CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

Text: Petr Zámečník

04. 12. 2014

0 komentářů

Americké akcie míří do nebe. Čeká je pád?

 


 

Americké akciové trhy zažívají již šest let nepřetržitého růstu a hlavní indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average (DJIA) lámou jeden rekord za druhým. Finanční krize z roku 2008 je již zažehnána a tehdejší ztráty dávno smazány. Při současném růstu a rekordních hodnotách indexů se nabízí otázka, zda nejsou akciové trhy přehřáté a zda nedojde ke splasknutí další bubliny.

Důvody růstu akcií o přehřátí trhu zatím příliš nenasvědčují. „Za růstem stojí dlouhodobě dobře nastavená monetární a fiskální politika, která se projevuje v dobré výkonnosti amerického hospodářství. Americké hospodářství roste nejrychlejším tempem za posledních deset let,“ soudí Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP Invest. Nejsou to ale jediné důvody.

„Dále společnosti vykazují historicky nejvyšší zisky, což se také projevuje v ceně akcií. Navíc v poslední době klesla cena ropy, která zvyšuje kupní sílu obyvatelstva, snižuje náklady firem a inflační tlaky se zmírňují, což bude mít vliv na posunutí zvyšování úrokových sazeb. Všechny tyto faktory pozitivně působí na akciový trh,“ doplňuje Michal Valentík.

Pod růstem akciových trhů se podepisují i nízké výnosy z dluhopisů. Jako hlavní důvod růstu vidí David Brzek, makléř Fio banky, „nadále dostatek volných prostředků na trhu a nízké výnosy alternativních investic“. „Ziskovost firem se rovněž vyvíjí relativně uspokojivě,“ dodává David Brzek.

„Po několika letech zápasu o posun z finanční krize se všechny sektory americké ekonomiky posouvají kupředu. Trh práce je silný, míra nezaměstnanosti klesá, realitní trh posiluje, banky znovu poskytují půjčky, spotřebitelé jsou pohádkově optimističtí a předpovědi jsou velmi býčí. Navíc společnosti vydělávají hodně peněz a výnosy i zisky jsou na rekordních úrovních. Když to zkombinujete s nízkou inflací a velmi nízkými úrokovými sazbami, dostanete téměř ideální prostředí pro akciové trhy,“ shrnul současné podmínky na amerických akciových trzích Teis Knuthsen, Chief Investment Officer Saxo Bank.

REKLAMA

Obavy ze zastavení růstu akciových trhů v Americe vzbuzuje ukončení kvantitativního uvolňování (tisku peněz) Fedu. To ale není aktuální hrozba. „Již jsme byli svědky zvýšené volatility. Ovšem makrodata v dlouhém období hrají důležitější roli. Navíc Fed bedlivě sleduje situaci, a kdyby mělo dojít ke zpomalení ekonomiky, tak opět uvolní měnovou politiku,“ je přesvědčen Michal Valentík.

Stejný názor zastává též Martin Urban, hlavní makléř BrokerJet: Vzhledem k dobrým makrodatům z USA zatím ukončení kvantitativního uvolňování Fedu nemá žádný dopad na akciový trh v USA.“ I David Brzek vidí spíše jinou hrozbu ze strany měnové politiky: „Tak jak Fed snižoval své nákupy postupně a rozhodnutí o finálním ukončení programu padlo již v říjnu, tak více než samotné ukončení odkupů bude trhy ovlivňovat načasování růstu úrokových sazeb.“

Teis Knuthsen vnímá utažení měnové politiky Fedu jako přirozené: „V současné době je měnová politika nastavena v krizovém módu, ale ekonomika je již daleko za krizí. Je tedy na čase, aby byla měnová politika více neutrální.“ Ke zvýšení úrokových sazeb by mohlo dojít podle jeho názoru v polovině roku 2015.

Jsou-li dobré podmínky pro akciové společnosti, je prostor i pro další růst cen akcií. Mají ale i při současných maximech akcie ještě prostor pro další růst?

REKLAMA

„V dlouhém období akcie rostou a to především díky růstu produktivitě práce a zvyšování peněžní nabídky. V kratším horizontu, tedy rok 2015 vnímám pozitivně a to z důvodu dobré kondice hospodářství,“ odhaduje Michal Valentík.

Prostor pro růst na trhu je i podle Tomáše Menčíka, analytika Cyrrus: „Myslím si, že prostor pro růst ještě existuje. A to zejména z toho pohledu, že aktuálně nejsou významná rizika. Na napětí mezi Ruskem a Ukrajinou už si investoři (zdá se) zvykli, Evropa sice téměř neroste, a v případě nouze pomůže ECB kvantitativním uvolňováním. Čína má dostatek nástrojů k podpoře ekonomiky, takže ani tady nevidím významné riziko.“

„Myslím si, že index S&P 500 může snadno vyrůst v příštím roce o dalších 10 % v příštím roce a možná o 25 % během následujících 2 až 3 let na 2 500 bodů. Jako evropský investor můžete pravděpodobně stejný výnos navíc získat z růstu hodnoty amerického dolaru vůči euru,“ domnívá se Teis Knuthsen.

Menší růstový potenciál vidí Martin Urban: Vidím prostor pro růst o cca 7 %, do hodnoty indexu S&P 500 na 2200 bodů.“

REKLAMA

David Brzek takový optimismus nesdílí:Nejsem bezbřehý optimista a po šesti růstových letech v řadě spíše očekávám, že se cyklus zastaví a v roce 2015 může dojít k obratu.“

Přestože jsou předpovědi spíše pozitivní a americká ekonomika je plná optimismu, může dojít k poklesu. Martin Urban vidí možnost korekce z historických maxim o 20 až 25 %.

Spíše než pokles očekává zvýšenou volatilitu David Brzek: „V rámci zvýšené volatility se v roce 2015 můžeme dočkat bez problémů poklesu o 10 %. Na druhou stranu nepředpokládám, že by trh měl projít nějakým dramatickým poklesem o více jak 20 %, když podporou bude nadále oživující ekonomika a růst firemních zisků.“

„Každý rok zažíváme korekce o 5 až 15 % a jsou zcela běžné, není třeba se jich obávat. Říjnový pokles je toho dobrým příkladem. Čeho je třeba se obávat, je ekonomická recese. Jakmile ekonomika upadne do hluboké recese, vždy nastane hluboký propad trhu,“ uvádí Teis Knuthsen.

Poklesu se neobává Michal Valentík: „Příliš hluboký pád není v mém základním scénáři. Můžeme být svědky zvýšené volatility s tím, jak se bude blížit období zvyšování úrokových sazeb. Ovšem pro dlouhodobého investora jsou krátkodobé výkyvy irelevantní.“ Obdobně se k budoucímu vývoji staví i Tomáš Menčík: „Nemyslím si, že hrozí hluboký pád. Jsem píše optimista.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024

Půlení bitcoinu je za rohem! Co to znamená, se dozvíte v našem rozhovoru

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k vyšším cenám. Čím méně bitcoinů se vytěží, tím je bitcoin cennější. Co je to ale […]

Text: Redakce

Foto: eToro

18. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *