CZK/€ 24.725 -0,02%

CZK/$ 23.416 +0,10%

CZK/£ 28.639 -0,16%

CZK/CHF 24.478 +0,42%

Text: Martin Bouček

24. 01. 2008

0 komentářů

Konference Měšce.cz a investiční příležitosti

 


 

Hned na začátku je dobré říci, že ačkoliv byla konference nazvána Investiční příležitosti pro drobné investory, drobných investorů se v hotelu Adria dle mého příliš nesešlo. Konferenční sál byl ovšem zaplněn mnohými odborníky, jichž se téma přímo týká. Mezi účastníky byly i zástupci profesního sdružení AFIZ (např. paní MARTA GELLOVÁ), nebo třeba šéfredaktor Finančního poradce pan PETR FEJTEK, a další.

Konference byla rozdělena na dvě části (přednášky a panelová diskuse). V první pánové Jan Sochor, Petr Koblic, David Rozumek a Vratislav Svoboda přednesli své prezentace, z nichž jsem si udělal několik poznámek, které mne z pohledu finančního poradce zaujaly.

Jan Sochor, předseda představenstva, o změnách RM-Systému
Většina z nás si pamatuje RM-Systém jako technický nástroj provedení kupónové privatizace, úzce navázaný na Středisko cenných papírů. Vznikl v roce 1993 jako vedlejší trh pro klienty z privatizace (bylo jich asi 3miliony) zároveň jako možnost pro jiné investory, kteří pochopili, že se nyní dá s akciemi obchodovat i v ČR. Tito obchodníci pak vydělávali na interakcích mezi drobnými akcionáři (vzniklými díky kupónové privatizaci) a velkými institucionálními investory.

Samozřejmě i dnes zbývají v klientele RM-Systému lidé vlastnící akcie z privatizace vedle spekulantů v dobrém smyslu slova. Sám jsem v minulosti využil RM-Systému k jednorázovému prodeji akcií z kupónovky, někteří lidé zde ale obchodují pravidelně.

Víceméně pro ně byl od roku 2006 zaveden nový druh pokynu – EasyClick. Má nízké poplatky a díky zavedení systému lotu umožňuje i dobrou likviditu. Spolu s prodloužením doby obchodování až do 17.00 se splnil záměr oddělit první druh zákazníků od druhého a zároveň se zvýšil objem obchodování.

REKLAMA

Další výraznou změnou, o níž jsme se dozvěděli, bylo získání licence pro vedení vlastní evidence. To umožní RM-Systému v roce 2007 se oprostit od SCP a také zařazení nových obchodovaných titulů (od května 2007).

S implementací MIFID se RM-Systém v podstatě stane druhou burzou (se zaměřením na drobné investory investující v řádu desítek tisíc korun).Bude to mít další oddělující vliv na malé akcionáře z privatizace, neboť již nebudou mít možnost na trh vstoupit přímo přes přepážkové pracoviště RM-Systému, ale jen prostřednictvím burzovních makléřů. Samozřejmě je snaha ze strany RM-Systému o větší spolupráci s těmito obchodníky s cenými papíry.

Poslední poznámku jsem si udělal o spuštění Investiční hry 2007 od dubna t.r. Přestože půjde o simulaci, tedy hru bez investování reálných peněz, podkladem budou reálné akcie a jejich reálný vývoj.

Petr Koblic z BCPP
Obchodování na Pražské burze dosáhlo rekordních objemů v roce 2005, takže rok 2006 znamenal mírný pokles. Ve srovnání s burzami regionu přednášející připomněl vývoj polské burzy, která poprvé svým objemem obchodování mírně překonala pražskou, a to právě v roce 2006. Trh je v Polsku ovšem mnohem větší, takže se bude rozdíl v objemu obchodování jistě dále zvyšovat.

REKLAMA

Z hlediska drobného investora je ale zajímavější, že obchodování derivátů (futures na polský index) přesahuje svým objemem obchodování akciemi. Důvodem zřejmě bude to, že se po intenzívním rozpohybování trhu s těmito futures vložily do obchodování i Britské institucionální banky.

Na BCPP mohou drobní investoři prakticky obchodovat pomocí členů burzy – obchodníků s cennými papíry – skrze systém KOBOS (leden lot investičních certifikátů je v řádu desítek tisíc korun, futures mírně přes sto tisíc korun, kdežto přímo na burze představuje jeden lot až dva miliony korun). Mimochodem RM-Sytém sám sebe porovnává právě s KOBOSem a dosahuje zatím ¼ jeho obchodovaného objemu.

Investičních certifikátů na Burze cenných papírů Praha je zatím asi 14 a pouze od jednoho emitenta. Podkladovými aktivy jsou zlato, ropa, indexy a jednotlivé akcie. Denně dochází asi k 20ti obchodům. Obchodování futures představuje 250-300 obchodů měsíčně, podkladová aktiva jsou PX, ČEZ, Erste Bank…

BCPP má licenci kromě futures i na opce, swapy a warranty. Ale nových produktů je poslední dobou mnoho, takže členové burzy nestíhají přizpůsobovat své softwarové možnosti a vybavení. Zavedení dalších produktů (což by burza ráda) bude vyžadovat čas.

REKLAMA

Zajímavé bylo i oznámení o vzniku dceřinné společnosti burzy Energetická burza Praha (obchodování tak červen, červenec 2007), kde by se měly obchodovat futures na elektrickou energii na rok 2008.

Důležité je také připomenout to, že jak investiční certifikáty (v jednání s BCPP jsou další 2-3 banky o emitování investičních certifikátů), tak futures jsou obchodovány v české koruně. Futures na elektřinu ovšem budou obchodovány v euru.

Burza v příštích dnech uskuteční svou historicky první reklamní kampaň. S ní souvisí i zavedení webové stránky pro drobné investory http://www.px.cz/. Cílem kampaně je samozřejmě přinést více byznysu pro členy burzy. Já si myslím, že tato aktivita BCPP včetně nových webových stránek může pomoct v dalším vzdělávání drobných investorů.

Tak. Přiznám se, že jak postupně tento "report" píšu, věcí, jež mě zaujaly, jakoby přibývalo :-). Jenže dobře vím (jako čtenář webu), že příliš dlouhé texty se z internetu nelehko čtou. Další poznámky ze zbylých přednášek (David Rozumek z ČNB o implementaci MIFIDu, Vratislav Svoboda z Atlantik Kilcullen Assat Management se svou přednáškou pro drobné investory) proberu až v pokračování.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Souboj ekonomů: Padaly rány, knockout nepřišel

Dva populární ekonomové Česka Tomáš Sedláček a Aleš Michl se utkali v přestřelce názorů ve čtvrtek 1. února v Muzeu hudby. Boj se odehrál na poli kryptoměn, světové ekonomiky či amerických akcií. Rozhodčím jim byl šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek.

Text: Jana Zámečníková

07. 02. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.