CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

Komu se vyplatí změnit penzijní fond

 


 

Stávající penzijní fondy se s konečnou platností budou transformovat na penzijní společnosti. Transformací dojde k zásadní změně: Především k oddělení majetku účastníků penzijního připojištění od majetku společnosti. Díky tomu budou moci penzijní společnosti nabídnout různé investiční strategie.

Klienti v současných penzijních fondech se současnými penzijními plány i výhodami mohou zůstat i nadále. Od 28. února 2012 ale nebudou moci až do transformace penzijního fondu změnit společnost, která se o jejich peníze stará. Po transformaci fond změnit budou moci, ale za cenu ztrát výhod (i nevýhod) současného systému penzijního připojištění.

Hlavní výhodou penzijního připojištění je garance alespoň nulového zhodnocení připsaného každý rok. Znamená to, že penzijní fond nemůže klientovi připsat ztrátu ani v případě, kdy se investicím nedařilo a propadly se do ztráty. Takovou ztrátu musí uhradit majitel penzijního fondu – nejčastěji banka či pojišťovna, která fond založila.

Hlavní nevýhodou penzijního připojištění je garance alespoň nulového zhodnocení připsaného každý rok. Proč? Penzijní fondy se pochopitelně bojí ztráty, kterou by jejich majitel musel zaplatit ze své kapsy. A tak investují velmi bezpečně, což ale s sebou nese výnos, který jakž takž pokrývá inflaci – a nepřinese nic navíc. To je investiční strategie vhodná pro starší lidi, kteří se do důchodu chystají v dohledné době. Pro mladé s perspektivou spoření 20 – 40 let je ale vhodnější využít sice o něco riskantnější, ale potenciálně výnosnější investiční strategii.

Mladého člověka, který na peníze v penzijním připojištění beztak nemůže bez ztráty státního příspěvku sáhnout další desítky let, nemusí vůbec trápit krátkodobý propad hodnoty jeho investice v penzijním fondu. Naopak pokles hodnoty může využít k levnějšímu nákupu další investice. Jak?

REKLAMA

Představte si, že investujete do penzijního fondu 1000 Kč měsíčně. Za ty obdržíte řekněme 1000 podílových listů v hodnotě 1000 Kč. Pokud jejich hodnota klesne na 50 %, další měsíc za svých 1000 Kč nakoupíte nikoli jeden tisíc, ale dva tisíce podílových listů. Nakupujete „ve slevě“. A v horizontu 20 let je téměř nulová pravděpodobnost, že se svou investicí proděláte.

Komu se vyplatí změna penzijního fondu

Na změnu penzijního fondu zbývá již jen několik málo dní. Má ale smysl spěchat a penzijní fond měnit? Záleží na situaci. V zásadě jsou jen dva momenty, kdy se vyplatí změnu provést ještě před transformací penzijních fondů na penzijní společnost.

 1. Chcete-li setrvat v současném penzijním systému a jste nespokojeni se současným penzijním fondem.
 2. Chcete-li přejít do nového systému, ale očekáváte lepší nabídku u jiné společnosti, než jaká spravuje váš současný penzijní fond.

Ve skutečnosti je relevantní z uvedených pouze první bod. Chcete-li setrvat v současném penzijním systému s garancí alespoň nulového zhodnocení na roční bázi (což je vhodné zejména pro lidi v předdůchodovém věku a pro lidi bez jakýchkoli investičních zkušeností, kteří se v investování odmítají vzdělávat), zbývá na přestup již opravdu málo času. Je nezbytné tak učinit do 28. února 2012 a to včetně veškeré nezbytné administrativy. Podle některých názorů je dokonce již pozdě…

„Konec února je termínem doručení žádosti na původní penzijní fond. Jelikož však musí být žádost nejdříve doručena na nový fond, doporučujeme zaslat výpověď s předstihem. Za krajní datum považujeme 10. únor 2012,“ uvádí ve svém komentáři Kamil Durčák ze společnosti Rentia.

REKLAMA

Nespokojenost se současným fondem nemusí být jen na úrovni výnosů. Důvodem k nespokojenosti může být i špatná komunikace ze strany fondu či jakákoli jiná špatná zkušenost.

Klienti, kteří očekávají zajímavější investiční strategie nebo efektivnější správu penzijních fondů v novém systému u jiné společnosti, mohou přejít také ještě za stávajícího systému. Je ale otázka, zda má smysl spěchat. V současnosti penzijní fondy ještě ani s definitivní platností nesdělili, že do nového systému půjdou. Pravděpodobně půjdou, řekněme z povinnosti nabízet komplexní služby ve finanční skupině, do níž patří, ale zatím vyčkávají na provozní vyhlášky, které má vydat Česká národní banka a které budou ovlivňovat fungování fondů.

Loading

Vstoupit do diskuze 13 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sociální pojištění vs. investice na důchod

Povinné důchodové pojištění nebo nepovinné důchodové spoření a investování?

Český důchodový systém staví v současné době na průběžných základech s povinným důchodovým pojištěním. To se odvádí ze zákonem definovaných příjmů, nejčastěji z příjmů ze zaměstnání a z příjmů OSVČ. A zároveň z těchto vybraných plateb financuje stát současné důchody.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

31. 01. 2022

Na konci roku si nezapomeňte zkontrolovat své finanční produkty

Na konci roku si nezapomeňte zkontrolovat své finanční produkty

Rok 2020 se chýlí ke konci. Změnilo se toho hodně, ale jako každý rok by klienti stavebních spořitelen neměli zapomínat na stavební spoření. Stavebko je specifický finanční produkt v tom, že je v podstatě jedno, kdy peníze na účet vložíte, na státní podporu dosáhnete. Na konci roku […]

Text: František Veselý

28. 12. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • stas

  16 února, 2012

  jen pro majitele PF . Investor zaplace nad vydelkem a jako veritel nese 100% riziko ztraty. Je to jen pro nesvepravne vovcany

  Odpovědět

 • Radek

  16 února, 2012

  Víte, tržní riziko nese vždycky investor. Ať už investuje do čehokoli. Co byste tedy navrhoval vy?

  Odpovědět

 • stas

  16 února, 2012

  Investuji do majetku svetovych firem s OPF Franklin Templeton a hlavne diverzifikuji sve investice pres muj majetkovy ucet v Luxemburgu

  Odpovědět

 • Radek

  17 února, 2012

  To je dobré, jen se obávám, že to není pro „běžného občana“ či „pro masy“…

  Odpovědět

 • stas

  17 února, 2012

  Musim konstatovat ze je to pro nekoho kdo se chce postarat o svou budoucnost a nesedi s rukama v kline a premysli, jinak je to investovani podle zakona SICAV, tedy kolektivni investovani od 50 EUR mesicne nebo 2500 E jednorazove

  Odpovědět

 • Pája

  18 února, 2012

  … takže E+S????

  Odpovědět

 • stas

  18 února, 2012

  Kdokoliv umi predlozit originalni zadost o otevreni uctu u FT, treba tedy Jung,DMS,Cie, tedy i ja

  Odpovědět

 • McMac

  20 února, 2012

  Dobrý den pánové,

  rád bych se zeptal. Je mi cca 24, studuji a zároveň pracuji (DPČ). Zatím si platím u ING 100 Kč měsíčně (lákal mě příspěvek cca 50Kč) Jak je to se změnou u mě? Budu moci měnit fond až půjdu poprvé do full-time práce nebo se budu muset takto mladý rozhodnout o výši pojistného, pojišťovně a trategii?

  Díky moc!

  Odpovědět

 • Radek

  20 února, 2012

  Fond změnit půjde, ale už ne s garancí nulového zhodnocení. To se ale mladým stejně nevyplácí, takže to nevadí.

  Penzijko s pojištěním nemá nic společného, na to pozor.

  Odpovědět

 • Investooor

  22 února, 2012

  Zrus to a za tu stovku si kup radsi neco na zub, tyhle sporeni jsou legalni podvod tak zvanej ponzi system, koukni na wiki, ikdyz poradci budou rikat opak, protoze oni jsou prave z tech tvejch penez zivi. V dobe kdy jsi s panem poradcem podepsal smlouvu jsi se vlastne zavazal k tomu ze minimalne 18 mesicu pujde tvoje sporteni na jeho konto, ne primo, ale on dostal presne takvou provizi no a kde se ta provize bere? Z penez ktery v systemu uz jsou, proto se subjekty cukaj kdyz chces smlouvu zrusit a proto ti za rok a pul prijde nabidka na lepsi smlouvu, presne proto abys zase rok a pul platil provizi.

  Odpovědět

 • Tomáš

  16 března, 2012

  Více takových „chytráků“ jako vy, opravdu… Takže raději „mladýmu“ poradíte ať si koupí něco hned a vykašle se na zajištění sebe sama ve stáří? To si snad myslíte, že se o vás postará stát? :-D Opravdu velmi dobrá rada… :-( Zajímalo by mne, kde jste přišel na 18ti měsíční dobu. Běžná provize je 3 měsíční úložka a mimochodem, to si myslíte, že v bance to máte zadarmo? Ale no tak, nebuďte naivní… Jo a ponzi systém funguje trošičku jinak, ale to již přeece z „všemocné“ Wiki jistě víte.

  Pro McMac: Až dostuduješ a zaměstnavatel ti bude na penzijní připojištění přispívat, bude to zajímavě růst. ;-)

  Odpovědět

 • Marek

  24 února, 2012

  … kde to jsme, když investor sociálního spoření slyší na garantované nulové zhodnocení. Už se mi chce zase zvracet. Takhle zplundrovat finanční systém. Krimizprávy jsou plné případů, kde gauneři okrádají seniory a nikde ani slovo o plíživém okrádání systémem všech penzistů. Ti současní platili na důchod půl století a my čekatelé na garanční nulu to nevytrhnem. Chce to jinou změnu. Nekosmetickou.

  Odpovědět

 • stas

  24 února, 2012

  toto je vysledek financniho marketingu, pristupu vlady a totalni financni negamotnosti ceske populace

  Odpovědět