 -0,25%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

2 komentáře

Korekce vábí naše investory

 


 

Trhy se sice potácejí v nejistotě, naši investoři však mají jasno a bryskně od pasu tasí peněženky, jako v americkém filmu. Skoro neuvěřitelné – že do fondů přijde miliarda, nu dobře; že ale tři čtvrtě miliardy zamíří do akciových fondů a navíc ještě málem půlmiliarda do smíšených fondů! Takový obrázek jsme snad ještě neviděli, za podobné situace už vůbec ne. Kdo to ví, odpoví…

Touha trefit dno je věčná
I když se bude tisíckrát opakovat, že časování trhu je jen neuskutečnitelný sen, u profesionálních portfoliomanažerů dokonce neodpustitelný hřích, zelený je strom života. Je zřejmé, že i u nás se k dílu vrhla skupina investorů, která korekci akciových trhů pojala jako příležitost využití nižších kurzů. A je to nad očekávání silná skupina.

V každém případě se chopili šance – že jim to vyšlo jen problematicky, dokazuje zas starou známou pravdu o nemožnosti časování trhu. Ale to nevadí, ti aktivnější to budou zkoušet stejně pořád. Důležitější je při poklesech z investic nevystupovat – tam se sekají ztráty. To by ovšem teoreticky měla "provozovat" jiná skupina (méně zkušených) investorů, která se ke slovu dostane asi poněkud později.

Pravidelné investování je zase výborná věc pro ty méně aktivní, my ostatní si chceme i trochu zatipovat. A že to někdy úplně nevyjde – nevadí, tak to bývá i v mariáši (ostatně i v manželství, z nějž mariášek dostal jméno).

Trhy předvedly opět strašidelné divadlo
Kdo minulý týden trochu sledoval dění, mohl si připadat jak na horské dráze. Snad ani nemá smysl popisovat, jak Wall Street během pondělka udělala na svět dlouhý nos a lehce zasypala páteční 2% příkop. Evropa se tak v úterý a středu vydala nadšeně ke světlým zítřkům, aby večer natvrdo padla Amerika a čtvrtek i s pátkem byly tak ve znamení tepenného krvácení. Evropské trhy lámaly hůl až o 2,5 %, v Americe finanční tituly propadly o víc než 5 % a klasické trhy padly jak podťaté skoro o 3 %. Pátek tedy ještě níž, PX za týden ztratil 1,35 % a od začátku roku je již opět na pouhých 10 % výnosu.

REKLAMA

Trhy se zdaleka ještě neuklidnily a hlavně není zcela jasné, jde-li skutečně jen o krizi rizikových (hypotečních) dluhopisů, anebo o širší krizi důvěry ve stabilitu celého finančního sektoru. Jistě, americká "výnosná" šmejdaktiva do portfolií kupovali všichni, proto i ta evropská nákaza. I takový mamut jako ABN Amro tak jednu chvíli padal o 12 %. Relativně méně postižené by měly být emerging markets, ty se sice na negativní náladě jen "vezou", ale víme, co dokáží dobře namydlené schody.

Lidé mají peněz dost
Navíc jim samotná KBC vyplatila víc než 300 milionů korun, z toho plnou čtvrtmiliardu podílníkům ČSOB Světové akcie 4. Ti byli jistě spokojeni, protože po 4,5 letech jim vynesl 5,7 % p.a., tedy místo každé tisícovky dostali skoro 1300 korun. Jojo, když trhy tak pěkně rostou, zbude almužna i na zajišťáky.

Nu, a co teprve investičko, to se krásně prodává, že, milí poradci. Ta neodolatelná čísla, ty úchvatné grafy! Stihli jste si přečíst článek Fond Shopu, který vyhodnocuje, o jakou část výnosu klient přijde na různých poplatcích, a že je to často i přes 60 %? Ukazatel TANK (typická nákladovost konstrukce) získává popularitu a diskuse se již rozbíhá, navíc na trh přicházejí díky jedné nové nejmenované poradenské firmě produkty "nové generace". Takže pozor, nejenže zřejmě ještě není konec korekce, ale víc světla bude dopadat i na jednotlivé produkty.

Tak ještě jeden rébus z textu jedné písničky skupiny Chinaski: lidé této země, máte se všichni nadprůměrně… neserte mě.

REKLAMA

Přestože lidé dostali v jedné bance 300 milionů korun ze zajišťáků, investují jinde: do ISČS Top Stock 244 milionů, ISČS Sporotrend přibral 178 milionů, ING Český akciový 143 milionů korun. To by byla velmi slušná čísla za měsíc, ale za týden? A to jsou jen špičky ledovce, další se snažily také a posbíraly přes 150 milionů korun.

Navíc u žádného akciového fondu nedošlo k záporným čistým prodejům! A ještě ke všemu nejen u akciových, ale i u smíšených fondů. Laik se diví, odborník žasne.

Na body vedou skeptici
Hra je zatím jen někde v poločase, o vítězích či poražených tedy zatím nelze hovořit. Tentokrát se další podivný týden podepsal negativněji na evropských a jen některých emerging trzích. Tak například ISČS Sporotrend dalších 2,5 % ztratil, zatímco ISČS Top Stock si 1 % připočítal. ČSOB Akciový mix přidal dokonce 2,7 % a smíšený Fénix dynamický vzrostl o 1,5 %. Že si ta globálněji rozložená portfolia vedla lépe, zatím nic neznamená. Stále se totiž trhy neuklidnily a ještě není zcela jasné, zda hypoteční chřipka nezmutuje v nějakou skutečně nebezpečnou nákazu a kde ta si najde epicentrum.

Zdá se totiž, že gong ohlásil další kolo v ringu, když centrální banky na celém světě začaly do ekonomik sypat likviditu. To je jako krátkodobé opatření fajn (opačný postup v USA vlastně v roce 1929 odstartoval Světovou hospodářskou depresi), ale co to udělá s trhem?

REKLAMA

Snad nejzajímavější v pátek večer tedy nebyly údaje o vývoji akciových trhů, ale o indexu 13týdenních T-bill, který vzrostl o 6,5 %.

Je zřejmé, že se investoři, kteří po posledním zotavení akciových trhů již dostávali kuráž k novým spekulacím, znovu zalekli rizika. Nikdo totiž neví, ze které skříně vypadnou další kostlivci. Proto ten hlad po bezpečné likviditě a skokový růst krátkodobých úrokových sazeb – to ale míchá hitparádu rizikových prémií.

Na druhé straně ovšem sílí i názor, že tzv. hypoteční krize se týká pouze několika desetin procenta aktiv, a že zejména hedžové fondy (které dnes hýbají trhy) se jen chopily příležitosti vyvolat paniku, protože k vydělávání potřebují volatilitu na trhu, a tak nyní mohou prodávat v rámci krátkých spekulativních pozic.

Naštěstí v pátek večer Amerika alespoň vyrovnala, co přes den tratila. Pondělí je tedy otevřená kniha, jen nikdo neví, jak ty hieroglyfy číst. Duše našeho investora začíná být nejistá, jeho peněženka na skřipci, situace rozvrkočená a vlny vysoké. Co s tím asi provede tuzemský odvážlivec? Nevyprchá z něj nadšení a nepropadne panice?

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Šest největších bank v ČR mělo za první čtvrtletí nižší zisk o 8 %

Foto: Shutterstock O necelou miliardu korun klesl v prvním čtvrtletí 2021 čistý zisk šesti největším bankám v České republice, a to z 10,4 na 9,6 miliardy Kč. Vyplývá to z kvartálních výsledků zveřejněných jednotlivými bankami. Ztrátu ovlivněnou důsledky pandemie covid-19 zaznamenaly pouze čtyři banky, dvě naopak svůj […]

Text: Milan Vodička

13. 05. 2021

Češi spoří víc než dřív, měsíčně přes 2850 korun

Foto: Shutterstock V roce 2020 začali Češi přes nepřízeň pandemie spořit více než v uplynulých letech. Měsíčně si průměrný Čech podle průzkumu Erste Group ušetří v přepočtu 2853 Kč, což je zhruba o stokorunu méně než průměrný Slovák, který dostává výplatu v eurech. Za posledních pět let […]

Text: Milan Vodička

09. 04. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Pavel Hanzl

  14 srpna, 2007

  Pane Fejtku, Vy byste se krásně uživil jako vypravěč příběhů. Pro investice je Vás škoda. Posluchačů krásných příběhů je na světě mnohem více, než poučených osob – investorů. Jistá J.K. Rowling budiž Vám inspirací – je tak trochu v balíku s něčím, co tak těžko napodobitelně umíte vytvářet i Vy.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  14 srpna, 2007

  Na http://www.edisk.cz jsem umístil statistiku regionálních, sektorových, komoditních indexů a spot cen komodit k 9.8.2007.
  Data jsou setříděna dle zhodnocení za 1 rok.

  Statistiku je možné stáhnout přes následující link: http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/20911/Akciove-indexy-statistika_09082007.xls_133.22KB.html

  Trochu mě začíná mrazit v zádech, když se dívám na čínské akciové indexy.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět